• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Lulja mos më prek’, ja pse është kaq e ndjeshme kjo bimë (Video)

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Lulja mos më prek’, ja pse është kaq e ndjeshme kjo bimë (Video)Të gjithë kemi dëgjuar për “Lulen mos më prek”, por pak e kanë idenë se çfarë lloj bime është ajo. Në emrin shkencor kjo njihet ‘mimosa pudica’. Në latinisht ‘pudica’ do të thotë e turpshme.

Dimë gjithashtu se kur dora e njeriut prek gjethet e saj, lulja mbyllet. Kjo bëhet për të mbrojtur veten nga dëmtime dhe pas disa minutash ajo rihapet.

Ajo mund të gjendet në Amerikën e Jugut dhe Qendrore; në Azi, në vende të tilla si Tailanda, Indonezia, Malajzia , Filipinet, dhe Xhamajka .

Ajo rritet kryesisht në zonat qeta me hije, nën pemë ose shkurre. Në po ju paraqesim një video se si reagon në të vërtetë kjo lule.

g.shqip
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Lulja mos më prek’, ja pse është kaq e ndjeshme kjo bimë (Video)

Ohh wow, sa interesante! Te pakten u rihapka prape. Se une e dija qe kur e prekje, vdiste!
 
Top