• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

KQZ: Ja rezultatet përfundimtare

Ylli-1

Etnoshqiptar
Publikuar: 23:39 / 14.11.2013



Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet përfundimtare për kryetar të komunave të Kosovës, në zgjedhjet e 3 nëntorit.
Të dhënat e përgjithshme për këto zgjedhje, sipas KQZ-së janë.

Numri i votuesve të Regjistruar: 1.792.913

Numri i votuesve të cilët kanë votuar në secilin vendvotim: 807.240

Numri i votuesve të cilët kanë votuar jashtë vendvotimit (me kusht, VPNV dhe me post): 23.592

Pjesëmarrja në votime: 46.34%

Numri i pranuar i fletëvotimeve të vlefshme: 801.789

Numri i fletëvotimeve të pavlefshme: 15.512

Numri i fletëvotimeve të zbrazëta: 8.248

Numri i fletëvotimeve të përdorura: 825.792

Numri i fletëvotimeve të papërdorura: 865.769

Numri i fletëvotimeve të dëmtuara: 1.080

Fituesit pa balotazh:

Deçan fitues është Rasim Selmanaj nga AAK-LDD me 54.26%.

Në Gllogovc ka fituar Nexhat Demaku nga PDK-ja me 63.44%.

Në Istog ka fituar Haki Rugova i LDK-së me 50.95%.

Në Kaçanik ka fituar Besim Ilazi i PDK-së me 52.64%.

Fushë Kosovën e ka fituar Burim Berisha i LDK-së me 64.33%.

Në Podujevë në vitet e ardhshme do të udhëheq Agim Veliu i LDK-së i cili ka marrë 50.16%.

Skenderajn e ka fituar Sami Lushtaku me 88.21% ku njëherësh është edhe më i votuari në Kosovë.

Edhe Komuna e Shtimes nuk do të ketë balotazh. Aty ka fituar Naim Ismajli i PDK-së me 50.27%.

Mamusha gjithashtu kanë vendosur për kryetarin e tyre, ai është Arif Butuq i Kosova Turk Adalet Partisi, që ka marr 52.59%.

Edhe Hani i Elezit ka zgjedhur kryetarin e vet, Rufki Suma i pavarur me 54.74%.

Përqindja e atyre që shkojnë në balotazh:

Në Gjakovë prinë Mimoza Kusari-Lila nga AKR me 43.5% dhe shkon në balotazh me Pal Lekaj e AAK-LDD i cili ka 35.70%.

Në Gjilan shkon në balotazh Lutfi Haziri nga LDK-ja me 40.61% me Qemajl Mustafën e PDK-së që ka 25.44%.

Në Dragash Salim Jenuzi i PDK-së ka marr 33.70% dhe shkon në balotazh me Fatmir Mehmetin e LDK-së i cili ka marr 30.50% të votave.

Në Klinë shkojnë në balotazh Sokol Bashota i PDK-së me 42.52% dhe Enver Berisha i AAK-LDD me 24.39%.

Kamenicë shkojnë në balotazh Shaip Surdulli i LDK-së me 32.95% dhe Begzad Sinani me 32.50%.

Në Mitrovicën e jugut shkojnë Avni Kastrati i PDK-së me 42.60% dhe Agim Bahtiri i AKR-së me 21.90%.

Në Lipjan Shukri Buja nga PDK ka marr 36.05% të votave dhe shkon në balotazh me Imri Ahmeti e LDK-së me 35.09%.

Novobërda do ketë të drejtë të votojë në balotazh për Bajrush Ymerin e LDK-së që ka marrë 31.47% dhe Svetislav Ivanovic që ka marr 26.58%.

Obiliqi shkon në balotazh me Mehmet Krasniqin e LDK-së me 30.52% dhe Xhafer Gashin e AAK-LDD me 26.34%.

Në Rahovec, Idriz Vehapi i PDK-së me 38.64% shkon në balotazh me Smajl Latifi e AAK-LDD me 32.64% të votave.

Peja do të mund të votojnë për Gazmend Muhaxherin e LDK-së që ka marr 40.97% të votave dhe Ali Berishën e AAK-LDD që ka 36.37%.

Kryeqyteti shkon në balotazh me Isa Mustafën e LDK-së që ka marr 42.75% dhe Shpend Ahmetin e Lëvizjes Vetëvendosje që ka 31.89% të votave.

Prizren shkon në balotazh Ramadan Muja i PDK-së me 37.23% dhe Eqrem Kryeziu i LDK-së me 25.36%.

Shtërpca shkon në balotazh me Bratislav Nikoliq nga SLS që ka 38.91% dhe Ivan Redziq që ka fituar 36.02%.

Në Suharekë Sali Asllanaj nga LDK-ja me 34.58% shkon në balotazh me Bali Muharremaj e AAK-LDD me 30.66%.

Ferizaj voton gjithashtu me 1 dhjetor ku Agim Aliu i PDK-së ka 39.68% ndërsa Muharrem Svarqa i LDK-së ka 34.29%.

Në Viti Sokol Haliti i LDK-së me 36.41% shkon në balotazh me Nexhmedin Arifin e PDK-së që ka 23.79% të votave.

Vushtrria shkon në balotazh me Bajram Mulakun e PDK-së me 38.99% dhe Muharrem Shabanin e AAK-LDD me 22.40%.

E Malisheva shkon në balotazh me Ragip Begaj e Iniciativës Qytetare për Malishevën me 41.89% dhe Salih Morinën e LDK-së me 26.19%.

Juniku do votojnë më 1 dhjetor për Agron Kuqin e AAK-LDD që ka 47.81% dhe Zenun Shalën e LDK-së me 32.54%.

Graçanica shkon në balotazh Branimir Stojanovic nga Lista e Përbashkët Serbe me 48.70% dhe Bojan Stojanovic i SKS me 35.20%.

Ranilluku gjithashtu shkon në balotazh me Gradimir Mikic i Listës së Përbashkët Serbe me 40.07% dhe Milan Aritonovic i SNPK me 36.40%.

Për Parteshin përballen Nenad Cvetkovic i SLS-së me 45.82% dhe Dragan Nikolic i Listës së Përbashkët me 33.91%.

Dhe në Kllokot Srecko Spasic i Listës së Përbashkët me 35.50% përballet në balotazh me Sasha Mirkovic e SLS-së që ka 29.04%.

Komunat që Lista e Përbashkët Serbe i fitoi pa balotazh:

Leposavicin e ka fituar Dragan Jablanovic nga Lista e Përbashkët Serbe 51.48%.

Edhe Zubin Potoku është fitues është Stevan Vulovic nga Lista e Përbashkët Serbe me 78.74%.

Edhe Zveçanin e ka marr kjo listë ku Vuqina Jankovic ka marr 57.55%.

Kandidatët me më së paku vota:

Slobodan Denic nga Gradjanska Inicijativa Simonida që ka vetëm 50 vota apo 0.49% në komunën e Graçanicës.

Në Shtime është Isuf Muslia kandidatë i pavarur me 59 vota apo 0.48%.

Igor Mitic ka vetëm 61 vota apo 1.93% që është nga Social Demokratija për Komunën e Ranillukut.

Pastaj me vetëm dy vota më shumë, apo 63, gjithsej (0.42%), është Xhevxhet Tahiri nga Balli Kombëtar për Komunën e Dragashit.

Ndërsa, Branislav Bozovic nga Nova Sanja ka 68 vota apo 2.52% për Komunën e Zubin Potokut. Të tjerët kanë nga 70 e më shumë vota.

Ata që morën më së shumti vota:

Isa Mustafa i LDK-së, kandidatë për kryetar të Prishtinës me 36 mijë e 755 vota.

Pastaj Ramadan Muja i PDK-së, kandidat për Prizrenin me 24 mijë e 791 vota.

Mimoza Kusari-Lila nga AKR, kandidate për Gjakovën me 24 mijë e 791 vota. Të tjerët kanë më pak se 20 mijë vota.

Më poshtë në formë tabelare mund t’i shihni rezultatet për secilën komunë.



Telegrafi/

Fotografia: Arkiv
 
Top