• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Krijesat

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои


اfarë bënë Skifteri kur ti mbush dyzet vjet??


Skifteri mund të jetojë deri në 70 vite, por për të arritur këtë moshë i duhet të marrë një vendim shumë të vështirë, çfarë duhet të bëjë ?
- Kur të arrin moshën dyzet vjeçare, thonjtë e humbin fleksibilitetin e tyre dhe kështu i vështirësohet kapja e gjahut, gjë që është burim kryesor i të ushqyerit të Skifterit.
- Sqepi që ishte i fort dhe i mbrehet deri në këtë moshë, pas kësaj moshe, i sforcohet dhe i bëhet i rënd.
- Po ashtu, për shkak të moshës së shtyre edhe krahët edhe puplat i rëndohen gjë që ia vështirëson dukshëm mundësin e fluturimit.
Kjo gjendje e vë Skifterin në një situatë mjaftë të vështirë, atij i duhet ose të i dorëzohet jetës dhe të pres derisa ti vije vdekja, ose i duhet të vendos për të jetuar. E që për këtë i duhet të tejkalojë një proces mjaftë të vështirë që zgjatë diku rreth 150 ditë, çka duhet të bëjë ??
Këtu shihet mrekullia e Allahut xh.sh në krijesat e Tij.
- Procesi kërkon që Skifteri të fluturoje lart në majë të malit dhe që atje të ndërtoje folenë.
- Pastaj, i duhet që sqepin e tij të sforcuar ta thyej duke e goditur atë për ndonjë shkëmb.
- Pas thyerjes së sqepit i duhet të pres derisa ai të ri-rritet, e mandej të vazhdoje me thyerjen e thonjve.
- Pas thyerjes së thonjve, Skifteri pret derisa thonjtë të i ri-rriten për ta vazhduar procesin me shkuljen e puplave.
- Pas pesë muaj të vuajtjes, sa edhe zgjatë i tërë ky proces, Skifteri i rikthehet fluturimit dhe ndihet sikur të kishte lindur përsëri.
Kështu ai do të mund të jetojë edhe për rreth 30 vite të tjera.
'' I pa të meta është Allahu xh.sh, Zotëruesi i çdo gjëje..'' //mesazhi

Shqipëroi: Artan Musliu
 
Private conversations
Help Users
    Top