• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Krijimet e muajit gusht 2018.

Krijimet e muajit gusht 2018.


 • Totali i votuesve
  10
 • Poll closed .

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Tema e muajit ishte: STINA IME!1. I dashur Arben,


Arben, po vij te ti në këtë muaj të gushtit, si një zog që lëshon cicërimën e saj në dritare, në dritare ku unë kam vështruar me natë të tëra këtu larg atdheut, po vij në stinën më të bukur, që të dy e duam aq shumë. ثshtë gusht, dhe unë po vij! Po vij si dy krahët e një fluture që ndezin zjarrin e buzëve që puthën, e zjarrit që nuk e di nëse ndonjëherë është shuar. Po trokas si postieri që çdo stinë më ka sjell postën nga ti, po vij si festa që pritet aq shumë, si urimi më i bukur i kësaj stine.
Edhe pse jam femër, shpesh kjo mendja ime që e do aq shumë gushtin, e më shumë se kaq e do këtë gusht të këtij viti, të vij aty te ti poshtë shtëpisë tënde, të lëshoj një fishkëllimë, e ti të vish te unë e të më pushtosh, të më humbësh, të më marrësh në krahët e tu, e të jem unë përqafimi më i bukur. Arben, unë po vij!
Të i humbasim kuptimin çdo mesazhi apo çdo lloje poste elektronike, të prekemi, të shpupurish flokët me një ledhatim të shkujdesur, të të prek buzët, e të ti njom ato, të të bëjë shpirtin e ëmbël, më prit se po vij.
Kur po shkruaja këtë letër, kur e kujtoj se do të shihemi pas 5 viteve, kur ishim vetëm 20 vjeç kur u pam për të fundit herë, e sot 5 vite më shumë në këtë dashuri që e humbëm disa herë, e fituam disa herë të tjera, në betejat ku ti luftoje më shumë, e unë dorëzohesha më shpesh, unë Arben sot po vij!
Po vij të grish kujtimet, ëndrrat, dëshirat që aq gjatë i kemi përkundur, të i realizojmë si përrallën më të bukur, në stinën më të bukur.
Unë po vij të bëjë të lumtur, të i jap aromë, e ngjyrë dëshirave të tua, të shkrep njëherë në qiell si një meteor tonën dashuri , të më shndërrosh në yllin më të bukur, të më bësh dimrin, pranverën, e vjeshtën, çdo herë si verën, Arben unë pi vij!

Të do Vjollca 


2. Endrrat gjate një shtatori sharlatan.Tomi shkonte ne pune me biciklete. Bente stage ne një studio gazetarie qe po falimentonte por i kishin premtuar kontrate dhe 5 muaj rroge te munguara. Kishte dy dite qe artikulli i tij vijonte bosh ne ekran. Asnje zhurme e tastieres nuk degjohej. Keshtu Tom bente te njejten rruge ne dite edhe me shi te atij shtatori sharlatan. Ata dy dite u be një jave qe shoqerohej me bishta cigaresh te fikura ne një tavell te djegur. Tom po te therrasin: e shkunden nga supi. Pasi sberi as buzeqeshjen e tij te sforcuar per miresjellje u drejtua nga shefi qe foli per rreth një ore e gjysem ku Tomi ishte prezent vetem fizikisht.
-Tom dua artikull.
-Tom?
-Tom? Zeri ngritur e grushti ne tavoline e zgjuan nga ajo gjendje kllapie. U ngrit dhe zgjati doren nga konjaku per miqte publicist dhe pasi mori ere tha : me detyroheni 5 muaj rroge dhe pasi kaloi goten e pare ku ndjeu një pickim te forte pyeti : a di ta ndash realitetin nga endrrat?
U largua duke hedhur pardysyne e tij te vjeteruar iu ngjit bicikletes dhe u fut ne dhomen e tij.
-Brigite?
-Brigite?
Iku edhe dashnorja e rradhes. Dashurite e para e kishin zgjatur deri diku sa te mos rrinte vetem por tani as një muaj srrinte me njeri aty.
Sishte dhe aq problemi kur pikonte catia apo bishtat e cigareve qe i rindizte pa pushim apo qiraxhiun qe i zgjonte qe ne 6 per te marre ate qe i takonte. Tom kishte probleme me realitetin. Ngrihej ne mengjes dhe shkonte te rafti per te marre kafene.
Nuk e ke blere as mbreme- doli zeri i Brigite nga dhoma e tij me floket gjithe sapun sepse uji kish ndaluar.
Une mendova se e bleva tha duke kruar sa koken sa prapanicen. Prap ke enderruar :- i tha ajo.
Tomi mendonte se Brigite ishte femer brilante mbase te ishin njohur ne një tjeter periudhe , kur ajo te kishte me shume durim ta studionte e ai me kohe ta admironte, do ecte. Por sndodhi as e para as e dyta as kafeja dhe Brigite iku.
Mori komputerin dhe shkruajti një titull sa gjere gjate : a i mban mend endrrat dhe ti?
A i ndan dot nga realiteti?
Pasi hodhi pardysyne shpatullave doli ne ballkon i gjithi lakuriq dhe u drejtua nga komshia qe e spiunonte cdo here dhe ndersa ajo vrapoi brenda si e cmendur Tom Henseley fitoi dhe një beteje tjeter me veten

3. Stina ime ….Dashuri!


Perse duhet gjithnje një date per te festuar? Pervjetor, a ditelindje ?
Eja festojme sot …po po sot , një dite si gjithe te tjerat , pa asnje motiv...
Dashuria nuk kerkon motiv per te festuar.

Kujtimet jane te bukura , asgje sdo kish kuptim pa to, as ditelindjet, as pervjetoret .
Pa dy trendafilat e tu nder duar, një darke nen driten e qirinjve , ditet nuk do dallonin nga njera tjetra.
Po ne thelb pse jemi valle peng i një date?

Perse gjithnje na duhen arsye te jemi te gezuar? i ke ndjere ndjesite qe jep një ore, minute ? A mund ti matesh ato ?


Ndjesia qe kam sot per gjithcka rreth meje, është e pashpjegueshme , emocion qe buron prej shpirtit, cikla gezimesh nder sy, buzet emrin tend therresin me embelsi.
A mund te festojme pa nevojen e një date? A ka kalendar per lumturine?
A njeh zemra limite?

Eja festojme sot , motivi jemi ne! Asnje date nuk mund ndjenjen brenda nesh , ne jemi per cdo dite ..stina e dashurise !

Dhe mos harro Dashuria s’ka date te percaktuar!


4. Broshur stinesh.


kam braktisur te gjitha stinet zyrtare.
Dhe kam krijuar një timen.
Sdi sakte ne cilen kohe gjendet,por gjendet gjithnje pane meje.
E flaket,e bardhe, here here e kuqe,behet posesive dhe lozonjare.
Ngjan si një pranvere e vonuar nganjehere, vere e ngrohte shpesh here.
Pastaj kap dimri ,ngrine e tera ne mua,e prape mes cicerimave dhe zogjve udhetare,shkrepen folet e lulezuara mbi syrin tim te zi.
I kam braktisur te gjitha stinet zyrtare, gjendem ne te timen.
Ka ngjyra ,shume ngjyra,nga ato qe duken , ato qe shperbehen,per te formuar nuanca jete dhe endrrash.
I kam braktisur te gjitha stinet zyrtare,po jua bej me dije perseri.
Perqafuar jam ne te timen stine zemer.
faleminderit per krijimet dhe suksese te gjitheve
 

Passion

Banned
Urime krijuesve.

Te gjitha hapin një linje tyren.
Te bukura.
Me pelqeu bota e dyte e Tomit te turbullt :),por voten do e dergoj te 4 (Broshure Stinesh).

Faleminderit Jana. :)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Epo stinet, i krijojme ne, pranveren, dimrin, veren dhe vjeshten :)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Dhe krijimet qenkan me te bukura kete muaj :)

Me vjen keq Jana qe te dola fjale, kam harruar qe hapej mes muaji.

Sa per krijimet shume te kendshme te gjitha. Vota i shkon 4tres sepse me ngjiti me shume!

Suksese!
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Te bukura jane te gjitha por 4 me beri ta lexoja tre here.... per te votova. Tashti I zoti ose e zonja ma ka borxh një kafe fernet per reklamen...:)
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
lexoni... votoniii
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Te bukura te gjitha!
Vota per "shtatorin sharlatan" :)
Suksese!
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Jam kureshtare te di kush e ka shkrujatur krijimin e pare.
është një nder krijimet qe me ka bere jashtezakonisht pershtypje.
Ka një arritje te larte artistike dhe letrare.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Jam kureshtare te di kush e ka shkrujatur krijimin e pare.
është një nder krijimet qe me ka bere jashtezakonisht pershtypje.
Ka një arritje te larte artistike dhe letrare.
është nder te pelqywrit e mi nev vetem dicka e vogel me beri te votoj krijimin 3 pervec optimizmit dhe kendit qe e shikon mr 3...
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Ose sepse skish asnje vote lol lol
Sa diplomate je o Jane :)
moni me vjen keq qe le tkuptoje dicka jo te drejte krijuesi i atij shkrimi.
lexoje edhe një here e diskutojme po deshe.
 
Top