• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Koncepti filozofik i kohes

V-Rave

Anëtar i ri
Qe heret koha ka qene objekt i debateve filozofike. cfare eshte ajo? si perceptohet nga njeriu? Cili eshte qellimi i saj?? Si e perdor njeriu kohen??? A do te jetonim dot pa kohe?


Ju cfare mendimi keni per kohen si koncept ne filozofi?
P.S. Nuk eshte e thene ti pergjigjeni te gjitha pyetjeve te mesiperme mjafton pyetja e fundit!!!! :) :p
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Koncepti filozofik i kohes

Koha eshte nje njesi matese e vendosur per te organizuar veprimtarite,perderisa njeriu eshte perpjekur qe ne kohet e lashta per te matur kohen sbesoj se njeriu jeton pa kohen.......
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Koncepti filozofik i kohes

Po a mendon se koha ekziston???????
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Koncepti filozofik i kohes

Po a mendon se koha ekziston???????

koha ekziston si njesi matese.......jo si gje tjter ......
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Koncepti filozofik i kohes

Po njesia matese eshte inekzistente. psh nuk ekziston nje meter. por ekzistojne dy pika qe kane largese 1 meter. po koha cfare mat sipas teje?????
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Koncepti filozofik i kohes

Po njesia matese eshte inekzistente. psh nuk ekziston nje meter. por ekzistojne dy pika qe kane largese 1 meter. po koha cfare mat sipas teje?????


po pra per tu organizuar me mire ,per te vendos dy pika nje qe ka fillim e nje qe ka mbarim,procesi i vazhdueshëm dhe i pakufishëm i ekzistencës dhe ngjarjeve në të shkuarën, të tashmen dhe të ardhmen, e quajtur si e tërë,sekuencë e vazhdueshme lineare (e drejtë) jo hapësinore nga ku ngjarjet dukshëm ndodhin sipas një rregulli të pakthyeshëm........
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Koncepti filozofik i kohes

Po koha mendon qe rrjedh njelloj per te gjithe???????
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Koncepti filozofik i kohes

Po koha mendon qe rrjedh njelloj per te gjithe???????


jo se besoj qe rrjedh njelloj per te gjithe sepse dhe koha si njesi matese hyn te teoria e relativitetit........
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Koncepti filozofik i kohes

Po duke lene menjane fiziken do te thosha qe koha eshte pasqyrim i ndergjegjes dhe nese ne nje dite ndihemi mire, koha na duket sikur kalon shpejte. Nese ndihemi te merzitur ngadale. Prandaj mendova qe eshte jo e njetrajtshme per te gjithe duke qene se jo te gjithe ndihemi njesoj ne te njejtin moment kohe. :)
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Koncepti filozofik i kohes

Po duke lene menjane fiziken do te thosha qe koha eshte pasqyrim i ndergjegjes dhe nese ne nje dite ndihemi mire, koha na duket sikur kalon shpejte. Nese ndihemi te merzitur ngadale. Prandaj mendova qe eshte jo e njetrajtshme per te gjithe duke qene se jo te gjithe ndihemi njesoj ne te njejtin moment kohe. :)

dhe kjo me relativitetin ka te beje sepse ne fakt koha njesoj ecen por ty te duket sikur secen ....
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Koncepti filozofik i kohes

po por jo me relativitetin fizik.
 
Titulli: Koncepti filozofik i kohes

Koha i vjedh ditet nga jeta .... Jeta i blen kohes ditet me cmimin e plakjes .....e kam lexuar diku :D
 

Hbk

Anëtar Aktiv

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Koncepti filozofik i kohes

Me pelqeka shume ........... :)
 
Top