• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Logjike

ikud

Antar Aktiv
Sa fëmijë ke?
Iu përgjigj:
-Unë kam djem dhe vajza. Kur djali më shkon në shkollë, paradite, në shtëpi më mbesin sa djem aq edhe vajza, por kur djali kthehet dhe vajza shkon pasdite në shkollë, në shtëpi kam dy herë më shumë djem se vajza.

Sa djem dhe sa vajza ka?
me vertetim ju lutem
suksese
 

Alchohole

Moderator!
Atehere ka 2 djem dhe 1 vajz.Per arsye se :
Kur djali shkon ne shkolle ai ka aq djem sa edhe vajza.Pra jane 2 djem kur 1 shkon ne shkolle mbet 1 djal.Pra 1 djal e 1 vajz eshte e barabarte.
Kur djali kthehet nga shkolla dhe vajza shkon ne shkolle atehere mbesin te 2 djemte dhe 0 vazja.Pra ka 2 here me shume djem se vajza.

Pergjigjja perfundimtare: 2 Djem ,1 Vajza :).
Shpresoj ta kem qelluar :).
 

Alchohole

Moderator!
Atehere e gjeta.Ka 4 djem dhe 3 vajza.
Kur djali shkon ne shkolle ai ka aq djem sa edhe vajza.Pra jane 4 djem kur 1 shkon ne shkolle mbeten 3 djem.Pra 3 djal e 3 vajza jane te barabarta.
Kur djali kthehet nga shkolla dhe vajza shkon ne shkolle atehere mbesin 4 djemte dhe 2 vazja.Pra ka 2 here me shume djem se vajza.
Pergjigjja eshte 4 djem 3 vajza.
Kjo po qe duhet te jete pergjigja sepse eshte e vertetuar ;).Se heren e par jam habitur aty 0x2.
Kjo eshte pergjigja e sakt ;).
 

Alchohole

Moderator!
Mundesh edhe matematikisht me ekuacione.Pra se pari e merr per djemt X dhe per vajzat Y.Pra kemi te bejme me dy te panjohura.
X-djem Y-vajza
Kur djali shkon ne shkolle (X-1=Y)
Kur vajza shkon ne shkolle dhe djali kthehet (2*Y=X)

Dei ketu eshte pergjigja spo me kujtohet si ti fus ne sismtem keto te dyja.Ka 3 muaj qe truri ska punuar ne matematik :) dhe spo me kujtohet.
Pergjigjen e gjeta 4 djem dhe 3 vajza por me ane te ekuacionet spo me kujtohet dot!
 

LePuRuShI

Stafi Teknik
LOL ore ja ku e dhash zgjidhjen...
Djemte x
Vajzat y

Ek 1: x - 1 = y
Ek 2: 2 ( y - 1 ) = x

Ne ekuacinin e dyte zevendesojme ate te parin.. edhe marrin kete gje

2 ( x - 1 - 1 ) = x e vazhdojme
2 ( x - 2 ) = x e prap
2x - 4 = x edhe kalojme x ne nje ane
2x - x = 4 e si perfundim
x = 4

Kete qe doli e vendosim te ekuacioni i pare
x - 1 = y edhe 4 - 1 = y -> y = 3

Pra kemi 4 djem e 3 vvajza... besoj qe tani e shpjegova qarte sepse larte u nxitova ne shkrim...
 

ikud

Antar Aktiv
LOL ore ja ku e dhash zgjidhjen...
Djemte x
Vajzat y

Ek 1: x - 1 = y
Ek 2: 2 ( y - 1 ) = x

Ne ekuacinin e dyte zevendesojme ate te parin.. edhe marrin kete gje

2 ( x - 1 - 1 ) = x e vazhdojme
2 ( x - 2 ) = x e prap
2x - 4 = x edhe kalojme x ne nje ane
2x - x = 4 e si perfundim
x = 4

Kete qe doli e vendosim te ekuacioni i pare
x - 1 = y edhe 4 - 1 = y -> y = 3

Pra kemi 4 djem e 3 vvajza... besoj qe tani e shpjegova qarte sepse larte u nxitova ne shkrim...

interesant i zgjedhur po rezultati i sakt
 

Alchohole

Moderator!
Aty tek fillimi i ekuacionit pra ketu:

2 ( x - 1 - 1 ) = x e vazhdojme
2 ( x - 2 ) = x e prap

Para se ti sistemojme e pjestojme me Y apo X.Ne kete rast Lepurushi e ka pjestuar me Y dhe hiqet Y met vetem X.Ne fund kur gjejme X del edhe Y :).
Tash mu kujtu :).Bravo Lep.
 

ikud

Antar Aktiv
x-1=y
2(y-1)=x

x-y=1
2y-2=x

x-y=1
-x+2y=2

x=1+yzevendesojm ne ek 2
-(1+y)+2y=2
-1-y+2y=2
y=2+1
y=3
tash zevendesojm y ne njerin ek qe un ne te parin po e zevendesoj
x-3=1
x=3+1
x=4
zgjedhjet jan

x=4
y=3
 

Alchohole

Moderator!
Qashtu qysh ka thon Lepurushi e pjeston me qka dush hijim.Qata qe e ka bo lepurushi duhest mi pjestu per mi hek njonen ja X ja Y.Kqyre edhe vet niher punon me X niher me Y.Qysh ka thon Lepurushi ,aty nfillim pjestohet ;).
 

ikud

Antar Aktiv
loooool kjo si e kam zgjedh un eshte varianta me e leht
se nese don edhe ne dy menyra ta zgjedhi kete problen
ndoshta kjo varianta me eliminu njeren te panjohur ne kete rast u kan me leht
amo kjo si e kam zgjedh un eshte me e lehta metoda e zevendesimit i thuhet ne matematike
pershendetje
 

Alchohole

Moderator!
Mire,se ne matematike ka shume metoda te zgjidhjes shpesh ka edhe nga 4 metoda.Per metoden e Lepurushit une thash se aty pjetohet me X ose Y.Neyse pi lojim me kaq problemi u zgjidh.
Pershendetje!
 

LePuRuShI

Stafi Teknik
LOL nuk e di ca keni ber ne shkolle ju apo a e keni degjuar ndonjeher sistemet e ekuacioneve... apo algoritmin e gaussit... se keto lloj problemash me 2,3 apo 4 te panjohura gjithmone kshu zgjidhen...
 

Alchohole

Moderator!
Ashtu eshte si e ke zgjedhur ti ashtu zgjidhen.Edhe une ne ate menyren tende i kam mesuar por jaqe sme kujtohetj se qe 3 muj pushim ne shkolle :).
 

ikud

Antar Aktiv
ka varianta thash edhe me heret keshtu qe
problemi eshte zgjedhur tema mund te mbyllet
 

prodigious

I perjashtuar
Sa fëmijë ke?
Iu përgjigj:
-Unë kam djem dhe vajza. Kur djali më shkon në shkollë, paradite, në shtëpi më mbesin sa djem aq edhe vajza, por kur djali kthehet dhe vajza shkon pasdite në shkollë, në shtëpi kam dy herë më shumë djem se vajza.

Sa djem dhe sa vajza ka?
me vertetim ju lutem
suksese

3 djem dhe 2 vajza.

iken nje djale ngelin 2 djem 2 vajza

iken nje vajze ngelin 3 djem 1 vajze
 
Top