• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kultura e Kapitalizmit

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Ne 1800, pas fillimit te ngritjes se hekurudhave, kantiereve detare dhe industrive te ndryshme, filloi te rritej numri i grupeve "FORDISTE". Ky lloj modeli organizues bazohej ne metodat e ushtrise gjermane (ndarja e reparteve, zgjedhja e nje kapoje etj)
.
Avantazhi ishte tek kontrolli i informacjoneve qe vinin nga poshte - larte, dhe ne kete menyre ishte me e thjeshte matja e kohes.
Kjo lloj strukture ishte efikase por jo e efektshme per shkak te nje problemi socjal. Ndermarrja duhet te jape pune dhe duhet te bej punonjesit e saj te ndihen mire, per te ulur gjakrat.

Mbas akordeve te Bretton Woods, te sigluara nga shume banka kombetare SHBA-ja dhe fituesit e luftes se dyte boterore filluan te ndihmonin ekonomikisht njeri-tjetrin duke fortesuar lidhjet Dollar-Ar.

Nga fundi i viteve 60, kjo lloj lidhjeje "shkrihet" dhe pronaret filluan te investonin me teper ne "kapitale". Ne kete menyre, ndryshon edhe misioni i dirigjenteve dhe fillon nje organizim i ri i punes.
Problemi qendronte ne faktin se ne nje sistem te tille, ishte e pamundur te "stabilizoje" karrieren. Dhe kjo kishte efekte te njeanshme edhe ne jeten private.

https://keynes.scuole.bo.it/sitididattici/farestoria/approfondimenti/foto/a9/07.jpg
 
Private conversations
Help Users
    Top