• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kuriozitete !

Malsi

Anëtar i Nderuar
Ne Venezuele, aty ku lumi Catatumbo takohet me liqenin Marakaibo, bien 40000 vetetima brenda nje nate, 160 nete te vitit!
11427721_1135256269834140_4002341475407316760_n.jpg

Njihuni me Cinnamon, qenin me te lumtur ne bote. Ai buzeqesh gjate gjithe kohes, edhe pse vuan nga nje crregullim i pazakonte qe prek trurin e qenve.
11412191_1135263973166703_8250773275753972098_n.jpg11407002_1135263953166705_4894436278968561783_n.jpg

Ishulli Luzon, Filipine, ka nje liqen. Ky liqen permban nje ishull brenda tij. Ky ishull permban nje liqen, i cili permban po ashtu nje ishull te vogel.
1441502_1135320639827703_7396297530831458536_n.jpg

b.Orig
 

Attachments

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Lily, nje qen 6 vjecar i rraces Great Dane, humbi shikimin gjate nje aksidenti dhe u fut ne nje gjendje depresive, derisa Maddison u be miku i tij. Maddison qendron prane Lily-t kudo qe ai shkon, duke e udhezuar. Ata nuk shkojne askund pa njeri tjetrin!
11350535_1134677659892001_7491517659939092135_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Chito, nje djale nga Afrika, sapo pa nje krokodil qe po ngordhte e nxorri menjehere nga uji dhe e shpetoi. Ai u kujdes nje fare kohe per te, dhe pastaj u mundua ta dergonte perseri krokodilin ne habitatin e tij, por ishte e kote. Krokodili kthehej perseri tek djali. Qe prej asaj kohe kane kaluar 20 vite dhe ata jane miq te ngushte, notojne, perqafohen dhe luajne se bashku. Chito nuk trembet aspak nga krokodili 450 kg, 5 metra i gjate.

11428019_1135235953169505_988465349263550836_n.jpg
11401399_1135235883169512_2789974429190162894_n.jpg
11401399_1135235919836175_3528637930183992920_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Njihuni me milionerin suedez Johan Eliasch. Ai u be i njohur ne vitin 2005, kur shpenzoi 14,000,000$ per te blere 160mije hektare nga pyjet e Amazones. Keto hektare ishin ne pronesi te nje firme qe merrej me prerjen dhe shfrytezimin e pemeve, dhe Eliasch i bleu vetem per t'i shpetuar ato!
Shiko fotografinë 23527
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Kuriozitete te ndryshme !

Eshte e veshtire te gjesh deodorant ne Kore, sepse pothuajse te gjithe koreaneve u mungon gjeni ABCC11, pergjegjes per eren e sqetullave!

Njihuni me bodybuilder-in indian Manohar Aich. Ai u shpall Mister Universi ne vitin 1952. Tani eshte 102 vjec dhe vazhdon ende te stervitet!
11401099_1135464939813273_3485852637864293477_n.jpg

Qumeshti i gjirit ka substanca thuajse te ngjashme me Marijuanen!

Studimet tregojne se mendja juaj e kupton kur dikush eshte duke ju pare ne sy teksa ju flini!

Bebet qeshin mesatarisht 200 here ne dite, femrat 62 here ndersa meshkujt vetem 8!

Ne Kine eshte e jashteligjshme t'i braktisni prinderit! Cdokush qe ka prinder mbi 60 vjec, eshte i detyruar t'i vizitoje ata vazhdimisht, t'i ofroje ndihme financiare dhe shpirterore!

Qendra e shpetimit te kafsheve ne Kine, pagoi 8000$ per te shpetuar te gjithe qente qe po dergoheshin ne thertore.
Shikoni se sa te ngazellyer duken ata pas atij momenti!
11350438_1134596863233414_5153280695618164139_n.jpg

Psikologjia thote se kur ju beheni vertete te afert me nje person, ju mund te degjoni zerin e tyre ne koken tuaj kur lexoni mesazhet qe ju kane derguar!

Perpara se te arratisej nga burgu, Winston Churchill la nje leter faljeje ku shkruhej:
"Kam nderin t'ju informoj se, meqe nuk me duket i drejte arrestimi im nga qeveria juaj si nje militant, vendosa te largohem nga perkujdesja juaj, edhe pse ajo ishte goxha e mire. Po i le vendin ndonje tjetri. Te me falni, por vendi im s'eshte ketu!"

Lojtari me i gjate ne historine e NBA eshte sudanezi Manute Bol, 2 metra e 33 cm. Ai eshte po ashtu i vetmi lojtar qe ka vrare nje luan me shtize, dhe ka blere 80 lope per gruan e tij, qe t'i tregonte se sa e dashuronte!
b.original
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Kuriozitete !

Chito, nje djale nga Afrika, sapo pa nje krokodil qe po ngordhte e nxorri menjehere nga uji dhe e shpetoi. Ai u kujdes nje fare kohe per te, dhe pastaj u mundua ta dergonte perseri krokodilin ne habitatin e tij, por ishte e kote. Krokodili kthehej perseri tek djali. Qe prej asaj kohe kane kaluar 20 vite dhe ata jane miq te ngushte, notojne, perqafohen dhe luajne se bashku. Chito nuk trembet aspak nga krokodili 450 kg, 5 metra i gjate.

Shiko fotografinë 23524
Shiko fotografinë 23525
Shiko fotografinë 23526
Duket se ky është i vetmi rast në botë, diçka e paparamendueshme
që krokodili të zbutet. Edhe krokodili si çdo shtazë ndien dashuri.
Ekziston edhe video për këtë:

 
Redaktimi i fundit:

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Nje nder hotelet me unike ne bote, prej te cilit mund te shihni gjithe natyren qe ju rrethon, France!
11407214_1136870036339430_8260177867160728250_n.jpg
Qente jane e vetmja kafshe qe e ndjejne xhelozine njesoj si njeriu!

Mendohet se ne galaksine ku ne bejme pjese, ekzistojne 500,000,000 planete ku mund te zhvillohet jeta!

Sipas studimeve, e qeshura ju kursen 30% para ne shpenzimet per ilace!

Frymezimi i Mozart ishin femijet e tij! Ata luanin me pianon kur Mozart ishte duke pushuar ne dhome, dhe ai shkonte menjehere tek piano per te perfunduar melodite qe femijet kishin nisur!
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Njihuni me Travis, shimpazene e cila ka 15 vite qe jeton me nje familje britanike. Tashme, ajo mund te ndezi kompjuterin per te pare fotot, perdor telekomanden, lan dhembet e veta, ushqen kuajt e pronares dhe ujit lulet!
11407235_1136038479755919_2461408029306050316_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

A e dini se femrat humbasin rreth 8% te mases se trurit pas shtatzanise?!

Nje nder shtepite me te vecanta ne bote, San Francisco!
11377383_1136006446425789_3169622283264501666_n.jpg

Njihuni me 39 vjecarin Liu Lingchao nga Kina. Ai e merr shtepine ne kurriz kudo qe shkon, ndaj edhe ka marre pseudonimin "njeriu-kermill"!
11392957_1135979196428514_4205148825795465138_n.jpg

Ne mesin e kesaj rruge kalon kufiri midis 2 shteteve. Njera ane e rruges eshte ne Gjermani, tjetra ne Hollande!
11350518_1134226893270411_3893701339610804861_n.jpg

A e dini se 2 ne 6 bilionere ne mbare boten nuk kane diplome universiteti?!

Sekretarja e kompanise, nje dite e telefonoi Steve Jobs per t'i thene se do te vonohej ne pune sepse makina nuk po i ndizej. Ne te njejten dite, Steve Jobs i hodhi nje pale celesa Jaguar-i ne tavoline, dhe i tha: "Ja ku i ke. Mos u vono me."
11390217_1134065933286507_2950652748240416841_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Liqeni McDonald ne Montana te SHBA eshte padyshim me i vecanti ne bote, per ngjyrat e panumerta te gureve!
11412107_1139564732736627_8707762107341193032_n.jpg

Jeanne Louise Calment, gruaja qe ka jetuar me gjate ne historine e njerezimit, hante pothuajse 1 kg cokollate cdo jave. Ajo nderroi jete ne moshen 122 vjecare.
10420416_1139143149445452_2173537900343586110_n.jpg

Ky eshte Major Walter, ndoshta njeriu me pa fat.
1918 - u godit nga nje rrufe teksa po kaleronte, gje qe coi ne paralizim te perkohshem te kembeve
1924 - u zhvendos ne Kanada dhe filloi peshkimin. Nje dite, pema poshte te ciles ishte ulur, u godit nga nje rrufe. Ana e djathte e trupit u paralizua
1930 - u paralizua komplet nga nje rrufe qe i ra teksa po ecte ne park
1932 - vdiq, por jo nga nje rrufe.
1936 - varri i tij u godit nga nje rrufe
11401348_1139139099445857_4291446932631593696_n.jpg

Ju nuk do ta besoni, por ne tentakulat e nje oktapodi ka tru! 2/3 e neuroneve te nje oktapodi ndodhen pikerisht ne tentakula. Edhe nese ju ja kepusni krahet, ata do vazhdojne te levizin e te kerkojne ushqim!
11401284_1139113606115073_5593560088009210322_n.jpg

Nje lypes ne Oregon, SHBA, fiton mesatarisht 220$ ne dite!

Dwayne Johnson, i njohur si "The Rock", ka bere vazhdimisht bamiresi gjate jetes se tij.
Kur Cristian ishte 14 muajsh, ai u diagnostifikua me tumor ne tru. Mjeket thane se ka pothuajse asnje shanc se ai te shpetoje. Edhe nese shpetonte, nuk do te ecte kurre. The Rock degjoi per lajmin dhe dha menjehere ndihmen e tij.
Sot, Cristian eshte 15 vjec, dhe ecen normalisht.
"Kjo eshte pjesa me e bukur e fames!",- shprehet 'the Rock'
10492133_1138994939460273_6299248408622147979_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Foto legjendare e nje ndeshje boksi ne 1913 mes Roy Campbell dhe Dick Hyland, e cila u mbajt e fshehur per 100 vite.
11393203_1138934212799679_1486198023845030306_n.jpg

Sally Anne Grainger, nena e dy femijeve, nxorri nje lajmerim ne gazete, per te kerkuar nje veshke, sigurisht ne kembim te parave. Ajo u habit kur mjeket i komunikuan se dikush ka dhuruar veshken falas per te. Dhuruesi ishte 33 vjecari Wesley Joyce, nje i burgosur. Kur e pyeten perse e beri, ai u pergjigj "Qe te ndihesha mire me veten time. Doja te beja dicka te mire ne jete, per te shlyer gabimet e se shkuares. Dicka nga brenda me shtyu."
11427195_1138139789545788_7342499393943208700_n.jpg

Shah prej verteti, St. Petersburg, Rusi, 1924!
11391751_1138138612879239_2113765668661263654_n.jpg

Dashurine e prindit nuk e tret as dheu!

Rasti ne fjale eshte konkretizimi me i mire i kesaj shprehjeje. Nje baba amerikan, i derrmuar nga humbja e te birit qe gjithe jeten e kishte kaluar ne nje karrige invalidi, i ka dedikuar atij nje tribut mbreslenes. Mbi varrin e vogelushit, i ati ka ndertuar nje skulpture qe e tregon te ndjerin duke u ngjitur drejt qiellit, dhe duke shpetuar njehere e mire nga ajo karrige!
11390341_1138134729546294_299379003607554595_n.jpg

Nje vajze 4 vjecare nga Etiopia u rrah brutalisht ne mes te nje pylli nga 7 burra, derisa nje tufe luanesh i ndoqen dhe shpetuan vajzen e vogel! Mjeket shtangen kur pane vajzen teksa rrinte me luanet sikur te ishin miqte e saj!
11391201_1138123686214065_3998402164580713886_n.jpg
 

ami7

Anëtar Aktiv
Titulli: Kuriozitete !

Sekretarja e kompanise, nje dite e telefonoi Steve Jobs per t'i thene se do te vonohej ne pune sepse makina nuk po i ndizej. Ne te njejten dite, Steve Jobs i hodhi nje pale celesa Jaguar-i ne tavoline, dhe i tha: "Ja ku i ke. Mos u vono me."
Shiko fotografinë 23550[/QUOTE]Te mos ta kisha dhe une shef kete Steve Jobs 😛
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !Te mos ta kisha dhe une shef kete Steve Jobs [/QUOTE]

Qe nje dite te vonoheshe per te te blere makinen . Nje dite tjeter ti thoje qe jam e stresuar sepse kam shtepite e vogla dhe mezi rrij (qe te te blinte shtepi te medha) dhe nje dite tjeter ti thoje dicka tjeter :p
 

ami7

Anëtar Aktiv
Titulli: Kuriozitete !

Po po dhe diten tjeter ti thoja:_ kjo kompania jote nuk me ben dua nje me te madhe 😛
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Blini grua nga Vietnami per vetem 6000$!
Nje gazete ne Vietnam ka filluar te shese gra ane e mbane botes. Ajo siguron qe vajzat te jene te virgjera, te dergohen brenda 90 ditesh ne destinacion, pa tarife transporti. Nese ajo arratiset brenda nje viti, kompania ju dergon nje tjeter falas!
10632576_1141984525827981_5295884476717404168_n.jpg

Kjo eshte dhoma me e qete ne bote, ndodhet ne Minneapolis! Eshte aq qetesi, saqe mund te degjoni zhurmen e cdo organi tuaj. Por eshte edhe e rrezikshme sepse mund te coje deri ne cmendje. Personi qe ka arritur te qendroje me teper ne kete dhome, ka qendruar 45 minuta!
11407104_1141954779164289_2166899735295651013_n.jpg

Todd dhe Tara Storch paten nje dhimbje te papershkrueshme kur humben vajzen e tyre 13 vjecare Taylor ne nje aksident tragjik. Zemra e saj ju dhurua gruas ne te djathte!
Ndersa gruaja ne te majte eshte Tara, mamaja e vogelushes se ndiere, e cila po degjon rrahjet e zemres se bijes ne nje tjeter jete!
11401308_1141950985831335_6200962664135316943_n.jpg

Miliarderi David Rockefeller mbush sot 100 vjeç, duke u bërë kështu miliarderi më i vjetër i botës! Me një pasuri prej 3.2 miliardë euro, ai ka ndërmarrë vazhdimisht fushata bamirësie gjatë jetës së tij, duke u kthyer në heroin e shumë familjeve të varfra!
11406871_1141825429177224_7362431220777658632_n.jpg

William Hill ishte i pari qe i shpetoi nje renie me barele permes ujevares Niagara. Disa dite me vone, ai humbi jeten per shkak te rreshqitjes ne nje lekure portokalli!
11248341_1141786845847749_8274391145406441646_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Ky eshte nje vizatim me laps nga artistja ruse Olga Melamory!
10489871_1141082545918179_1904335122478680605_n.jpg

Interesant eshte fakti qe botes ju desh 200,000 vite per te arritur popullsine 3 miliarde, dhe vetem 40 vite per tu rritur me 3 miliarde te tjere!

9 vjecari Conner eshte nje atlet i vogel. Ai e merr vellain e tij 7 vjecar te paralizuar kudo qe shkon, vetem qe ai te mos merzitet dhe ta harroje semundjen!
11392838_1141082125918221_9168473464869113394_n.jpg

Breshka qe po shihni ne foto quhej "One and only - Nje dhe e vetmja". Ajo jetoi pergjate 3 shekujve. Lindi ne 1750 dhe nderroi jete ne 2006, sapo mbushi 256 vjec!
11428725_1141074185919015_7455475512355548625_n.jpg

Perpara se te mberrinte finishin, Ivan Fernandes, nje sportist spanjoll, vuri re se garuesi nga Kenia qe ndodhej ne vend te pare kish humbur rrugen. Ne vend qe te perfitonte nga rasti dhe te dilte ne vend te pare, ai e drejtoi konkurentin e tij ne rrugen e duhur dhe vete doli ne vend te dyte!
11425254_1140724555953978_8500391435568975349_n.jpg

Ayan Zhademov, 20 vjec nga Kazakistani, vendosi të ndihmonte të fejuarën e tij 18 vjeçare të kalonte provimin e maturës. Për këtë, ai u vesh si femër dhe u fut në provim në vend të saj! Inspektori e vuri re dhe i kërkoi të fliste me zë të lartë. Për fat të keq, ky gjest romantik i kushtoi atij një gjobë 2mijë euro! Një biznesmen kur mësoi veprimin e tij romantik, vendosi që të paguante gjysmën e shifrës.
11390053_1140586759301091_1668237898634456479_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Bilioneri Chuck Feeney, me teper se sa i pasur, eshte nje hero!
Ai ka dhuruar 99% te pasurise se tij prej 6.3 bilione dollaresh per te ndihmuar femijet e varfer te shkojne ne shkolle. Pasuria aktuale e tij eshte 2 milione $.
11412188_1140629362630164_8469736316925694953_n.jpg

Me siguri ju kujtohet John Cena. Pervecse nje nder me te miret ne Wrestling, ai eshte njeriu qe ka dhuruar me shume gjate jetes se tij. John Cena deri tani ka ndermarre mbi 400 akte bamiresie, me teper se cdo person tjeter ne bote!
11412243_1140554509304316_4670300679711756316_n.jpg

Qente jane e vetmja kafshe qe e kuptojne kur ju jeni te trishtuar dhe perpiqen t'ju bejne te lumtur me perqafime. Studimet e Universitetit te Londres tregojne se ata priren t'i afrohen me teper njerezve qe jane duke qare.
11407023_1140544855971948_5555869550227198823_n.jpg

Nje fshat i braktisur kinez, te cilin natyra e ka gelltitur dhe e ka veshur mjeshterisht me ngjyre te gjelber!
11039273_1140475092645591_7519728215666811271_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Hitleri ishte vegjetarian dhe kunder cdo krimi ndaj kafsheve! Sa here ne filma shfaqeshin skena te vrasjes se kafsheve, ai mbyllte syte derisa dikush t'i thoshte qe mbaroi!

Gjate nje udhetimi nga Spanja ne SHBA nje pasagjere filloi te mos merrte dot fryme, dhe 2 mjeket qe ndodheshin ne bord e pane te domosdoshme kryerjen e nje operacioni ne mushkeri. Me kutine e ndihmes se shpejte dhe dhe mjete te tjera rrethanore si varese rrobash, ngjites, thike, pirun, shishe uji dhe konjak si dizinfektant ato arriten ta kryenin nderhyrjen me sukses!

Pas suksesit ne "Harry Poter", Rupert Grint bleu nje automjet Whippy Bedford, per te permbushur endrren e femijerise se tij - te behej shites akulloresh. Sa here ka kohe te lire ai udheton neper fshatra te zones dhe shperndan akullore dhe lepirese per femijet!
11391739_1142202892472811_709489433945092001_n.jpg

Kjo eshte Lillian Weber, nje 99 vjecare nga Iowa, e cila i ka vene vetes nje mision. Cdo dite, ajo stilon fustane per femijet e varfer afrikane, ne menyre qe ata te kene dicka te bukur per te veshur!
11391352_1142230262470074_4624292254220911163_n.jpg

Fotoja me "e frikshme" e marteses e realizuar ndonjehere!
Per shkak te nivelit te larte se sulfurit, banoret e ishullit Izu ne Japoni jane te detyruar te veshin maskat e gazit per te mbijetuar!
11425242_1142355602457540_6085549148325286820_n.jpg

Nje stuhi mahnitese ne Nebraska!
11401352_1142435685782865_7820668694396514705_n.jpg

Ky vend quhet "pellgu blu". Ndodhet ne Hokkaido te Japonise dhe kthehet ne ngjyre te kalter ose jeshile smeraldi ne varesi te motit dhe sasise se drites! Nje mrekulli!
11412146_1142597925766641_1952725763786042420_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Pandat jane nder kafshet me te zgjuara! Ndonjehere, ato shtiren sikur jane shtatezene, qe te perfitojne me teper ushqime dhe kujdes nga njerezit! 1978697_1142887775737656_6538641761570071877_n.jpg

Pamje spektakolare te nje vullkani ne shperthim nga hapesira!
541625_1143220192371081_401621633023091306_n.jpg

Njihuni me substancen me toksike te zbuluar deri me tani! Quhet Botulinum Toxin. 100 nanograme te saj mund te vrasin nje burre te fuqishem, nderkohe qe 1 kg e saj do te zhdukte komplet njerezimin!
11391755_1143235735702860_5205283772082053502_n.jpg

Studimet e fundit tregojne se marijuana eshte me efektive se cdo ilac ne qetesimin e dhimbjeve menstruale te barkut tek femrat!

Niue, nje ishull ne Polinezi, eshte vendi i pare ne bote qe ofron wireless falas per te gjithe vendasit dhe turistet, ne cdo hapesire!11137138_1143236272369473_5169709732739137616_n.jpg

Kjo eshte menyra se si gjirafat pijne uje. Qafa e tyre eshte shume e shkurter per te arritur token, keshtu ato detyrohen te perthyejne 2 kembet e perparme!
10156040_1143237032369397_5746901988236518356_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Nje macok i quajtur Artful Dodger nga qyteti Bridport i Mbreterise se Bashkuar, eshte aq i zgjuar sa pret cdo dite rregullisht autobusin ne stacion dhe udheton 16 km me te. Ai e ben kaq shpesh kete rruge, saqe shoferet kane filluar te mbajne ushqim macesh ne autobus dhe e dine fiks se ku ai duhet te zbrese!
11403258_1145889448770822_2390982825787755409_n.jpg

Ioannis Ikonomou, greku 49-vjeçar, flet 32 gjuhë!
Ikonomou është shefi përkthyes i Parlamentit Europian. Ai nuk ka paragjykime për asnjë popull. Tani Ioannis Ikonomou ka nje objektiv perpara: "dua të mësoj shqipen për tre muaj, por më nevojitet vizita te vendet shqiptare", thotë ai për të përditshmen gjermane "Die Welt".
"Jam perqendruar shumë kohë në gjuhën shqipe, kam mësuar fjalët shqipe, i shqiptoj dhe tani duhet të nis me leximet në mediat e saj".
10514544_1145765472116553_7292063081903406420_n.jpg

Ky eshte Kenny Waters dhe motra e tij. Ne vitin 2004, ai u denua gabimisht per vrasje te paramenduar me burgim te perjetshem. Te gjithe i kthyen kurrizin, pervec te motres, e cila besonte fort se Kenny ishte i pafajshem!
Ajo i vuri nje qellim vetes. Filloi fakultetin e drejtesise, u be avokatja e ceshtjes, dhe pas 8 viteve e liroi vellain nga burgu!
11053510_1145763065450127_2371178831886662611_n.jpg

Ju kishte shkuar ne mendje se ylberi mund te shihet edhe 360 grade nga hapesira? Nje eksperience unike!
11391459_1145761172116983_3630348001490227357_n.jpg

Luanet e detit jane nder krijesat me te adhurueshme dhe me te zgjuara! Ata kane zakon te rrotullohen ne rere derisa te mbulohen krejtesisht, per tu mbrojtur nga rrezet e diellit!
11426325_1145759208783846_68194281796687245_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Ju kemi treguar se sa popull i mobilizuar jane japonezet. Fotoja e verteton edhe nje here tjeter. Pas nje ndeshjeje midis Japonise dhe Greqise ne boteror, tifozet japoneze pastrojne stadiumin. Kete kulture ata e marrin qe ne klase te pare!
10405232_1145756522117448_924118510717877179_n.jpg

Nese ajri ne Toke nuk do te ishte i ndotur, ne do te mund te shihnim nje pamje mahnitese te galaksise Andromeda!
10426236_1145753708784396_7708554918330673917_n.jpg

Ky qen 8 vjecar eshte nje hero. Ai shpetoi pronarin e tij te verber duke i dale perpara autobusit qe po vinte, dhe perfundoi me nje carje ne koke, 3 brinje te thyera dhe fraktura!
11406993_1145745552118545_7406187518603418434_n.jpg

Tomi dhe Xherri ne fillim quheshin Jasper dhe Jinx!
1236175_1145743638785403_5875574914628806081_n.jpg

Gjate gjithe jetes, koha qe nje femer shpenzon duke menduar se cfare te veshe, perllogaritet 1 vit.

Jose Mujica, presidenti i Uruguajit, duke pritur rradhen ne nje spital publik! Ai eshte presidenti me i varfer me bote, sepse 90% te pasurise e dhuron per njerezit ne nevoje dhe preferon te beje nje jete normale!
11391175_1145194605506973_8547822656128375979_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Nje here nje ushtar e pyeti kengetarin Eminem: "A mund ta kem autografin tend?"
Eminem i pergjigjet: "Sigurisht, nese edhe une mund te kem tendin!"

Kjo eshte macja me fotozhenike ne internet! Ende nuk ka mbushur 1 vjec dhe eshte ne pronesi te nje indiani, i cili i ka publikuar fotot e saj ne rrjete sociale. Prej aty, macja mori zemrat e te gjitheve me buzeqeshjen e saj!
11141350_1145191205507313_1792587258134438051_n.jpg

Tigrat e adhurojne ujin dhe notin!
Duke u perballur shpesh me motin e lagesht, ndryshe nga macet e tjera qe bejne pjese ne te njejten familje, ata e pelqejne notin dhe e perdorin ate per tu freskuar e relaksuar!

Studiuesit kane arritur ne perfundimin se nje puthje e tille eshte ilaci me i mire!
Amerikanet e quajne "third eye kiss/puthja e syrit te trete". Puthini miqte, te dashurit e zemres tuaj ne pjesen midis vetullave, bute. Ka ndikim te drejtperdrejte ne pakesimin e stresit dhe krijon ndjenjen e sigurise! Do te ndiheni me mire.
10151886_1145185272174573_8197044836380891935_n.jpg

Pamje mahnitese e nje stuhie mbi oqean!
11232723_1145181778841589_5492511041767172401_n.jpg

A e dini se 2 pilote te te njejtin avion nuk lejohen kurrsesi te hane te njejtin ushqim?! Kjo, sepse nese ushqimi eshte i prishur, fundi do te ishte fatal per pasagjeret!
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Kuriozitete !

Propozon të fejuarën për martesë, i dhuron një unazë jo të zakonshme

Mike Perrett i ka dhuruar Melitas një unazë të bërë me kockat trupit të tij. Siç raporton ‘Metri’, dy të rinjtë janë njohur në 2005, por një vit më pas Mike u përfshirë në një aksident tragjik, ku rrezikoi që edhe të vdesë.
“Ishte duke punuar si vullnetar për një jetimore në Indi, por u rrëzua nga mali. I thashë se kishte fat që ishte ende gjallë. Pavarësisht kësaj, mjekët nuk arritën që t’i shpëtonin këmbën dhe ia prenë”, tregon Melita.


Mike vendosi që të ruajë një pjesë të këmbës së tij, kur në vitin 2011 i kërkon dorën për martesë të dashurës së tij, një pjesë të kockës e përdor për të bërë unzën. “Për mua ishte një objekt i veçantë që përfaqësonte kurajën, duke kaluar vështirësitë për të arritur deri tek ngjarja e bukur.Martesa është një gjë e jashtëzakonshme”, e mbyll rrëfimin Melita, e cila tani është shtatzënë me fëmijën e tyre të parë. “Unaza është prej platini, brenda secilës janë futur dy copa kockash dhe një diamant. Eshtrat janë sterilizuar plotësisht përpara se të punoheshin për unazë”, tha kompania që realizoi unazën, Ingle & Rhode.

g.shqip
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

E gjithe Kina eshte shokuar prej foshnjes se lindur ne nje aksident me motoçiklete, gjate te cilit vdiqen nena dhe babai i tij. Ai u gjet i shtrire tri metra larg nga trupi i pajete i nenes se tij. Prinderit ishin duke shkuar per ne spital, per te sjelle ne jete foshnjen e tyre, kur papritur ata u goditën nga një kamion. Sipas dëshmitarëve okularë, foshnja lindi kur e ema ishte duke u rrezuar nga motoçikleta.
Vogelushi Xiao Zhao eshte quajtur ‘foshnja mrekulli’!
1486638_1147630805263353_4027493112710633168_n.jpg

Notari armenian Shavarsh Karapetyan, nuk eshte vetem 17-here kampion bote, por ai eshte nje kampion jete. Ai ishte deshmitar i nje aksidenti, ku autobusi humbi drejtimin me 30 njerez brenda dhe perfundoi ne anen tjeter te rruges brenda nje lumi te thelle. Pa u menduar dy here, ai u hodh menjehere ne lume, duke shpetuar plot 20 njerez, njeri pas tjetrit!
HERO I VERTETE!
11008517_1147618208597946_6185692448755028176_n.jpg

Ekziston nje Orkide, e cila mban ere cokollate kur cel!
Kjo lloj luleje eshte shume e rralle, dhe njihet me emrin ''Orkidea Cokollate''!
11427242_1147586841934416_6608455228260483627_n.jpg

Nderkohe qe restorantet dhe kafenete e tjere mburren per faktin qe ofrojne WIFI falas per klientet, restoranti ne fjale ka vene kete tabele tek hyrja, ku shkruhet:

Nuk ofrojme WIFI.
Bisedoni me njeri-tjetrin.
Telefonoju prinderve.
Zere sikur eshte viti 1993.
11407087_1147579541935146_7371307983236675707_n.jpg

Gruaja i thotë o mua o djalin e sapolindur me sindromen down, babai vendos të mbaj djalin!

“Pediatrja doli nga dhoma me një ‘mrekulli’ të vogël, që quhej Leo. Ajo ia kishte mbuluar fytyrën dhe autoritet e spitalit nuk më linin të shikoja as fëmijën as gruan time. Kur doktori doli jashtë, më tha se djali im kishte një problem serioz,” tha Forrest.
“Pasi ndoqa doktorin dhe infermieren në zyrë, ata më thanë se Leo vuante nga Sindroma Down. Kalova disa momente shokuese,” tha Forrest për ABC News.
“Kur e pashë Leon për herë të parë mendova, është kaq i bukur, kaq perfekt dhe absolutisht që do ta mbaj”.
Nga ana tjetër reagimi i bashkëshortes së Forrest ishte krejt i ndryshëm. “Ajo më tha se nëse e mbaja fëmijën atëherë do kërkonte divorcin”.
Nëna e djalit, Ruzan Badalyan, tha për ABC News, se kishte refuzuar të bashkëpunonte për mbajtjen e fëmijës.
Një javë pas lindjes së djalit, mamaja e Leos dhe Forrest u divorcuan.
Pavarësisht paralajmërimeve të bashkëshortes, Forrest tha se për asnjë moment nuk e kishte menduar ta braktiste këtë fëmijë.
10479730_1147566681936432_3928849388483560496_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Dashuria per babain, ka bere te mundur qe nje studente e arkitektures ne Angli te projektoje nje biciklete unike, e cila nderthuret me karrocen e njerezve me aftesi te kufizuar dhe kjo ben te mundur qe te dy te shetisin njekohesisht.
Dashuria ben mrekullira!
10426634_1147559361937164_4426264899287277631_n.jpg

Juliane Koepcke po fluturonte mbi pyjet Peruvian me mamane e saj, kur avioni u godit nga rrufete. Ajo i mbijetoi nje renieje 3 km dhe e gjeti veten te vetme ne mes te xhungles, e pashkeputur nga sedilja e saj. Vetem pas 9 diteve ecje, ajo ra ne kontakt me nje civilizim njerezish dhe qe prej asaj dite ndihet e rilindur!
1483094_1147480138611753_6523981218407078482_n.jpg

Njerezit me koeficent te larte inteligjence nuk kane shume miq. Ata jane shume selektive dhe mbajne nje rreth te ngushte shokesh prane vetes.

"Nje kujtim nga nena ime? Kur fituam kupen e Italise kunder Palermos, me dergoi nje mesazh ne telefon: 'Bir, komplimente, jam shume e lumtur per ty, te dua shume'. Festa mbaroi vone ate nate ne Milano, dhe mendova ti ktheja pergjigje te nesermen, por nuk e kisha me mundesine sepse ajo kishte shkuar ne boten tjeter."
| Javier Zanetti |

Sylvester Stallone, pervec se nje aktor i madh, gjithashtu nje njeri i madh! Duke shfletuar neper letrat ne adrese te tij, gjeti nje lutje qe i bente nje vajze vetem 18 vjec, e cila vuante nga kanceri dhe ndodhej ne nje spital ne Los Angeles. Ajo donte ta takonte vetem nje here idhullin e saj. Menjehere pas letres ai anulloj xhirimet e filmit dhe u nis drejt spitalit. Duke u maskuar me uniformen e njerit prej doktoreve, ai u fut ne dhomen e saj dhe duke biseduar per shendetin i thote: Besoj se tani do ndihesh pak me mire, dhe menjehere hoqi masken duke e perqafuar fort! Vajza nuk mundi te mbaje dot lotet e saj dhe ne shenje falenderimi per pranine e tij, i dhuroj nje portret te tij qe e kishte pikturuar kohe me pare!

Replikat midis Winston Churchill dhe politikanes angleze me origjinë amerikane, Lady Astor kanë hyrë në dhjetë më interesantet.
E revoltuar në një rast nga fjalët e اërçillit, Lady Astor i tha:
- Uinston, ju jeni i dehur.
- Kurse ju, Zonjë, jeni e shëmtuar... Unë nesër do të jem përsëri esëll, ndërsa ju...!
Në një rast tjetër, gjatë një vizite në pallatin Blenheim (shtëpi e moçme e familjes اërçill), Lady Astor, aktiviste e të drejtave të grave, po diskutonte me اërçillin rreth kësaj teme, që nuk i pëlqente dhe aq këtij të fundit. Në kulmin e mosmarrëveshjeve midis tyre, Lady Astor e humbi durimin dhe thirri:
- Uinston, sikur të isha gruaja juaj, do t'ju hidhja helm në gotë.
Eksprese kundërpërgjigjja e اërçillit:
- Ju siguroj, Nensi, se sikur unë të isha burri juaj, do ta pija me kënaqësi atë gotë!

TORTA E TMERRSHME E DASMES!
Natalie dhe David Sideserf, një çift i apasionuar pas filmave horror zgjodhën një mënyrë shumë origjinale për të krijuar tortën e tyre të martesës, e cila përbëhej nga kokat e tyre të prera të bëra prej çokollate dhe vaniljeje, pranë të cilave shkruhej me një të kuqe gjaku: Derisa vdekja të na ndajë.
10945747_1146769948682772_4057373695394937185_n.jpg

Shenja ne doren e nenes, e trasheguar edhe ne doren e femijes!
Mrekulli!
11392991_1146727708686996_889504611088528249_n.jpg

Studimet e fundit britanike tregojne se perdorimi i celularit nderkohe qe hani ndikon ne shtimin ne peshe!
Gjatë kohës që je duke ngrënë dhe njëkohësisht përdor telefonin, përqendrimin e ke të ndarë në dy pjesë dhe mospërqendrimi gjatë ngrënies luan një rol të rëndësishëm në oreks.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Ne kulturen aziatike lindja e vajzave nuk pritet aq mire sa lindja e nje djali, por ne fshatin Piplantri te Indise ndodh krejt e kunderta. Banoret e ketij vendi e festojne ardhjen ne jete te nje vajze duke mbjellur 111 peme frutore. Ky ritual e ka kthyer fshatin ne nje nga me te gjelberuarit!
10616091_1146643888695378_2859949343386731784_n.jpg

A e dini se pikat e vogla te bardha qe ju dalloni kur shihni drejt qiellit jane ne fakt qelizat e bardha te gjakut qe levizin ne retinen e syrit tuaj.
10176179_1146640222029078_1296915577602656631_n.jpg

Ne Suedi ekziston nje program qe i meson qytetaret se si te japin ndihmen e pare. Me pas, ata mund te regjistrohen per te marre SMS ne telefonin e tyre sa here dikush peson nje atak kardiak ne zonen prane tyre. Ne 40% te rasteve, qytetaret mberrijne shume me shpejt se ambulanca dhe ky program ka rezultuar i suksesshem!
11537713_1146631898696577_8342385043593619900_n.jpg

Pervecse nje aktore e shkelqyer, Kristen Stewart eshte nje vajze me vlera te rralla humane.
Kur nje princ i Arabise Saudite pagoi 500 000 dollare per nje takim 15 minuta me Kristen, ajo pranoi dhe te gjitha parate i dhuroi per bamiresi.
11536038_1146609235365510_7725055623006053009_n.jpg

Dorothy Fletcher eshte nje nder njerezit me me fat ne bote. Gjate nje fluturimi nga Manchesteri ne Florida, ajo pesoi nje atak kardiak. Kur stjuardesa pyeti per ndihme, 15 kardiologe u cuan ne kembe. Ata ishin duke shkuar ne nje konference kardiologjie ne Florida. Jeta e 67 vjecares shpetoi vetem fale tyre!
11425795_1146591445367289_6331191837080925984_n.jpg
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Kuriozitete !

Kjo eshte dhoma me e qete ne bote, ndodhet ne Minneapolis! Eshte aq qetesi, saqe mund te degjoni zhurmen e cdo organi tuaj. Por eshte edhe e rrezikshme sepse mund te coje deri ne cmendje. Personi qe ka arritur te qendroje me teper ne kete dhome, ka qendruar 45 minuta!
Si mund te degjosh zhurmen e cdo organi? Sepse pervec zemres, frymarjes dhe stomakut po pate urije...te tjerat se di si ja ben me i degjuar..>Do isha kurioze te degjoja melcine dhe veshkat..e mos them me trurin...
Pse mos mund te rish me shume kohe? Mund te jete nje moment relaxi dhe meditimi me veten, te vesh cik regull ne mendime...
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Si mund te degjosh zhurmen e cdo organi? Sepse pervec zemres, frymarjes dhe stomakut po pate urije...te tjerat se di si ja ben me i degjuar..>Do isha kurioze te degjoja melcine dhe veshkat..e mos them me trurin...
Pse mos mund te rish me shume kohe? Mund te jete nje moment relaxi dhe meditimi me veten, te vesh cik regull ne mendime...
Po besoj behet fjale per organet qe leshojne tinguj ,gjithsesi kliko ne google Minneapolis quiet room dhe e lexon cdo gje rreth ketij lajmi aty :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Kuriozitete !

Po besoj behet fjale per organet qe leshojne tinguj ,gjithsesi kliko ne google Minneapolis quiet room dhe e lexon cdo gje rreth ketij lajmi aty :D
It doesn't seem like a potential torture chamber until those vault doors close behind you and the lights go off. That's when the noise level plummets to -9 decibels — quiet bedrooms and libraries are around 30 decibels. With no sounds coming from your surroundings, your attention turns to your own body, which suddenly seems to be a cacophony of digestive gurgles, whistley breathing, and a heartbeat that could be the intro to Black Sabbath's "Iron Man".
Code:
http://www.slate.com/blogs/atlas_obscura/2014/05/05/orfield_laboratories_in_minneapolis_is_the_world_s_quietest_place.html[/CODEE][/QUOTE]
Ja qe e kerkova e ne Google, ske ca degjon me tjeter...mbase zerin e brendshem te shpirtit....

Po mqs e kishe theksuar "te gjitha organet" thash mos kane zbuluar ndonje menyre efikase per te degjuar tingullin e rigjenerimit qelizor, ose filtrimin urinar, ose ose ...
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Nuk ka pasur ndonje pjese te theksuar sic po citon :)) I gjithe shkrimi ka qene pa theksim ,por ndoshta eshte lene te kuptohet " te gjithe organet qe leshojne tinguj mund te degjohen'' sepse nese nuk leshon tingull ska cfare i degjohet :D Gjithsesi nuk eshte prodhimi im ,une thjesht i marr dhe i sjell ketu pa i ndryshuar gje :D
 
Top