• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

LEK DUKAGJINI" dhe Kanuni i tij!

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Ne fakt ajo qe po zbatohet ne Shqiperine e veriut nuk ka te beje fare me Kanunin, madje eshte deformimi me i keq i mundshem i Kanunit. Megjithate Kanuni si Kanun eshte i tejkaluar kahere. :konfuz:
 

DeliriumMind

Do small things with much L💜VE
Re: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

pse mos te ri-fillojme te djegim dhe shtrigat ?
 
Pe: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Kanuni ka pasur vlerat e tij te padiskutueshme ne kohera te erreta e te rrezikshme si per popullin shqiptar ashtu edhe per popullsine e veriut por ne 2011 mendoj qe kanunit i ka ikur koha.Jetojme ne nje republike parlamentare qe si e tille nuk pranon asnje lloj tjeter qeverisjeje qofte ajo mbareshqiptare apo edhe krahinore.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Ligjet e kanunit kan qen shum te demshem per popullin. Psh,gjaku me gjak lahet ndodhe te ket vra gabimisht GJAKU PRAP DUEHT TE LAHET ME GJAK!ne malis me duekt ende esht NE fuqi ligjet e kanunit,kam par ni emision kur ishin dy familj ne gjak (hasmeri)dhe familj se kisht vra tjetrin8vrasesi) per ti kerkuar tja falin gjakun e qonte foshnje ke porta e vitkimes, dhe nese ai merte famien e fuste brenda ja ka fal gjakun, po nese nuk do meret femiun te fuste brenda, ndodht te qaj femiu me ore tera por kot ai tregon se nuk ja fal gjakun !kjo eshte tortur e njerzve te pa shkolluar.
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
Titulli: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Kanuni i zons tuj,qet pushk Daja per Nip.Kurse nga anet tona qet pushk Nipi per daj

aman se late nam me keto budalliqe......ta zeme ...... pse te shkoje nipi ne burg e te kalbet sepse daja ishte me i forte edhe i zuni rrugen cubit eh cubi e vrave dajen cubi ne burg e nipi qohet dhe vret tek cubi edhe nipi eshte ne burg i ri pa familje te tijen larg drites larg jetes........ do te thote nje jete e humbur ne mjegullen e ca fjaleve te kota qe sja vlejne ne dite sotme .......po te ishte ashtu edhe anglezet i kane ato ligjet e vjetra qe po te jesh gay te dergonin ne spital te cmendureve ose po te shkohse me burrin e dikuj tjeter te binin ne domate sot shkojne me burrat tjere cdo ore ose sec pa ndonje gje sepse eshte e drejta jote e sotme jeto te tashmen harro te kaluaren!!!
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Ne keto kushte ne te cilat ndodhemi ku kriminaliteti ka arritur kulmin,perballe nje shteti inekzistent eshte 100 here me mire veprimi i ligjeve te kanunit te Lek Dukagjinit se sa dhenia e drejtesise nepermjet gjykatave te korruptuara.Vetem ne shqiperi jepen denime qesharake per vrasesit te ciles pasi kane kryer disa vite denim dalin te lire dhe perseri per te kryer vrasjen e rradhes.Keq eshte ta thuash por vec vetgjyqesia jep drejtesine e munguar.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Pe: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Jam totalish kundra,.
Ai lindi ne nje kohe kur dhuna dhe pasiguria ishte veti e kohes,..per ate kohe munde te kete pase disa drejtime te mira ,.
Ne ditet e sotme eshte e tmerrshme te shofesh familje tek veprojne, mesojne dhe drejtohen nga kanuni i lek Dukagjinit,.Viktimat e shumta qe ai po krijon ne kohet moderne te shoqeris se sotme jane te shumta,.te patolerushme..dhe makaber,.
Ku ka me tmerr qe ti nderpresesh femijes shkollen,.tu nderpresesh dijen,.jeten te drejten per te jetuar i lire,dhe i gjitha kjo vetem se shume familje ne veri jane viktim e prapambetjes se atij kanuni,.(per mua ne keto kohe ai Kanun eshte mallkim,.eshte dicka qe e perbuz ,."aty ka citate ku jeta e nje njeriu barazohet me jeten e nje kafshe,.",.e tmerrshme,e pallogjikshme,katastrof,.
Kushe ka faij,.pjeserishte mentaliteti,.i atyre familjeve krahinave per mos te perqafuar te rene,.ligjin dhe drejtesin |Juridike te shtetit.
Por ama nje pjese te madhe te faijt dhe deri ne 90% e ka Shteti qe nuk arrine te mbroj individin e tij,.nga zakone dhe ligje karhinore pa ju vrare si specat ne sy te Shtetit,Ligjit dhe drejtesis,.atehere ku eshte Shteti ?!ku eshte drejtesia,ku eshte liria dhe mbrojtja e individit,.nga ana e Shteit,.!?
por ne jemi mesuar te jemi jetim,.nga Shteti nga e drejta dhe nga gjdo gje qe qytetari Shqiptare paguan taksat,.voton dhe jep mundimin dhe djersen,.per nje te neserme me te mirE per te pase siguri per veten per femijen,te gjitha keto perbuzen,,neglizhohen nga shteti dhe carcet perkatese,.vidhen..dhe hidhet balte duke i lene qytetaret dhe njerzit dhe plaget e shoqeris sociale ne shumicen e rasteve duke u vjellur gjak,.
Askujt nga pushtetaret nuk i intereson se diku ne veri 4 ose 5 femij ngelen pa baba,.qe nje nene ngeli pa djal,.qe nje grua ngeli pa burre,.qe dy familje urrehen per vdekje,..qe nje pushke gati per te te vrare rri gjithmone ne shteg te shtepis,.apo pas dritares,.se shtepis,.
Ne skemi organizim,.sindikata reaguese ndaje problemeve sociale,.
"POR MBI TE GJITHA NUK KEMI SHTET LIGJOR QE ZBATOHET,.AI THJESHTE SHKRUHET NEPER ARSHIVA SHKRIMORE,.ASGJE ME SHUME..!"
Ska dhimbje me te madhe as plage me te tmerrshme,,se sa mos te keshe siguri,.dhe ligjiet per mbijetes te jete nje dorshkrim i te kaluares,.ku ai furishem sjell dhune dhe gjak ne praktikimin e tij,.ska dhimbje me te madhe tek te shofesh njerez te gjalle qe kane vdekur,.ne gjithe kuptimin e fjales,jetes dhe aktivitetit jetesor.,!
Dhe Shteti i jone nuk kujtohet kurre,.tak tuk kujtohen nganjehere mediat,.(Arian cani,,Zone e Lire,,),..e keshtu por asgje me shume flluska ne sapun..dhe keto..sepse duhet ligji te veproj,,vetem atehere do kete rezultat dhe sdo kete me viktima te pafajshme!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Kanuni i Leke Dukagjinit eshte nje nga ligjet me te egra qe mund te kete prodhuar ndonjeherë shoqeria njerezore.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Titulli: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiper

Kanuni i Leke Dukagjinit eshte nje nga ligjet me te egra qe mund te kete prodhuar ndonjeherë shoqeria njerezore.
Shoqeria njerzore esht kafsha me e eger qe mund te ket prodhuar jeta!!

Kanuni esht Libri me Bazen dhe themelet me morale qe esht shkruajtur ndonjeher ne historin e njerzimit,,arkitektura e tij i perket epokes,,por Baza Morale e tij,,i perket Kombit Shqiptar.

---------- Post added at 18:18 ---------- Previous post was at 17:09 ----------

 

ricky_ch

******
Pe: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Sipas vendit edhe kuvendi! Nuk duhet gjykuar ligjin, por
sjelljet e njerëzve. اfarë kanë qenë njerëzit, ashtu edhe ligji!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Sipas vendit edhe kuvendi! Nuk duhet gjykuar ligjin, por
sjelljet e njerëzve. اfarë kanë qenë njerëzit, ashtu edhe ligji!
nga qe vazhdove sikur te ishe duke folur me mua ne vazhdim,,desha te pyes si paskan qen njerzit per ty ne ate koh,,dhe si jan sot??
 

ricky_ch

******
Pe: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

nga qe vazhdove sikur te ishe duke folur me mua ne vazhdim,,desha te pyes si paskan qen njerzit per ty ne ate koh,,dhe si jan sot??
Ilirjam, nuk isha duke folur me ty e as që e vërejta çfarë ke shkruar,
andaj kurr mos më cito me pretekst se e pata me ty! Nëse kam diçka
të drejtohem direkt!

Por pasi u kyçe ja që po ata them: shoqëria e sotme ka dallim
nga ajo e atëhershme. psh. në dtë të sotme njeriu normal nuk ec
me allti n'shokë etj., etj., Këtu po ndalem se me bë me hy thellë
më lodhet truri duke të argumentu!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Ilirjam, nuk isha duke folur me ty e as që e vërejta çfarë ke shkruar,
andaj kurr mos më cito me pretekst se e pata me ty! Nëse kam diçka
të drejtohem direkt!

Por pasi u kyçe ja që po ata them: shoqëria e sotme ka dallim
nga ajo e atëhershme. psh. në dtë të sotme njeriu normal nuk ec
me allti n'shokë etj., etj., Këtu po ndalem se me bë me hy thellë
më lodhet truri duke të argumentu!
po ngaqe as ti se kishe direkt me temen,,dhe po ndiqje linjen e dy postave te fundit,,me shkoj mendja,,se nese nuk po flisje me mua,,te pakten po perpiqeshe te me thuash dicka!

nejse un nuk po futem ta lodh koken ty duke me argumentuar gjera,,
un vetem nje argument te bazuar ne te verteten do e doja ne kte rast prej teje!!

te me argumetosh se njeriu normal nuk ec me allti ne bel !
 
Last edited:

Quku

Marakli Krapit
Pe: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Nuk jam dakort sepse kohet kan ndryshuar, dikur gjerat shkonin brez mas brezi kurse sot shkojn rryp mas rrypi.
 

ricky_ch

******
Pe: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

po ngaqe as ti se kishe direkt me temen,,dhe po ndiqje linjen e dy postave te fundit,,me shkoj mendja,,se nese nuk po flisje me mua,,te pakten po perpiqeshe te me thuash dicka!

nejse un nuk po futem ta lodh koken ty duke me argumentuar gjera,,
un vetem nje argument te bazuar ne te verteten do e doja ne kte rast prej teje!!

te me argumetosh se njeriu normal nuk ec me allti ne bel !
Ilirjam, je kah çon shumë pluhur pa nevojë, si zakonisht!
Nëse ke aq aftësi të analizosh e sheh shumë lehtë
se nuk kam dashur ty të të flas...
Thjesht postimi im me postimin tënd ama s'kanë asgjë
të përbashkët!

Sa për alltijën, ende mendoj se vetëm një i marrë
e mban, kuptohet në ditë të sotme. ثshtë mendimi
im, nëse mendon se është diçka e mirë, ty askush nuk
të detyron të mos mbash..

p.s kot më citon, se nuk do të të përgjigjem më!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Ilirjam, je kah çon shumë pluhur pa nevojë, si zakonisht!
Nëse ke aq aftësi të analizosh e sheh shumë lehtë
se nuk kam dashur ty të të flas...
Thjesht postimi im me postimin tënd ama s'kanë asgjë
të përbashkët!

Sa për alltijën, ende mendoj se vetëm një i marrë
e mban, kuptohet në ditë të sotme. ثshtë mendimi
im, nëse mendon se është diçka e mirë, ty askush nuk
të detyron të mos mbash..

p.s kot më citon, se nuk do të të përgjigjem më!
Si Zakonisht kur un te citoj,,ti qendron ne tem me or te gjata,,dhe kur smund te argumetosh ato qe thua,,mundohesh ti mbrosh pikpamjet tua ,,duke me konsideruar mua si pluher te zakonshem,,dhe siperfundimisht trurin e lodh shum por argumnte nuk bjen,,kte e konsideroj pluher un!

se dyti un nuk te thash se mendoj se esht me mir te dalesh me allti ne brez! dhe as nuk te pyeta se c´far mendon ti per njerzit qe mbajn allti,, por te thash te argumentoje ato qe the,,se vetem njerzit e marr,,dhe ata qe sjan normal mbajn allti,,

sa i perket ksaj pjeses ((kot me citon se nuk te kthej me pergjigje)),,pa keqardhje po ta them,,se nuk ke pergjigje ti per mua,,ne te kundert do ta thoje me krenari,,ashtu sic ke pretenduar qe e ke then,,at´her kur ke besuar se ke mbeshtetje ne fakte qe mund ti argumentosh,,

mos u genje nga mosha,,te mendosh per momentin qe me intereson mua pergjigja jote,,

ajo qe me intereson mua,,esht kjo,,qe te bej me dije ty per te disaten her,,qe sduhet te mendosh se mund tja hedhesh,,,sepse fuqin e fjales ta favorizon mosha,,kur ke te besh me femij,,dhe jo me antar te Forumit.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: LEK DUKAGJINI" dhe Kanuni i tij!

Me duket qe ky kanun, as qe e permend trashegimine per femrat ! (N)
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: LEK DUKAGJINI" dhe Kanuni i tij!

Ky liber duhet djeg gjdo faqe e tije ku gjindet ne tokat shqiptare e jasht tyre, liber qe ja kan pa sherrin shqiptaret , liber qe gjak marrja duhet te ekzistoj sipas ketij libri te mbyten femijet pse bejn budallakina prinderit .
Sa njeriu eshte mbyt per faj te keti libri ma sakt atyre qe e kan shkru edhe fatkeqsisht ende ne disa fshatra te thella qe jan katolik ende mirren me kete liber te prisht."
Liber qe femren e cakton si mbeturin si diqka qe vlen vetem per pastrim me pjell femije edhe me rrah sa her te duash me bo qfare te duash me te.
pra kete liber duhet djeg.
Dhe gjdo kush qe mirret me kete liber me burgos me burg te perjetshum.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: LEK DUKAGJINI" dhe Kanuni i tij!

Cdo gje duhet studjue dhe analizue ne kontest te kohes kur ka ndodhe, hapesires gjeografike dhe rrethanoreve te tjere. Ikja nga kjo apo keto vecori tregon per studim, analize apo mendim te papjekur. Kanuni ne kohen e tij ka qene dokument teper i rendesishem per te mos thene nder kushtetutat e para Europiane. Se shqiptaret nuk e rregulluan ne kohe dhe hapesire dhe se e keqperdoren me te madhe madje duke bere keqperdorime tjera ne emer te tij kjo eshte gje tjeter. :merzitje:
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: LEK DUKAGJINI" dhe Kanuni i tij!

Cdo gje duhet studjue dhe analizue ne kontest te kohes kur ka ndodhe, hapesires gjeografike dhe rrethanoreve te tjere. Ikja nga kjo apo keto vecori tregon per studim, analize apo mendim te papjekur. Kanuni ne kohen e tij ka qene dokument teper i rendesishem per te mos thene nder kushtetutat e para Europiane. Se shqiptaret nuk e rregulluan ne kohe dhe hapesire dhe se e keqperdoren me te madhe madje duke bere keqperdorime tjera ne emer te tij kjo eshte gje tjeter. :merzitje:
Do ja beje gruas tende ate cfare thot kanuni ? apo do e shikoje motren tende ashtu siq e shikon kauni ?
Do lejoje qe baba jot te ja bente nenes tende ate cfare thot kanuni ?
Do ishte e drejt qe ti nese je 10-15 vjeqare e baba jot vret nje X person tjeter e te dilnin ty tet vrisnin ose te ngujoshesh ne shtepi ti per faj te babes tan ?
asgje te mir ska ky kanun.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: LEK DUKAGJINI" dhe Kanuni i tij!

Ado, ky po flet per tkalumen, spe perkrah sot, lexoje ma mir kah fundi !
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: LEK DUKAGJINI" dhe Kanuni i tij!

Do ja beje gruas tende ate cfare thot kanuni ? apo do e shikoje motren tende ashtu siq e shikon kauni ?
Do lejoje qe baba jot te ja bente nenes tende ate cfare thot kanuni ?
Do ishte e drejt qe ti nese je 10-15 vjeqare e baba jot vret nje X person tjeter e te dilnin ty tet vrisnin ose te ngujoshesh ne shtepi ti per faj te babes tan ?
asgje te mir ska ky kanun.
O rrush, Kanuni vlente para 600 vitesh. Ishte i rendesishem per kohen e vet. Sot te shfrytezosh Kanunin eshte budallallek, madje njerezit e keqperdorin edhe sot.

A ka nevoje me ta vizatu apo po e merr vesh tash. :merzitje:
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: LEK DUKAGJINI" dhe Kanuni i tij!

O rrush, Kanuni vlente para 600 vitesh. Ishte i rendesishem per kohen e vet. Sot te shfrytezosh Kanunin eshte budallallek, madje njerezit e keqperdorin edhe sot.

A ka nevoje me ta vizatu apo po e merr vesh tash. :merzitje:
Nese osht kaunini i sodit i njejt sikur ai i 600 vjet perpara at'here i njejti MUT osht.
A nese e kan ndryshu at'here eshte tjeter gje.
nese edhe para 600 vjete e kan njeh femren si tash qe shkruan ne ate kanun edhe nese edhe para 600 vjete ka shkruar lidhje me gjak marrjen sikur qe shkruan tash at'here prap i njejti MUT. Ska kurfar dallimi.


Ado kujdes fjalorin.
 
Last edited by a moderator:
A

AlbertPrengzaj

Titulli: LEK DUKAGJINI" dhe Kanuni i tij!

Ju frymzoheni nga fjalet e dr shefqetit,,edhe shefqeti esht si puna e ati shokut qe erdhi ne funeralin e ati djalit tek tema Mesele te Pleqve,,edhe dr shefqeti,,e mer kanunin ne dor jo per ta sheruar,,por per ta vrar!

Kanuni nuk te lejon qe vajza jote te trashigoj gjera nga baba,,sepse kto jan gjera te menduara aq mir,sa qe Hoxheve u duket sikur ti kishte sistemuar shejtani,

Ne Kanun Vajza te shpia e babes se vet esht tepric,,kurse Djali esht mangic,,,sic e kemi spjeguar edhe nje her.
Vajza jote kur te mertohet duhet te trashigoj pasurin e burrit te vet,,kurse vajza qe do martohet me djalin tend,do te trashigoj pasurin e djalit tend.

por mir beni nga nje her qe nxeheni,,,dhe e nxjerrni urrejtjen qe keni ne zemer,,per vetveten tuaj.

marrni lakmi ne analfabeta,,pa e mesuar as nje her Alfabetin tuaj.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: LEK DUKAGJINI" dhe Kanuni i tij!

por mir beni nga nje her qe nxeheni,,,dhe e nxjerrni urrejtjen qe keni ne zemer,,per vetveten tuaj.
Po une qe jam i ftohet tani, sme vjen nxehte as sjam i nxehur :lol:
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: LEK DUKAGJINI" dhe Kanuni i tij!

ju lutem ti permbaheni temes..
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: LEK DUKAGJINI" dhe Kanuni i tij!

Studiuesi japonez: Kanuni ngjason me veprat e Homerit

Edhe pse Shqipëria ka shumë vlera natyrore dhe kulturore, në vendet europiane dhe botërore ajo njihet për gjakmarrjen dhe Kanunin e Lekë Dukagjinit.

Fama e Kanunit ka shkuar deri në Japoni, pasi një profesor japonez ka disa kohë që e studion atë dhe në një intervistë për VOA ai shprehet se elementët bazë të tij lidhen me traditat antike japoneze si dhe në veprat homerike.

Ai quhet Kazuhiko Yamamoto dhe duke studiuar Kanunin ka shkruar librin me titull : “Struktura etike e Kanunit dhe nënkuptimet e saj kulturore”.

Gjatë intervistës për VOA ai u shpreh se studion lidhjen etike të Kanunit me traditën japoneze, dhe nxitja për studimin e tij ka qenë romani I Ismail Kadaresë “Prilli i thyer”.

“Kur një i panjohur vizitonte një shtëpi ai duhej të pranohej si një lloj Perëndie, një lajmëtar i Zotit. Gjatë studimeve të mia, gjeta ngjashmëri midis konceptit të mikut tek Kanuni dhe atij në kulturën antike japoneze. Gjashtë elementë bazë të Kanunit janë: besa, nderi, miku, gjaku, buka, dhe hakmarrja. Gjithashtu hetova mbi konceptet etike të veprave homerike Iliada dhe Odisea. Këto vepra u shkruan rreth 2700 vjet më parë dhe zbulova që gjashtë elementët e sipërpërmendur ndodheshin edhe në to. Pra, unë vura re që elementët etikë të veprave homerike ishin të njëjta me ato të Kanunit. Më pas analizova tragjeditë greke, si për shembull ato të Eskilit dhe Sofokliut, dhe i gjeta këto gjashtë koncepte edhe në ato tragjedi. Megjithatë, disa elementë në tragjedinë greke po ndryshonin, pasi ato po shkruheshin në Athinë, e cila ishte një polis, pra një formë shteti. Mendoj se tragjeditë e Eskilit dhe Sofokliut pasqyrojnë kohët e ndërmjetme të moralit njerëzor: nga ato të një shoqërie pa praninë e fuqisë së një shteti në kohët e një shoqërie ku fuqia e shtetit është e pranishme”- shprehet ai.

Gjithashtu ai ka deklaruar se studimet për Kanunin do ti vazhdojë dhe do bëjë karahasimin me kultura të tjera botërore.

“Kam në plan të vazhdoj kërkimet mbi aspektet etike të Kanunit, duke i krahasuar ato me elementë të kulturave të ndryshme, si për shembull, kultura japoneze antike, ajo moderne si dhe kultura të vendeve të tjera”,- vijon ai.

Ndërsa për shqiptarët ka një mendim pozitiv pasi sipas tij janë tepër miqësorë dhe kanë një kulturë të pasur.

“Njerëzit në Shqipëri dhe Kosovë janë shumë miqësorë me ne të huajt. Në mënyrë të veçantë ata kanë treguar dashamirësi të madhe ndaj ne japonezëve. Kur flas me shqiptarët, më duket sikur jam duke folur me njerëz të vendit tim. Udhëtimet e mia atje kanë qenë për mua mjaft të mira, një përvojë fantastike do të thoja. Pra, kam ndjenja mjaft pozitive ndaj kulturës shqiptare dhe ndaj shqiptarëve”, shprehet Yamamoto.

Por sipas tij është tepër e vështirë tu tregosh japonezëve mbi vlerat e Shqipërisë, pasi në Japoni nuk e njohin shtetin Shqiptar.

/GazetaIdea/
 
Top