• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ku shkoi $1?

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Ka disa versione te ndryshme ky tregimi, po sjell ate qe degjova te fundit.

3 shoqe vendosin te rrine ne nje dhome hoteli qe kushtonte $30. Keshtu secila nga ato dha $10. Pasi paguan, vajzat u ngjiten lart. Menaxheri i hotelit vendosi t'i japi vajzave oferten ditore duke i kthyer mbrapsh $5 (dhoma ate dite kushtonte $25). Nis nje nga punetoret lart qe t'u ktheje atyre kusurin. Ai vete mbajti $2 dhe i ktheu vajzave nga $1 seciles.

Vajzat menduan se paguan $9 secila.
$9 x 3 = $27 + $2 (qe i mbajti punetori) = $29.

Ku shkoi $1?

:--P
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Ku shkoi $1?

Nje dollar ka qene taks :p
Mqns dhoma ate dite kushtonte $25 atehere seciles do ti takon te te paguante nga 8.33 x 3 = 25 , , i kane bere llogarite gabim vajzat , mesa duke paskan qene bjonde :p:p
 

MasteR

I'm offline
Pe: Ku shkoi $1?

Ai vete mbajti $2 dhe i ktheu vajzave nga $1 seciles. 2 ai + 3 vajzat nga 1 bejne 5 dhe 25 baraz 30
 

alberto

Waiting for...
Titulli: Ku shkoi $1?

Gabimi qendron se:
$9 x 3 = $27 + $2 (qe i mbajti punetori) = $29, e qe duhet te jete:

$9 x 3 = $27
$27 - $2 (qe i mbajti punetori) = $25.
$25+$5(qe eshte dashur te ju kthehen vajzave)=$30.
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ku shkoi $1?

Ne fakt ne fillim dhe une kam qene ne dileme, dhe ju djema e keni gjetur.

Ideja e ketij problemi nuk eshte se ku vajti me te vertete $1, por tek menyra sesi tregohet nje problem matematikor (ose ne ndonje fushe tjeter).

Por ata qe e kane treguar, me ate qellim e kane treguar, per ngatarrese. Po ta besh seprapthi sic the dhe ti Albert dhe Master -> 25 dhoma, plus 2 qe u dha bakshish = 27 plus 3 qe ato e marrin mbrapsh, 30.
 
Top