• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Lashtesia e gjuhes

Monique

Staf në FV.AL
Kjo është pema e gjuhëve indo-europiane e ndertuar ne vitin 1974 nga Instituti i Gjuhëve në Suedi dhe botuar më 1975 tek libri botëror: Webster's New Twentieth Century Dictionary, Unabridged Second Edition, De Luxe Color, William Collins and World Publishing Co., Inc., 1975.
ISBN 0-539-048523-3.
Siç shihet, gjuha më e vjetër është SHQIPJA. Një pemë të ngjashme botoi gjatë viteve 1985-1999 edhe historiani arbëresh (arvanitas) Aristidh Kola në Greqi. 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Amon more kush e ka vene greqishten aty si gjuhe e vjeter kur ajo gjuhe dihet mire qe u zhvillua ne vitin 1824 . :(
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Aristidhi nuk e vuri gjuhen greke ne rrenje pasi greqishtja e lashte kish ishte gjuha qe flisnin banoret ne More dhe camet. ;)
 

Monique

Staf në FV.AL
Aristidhi nuk e vuri gjuhen greke ne rrenje pasi greqishtja e lashte kish ishte gjuha qe flisnin banoret ne More dhe camet. ;)
Po them per artikullin jo per Aristidhin dhe kurikulen e tij
Dihet qe Aristidhi u vra pikerisht per kete fakt, pasi mbrojti e mbajti gjalle gjuhen shqipe
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Nuk u vra por u eleminuar me metoda speciale. është e vertete qe ai arriti te bente zbulime shume te rendesishme te cilat demaskuan deri ne një fare mase edhe falcitetin e kultures Helene por fatkeqesi qe nuk gjeti perkrahje nga askush ne ato kohe te errta.
Ne shqiptaret e kemi zakon qe ti japim atributet gjithmone pas vdekjes. ;)
 

Monique

Staf në FV.AL
Nuk u vra por u eleminuar me metoda speciale. është e vertete qe ai arriti te bente zbulime shume te rendesishme te cilat demaskuan deri ne një fare mase edhe falcitetin e kultures Helene por fatkeqesi qe nuk gjeti perkrahje nga askush ne ato kohe te errta.
Ne shqiptaret e kemi zakon qe ti japim atributet gjithmone pas vdekjes. ;)
kur them u vra , u eliminuar , u helmua me i llaf e zhduken te gjitha sinonime jane

Ka shume teza te hedhura nga Aristidhi ne fakt ....


një e shkeputur

Tezeu ishte me origjinë nga fisi i Lapëve, të cilët jetonin në faqen lindore të malit të Pindit. Lapët duhej të jenë i të njëjtit fis me labët e sotëm, ndoshta Labëri apo Lapëri është quajtur zona malore nga Pindi deri në Karaburun. Këtë ide e hedh Aristidh Kola, që ishte një njohës shumë i mirë i popullsisë së këtyre territoreve. Tezeu njihet si mbreti i parë i Athinës dhe ka qeverisur në shekullin XIII p.k.Tezeu njihet për reformat dhe ligjet që vendosi në qytet ku kryesorja ka qenë ndarja e popullsisë në disa kategori sipas pasurisë. Ai ndërtoi akropolin e Athinës, por muret rrethuese që janë quajtur si pellazge nuk dihet se në ç’kohë janë ndërtuar.Ishte një burrë i pabesë dhe i linte femrat në mes të rrugës, pavarësisht se çfarë mund të bënin ato për të. Kështu pati disa gra, të parën Arjanën, princeshën e mbretit të Kretës, të cilën më vonë e braktisi. Rrëmbeu mbretëreshën e Amazonave, Hipolyten, me të cilën pati një fëmijë dhe që më vonë e la dhe u martua me Fedrën, me të cilin pati djalin Akaman, që mori pjesë në Luftën e Trojës. Ka burime që thonë se Hypolyta solli amazonat për të vrarë të gjithë pjesëmarrësit në dasmë, por nuk ia arriti dot.

Gruaja e tij, Fedra, ra në dashuri me djalin që ai e kishte me amazonën Hypolyta, që quhej si e ëma Hy-po-lyt, por ai e refuzoi atë. Thuhet se ajo e gënjeu Tezeun se gjoja djali i tij e kishte përdhunuar dhe Tezeu vret të birin, por më pas del se ai ishte i pafajshëm dhe Fedra vret veten. Tezeu mbahet si mbreti i parë i Athinës dhe si i pari që kreu reforma në atë vend
 
Top