• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Lilith apo Eva?

Lauri

Anunnak
Gruaja e parë e Adamit para Evës që pasi e braktisi atë u bë një Demon. Ajo shihet si një shembull i emancipimit dhe barazisë, një grua vetëbesuese dhe seksualisht e lirë.
FB_IMG_1584129611559.jpg


Zoti krijoi një burrë të quajtur Adem dhe një grua në ditën e gjashtë. Ata dolën nga pluhuri dhe balta dhe u bënë në imazhin dhe ngjashmërinë e krijuesit të tyre. Kur erdhi koha të konsumonte marrëdhënien e parë seksuale ishte padyshim një shpërthim i ndjenjave për të dy, por kur Lilith filloi të dëshmohej jotolerante për pozicionin që Zoti i kishte imponuar (gruaja poshtë dhe burri sipër) sentimenti midis të dy mbaroi. Adami dëshironte të impononte epërsinë e tij si burrë, ndaj gruas e cila do të shtrihej nën të por Lilith u rebelua, shqiptoi emrin magjik të Zotit (Javhe), u ngrit në ajër dhe e braktisi atë duke u strehuar në shpellat e Detit të Kuq. Ajo u bë dashnore i të gjithë demonëve në botë dhe mori emrin e "Nëna e Demonëve" dhe u bë gruaja e Asmodo, demoni shkatërrues dhe një nga tetëmbëdhjetë Mbretërit Hellish që komandon 72 legjione. Lilith e dinte që nëse kthehej në Eden do të duhet të kujdeset për të gjithë foshnjat dhe gjërat atje. Ajo e pa si një ndëshkim, kështu që mbeti në Detin e Kuq dhe lindi shumë Lilim, pra demonë fëmijë. Adami u ankua te Zoti, i cili më pas dërgoi tre engjëj (Sanvi, Sansanvi dhe Semangelaf) për ta kërkuar Lilith e për ta rikthyer tek Adami. Lilith nuk pranoi, mallkoi engjëjt dhe si ndëshkim Zoti vendosi të vriste 100 demonë të vegjël çdo ditë dhe të hakmerrej, Lilith bëri të njëjtën gjë me foshnjat në Tokë dhe vrau shumë nga pasardhësit e Adamit.
Zoti atëherë krijoi një grua të dytë për Adamin dhe e bëri këtë duke i marrë brinjën e Adamit, kjo për t’i lindur Evës një ndjenjë mirënjohjeje dhe një ndjenje nënshtrimi, dhe Eva pranoi "nënshtrimin" e Adamit.
Lilith u takua me engjellin Lucifer, dhe duke qenë xheloze për gruan e re të Ademit vendosi të hakmerrej duke nxitur Luciferin të tundonte Evën me frutin e ndaluar. Por Zoti që dinte, dhe pa gjithçka, këshilloi Adamin dhe Evën që të ishin të kujdesshëm dhe të mos hanin mollën. Lucifer, megjithatë, arriti të joshë Evën që hëngri frutin e ndaluar dhe Zoti lëshoi ndëshkimin hyjnor. Zemërimi i Lilithit u bë më i madh, ajo kërkon dhe merr dy krahë nga Lucifer dhe ajo mëson të fluturojë aq mirë sa edhe erën e përkëdhelte.
Ajo i shpall luftë njerëzimit, e bën veten të dëgjohet natën me zërin e sajë, pëshpërit në veshët e burrave gjatë gjumit duke i bërë ata të ëndërrojnë për marrëdhënie seksuale, i shtyn ata të kurvërojnë dhe shkelin kurorën.

Liria seksuale e juaja, ju bën një Lilith ?:unsure:
Pres komente femra, ku gjindeni ju; tek Lilith apo tek Eva ?? ;)

By Lauri anunnak:)
 

Attachments

Last edited:

DeliriumMind

The greater your storm, the brighter your rainbow.
Sa te laj syt dhe erdha
 

Ivy

IMPOSSIBLE??? The word itself says “I’M POSSIBLE “
Kaq?
O kete o ate?
Jo jo,nje tjeter them une🤣
 

Hera

Βιβλίο φάγος
@Lauri im une duhet te pergjigjem ?😂😂😂😂
 

Lauri

Anunnak
Te gjitha femrat ne perendim jane lilith. Te gjitha femrat ne lindje jane Eva.

Kjo si per fillim debati :D
Avash ti Marla. Nga e di ti ç'bëjnë nën çarçaf ata të lindjes lol
 
Last edited:

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
E keni vene re qe e keqja fillon nga burrat?
Pra burrat duan te na nenshtrojne,burrat bejne viktimen e ankohen,burrat kane smire dhe xhelozi,kane frike kue humbin pushtetin e tyre.

Pra je Lilith apo Eva...burri yt do jete gjithmone nje Adam i ndyre e pa koqe.
 

Marla

Rootless Tree!
Nuk e lidha me aktin seksual por me nenshtrimin.

Femrat lilith te pavarura krenare qe sja kane nevojen mashkullit i gjen ne perendim. Femrat Eva qe u krijuan per ti sherbyer mashkullit ti gatuajne lajne pastrojne te bejne cfare thone ata mos kene te drejta por vetem detyrime fatkeqsisht i gjen ne lindje me shumice.
 

Marla

Rootless Tree!
E keni vene re qe e keqja fillon nga burrat?
Pra burrat duan te na nenshtrojne,burrat bejne viktimen e ankohen,burrat kane smire dhe xhelozi,kane frike kue humbin pushtetin e tyre.

Pra je Lilith apo Eva...burri yt do jete gjithmone nje Adam i ndyre e pa koqe.

Pastaj ku e dine keta qe Adami u krijua nen shembelltyren e Zotit?! Mund te ishte Lilith shembelltyra e Zotit dhe Adami lodra ne duart e saj :D
 

Lauri

Anunnak
Nuk e lidha me aktin seksual por me nenshtrimin.

Femrat lilith te pavarura krenare qe sja kane nevojen mashkullit i gjen ne perendim. Femrat Eva qe u krijuan per ti sherbyer mashkullit ti gatuajne lajne pastrojne te bejne cfare thone ata mos kene te drejta por vetem detyrime fatkeqsisht i gjen ne lindje me shumice.
Mos na kalo temen tek pjatat e lavatriçja
Për sex po flasim. Lilith iku nga Adami për këtë se donte t'i rrinte sipër lol
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Lilith is probably the most mysterious person in human history dhe si e tille ja kalon Haves :p
 

Darius

DENY IGNORANCE
Femrat lilith te pavarura krenare qe sja kane nevojen mashkullit i gjen ne perendim. Femrat Eva qe u krijuan per ti sherbyer mashkullit ti gatuajne lajne pastrojne te bejne cfare thone ata mos kene te drejta por vetem detyrime fatkeqsisht i gjen ne lindje me shumice.
Ti vete ku ben pjese ?!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Ndoshta bera gabim, qe tu drejtova kaq personalisht @Marla , por:

Lexova disa mendime, dhe shoh qe ne forum ne pergjithesi mbizoteron mendimi qe femrat shqiptare jane te shtypura si nga shoqnia edhe nga familja. Nuk di tu them se nese kjo eshte e vertete apo jo, pasi ka te beje me cfare syri i shikon secili nga ne gjerat. Teksa lexoja, bera nje kontrast ne mendjen time me femrat Italiane, me ato shqiptare.

Jane bere sondazhe, studime, mbi tragjedine e familjes dhe femrave. Ajo qe i “vret” jashte mase femijet italiane dhe ne menyre te vecante femrat jane divorcet e prinderve (50% e martesave ne Itali perfundojne me divorc) dhe mungesa e komunikimit midis prindit dhe femijes. Nje nga arsyet qe femijet italiane jane te "te lire te bejne cdo gje" eshte se prinderit e tyre fale preokupimeve te tjera sic eshte puna, karriera, maredheniet e tyre, nuk gjejne kohe te shpenzojne me femijet e tyre. Keta femije provojne drogen, sexin dhe detyrimisht vuajne edhe nga pasojat e ketyre fenomeneve.

Nga ana tjeter kemi shoqerine shqiptare, ku prindi prioritet kryesor ka familjen dhe mban nen kontroll veprimet e femijeve te vet. Kuptohet, qe edhe ne Shqiperi shume gjera kane ndryshuar por e pergjithshmja ende mbizoteron. Femijet dhe femrat shqiptare enderrojne pak liri, qe per shume prej tyre perkthehet "te bejne cfare te duan, kur te duan dhe si ta duan". Ashtu si dashuria, edhe fjala liri nuk ka perkufizim te sakte dhe ne vende te ndryshme, merr kuptime te ndryshme.

Dhe teksa ve perballe njera-tjetres nje vajze nga Shqiperia me nje vajze nga Italia, jam i bindur qe vajza shqiptare do te lakmonte "lirine" e bashkemoshatares italiane, ashtu si italiania do te lakmonte ate qe ajo nuk e pati kurre ne jeten e saj, ngrohtesine qe ofron nje familje e shendoshe shqiptare.

Une nuk besoj tek "levizjet", tek "barazia", tek "ligjet" te nxjerra nga politika qe kane per qellim te rregullojne probleme kaq intime dhe te mprehta shoqerore. Une besoj tek forca e individit per te ndrushuar, qe ne kete rast eshte femra shqiptare apo ajo italiane.

(Mora shembull femren italiane, per shkak qe kam jetuar 5 vite ne Itali)

Darius
 
  • Like
Reactions: Ivy

Ivy

IMPOSSIBLE??? The word itself says “I’M POSSIBLE “
Eshte ne natyre te njeriut te kerkoje ate qe ska.
Eshte mania e njerezve te duan,te duan pa fund gjera,duke mos qendruar asnje cast per te vleresuar ate qe realisht kane.
E keshtu iken jeta per gerrje,duke menduar te arrijme gjerat qe mumgojne.
 

DeliriumMind

The greater your storm, the brighter your rainbow.
Kam lindur Lilith...
Jam ber Eva per dashuri por prap si prap Lilith ka mbizoteruar.
Dhe s'eshte pranuar
Imagjinojeni te fyer

13d5105a5d5bec64fe7cd1759dd3302c.jpg
 
Top