• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kuriozitete !

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Ja çfarë i bën trupit tuaj një kanaçe Coca Cola në 60 minuta

A e keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me trupin tuaj, pasi ju pini një kanaçe me Coca Cola? Një studim i ri ka zbuluar reagimin që ajo jep për një orë pas konsumimit, nga gllënjka e parë, e deri në 60 minuta pas mbarimit.

Grafiku i hartuar nga “Renegade Pharmacist” është ndarë në disa faza të veprimtarisë së përmbajtjes së Coca Colas në organizëm.

Në 10 minutat e para: Mjë sasi prej 10 lugësh çaji me sheqer godasin sistemin tuaj. (100 % e sasisë të rekomanduar për të marrë në ditë. Ju nuk vjen për të vjellë nga ëmbëlsira dërrmuese sepse acidi fosforik shkurton shijen duke e lejuar atë që sistemi juaj ta përballojë.

Pas 20 minutash: Niveli i sheqerit në gjakun tuaj është rritur ndjeshëm duke shkaktuar një shpërthim të insulinës. Mëlçia juaj përgjigjet duke kthyer çdo sasi sheqeri që mund të kapë në yndyrë.

Pas 40 minutash: Përthithja e Kafeinës është e plotë. Bebja e syrit tuaj zgjerohet, tensioni juaj i gjakut rritet, si një përgjigje mëlçitë tuaja kapin më tepër sheqer në gjakun tuaj. Receptorët në trurin tuaj janë bllokuar duke iu parandaluar si të qenurit të përgjumur.

Pas 45 minutash:Trupi juaj fillon prodhimin e dopaminës duke stimuluar qendrat e kënaqësisë në tru. Fizikisht kjo është e një mënyrë sesi heroina funksionon.

Pas 60 minutash: Acidi fosforik lidh kalcium, magnez dhe zinkut në zorrën tuaj më të ulët, duke siguruar një nxitje të mëtejshme në metabolizmin.

Kjo e përbërë nga doza të larta të sheqerit dhe ëmbëlsisë artificiale shton gjithashtu edhe sekretimin urinar të kalciumit.

Ajo çfarë është e sigurt tashmë është se ju do t’u humbisni kalcium që është kryesor për kockat tuaja, por edhe vlera të tjera të rëndësishme për trupin tuaj.

Original
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Kuriozitete !

Une nuk pi cola, u be gati 2 vjet :D
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Une pij kur dua te qendroj zgjuar , e kam 1me1 , funksionon ne cdo rast
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Tito, presidenti i ish-Jugosllavisë socialiste, në intervistat për gazetarët e huaj në vitet 45, ka folur hapur se Kosova, si dhe pjesë tjera me shumicë shqiptare, do t’i bashkohen Shqipërisë. Madje, Tito i kishte premtuar Enver Hoxhës se në fund të viteve 1946, Kosova do të jetë pjesë e Shqipërisë, ashtu si edhe rajonet e tjera ku shqiptarët janë shumicë. Mesa duket Tito nuk e ka mbajtur premtimin...
11143279_1185026701523763_4655326620388449777_n.jpg

Kanadaja ka me shume liqene se gjithe liqenet e botes se bashku! Dhe pervec kesaj, keto liqene krijojne nje peisazh vertete mahnites!
11224226_1185019938191106_8564103881355430659_n.jpg

Zbulohet vaksina kundër Ebolës, testohet me sukses në Afrikë

Permasat e vezes se njeriut ne trupin e femres, ne krahasim me vezen e pules! E mrekullueshme!
11781873_1185018338191266_7106793932263724851_n.jpg

Ne Mbreterine e Bashkuar, eshte e detyrueshme me ligj qe ju te lajmeroni policine nese godisni nje qen me makine. Ndersa nese godisni nje mace, nuk eshte e nevojshme.

Femrat e mbushura besohet te jene pergjithesisht me inteligjente se femrat e holla, per shkak te acideve yndyrore qe ndodhen me shumice ne pjesen e kofshave dhe vitheve te tyre, te cilat rrisin aftesite mendore te nje personi!
11178252_1184668754892891_3862687833382767789_n.jpg

Eshte patetike te mendosh se 3% e femijeve ne mbare boten, jane produkt i tradhetise!

Sipas studimeve, kur njerezit jane keq emocionalisht, jane me te prirur te rrine ne rrjetet sociale dhe te kerkojne profilet e atyre qe kane inat, duke e bere veten akoma me keq!

E cuditshme, por nese zgjoheni pa arsye gjate ores 2-3 te nates, ka 80% mundesi qe dikush po ju sheh ne enderr ne ate moment.
11781736_1184504038242696_3209577314889192751_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Nje i burgosur rus, ne luften e dyte borerore shkroi ne ditarin e tij:
"Gjermanet ne vitin 1941 na detyruan te hapnim nje grope te thelle ne toke, dhe pasi e perfunduam ate qe deshen, therriten nje grup cifutesh dhe i hodhen ne grope. Na urdheruan t'i varrosnim dhe tu hidhnim dhe mbi koke, por e refuzuam dicka te tille. Ishte e trishtueshme! Meqe ne refuzuam, gjermanet urdheruan qe ne te hidheshim ne grope. Dhane urdher qe te varroseshim, dhe i thane cifuteve te hidhnin dhe mbi kokat tona. Cifutet pa kurrfare ngurimi, filluan te na varrosnin te gjalle. Ne ate moment, gjenerali dha urdher qe te na nxirrnin prej gropes, dhe tha: Desha vetem te dini se kush jane cifutet, dhe pse i vrasim!"
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Soul, he fol pse strego ku i ke fsheh ? Lajmi dyte per ty eshte .
Tani e tutje, mendohuni 2 here perpara se t'i dergoni nje "emoji" te tille miqve tuaj, pasi ata kane te drejten e plote qe t'ju denoncojne per kercenim me vdekje. Nje gje e tille ka ndodhur me nje cift ne Itali, kur nje vajze denoncoi te dashurin e saj, i cili vuajti denimin 1 mujor!
p.s. te provoj njeri te me qelloj më me tulla e çekiç ketu ne fv se po nuk i hodha ne gjyq
11836632_1185259774833789_1865697310983720008_n.jpg

Ky është Singapori, vendi me përqindjen më të lartë të njerëzve të pasur në botë. Të paktën 1 në 6 familje ka një pasuri mbi 1 milion dollarë!
11781835_1185258311500602_3335199208050803555_n.jpg

Arinjte polare jane te vetmet kafshe qe e perjetojne turpin njesoj si njerezit, dhe mbulojne syte kur turperohen!
11221599_1185257421500691_2474053199810469753_n.jpg

Njerezit nga vuajne nga "klinomania", kane nje deshire te papare per te ndenjtur ne shtrat gjithe diten.

Njeriu që po çudit botën: Ecën mbi ujë si të jetë në asfalt...
Personi që shihnin këto foto, është 29 vjeç. Quhet Stiven Frein dhe është nga Brandford. ثshtë një magjistar në moshë të re që po çudit jo vetëm Anglinë por dhe gjithë botën me ecjen mbi ujë sikur të jetë duke shëtitur në rrugë.
11796221_1185256224834144_5476768345444916862_n.jpg

Gjate nje koncerti te 3 Doors Down, nje djale goditi te dashuren e tij me shpulle. Dhe e dini c'beri Brad Arnold, vokalisti i bandes? Ndaloi se kenduari, dhe e nxorri djalin jashte vendit ku mbahej koncerti!

Kur u pyet se nga i vinin gjithe keto te ardhura, Mansour Bin Sultan, presidenti i Manchester City iu tha gazetareve:
-Kur ju keni bere çdo nate gjume te qete, ne kemi qene 20 metra nen toke per te nxjerre nafte, duke rrezikuar jeten!
11828740_1185060598187040_1569224536000421454_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Hahahaha kjo meritonte post te vecuar jo sic i bej une ne grupe me 5 kuriozitete :p
Nje liber i titulluar "Cfare mendon tjeter nje mashkull, pervec seksit", me 200 faqe bosh, i ka kaluar shitjet e "Harry Potter" ne website-n Amazon.
11800140_1186710301355403_5595452838337814191_n.jpg
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Kuriozitete !

Njerezit nga vuajne nga "klinomania", kane nje deshire te papare per te ndenjtur ne shtrat gjithe diten.
Si nga vuajne?
E do te thuash - klinomania = pertacia lol
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Kuriozitete !

O Malso, ti ke per t'ja mor dhe Swetzinens ne postime plako. Un them te vejn moderator ty pastaj.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Qeni shpëton qenin e varrosur për së gjalli!
Një qen është varrosur i gjallë në Francë nga vetë pronari i tij 21 vjecar. Teksa një francez kishte dalë shëtitje me qenin e vet, ky i fundit kishte ndaluar mbi gropën ku ishte varrosur "miku" i tij, duke filluar te lehë. Qeni është shëndoshë e mirë, ndëra 21 vjecari u arrestua menjëherë nga policia!
11056460_1188572337835866_4032914568934665241_n.jpg

Ne nje plazh te Bullgarise ekziston nje librari ku secili mund te marre nje liber falas, ta lexoje dhe ta riktheje perseri!
11828821_1188566387836461_502414374371479341_n.jpg

Gjate udhetimeve me avion, Michael Jackson, e pinte gjithmone veren ne kanace Coca-Cola, pasi nuk donte qe femijet e tij ta shihnin teksa konsumonte alkool!
11817176_1188555021170931_206199563262089267_n.jpg

Asnjehere 2 ujqer nuk ulerijne ne te njejten kohe. Ato jane aq te zgjuar, saqe ulerijne njeri pas tjetrit, qe te krijojne pershtypjen se jane me shume ujqer, nga sa jane ne te vertete!
11800576_1188552761171157_9080680830865523809_n.jpg

Teksa regjistronin filmin "I am a legend", Will Smith u afeksionua aq shume me qenin qe merrte pjese ne film, saqe i kerkoi pronarit ta blinte. Ai refuzoi, duke thene: "Me mire vdes, sesa te te shes qenin!"
11244712_1188548721171561_4958382142761958573_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Ne vitin 1986, nje grua franceze e dashuruar tmerresisht me burrin e saj, mesoi vete t'i jepte nje helikopteri, mori nje me qera dhe nxorri bashkeshortin e saj nga burgu, i cili ishte denuar per vjedhjen e nje banke.
11200783_1189334811092952_156507402019035975_n.jpg

Mel Blanc, zeri i Bugs Bunny-t, ne cdo interviste e theksonte faktin se ishte pafund i dashuruar me personazhin e Bugs Bunny-t. Madje, nje here Blanc u perfshi ne nje aksident serioz qe e futi ate ne koma per disa dite. Pas disa perpjekjeve pa sukses per ta zgjuar ate nga koma, doktori i tha: "Bugs, me degjon?". Instiktivisht, Mel Blanc u pergjigj ne zerin e Bugs Bunny-t: "Cfare ka, doktor?"
11822428_1189323137760786_7595482173841792172_n.jpg

E dini se muskujt e njeriut privohen (limitohen) nga truri jone? Sipas studiuesve, ne kemi te gjithe forcen e nevojshme per te levizur nje makine, por truri nuk e lejon kete!

Whoopi Goldberg, aktorja e madhe amerikane e komedise, eshte i vetmi person ne bote qe ka fituar edhe nje cmim Emmy, edhe Grammy, edhe Oscar, edhe Tony, edhe "Kid's Choice"!
11825124_1189315724428194_7926166609580708981_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

4 keshilla per te qene me te shoqerueshem

Edhe pse fqinjet kane bere nje feste, ju shikoni qe nuk guxoni si gjithmone te flisni me to. Keshillat tona per te prishur ate mur mbrojtes te padukshem qe ne na ndan nga to…

Ti qeshni te tjereve
Kjo eshte dicka shume fshehur qe mund te jete mjaft e dukshme, nje buzeqeshje eshte nje buzeqeshje dhe frymezon nje ndjenje te kendshme, bindese. Dhe duhet ti adresoheni gjithmone dhe me thjeshte dikujt qe vezhgon mire.
Nje menyre tjeter efikase terhiqni simpatine : shikoni ne sy. Ne sjellje qe do ju lejoje te terhiqni vemendjen dhe emocionet e degjuesit. Ky eshte nje ushtrim shume I mire per tu bere me pak te turpshem dhe te kultivoni optimizmin.

Kur ju flasin
E thjeshte dhe efikase: te flisni me sa me shume njerez ne dite. Per Beatrice Milletre , gjithcka eshte nje ceshtje trajnimi sa me shume njerez njihni aq me e thjeshte do te jete. Ajo I keshillon me te turpshmit, te fllojne me gjerat me banale si per shembull: te ushtroheni ne stacionin e autobusit ose ne rradhen e supermarketit. Shume shpejt, do te shikoni qe pjesa me e madhe e njerezve jane te lumtur kur I flasin, eshte per gjerat me te vogla “ po bie shi ose sa kohe e bukur eshte sot?”

Duhet te jeni te kujdesshme dhe kur degjoni
Si fillim duhet ta lini tjetrin te shprehet, pa ja nderprere fjalen. Ne psikologji kete e quajme “ degjim active”. Nje menyre me e mire per te njohur bashkebiseduesin tuaj , duke njohur shijet ,deshirat…Duke zgjedhur nje emer, nje hollesi mund te njiheni si persona te sinqerte dhe simpatike.Ajo ringjalle gjithashtu kuriozitetin te njihni njerez te rinj dhe nje menyre tjeter per te pare gjerat…
Ruani marrdhenien qe keni krijuar

Tani qe dini te buzeqeshni, te ndermerrni hapine e pare dhe te degjoni, do jete me e thjeshte se si te silleni me kete menyre te re jetese . Mos bini pre e lajkave , te besh komplimenta eshte nje akt qe e vleresojne te gjithe ne momentin qe ajo behet me sinqeritet. Dhe mbi te gjitha, evitoni temat negative te bisedes ( kritikat etj) ose qe te merzisin ( politika etj). Si perfundim, mos hezitoni te ftoni dhe te kerkoni te tjeret, thekson eksperti, a pritur qe ajo te vij gjithmone prej tyre.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Hajduti dhe gangsteri amerikan 'Pretty Boy', Floyd, kur grabiste nje banke e kishte zakon te digjte te gjitha dokumentet qe i perkisnin konsumatoreve me borxhe! Floyd ka shpetuar mijera njerez nga borxhet qe i kishin bankes. Mbetet legjende!
11260570_1191243307568769_1272157739474865587_n.jpg

E pabesueshme, por ne Rumani, ka disa gure qe quhen "Trovants", te cilet rriten dhe shumohen sa here bie shi!
11013607_1191231980903235_2719106252156836000_n.jpg

Njerezve te pastrehe ne San Francisco, shteti u jep nje qen per tu kujdesur, dhe i paguan per kete!
11813492_1190829484276818_1903143125479630749_n.jpg

Nje planet i zbuluar se fundmi nga NASA ka ne berthamen e tij mase diamanti rreth 10 miliarde karatesh. NASA e pagezoi kete planet me emrin ''FAT''!
11822409_1190692437623856_770331366431822941_n.jpg

Njihuni me Robert Lee Brock, nje i burgosur ne burgun e Virginias. Nje here, ai paditi veten e tij, sepse e kishte lene te pinte tej mase dhe i kishte shkaterruar jeten. Robert kerkoi 5 milione $ nga vetja, dhe argumentoi se keto para duhet t'i paguante shteti, pasi shteti e kishte futur ne kete gjendje, dhe sepse ai nuk punonte e nuk kishte te ardhura.
11822328_1190686970957736_8776907021211438458_n.jpg
 
Last edited:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Kuriozitete !

O Malso, ti ke per t'ja mor dhe Swetzinens ne postime plako. Un them te vejn moderator ty pastaj.
I ke ca te forta ti qeee... Sa mire ja paske thene, hahahaha
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Mesatarisht, ne jeten tende, do e kalosh ditelindjen tende me 17 milione persona. Gjate viteve te shkolles do kesh nje mesatare prej 17 shokesh, qe do behen 2 kur te jesh 40 vjec. Do qeshesh rreth 18 here ne vite, do hash rreth 30 tone ushqim, do pish rreth 9.000 kafe. Mesatarisht do kalosh 10 vjet ne pune, 20 vjet duke fjetur, 3 vite ne tualet, 7 muaj i ngecur ne trafik, 2 muaj duke pritur qe te te bjeri telefoni dhe 12 vjet perpara televizorit!
Duket sikur jane shume, por ne fakt jane shume pak, prandaj jetoje jeten i lumtur pavaresisht zenkave, ato jane te vetmet gjera qe nuk jane shenuar me siper!
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Mahnitëse! Njihuni me vullkanin që nxjerr llavë blu!
Kawah Ijen, një minierë squfuri në Indonezi, mban brenda një vullkan, i cili prodhon llavë me ngjyrë blu. Miniera përmban edhe një liqen me acid squfuri, i cili mendohet se favorizon llavën të ketë këtë ngjyrë!
11828730_1192812764078490_3170698578145846487_n.jpg

Kur ishte e vogel, Beyoncé gjithnje i kerkonte miqve qe vinin per vizite ne shtepine e saj, te paguanin 5$ nese deshironin ta shihnin duke kenduar!

11227045_1192807534079013_4017335831905263073_n.jpg

Mjekra ju ben me te shendetshem! Ne kete perfundim kane arritur studiuesit britanike. Rritja e mjekres ka disa benefite, psh. mban larg alergjite, astmen, rrezet e demshme te diellit etj. Ajo mbron lekuren nga kushtet e pafavorshme të motit dhe ngadaleson plakjen. Mjekra pengon humbjen e lageshtise dhe lekura eshte vazhdimisht e hidratuar!

"Jumpfrompaper" eshte nje kompani e cila prodhon canta te nje stili krejt te vecante, aq sa ato duken si vizatime e jo si canta reale! Me qender ne Taiwan, ky trend po perhapet me shpejtesi ne SHBA dhe Europe, dhe me shume gjasa do te mberrije shpejt ne Shqiperi!
11218785_1192804247412675_84166218598981508_n.jpg

Kjo eshte llamba me jetegjate qe njerezimi ka njohur! Eshte instaluar ne vitin 1901, dhe ka rezistuar per 110 vite ndezur. Ajo ka nje fije te holle karboni qe eshte tete here me e trashe se nje llambe bashkekohore.
11855764_1192797837413316_8982986276841138049_n.jpg

Irani tentoi te hynte ne rekorder Guinness duke pergatitur sanduicin me te madh ne bote. Por, per fat te keq, njerezit filluan ta hanin perpara se sa ai te peshohej, keshtu qe ata deshtuan! Pak a shume e njejta histori si shqiptaret me torten!
11825183_1192685467424553_1549654565866466457_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Japonezi Shizo Kanakuri eshte personi qe ka kryer maratonen me te gjate te vrapit te te gjitha koherave!
Gjate Lojrave Olimpike 1912 te mbajtura ne Suedi, ai u arratis nga maratona pa thene se ku po shkonte. Ne fakt, ai ishte nisur per ne shtepine e tij ne Japoni. Ne vitin 1966, Komiteti i Lojrave Olimpike te Suedise ra ne kontakt me te, dhe i kerkoi te rikthehej ne Suedi per te perfunduar garen qe e kish lene pergjysme. Ai e perfundoi maratonen qe kish nisur per 54 vite e 8 muaj e 6 dite e 5 ore e 32 minuta. Ne fund, Kanakuri shtoi: "Ishte nje maratone e gjate. Gjate rruges, u martova, u bera me 6 femije dhe me 10 niper e mbesa!"
11880579_1192802430746190_5180676418395387021_n.jpg

Koalat e shpenzojne 99% te jetes se tyre duke ngrene dhe duke fjetur. 1% e mbetur, ato e shpenzojne duke kerkuar per nje partner. Ato bredhin kudo per ta kerkuar, dhe nese nuk gjejne te duhurin, dorezohen dhe shkojne perseri te flene!
11828788_1192683480758085_8057238953798787727_n.jpg

Edhe pse te demshme per dhembet, pambuket e sheqerit jane shpikur nga nje dentist, i cili quhej William Morrison! Ne fakt, me kete shpikje, ai fitoi shume me shume para se sa do te kishte fituar gjate gjithe jetes se tij si dentist!
11060880_1192143360812097_6206752133808648801_n.jpg

Keto lloj bretkosash te quajtura "Alaskan tree frog", rriten ne Alaske. Ato ngrijne totalisht gjate dimrit, ndalojne se marri fryme, zemra i pushon se rrahuri, gjakun nuk i rrjedh me, dhe nuk mund te levizin. Por, sapo vjen pranvera dhe debora shkrin, ato i rikthehen jetes normale!
11225165_1191903864169380_1189745441682758513_n.jpg

Ky ishull i vogel ne mes te liqenit Tumuch ne British Columbia te Kanadase, duket sikur fluturon mbi re!
Fotoja eshte realizuar nga fotografi Shane Kalyn per National Geographic.
11826038_1191890517504048_2337780291599850806_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Për të ruajtur imazhin perfekt të Kim Jong II, udhëheqësit të Koresë së Veriut nga 1994 deri në 2011, në biografinë e tij shkruhet se ai nuk ka urinuar e as nuk ka bërë jashtëqitjen e trashë asnjëherë!
11221900_1193055730720860_5507985550880220236_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Nëna e Leonardo Di Caprio-s vendosi ta quajë të birin Leonardo, pasi kur ishte shtatzënë, pikërisht në momentin që ajo po shihte një pikturë të Da Vinçit në muze, foshnja hodhi shkelmin e parë!
11873754_1193388054020961_89065538681786635_n.jpg

Ne Gjermani ka stacione false autobusesh perballe cdo azili pleqsh, per te parandaluar largimin e te moshuarve. Ata presin gjate ne stacion per autobusin, derisa dikush nga azili i merr dhe i fut perseri brenda.
11231692_1193382937354806_64129931548395913_n.jpg

"Ilha de Queimada Grande" eshte nje ishull ne Brazil ne te cilin jetojne 4000 gjarperinjte me te rrezikshem ne bote. Ka aq shume gjarperinj per meter katrore, saqe legjendat thone se askush nuk mund te hedhe me teper se 3 hapa ne kete ishull, pasi vdekja eshte e sigurt.
11884667_1193377594022007_393882458704541035_o.jpg

3 burra nga Jemeni u përpoqën të hidhnin në gjyq NASA-n për pushtimin e Marsit, duke pretenduar se ata e kishin trashëguar atë nga paraardhësit e tyre 3.000 vjet më parë! Në vend të 4milionë dollarëve që ata kërkuan, NASA pagoi vetëm 3000$ per secilin, gjë që i bëri ata të tërhiqeshin nga gjyqi!

Aokigahara, i njohur ndryshe si "pylli i vetevrasjeve". Ndodhet ne bazen e maleve Fuji. Cdo vit, 70-100 njerez shkojne aty per te vrare veten, dhe nese keni ndermend ta vizitoni, duhet te keni zemer te forte pasi mund te shihni tmerr me sy!
11896386_1193372777355822_6076484137668652614_o.jpg

Ne vitin 2004, ne ndeshjen midis Harvard dhe Yale, tifozet e Yale i mashtruan kundershtaret e tyre duke i dhene ne duar pankarta, qe te gjitha bashke formonin shprehjen "We suck!" (Ne ta shpifim!)
11870752_1193368664022900_8379719920275629018_n.jpg
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Kuriozitete !

A pa pa keta zvarraniket sa te frikshem .
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Kuriozitete !

Kuriozitet: Kali i detit është e vetmja specie, ku shtatëzanë mbeten meshkujt e jo femrat!Sepse kali i detit eshte hemafrodit , i ka te dyja sekset ne trup.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Ramon Artagaveytia nga Uruguay, i mbijetoi djegies dhe permbytjes se nje anije ne vitin 1871. Kjo ngjarje e la zoterine ne fjale me pasoja, aq sa ai nuk donte ta shihte detin me sy. Kur e hoqi kete frike, ai vendosi te udhetonte perseri me anije, ne vitin 1912, ne moshen 71 vjecare. Per fat te keq, ajo anije ishte Titaniku, dhe ai ishte udhetimi i fundit i Ramon, pasagjerit me te vjeter ne bord.
11880375_1193396294020137_1721969250172055335_n.jpg

Hitler, teksa fliste per mustaqet e tij, ka thene: "Nese nuk jane ne mode, tani e tutje do te jene sepse une e kam nje te tille!"
11889694_1193391604020606_7186475868740397663_n.jpg

Kur arrini moshen 30 vjecare, trupi juaj tkurret dhe kjo gje nuk ndalon asnjehere. Qe prej kesaj moshe, cdo 10 vite te jetes, ju shkurtoheni 1.27 cm!
11887890_1193604733999293_6097516329523831699_n.jpg

Mendohet se Gjergj Kastriot Skënderbeu ishte shtatshkurtër, truplidhur dhe shumë i fuqishëm. Shpata që ai përdori, ishte e vështirë për ta përdorur një njeri i zakonshëm për nga pesha e saj.
Sot në botë emrin e Gjergj Kastriot Skënderbeut e mbajnë sheshe të shumta në kryeqytetet më të rëndësishëm të botës, duke filluar që nga Tirana, Prishtina, Zyrihu, Parisi, Roma, اikago, Shkupi, etj. Buste dhe shtatore të Skënderbeut ndodhen në Londër, Spanjë, Buones Aires, New York, Kanada.
11902524_1193394727353627_7262013236645913696_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Sternipi i Hitlerit, ra dakort qe te mos bente asnje femije, dhe ne kete menyre u shua pergjithnje linja e gjakut e Hitlerit!
11222364_1194259220600511_3618650909122447094_n.jpg

Njihuni me Bodhi-n, qenin simpatik te races Pooch, qe te gjitha brendet e famshme e kerkojne per te reklamuar rrobat e meshkujve!
11902240_1194255013934265_7082958739133190341_n.jpg

Jupiteri, me forcen e tij shtytese, mbron Token nga qindra asteroide qe behen gati ta godasin planetin tone!
11902281_1194254327267667_192565040036953582_n.jpg

Arch West, njeriu qe shpiku patetinat Doritos, vdiq pasi u dogj nga nje zjarr i rene ne to. Doritos jane te vetmet patetina dhe nder te paktat ushqime qe digjen ne zjarr!
11026595_1194251160601317_5051201570401897075_n.jpg

Ne Japoni ka rruge te cilat fillojne te luajne muzike ne rast se ju shkelni shpejtesine e lejuar! Ato luajne kenget e kengetareve me pak te pelqyer nga populli.
11885364_1194249087268191_3828297436967837924_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Mbreti qe drejton popullin e tij permes Skype!
Mbreti Bansah drejton provincen Hohoe te Afrikes, nderkohe qe vete jeton ne Gjermani! 66 vjecari shkoi per te jetuar ne Gjermani vite me pare, pasi ra ne dashuri me nje studente gjermane
11870647_1194234653936301_7614312138758948042_n.jpg

Ne te ardhmen, duhani do te perdoret ne vend te karburanteve!
Ky lloj i vecante duhani qe rritet ne Afriken e Jugut, prodhon vaj qe konvertohet ne biokarburant, dhe mund te ule ndotjet e ajrit me 80%!
11892110_1194236620602771_4587340164153570091_n.jpg

Elefantet i mbajne mend miqte qe kane ngordhur dhe vajtojne per to, edhe shume vite pasi kane ngordhur. Kur nje elefant kalon ne vendin ku ka nderruar jete miku i tij, ai ndalon dhe qendron aty per disa minuta. Nese aty ka kocka te mbetura, ato i nuhasin dhe fillojne t'i perkedhelin!
11903968_1194245323935234_2555445327410965897_n.jpg

Bruce Lee ishte i afte te bente pompa me nje dore, duke perdorur vetem gishtin e madh dhe ate tregues!
11863241_1194246490601784_4893427347355869378_n.jpg

Ne Finlande, gjobat e shpejtesise qe policia ve, llogariten ne baze te pasurise se personit. Milioneret mund te paguajne deri ne 100,000$ gjobe!
11900078_1194168773942889_2868325678836621027_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

“Dora e vogël e shpresës”, një foto – mrekulli

Kjo fotografi që po ju paraqesim, në fakt duhet të zgjidhej si “Fotografia e Dekadës”, por nuk ndodhi kështu. Një kopje e saj u publikua në një gazetë amerikane, por jo çdokujt i ra në dorë.
Kjo është fotografia e një foshnje 21-javore të palindur, të quajtur Samuel Alexander Armas, i cili po operohej nga kirurgu Joseph Burner.
U diagnostikua se foshnja (fetus) vuante nga spina bifida, një sëmundje që nuk do ta lejonte të mbijetonte, nëse dilte nga barku i nënës.
Nëna e Samuelit të vogël, Julie Armas, një infermiere obstetrike në Atlanta, ishte rreth 5 muajsh shtatzënë, kur verifikoi se foshnja e saj e palindur vuante nga kjo sëmundje. Por ajo kishte dëgjuar për aftësitë e kirurgut Bruner dhe për ndërhyrjet që kryen ai, kur foshnja është ende në mitër, ndaj ishte e gatshme që të operohej me qëllim që të shpëtonte foshnjën e saj.
Gjatë procesit të operimit, mjeku heq një pjesë të mitrës sipas seksionit C dhe bën një incest të vogël për të operuar beben-fetus. Pasi kreu operacionin, Samueli i vogël me dorën e tij të brishtë por të formuar, i kapi mjekut gishtin.
“Ky ishte çasti më emocional i jetës sime”, u shpreh mjeku i prekur. Për një moment ai ngriu, duke e lënë procedurën pezull.
Aparati fotografik arriti ta kapë këtë çast shumë prekës. Madje, kur u botua në gazetë, fotografia kishte titullin “Dora e Shpresës” ndërsa përshkrimi i fotos fillonte:
“Dora e vogël e fetusit 21-javor Samuel Alexander Armas del nga mitra e nënës dhe kap gishtin e doktorit Joseph Burner, sikur ka dashur ta falënderojë mjekun që i dhuroi jetën”.
Nëna e Samuelit të vogël tha se ata qanë për ditë të tëra, pasi panë fotografinë. Ajo tha se fotografia u kujton atyre që shtatzënia nuk sjell sëmundje, por një jetë të re.
Samueli erdhi në jetë pas operacionit të bërë, i cili pati 100% sukses dhe ky fëmijë gëzon shëndet të plotë. Por gjithsesi, ai e ka një kujtim, fotografinë, nga
koha kur nuk kishte dalë akoma në jetë.
11233174_1199461350080298_4498681238777816442_n.jpg


Aktori i famshem Ashton Kutcher, studioi per mjekesi ne Universitetin e Iowa, vetem qe te kishte mundesi t'i ofronte ndihme vellait te tij binjak i cili vuante nga zemra!
11951967_1199621140064319_3897427533684903492_n.jpg

Pija me e shtrenjte ne bote quhet "Billionaire Vodka". Një shishe kushton plot 3.7 milion dollarë. Shishja eshte e veshur me diamante dhe pija gjithashtu eshte e perbere nga diamante te shkrire!
11880452_1199403493419417_7400045624060095528_n.jpg

Një zhytës ka hyrë në të vetmin vend në botë, ku ndahen dy kontinente. Bëhet fjalë për kanionin Silfra. Ndodhet në jug të Islandës.
11903740_1198825896810510_2536275540873416031_n.jpg

Foto qe po ben xhiron e botes: Qukapiku shpeton urithin e uritur!
11873359_1198823670144066_4885704150872350217_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Udhëton 10.000 km për të takuar një fëmijë me të njëjtën sëmundje
Jono Lancaster, i prekur nga sëmundja e rrallë me emrin Treacher Collins, ka udhëtuar 10 000 kilometra (nga Londra në Adelaide) për të ngushëlluar një fëmijë të prekur nga e njëjta sëmundje e pakurueshme që sjell deformime të rënda në fytyrë duke penguar zhvillimin e rregullt të kafkës, faqeve dhe nofullave.
30-vjeçari Lancaster udhëtoi nga Anglia në Australi për të takuar 2-vjeçarin Zackary Walton. Britaniku është një nga përfaqësuesit më të famshëm të kësaj sindrome pasi ka qenë pjesë e disa dokumentarëve mbi aspektin e tij fizik dhe tani po bën një xhiro nëpër botë për të hedhur dritë mbi sëmundjen dhe për të hequr paragjykimet e njerëzve.
“Jam rritur me Treacher Collins. Ndihesha vetëm pasi nuk kishte asnjë tjetër që ngjante me mua. Do doja që kur isha i vogël të njihja dikë që dukej si mua dhe që të më thonte që mund t’ia dilja mbanë. Për këtë arsye doja të takoja këtë vogëlush, për t’i dhënë mbështetje”, tha Jono
11039800_1200924836600616_6635124133602607276_n.jpg

Kjo është mënyra si pinë ujë elefantët e vegjël.Ata nuk dinë si të përdorin hundën e tyre për të pirë ujë deri sa të bëhen 9 muajsh!
11918947_1200924259934007_908996841247343861_n.jpg

Një kënd i piramidës që ju kurrë nuk e keni parë më parë , një foto e bërë nga disa rus të cilët u ngjitën në mënyrë të paligjshme në një ndër Piramidat më të mëdha të Egjiptit.
11954665_1199843390042094_8204362203720037596_n.jpg

Nqs nje burre ben testin e shtatzanise dhe merr nje rezultat pozitiv, kjo do te thote se ai vuan nga kanceri i prostates!

Sipas studiuesve, papagajte kane aftesine te terhiqen seksualisht nga njerezit. Arsyeja pse ata mesojne te flasin, eshte pikerisht deshira e madhe qe kane per t'u marre vesh me njerezit!

Kjo ure ndodhet ne Skoci, e njohur per vetevrasjen e qenve. Ne 50 vitet e fundit, mbi 50 qen jane hedhur nga ura. Edhe sot e kesaj dite, kjo gje ka mbetur mister!
11878995_1197465036946596_2639963801139739974_o.jpg

Ne te dyja akuariumet, uji eshte marre nga i njejti vend, ne te njejtin cast. Por, akuariumi ne te djathe eshte i mbushur me midhje! Pervecse teper te shijshme, shikoni se sa te dobishme jane ato per pastrimin e ujit!
11885156_1197462783613488_4854530278457233121_n.jpg
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Kuriozitete !

Ej ma kap i cik ai robi me ate femijen. Ka ven tatuazh ke krahu.
Imagjino si jan bo robt me keto tatuazhet, si shpia e femis.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Ju prezantojme me orkestren me te vecante qe ekziston! Ata jane nje grup te rinjsh qe jetojne ne Viene, dhe kane vendosur te krijojne orkestren e tyre vetem me perime. Kjo ide origjinale i ka bere ata shume te famshem. Sapo shfaqja mbaron, ata i konsumojne ushqimet, si nje ogur i mire!
11952035_1201920623167704_1065229658036342668_n.jpg

Adolf Hitler dhe Napoleon Bonaparti linden 129 vite njeri pas tjetrit, erdhen ne pushtet 129 vite njeri pas tjetrit dhe i shpallen lufte Rusise 129 vite njeri pas tjetrit!
11887855_1201919963167770_6284950008880204594_n.jpg

Aktori i famshem Dwayne Johnson, ne Maj te ketij viti, mori vetem per nje dite rolin e kryetarit te bashkise, ne menyre qe te surprizonte nje superfans te tijin, duke kurorezuar martesen e tij!
11899862_1201918689834564_2448399960401326478_n.jpg

Supozohet se menjehere pas zhdukjes se dinosaurve, ne Toke u shfaqen disa breshka gjigande, aq te medha saqe mund te ushqeheshin me krokodile!
11209458_1201917539834679_47972334461647527_n.jpg

Kur Nintendo pesoi renie drastike ne te ardhura vjetore, Satoru Iwata (presidenti i Nintendos), pergjysmoi fitimet e tij per 5 muaj, ne vend qe te fajesonte te tjeret ose te pushonte disa punonjes!
11892009_1201917156501384_2919012301766346590_n.jpg
 
Top