• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Logjike

ikud

Antar Aktiv
Mosha
31
x-1=y
2(y-1)=x

x-y=1
2y-2=x

x-y=1
-x+2y=2

x=1+yzevendesojm ne ek 2
-(1+y)+2y=2
-1-y+2y=2
y=2+1
y=3
tash zevendesojm y ne njerin ek qe un ne te parin po e zevendesoj
x-3=1
x=3+1
x=4
zgjedhjet jan

x=4
y=3
 

Alchohole

Moderator!
Mosha
27
Vendndodhja
Kosova
Qashtu qysh ka thon Lepurushi e pjeston me qka dush hijim.Qata qe e ka bo lepurushi duhest mi pjestu per mi hek njonen ja X ja Y.Kqyre edhe vet niher punon me X niher me Y.Qysh ka thon Lepurushi ,aty nfillim pjestohet ;).
 

ikud

Antar Aktiv
Mosha
31
loooool kjo si e kam zgjedh un eshte varianta me e leht
se nese don edhe ne dy menyra ta zgjedhi kete problen
ndoshta kjo varianta me eliminu njeren te panjohur ne kete rast u kan me leht
amo kjo si e kam zgjedh un eshte me e lehta metoda e zevendesimit i thuhet ne matematike
pershendetje
 

Alchohole

Moderator!
Mosha
27
Vendndodhja
Kosova
Mire,se ne matematike ka shume metoda te zgjidhjes shpesh ka edhe nga 4 metoda.Per metoden e Lepurushit une thash se aty pjetohet me X ose Y.Neyse pi lojim me kaq problemi u zgjidh.
Pershendetje!
 

LePuRuShI

Stafi Teknik
Mosha
34
Vendndodhja
Deutschland
LOL nuk e di ca keni ber ne shkolle ju apo a e keni degjuar ndonjeher sistemet e ekuacioneve... apo algoritmin e gaussit... se keto lloj problemash me 2,3 apo 4 te panjohura gjithmone kshu zgjidhen...
 

Alchohole

Moderator!
Mosha
27
Vendndodhja
Kosova
Ashtu eshte si e ke zgjedhur ti ashtu zgjidhen.Edhe une ne ate menyren tende i kam mesuar por jaqe sme kujtohetj se qe 3 muj pushim ne shkolle :).
 

ikud

Antar Aktiv
Mosha
31
ka varianta thash edhe me heret keshtu qe
problemi eshte zgjedhur tema mund te mbyllet
 

prodigious

I perjashtuar
Mosha
35
Vendndodhja
Tirana
Sa fëmijë ke?
Iu përgjigj:
-Unë kam djem dhe vajza. Kur djali më shkon në shkollë, paradite, në shtëpi më mbesin sa djem aq edhe vajza, por kur djali kthehet dhe vajza shkon pasdite në shkollë, në shtëpi kam dy herë më shumë djem se vajza.

Sa djem dhe sa vajza ka?
me vertetim ju lutem
suksese
3 djem dhe 2 vajza.

iken nje djale ngelin 2 djem 2 vajza

iken nje vajze ngelin 3 djem 1 vajze
 

Alchohole

Moderator!
Mosha
27
Vendndodhja
Kosova
3 djem dhe 2 vajza.

iken nje djale ngelin 2 djem 2 vajza

iken nje vajze ngelin 3 djem 1 vajze
Gabim.Kur thot 2 here me shume i bie x2.
Pra nese jane 2 vajza here 2 i bie 4 :).
2x2=4
ose 2x3=6

Kur thu here do te thote shumezim jo plus 2 :).
Sdi sa isha i kjart.Pergjigjja eshte 4 djem e 3 vajza.
Kur iken djali mbesin 3 djem 3 vajza.
Kur iken vajza mbesin 4 djem 2 vajza pra 2x2=4 :).
 

prodigious

I perjashtuar
Mosha
35
Vendndodhja
Tirana
Gabim.Kur thot 2 here me shume i bie x2.
Pra nese jane 2 vajza here 2 i bie 4 :).
2x2=4
ose 2x3=6

Kur thu here do te thote shumezim jo plus 2 :).
Sdi sa isha i kjart.Pergjigjja eshte 4 djem e 3 vajza.
Kur iken djali mbesin 3 djem 3 vajza.
Kur iken vajza mbesin 4 djem 2 vajza pra 2x2=4 :).
ktu eshte problemi se nuk eshte qartesuar mire puna e kesaj 2 here me shume. une e di se dy here me shume se 1 eshte 3 si dhe 1 here me shume se 1 eshte 2.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Familja kishte 12 anetare. Brenda dites kjo familje shpenzonte 12 kilograme buke.

1 Burrë brenda dites shpenzonte: 2 kilogram
1 Grua brenda dites shpenzonte: 0.5 kilogram ( 500 gram )
1 Femije brenda dites shpenzonte: 0.25 kilogram ( 250 gram )

Sa burra, sa gra dhe sa femije kishte kjo familje 12 anetareshe ? :gjujpeshk:
 

ikud

Antar Aktiv
Mosha
31
Gabim.Kur thot 2 here me shume i bie x2.
Pra nese jane 2 vajza here 2 i bie 4 :).
2x2=4
ose 2x3=6

Kur thu here do te thote shumezim jo plus 2 :).
Sdi sa isha i kjart.Pergjigjja eshte 4 djem e 3 vajza.
Kur iken djali mbesin 3 djem 3 vajza.
Kur iken vajza mbesin 4 djem 2 vajza pra 2x2=4 :).
shume mire e ke shpjeguar keshtu eshte prodigious
nese nuk eshte keshtu te lutem vertetoje prodigious
 

ikud

Antar Aktiv
Mosha
31
Familja kishte 12 anetare. Brenda dites kjo familje shpenzonte 12 kilograme buke.

1 Burrë brenda dites shpenzonte: 2 kilogram
1 Grua brenda dites shpenzonte: 0.5 kilogram ( 500 gram )
1 Femije brenda dites shpenzonte: 0.25 kilogram ( 250 gram )

Sa burra, sa gra dhe sa femije kishte kjo familje 12 anetareshe ? :gjujpeshk:
pergjigja eshte keshtu
5 burra - 10 kg buke
1 grua - 0.5 kg buke
6 femij - 1.5kg buke
_________________
gjthsej bejn 12 kg buke
pershendetje
 

Alchohole

Moderator!
Mosha
27
Vendndodhja
Kosova
shume mire e ke shpjeguar keshtu eshte prodigious
nese nuk eshte keshtu te lutem vertetoje prodigious
Ikud,
Nese e ke me mua se e ke shtypur Citimin tim e ke thene emrin e tjeter kuj.Ate e kam vertetuar dhe ska qka mi shty mo kit problem u zgjidh problemi ;).


Prodigus
Kur themi 2 here me shume nese eshte numri e marrim shembull 4.

2 here 4=8
Nuk behet 2 here 4 =6

Nese thu i shtojme edhe 2 atehere i bie 4+2=6
Sdi sa isha i kjart :).
 

ikud

Antar Aktiv
Mosha
31
me sa duket ti Alchohole nuk ke kuptuar une kam shtypur citimin tend per me i tregu prodigious qysh eshte e drejt
sepse ai qysh ka than normal nuk vlen per kete arsye i thash edhe do te verteton
pershendetje
 

Xhelal Tahiri

Antar Aktiv
Le te jeet x numri i djemva dhe y numri i vajzave. Kur nga x largohet nje djale fitojme numer te barabarte te djemve dhe vajzave, pra x-1=y kurse kur ne x kthehet nje djale dhe nga y largohet 1 vajze fitojme dy here me shume djem se sa vajza, d.m.th x+1=2(y-1).
Pra kemi sistemin: x-1=y ^ x+1=2(y-1), Duke i zbritur ane per ane eliminohet x-i, fitojme -2=-y+2 d.m.th y=2+2=4 pra kemi 4 vjaza, pra y=x-1 ose x=y+1=4+1=5.
Gjithsej kemi 5 djem dhe 4 vajza.
 

ikud

Antar Aktiv
Mosha
31
Titulli: Logjike

nuk eshte keshtu detyra eshte e sakt qysh e kemi zgjedh me mheret
tuyng klm
 
Top