• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Krishtlindja në Vatikan e Betlehem

cent

...Lontano
Mijëra besimtarë, nga Italia dhe e gjithë bota, sfiduan të ftohtin për të qëndruar në sheshin e Shën Pjetrit në Vatikam, ku është vendosur skena e madhe e Lindjes së Krishtit, këtë vit e dhuruar nga Dioqeza e Napolit.

Kjo është mesha e parë e Krishtlindjes për Papa Françeskun, në Bazilikën e Shën Pjetrit. Ai hyri në Bazilikën e mbushur me besimtarë, me statujën e Fëmijës Jezus.

Kjo është diçka e re dhe u kërkua prej tij. “Zoti, porsi qingjat barinjve, na përsërit: Mos kini frikë”.

Krishtlindja e parë e Papa Françeskut është një thirrje për thelbin e ungjillit. “Kush urren vëllanë e tij Ai përfundoi shërbesën e tij me fjalët:
“Të bekojmë o Zot i madhërishëm, që erdhe për ne. Je i madh dhe u bëre i vogël; je i pasur, por u bëre i varfër; je i gjithpushtetshëm dhe u bërë i pafuqishëm”.

Më herët, Papa Françesku u takua dhe bisedoi për rreth 30 minuta me Papa emeritus Benediktin e XVI.

Të mërkurën në orën 12:00, Papa Françesku do t’u drejtohet popujve të botës me bekimin apostolik “Urbi et Orbi”.

Festa në Betlehem
Mijëra njerëz në Kishën e Lindjes, ku erdhi në jetë Jezu Krishti

Dhjetra njerëz janë mbledhur në qytetin e Betlehemit në prag të Krishtlindjes. Në këtë qytet biblik ndodhet Kisha e Lindjes, ku - sipas librit të shenjtë - erdhi në jetë Jezu Krishti.

Me kalimin e viteve, numri i vizitorëve në Betlehem sa vjen e shtohet. Kjo përkon edhe me nisjen e bisedimeve për paqen, që do të zgjidhin konfliktin në Lindjen e Mesme.

Korrespondentja e BBC-së në Betlehem, Joland Knel, tregon se, pavarësisht barrierës ndarëse mes Izraelit dhe Bregut Perëndimor, që është një mur i lartë prej betoni, janë hapur tri dyer për të lejuar shërbesën, që do të drejtohet nga Patriarku Latin, i cili do të hyjë në qytet nga Jeruzalemi.

/Top Channel
 
Redaktimi i fundit:
Private conversations
Help Users
    Top