• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Krimi makabër në Palasë, vrasësi doli nga spitali falë të atit

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Krimi makabër në Palasë, vrasësi doli nga spitali falë të atitKartela mjekësore e vrasësit të Palasës ndodhet tani në duart e policisë dhe prokurorisë si pjesë e hetimit të masakrimit të një 12-vjeçari. Në këtë kartelë të siguruar nga Top Channel thuhet se Jorgo Petro Zani, ishte shtruar në spitalin psikiatrik të Vlorës më 27 tetor të vitit 2015, pas ankesave të banorëve të zonës lidhur me sjellet agresive dhe të dhunshme të tij.

“Ka qenë shqetësues në komunitet me sjelljen e tij. Konfliktohej edhe me fëmijët e lagjes, therte qentë dhe kafshët e punës për t’u ushqyer me mëlçinë e tyre”, thuhet në kartelë.

Psikiatrët dhe psikologët kishin bërë edhe analizën e gjendjes së tij problematike, me çrregullime të theksuara mendore, ndërsa njihej se kishte qenë edhe përdorues droge.

“ Pacienti paraqitet disi i rrëmbyer, me sjellje të çorganizuar. Gjatë bisedës klinike me të, shprehet me mendime alogjike. Gjithashtu referoi për praninë e çrregullimeve të perceptimit në formën e halucinacioneve auditive”, vlerësojnë mjekët.

Diagnoza përfundimtare, sipas mjekëve ishte “çrregullime personaliteti si pasojë e përdorimit të lëndëve narkotike”. Por vetëm 10 ditë pasi ishte shtruar në spital, më 5 nëntor, Jorgos Petro Zani është nxjerrë nga spitali dhe sipas kartelës kjo është bërë me kërkesë të të atit.

“E marr në përgjegjesinë time”, thuhet në sektorin ku ka firmosur i ati i autorit të vrasjes makabre.

Ndërsa është marrë edhe mendimi i vetë të sëmurit mendor nëse donte të linte spitalin. Po a mund të mbahej në spital i sëmuri?

“Detyra jonë është që të japim mjekimin derisa të vendos konsulta që pacienti është në rregull. Të gjithë pacientët kanë të drejtat njësoj, si dhe ne që jemi normal. Nëse pacienti thotë do dal, je i detyruar ta lësh të dalë, nëse firmos familjari, je i detyruar ta lësh”, sqaron drejtori i spitalit, Kujtim Kujtim Llapi, që shton se kjo procedurë ndiqet edhe kur i sëmuri ka probleme, por me rekomandimet e nevojshme që të vazhdojë mjekimin.

Epikriza e daljes në kartele flet se Jorgo Zani është përmirësuar, por për të rekomandohej të vazhdonte mjekimi ambulator në shtëpi, mjekim për të cilin askush nuk e di me saktësi nëse është bërë apo jo.

gazeta-Shqip
 

Jetmira

..........
Titulli: Krimi makabër në Palasë, vrasësi doli nga spitali falë të atit

Ata qe vrasin njerez ktu ne Shqiperi dalin menjeher.
Lum ne qe jetojm mes krimineleve :)
 
Top