• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Budallallek është per ata që se besojne.
hahahhaha un nuk e besoj...,, e di se ekziston magjit por jo magji e bardh dhe e zez një është kte mendova
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Me fal një pyetje te pafajshme-Kete koment e bere si besimtar mysliman që je apo si Loverboy person fizik?
Ka rendesi ? Ajo qfare une mendoj, e shpreha, dhe besoj se kam te drejte, sic keni ju te drejte t'a quani besimin ne ekzistimin e magjise dhe atyre që u besojne se ekziston.


hahahhaha un nuk e besoj...,, e di se ekziston magjit por jo magji e bardh dhe e zez një është kte mendova
Ndahen edhe magjite arfe, une keshtu e di dhe keshtu kam mesuar.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Black magic... e perhapur sh nga vendet e lindjes... Di që egziston, dmth kam degjuar por si jam futur sh ne thellesi... meqe me nxitet po e google njeher mir e mir :p

p.s. avashni ju mkto bullallikna avashniii... (jovan bregu kur thote per kineman, :p)
 

DeliriumMind

Touch me and you'll burn
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Black magic... e perhapur sh nga vendet e lindjes... Di që egziston, dmth kam degjuar por si jam futur sh ne thellesi... meqe me nxitet po e google njeher mir e mir :p

p.s. avashni ju mkto bullallikna avashniii... (jovan bregu kur thote per kineman, :p)
Ne rrjet nuk është se gjen shum sepse ka dhe rrena plot sa te duash, por që egzistojn te konfirmoj që po.
Duhet te jesh edhe shum 'open mind' që ta pranosh dicka te tille... un pershembull kam par dhe di ckam par dhe ckam ndjer, jo kshu me fjale sepse njof praktikant.
 

Endrra

VIP
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Abra kadabra...Simsalabim , me thoni çfare ndodhi se nuk di çfare produktesh kam perzier lol
 
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Budallallek është per ata që se besojne.
Ka rendesi ? Ajo qfare une mendoj, e shpreha, dhe besoj se kam te drejte, sic keni ju te drejte t'a quani besimin ne ekzistimin e magjise dhe atyre që u besojne se ekziston.
Ka pak rendesi e nese me lejon ta them edhe pse-Ti si besimtar musliman nuk mund te besosh ne magji dhe jo sepse e them une por:
أ‡farأ« thonأ« hadithet e Muhammedit alejhisselam pأ«r magjinأ« | Mjeksia Islame
hadithe.jpg
Thene kjo, ti si person fizik mund te ofendosh kedo sepse ashtu e gjykon ti(realisht nuk mundesh por cdo njeri me sjelljen e tij tregon vetveten dhe s`ka nevoje per komente), por ti si besimtar musliman nuk mund te ofendosh njerezit duke i quajtur budallenj vetem e vetem sepse nuk besojne ne magji, apo jo???
E leme menjane që duke qene ti moderator ne kete forum ke një arsye me pak ti thuash kujtdoqofte budalla vetem e vetem sepse nuk e mendon dicka si ty.
Kaq dhe per mua ky debat mbyllet ketu, nuk do te te jap kenaqesine te te replikoj edhe një here, te pakten jo te kjo teme :p
Natyrisht ti ke gjithe te drejtat e kesaj bote te me replikosh sa here te duash, vetem te kujtoj një gje-Me ate që themi dhe menyren si sillemi ne komentojme vetveten :kapele:
 

Attachments

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Beje dallimin se pari ne mes te fjales budalla dhe budallallek :plazh:
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Kot po nderhyj. Me sa kuptova une është thene: Magjia e zeze quhet budallallek per ato që se besojne... Pra jo se njerezit që nuk e besojne jane budallenj.

Psh une nuk besoj ne bestytni dhe me duket budallallek besimi ne to. Ne kete rast një që i beson me thote: Budallallek është per ty por jo per mua që e besoj...

Jeni keqkuptuar :)

Love&peace!
:D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Kot po nderhyj. Me sa kuptova une është thene: Magjia e zeze quhet budallallek per ato që se besojne... Pra jo se njerezit që nuk e besojne jane budallenj.

Psh une nuk besoj ne bestytni dhe me duket budallallek besimi ne to. Ne kete rast një që i beson me thote: Budallallek është per ty por jo per mua që e besoj...

Jeni keqkuptuar :)

Love&peace!
:D
Po pra, ama pertova ta shlkruaj kete që e the ti :p Ne themi: Ma more fjalen nga goja hahaha

p.s. S'ka nevoje per citime, vetem syte te pastrohen edhe një here me uje me mire kishte me qene para se t'postojme :p
 

lovely

Anëtar i ri
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

te ndodh te besosh se je e afte te besh gjera që as smund ti arrije ,por ne libra fetare ,kumtohet se duhet te besh dicka e jo ta cosh deri ne fund,psi te gjithen e di vec zoti.ne kuptimin që te mos jesh e fiksuar ne detaje ,e bera keshtu dhe harrova që heren tjeter e bera ashtu
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

S'ka asgje te keqe, keqkuptimi është i pranishem perher, detyra jone te sqarohemi e te mos paragjykojme :)... Ti bere sh gabim që nuk e sqarove tamam :p... Se shpesh mduhet mua te sqaroj per ty :cekic::cekic:
 
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Magjia e zeze quhet budallallek per ato që se besojne... Pra jo se njerezit që nuk e besojne jane budallenj.
loooool
Ma perkthe pak te lutem se i dont speak mire albanian :p
Dmth ne që se besojme nuk jemi budallenj por bejme budallallek ama meqe nuk besojme ne magjine e zeze lol

As une nuk i besoj por thelbi nuk është ky-Thelbi është që një besimtar musliman nuk mund ti besoje magjise.(PIKE E MADHE MADJE :)).Dhe jo sepse e them une që jam askushi por e thone hadithet e bashkengjitura me lart

Natyrisht PEACE&LOVE always :D

:botadashuri::botadashuri::botadashuri:
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

loooool
Ma perkthe pak te lutem se i dont speak mire albanian :p
Dmth ne që se besojme nuk jemi budallenj por bejme budallallek ama meqe nuk besojme ne magjine e zeze lol

As une nuk i besoj por thelbi nuk është ky-Thelbi është që një besimtar musliman nuk mund ti besoje magjise.(PIKE E MADHE MADJE :)).Dhe jo sepse e them une që jam askushi por e thone hadithet e bashkengjitura me lart

Natyrisht PEACE&LOVE always :D

:botadashuri::botadashuri::botadashuri:
Leviiii???
Njeriu quan budallallek dicka koti, por te quash budallallek dicka nuk te ben ty budalla, Ej, seriozisht duhet te ta shpjegoj? :(... PO mire une që them se bestytnite jane budallalliqe do te thote që une quhem budallaqe nga ato që e besojne ate gje??? o_O
SA i perket besimit musliman. Magjia e zeze egziston, por patjeter ndalohet që te merresh me to, e ti besh tjetrit magji...
Dhe thelbi që dhe une komentova ishte mbi termin budallallek i cili ishte thene per fenomenin jo per personin :).. Ate term ti e ke keqkuptuar dhe pike :p.. Tani mos i mesho kot tendes :)

Peace and love..
:D

p.s. uns sflas me, loverboy perher me fut ne sherr... Lol
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Besimtari musliman nuk i beson magjise, por i beson ekzistences se saj O levoo :D - Po mire, meqe e pranove që nuk speak mire albanian lool
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

një magji është loverboy , ti madje e ke then se e ke pas dhe shok dhoma apo diqka till Hoxhe Behar Mjekiqin ,,kur ai shum kjart e thot se; nuk ka magji te bardh ase te zez ,ajo është një magji .Per me teper ja dhe vidoa
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Po Beharin ne klase e kam pase por s'do t'thote se duhet pajtuar me cdo gje që thote. Madje, ai per te mos u zgjatur shume ne teme/debat, i ra shkurt, ka vetem 1 magji.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Po Beharin ne klase e kam pase por s'do t'thote se duhet pajtuar me cdo gje që thote. Madje, ai per te mos u zgjatur shume ne teme/debat, i ra shkurt, ka vetem 1 magji.
Po dhe un sa kam pyt dhe kam lexu se ka vetem 1 magji.Loverboy magji e bardhe dhe te zez e thon ,,TIPAT,, si burdushi.Por prap do pys rreth kesaj qeshtje.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Po dhe un sa kam pyt dhe kam lexu se ka vetem 1 magji.Loverboy magji e bardhe dhe te zez e thon ,,TIPAT,, si burdushi.Por prap do pys rreth kesaj qeshtje.
Sipas tefsirit te Imam Fakhruddin al Razit, Muhammedi a.s. është prekur mu nga magjia e zeze.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Magjia është pjese e botes frymore. një njeri që beson ne Zot, duhet te pranoje edhe egzistencen e Djallit. Dikush që pranon Bekimin duhet te pranoje dhe Mallkimin.

Per mua Magjia egziston, por sigurisht jo ne formen që na paraqitet nga filmat.

hajduti
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Magjia është pjese e botes frymore. një njeri që beson ne Zot, duhet te pranoje edhe egzistencen e Djallit. Dikush që pranon Bekimin duhet te pranoje dhe Mallkimin.

Per mua Magjia egziston, por sigurisht jo ne formen që na paraqitet nga filmat.

hajduti
e bardha e zeza... por njeriu është krijese aq e lire me aq force ,me energji sa mund te zgjedh ciles ngjyre ti jap pushtet e nese balsamos shpirtin me ngjyren e zgjedhur ..tjetra nuk mund ta njollos ... besimi,vendimi dhe perkushtimi ky!
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Per mendimin tim, keta magjistaret jane njerezit me shpirtkeq që ekzistojnë, andaj mund te bejn keq ata kujtdo saqe marrin shum njerez ne qafë duke ua shkaterru jeten atyre. Po që i duhet njeriut kjo "aftesi"? Pastaj nuk mund i quajm magjistaret te semuar mentalisht, sepse te semuar nuk jane ata... porse duhet t`i quajm njerez djalli, ngase tjeter titull nuk e meritojn ata.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Magjia është pjese e botes frymore. një njeri që beson ne Zot, duhet te pranoje edhe egzistencen e Djallit. Dikush që pranon Bekimin duhet te pranoje dhe Mallkimin.

Per mua Magjia egziston, por sigurisht jo ne formen që na paraqitet nga filmat.

hajduti
Ja pra që ketu fillon kundershtimi i vete fes.
Si mundet një dicka që predikon miresin dhe drejtesin te kete dhe polin e ndeshkimit,magjis dhe te se keqes?!
 

Monique

Staf në FV.AL
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Ndoshta sepse edhe djalli ishte një prej tyre....ndoshta djalli jemi vete ne dhe kjo per mua do ishte shume e pranueshme duke pare veten si sillemi .
Ne parim nuk i besoj....por di shume histori dhe thjesht sdo ia deshiroja vetes kurre te isha pjese e tyre!!!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Ne parim nuk i besoj....por di shume histori dhe thjesht sdo ia deshiroja vetes kurre te isha pjese e tyre!!!
Sigurisht që ekziston magjia dhe ka ligjet e veta universale që e shoqerojne. Magjia me e keqe që ekziston është ajo që quhet "magji e ngrene" që hidhet ne ushqim apo pije dhe i jepet viktimes ne menyre te fshehte pa i treguar gje, magjite e tilla jane te paravendosura me një (njet) caktim objektiv te caktuar ne qellimine tyre dhe jane shume te rrezikshme sepse kalojne nepermjet ushqimit ne gjak dhe kthehen ne semundje nga me te ndryshme. Ka pastaj magji te tjera nga me te rrezikshmet si magjia e zeze , etj etj

hajduti
 

Monique

Staf në FV.AL
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Sigurisht që ekziston magjia dhe ka ligjet e veta universale që e shoqerojne. Magjia me e keqe që ekziston është ajo që quhet "magji e ngrene" që hidhet ne ushqim apo pije dhe i jepet viktimes ne menyre te fshehte pa i treguar gje, magjite e tilla jane te paravendosura me një (njet) caktim objektiv te caktuar ne qellimine tyre dhe jane shume te rrezikshme sepse kalojne nepermjet ushqimit ne gjak dhe kthehen ne semundje nga me te ndryshme. Ka pastaj magji te tjera nga me te rrezikshmet si magjia e zeze , etj etj

hajduti
Bobobo kush ta dha kete nenforum ta moderosh :)
Hajdut kam informacion pasi njoh histori te treguara ....por është ajo lufta jone e brendshme midis te besuarit ato që i cilesojme "legjenda" dhe ato që i klasifikojme si te verteta....
Mgjth interesimi im apo kurioziteti im ne kete fushe është 0.
:)
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Ajo që kam thene (dhe po e perseris) është që besojne apo nuk besojne njerezit, gjerat jo te zakonshme vazhdojne e ndodhin, perfshi edhe magjine. Besojne apo nuk besojne njerezit, ne te gjithe boten ka fenomene që jo vetem mohojne cdo ligj te natyres dhe te shkencave që njohim por shkojne dhe pertej kesaj. Ky është fakt.

hajduti
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Magjia ekziton është fakt i argumentuar . Mjafton vetem një klikim ne Google per ta vertetuar .
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Sigurisht që ekziston magjia dhe ka ligjet e veta universale që e shoqerojne. Magjia me e keqe që ekziston është ajo që quhet "magji e ngrene" që hidhet ne ushqim apo pije dhe i jepet viktimes ne menyre te fshehte pa i treguar gje, magjite e tilla jane te paravendosura me një (njet) caktim objektiv te caktuar ne qellimine tyre dhe jane shume te rrezikshme sepse kalojne nepermjet ushqimit ne gjak dhe kthehen ne semundje nga me te ndryshme. Ka pastaj magji te tjera nga me te rrezikshmet si magjia e zeze , etj etj

hajduti
Une e kam dit që me e forte si magji esht ajo që perdorin trupat e te vdekurve ://///..
Nejse, sa per temen, po egziston!
Egziston magjia, syri, (evil eye), te infektuar nga xhindet.
Zoti na ruajte!
Si e bejne? njerez te caktuar bashkepunojne me djallin per te arritur ate çfarë duan te bejne.
Njoh njerez që jane semurur. Kane vajtur ne cdo doktor, kane bere cdo analize dhe u ka dal mire cdo gje. I jane drejtuar personave që dine si ti dallojne dhe trajtojne keto gjera dhe u ka dale që kane patur magji. Duhet patur kujdes mos te shkosh ne magjistar tjere per tu sheruar se ata punojne po me djaj/xhind keshtuqe nuk shpeton. Per te arritur ate që do njeriu duhet te beje marreveshje xy me ta. Pra është give and take.Psh dikur ka qene një Profete që u be dhe e famshme ne top show. Ajo sheronte njerezit ama fatkeqesisht njerezit pas një fare kohe u semurnin prap. Pasi ajo punonte po me djajt per kete pune. Sherimi behet me Kuran, me lutje apostafate pa patur nevoje per te paguar njerez. Kaq di! Kaq po ju them!
 

Monique

Staf në FV.AL
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Une e kam dit që me e forte si magji esht ajo që perdorin trupat e te vdekurve ://///..
Nejse, sa per temen, po egziston!
Egziston magjia, syri, (evil eye), te infektuar nga xhindet.
Zoti na ruajte!
Si e bejne? njerez te caktuar bashkepunojne me djallin per te arritur ate çfarë duan te bejne.
Njoh njerez që jane semurur. Kane vajtur ne cdo doktor, kane bere cdo analize dhe u ka dal mire cdo gje. I jane drejtuar personave që dine si ti dallojne dhe trajtojne keto gjera dhe u ka dale që kane patur magji. Duhet patur kujdes mos te shkosh ne magjistar tjere per tu sheruar se ata punojne po me djaj/xhind keshtuqe nuk shpeton. Per te arritur ate që do njeriu duhet te beje marreveshje xy me ta. Pra është give and take.Psh dikur ka qene një Profete që u be dhe e famshme ne top show. Ajo sheronte njerezit ama fatkeqesisht njerezit pas një fare kohe u semurnin prap. Pasi ajo punonte po me djajt per kete pune. Sherimi behet me Kuran, me lutje apostafate pa patur nevoje per te paguar njerez. Kaq di! Kaq po ju them!
Kur thua trupat e te vdekurve i referohesh atyre si tip fashash që i mbyllin gojen...mos i gabofsha...me te degjuar i kam e une por di që ato jane teper te rrezikshme .
Aman se kjo tema ma shpif lol
Dhe te jep ngjethje edhe kur e mendon imagjino ti hysh detajeve

E moret ne qafe hajdutin me kte nenforum lol
 
Top