• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Loverboy meqe ti je me teper se un i inforumuar mbi fene islame ...
Esht e bertet që xhindet trasformohen ne trajten e njeriut ?
Ata kane mundesine e personifikimit, pra marrin formen e njeriut, kafsheve etj !
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Formen e gjarperit me duket se nuk e kan te lejuar ?
Jo gabim e ke. Madje sipas praktikes, xhinnet shpesh here shnderrrohen ne gjarprinje. Pastaj, edhe me hadith, Muhammedi a.s. keshillon që para se te mbytet gjarperi, t'i thuhet 3 here "Leshoje rrugen". Nese e leshon rrugen, vazhdon, nese nuk e leshon, mbyte lirisht mos e baj dert.
Zakonisht gjarperinjt që sillen rreth shtepise, mund te jene nga xhinnet, dhe nuk kafshojne. Dhe nese iu thua që ta leshojne udhen, ta leshojne.
Kane thene dijetaret që edhe nese e mbyte gjarprin edhe pa i thene leshoje rrugen, s'ka dert. Kete e kane mbeshtete ne hadithin që Muhammedi a.s. thote që "edhe ne je ne namaz, te del gjarpri, mbyte". Meselja se a ben me e mbyte pa i thene lesho udhen apo jo, është diskutabile dhe nuk con peshe fort, mos t'them fare.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Jo gabim e ke. Madje sipas praktikes, xhinnet shpesh here shnderrrohen ne gjarprinje. Pastaj, edhe me hadith, Muhammedi a.s. keshillon që para se te mbytet gjarperi, t'i thuhet 3 here "Leshoje rrugen". Nese e leshon rrugen, vazhdon, nese nuk e leshon, mbyte lirisht mos e baj dert.
Zakonisht gjarperinjt që sillen rreth shtepise, mund te jene nga xhinnet, dhe nuk kafshojne. Dhe nese iu thua që ta leshojne udhen, ta leshojne.
Kane thene dijetaret që edhe nese e mbyte gjarprin edhe pa i thene leshoje rrugen, s'ka dert. Kete e kane mbeshtete ne hadithin që Muhammedi a.s. thote që "edhe ne je ne namaz, te del gjarpri, mbyte". Meselja se a ben me e mbyte pa i thene lesho udhen apo jo, është diskutabile dhe nuk con peshe fort, mos t'them fare.
po ata që Kane gjat per ne shpi? Si ju vete halli?
 

Xhelozi

😎😎😎
Jo gabim e ke. Madje sipas praktikes, xhinnet shpesh here shnderrrohen ne gjarprinje. Pastaj, edhe me hadith, Muhammedi a.s. keshillon që para se te mbytet gjarperi, t'i thuhet 3 here "Leshoje rrugen". Nese e leshon rrugen, vazhdon, nese nuk e leshon, mbyte lirisht mos e baj dert.
Zakonisht gjarperinjt që sillen rreth shtepise, mund te jene nga xhinnet, dhe nuk kafshojne. Dhe nese iu thua që ta leshojne udhen, ta leshojne.
Kane thene dijetaret që edhe nese e mbyte gjarprin edhe pa i thene leshoje rrugen, s'ka dert. Kete e kane mbeshtete ne hadithin që Muhammedi a.s. thote që "edhe ne je ne namaz, te del gjarpri, mbyte". Meselja se a ben me e mbyte pa i thene lesho udhen apo jo, është diskutabile dhe nuk con peshe fort, mos t'them fare.
Kam degju shpessh që thon esht gjarper shtepije nuk te han !!
 

Xhelozi

😎😎😎
Se di
Por që me duket absurde
Njehere qenka xhind dhe vrite
Pastaj është ora e shtepise dhe mos e vrit

Perralla që ne tregonte gjyshja ne nete te ftohta si kjo
Ti the mos e vrit se esht ora e shtepise ...
Pytja ishte ..
Pse i thuhetbora e shtepise?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nuk e di perse quhet ashtu, njerezit mund ta quajne me emra te ndryshem, varesisht nga vendi i tyre. Une e di që jeta e njeriut është e shenjt, dhe duhet njeriu te vetmbrohet ne cdo rast që i kanoset rreziku. Arsyeja perse duhet ti thuhet 3 here leshoje rrugen është pikerisht per ata që besojne, duke e ditur se me pastaj mund te kene probleme me boten e tyre, dhe njeriu behet per t'u lidhur me zingjir e nuk e dine as familja as mjeku çfarë ka, deri sa te dergojne tek hoxha.
Sdq, besimtari e din çfarë duhet te beje ne situata te tilla, bazuar ne hadithe.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Me ndjesin me te madhe ju theme që dje nuk ju kam shkru une . Ju kerkoj falje kushdo që është ndjere i ofenduar apo atakuar nga shkrimet dhe komentimet nga personi i caktuar që ka shkruar nga emri im !
Selam paqe .
Sa i perket temes nga njohurit që kam ne kete drejtim me mire është te mbyllet , sepse sa here permenden keto personazhe ne kete teme , ata mund te ju paraqiten . Keshtu që keni kujdes !
C3ni
 

Lauri

Anunnak
Se di
Por që me duket absurde
Njehere qenka xhind dhe vrite
Pastaj është ora e shtepise dhe mos e vrit

Perralla që ne tregonte gjyshja ne nete te ftohta si kjo
keto jane besime pagane. Edhe iliret besonin ne te njejten gje: kur një gjarper te hy ne shtepi do thote që është ora(mbrojetesi) i shtepise dhe nuk duhet te mbytet.
Me bejne te qesh me keta monoteistet, që besojne ne paganizem :)
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Nuk besoj ne gjera te tilla.
S`kam besuar asnjehere.
Por te vjetrit thoshin,që kush nuk beson as nuk e kapin,qofshin magjite apo syri i keq,i lige apo si quhet.
PRandaj është mire te mos besojme,ne gjera që s`jane racionale as te prekshme as te vertetueshme.
 
@LeVoyageur xhindet kane formen e femrave,mos bej sikur ske frike :p
Te te permend vetem Lilith që ishte gruaja e pare
Lilith e njoh dhe e di shume mire kush është.
Dhe jam i sigurt që ti e di kete gje.
Nuk kam frike nga Lilith.
Perse duhet te kem?
Madje ne kete forum kam sjelle tema dhe kam bere postime që shprehin simpatine time per Lilith.
Si karakter i afrohem shume me teper asaj se sa adamit ose eves me keq akoma.
Lilith ishte krenare, e vetedishme, e sigurte,.....lexo te tema cila është femra që parapelqej dhe do shohesh që fare mire mund te thoja Lilith.
 
Nuk besoj ne gjera te tilla.
S`kam besuar asnjehere.
Por te vjetrit thoshin,që kush nuk beson as nuk e kapin,qofshin magjite apo syri i keq,i lige apo si quhet.
PRandaj është mire te mos besojme,ne gjera që s`jane racionale as te prekshme as te vertetueshme.
Shume e vertete ajo që thua.
është interesant fakti keta xhindet pushtojne ata që u besojne atyre, ne një fare menyre mund te themi që xhindet akoma pa i pushtuar jane prezente ne qenien e tyre.
Lexova shume postime ku thuhet te mbyllet tema.
Perse?
Njerez te mire.....nese doni te mposhtni frikerat tuaja mos i shmangni atyre por perballuni me to.
Kjo është e vetmja menyre per te triumfuar ndaj tyre.
Nese pastaj as nuk doni te perballeni me to atehere mos hapni tema te tilla.
Por dijeni që kjo ju ben objekt i te pasurit tabu.
Dhe tabute nuk i bejne mire askujt.
Perballja e mendimeve dhe e diskutimeve është e vetmja menyre per te qene te lire dhe imune nga frikerat dhe tabute tona.
Ne rast se vazhdoni me krijimin dhe mbajtjen e mistereve kurren e kurres, asnjehere nuk do jeni te lire.
Ne rast se ju pelqen te jeni skllever te frikerave dhe tabuve tuaja vazhdoni se jeni ne rregull.
Une per vete mundem dhe dua te flas per cdo gje, pa frike dhe pa tabu.
Frika dhe tabute e kane sunduar kete bote per mijera vjet.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Shume e vertete ajo që thua.
është interesant fakti keta xhindet pushtojne ata që u besojne atyre, ne një fare menyre mund te themi që xhindet akoma pa i pushtuar jane prezente ne qenien e tyre.
Lexova shume postime ku thuhet te mbyllet tema.
Perse?
Njerez te mire.....nese doni te mposhtni frikerat tuaja mos i shmangni atyre por perballuni me to.
Kjo është e vetmja menyre per te triumfuar ndaj tyre.
Nese pastaj as nuk doni te perballeni me to atehere mos hapni tema te tilla.
Por dijeni që kjo ju ben objekt i te pasurit tabu.
Dhe tabute nuk i bejne mire askujt.
Perballja e mendimeve dhe e diskutimeve është e vetmja menyre per te qene te lire dhe imune nga frikerat dhe tabute tona.
Ne rast se vazhdoni me krijimin dhe mbajtjen e mistereve kurren e kurres, asnjehere nuk do jeni te lire.
Ne rast se ju pelqen te jeni skllever te frikerave dhe tabuve tuaja vazhdoni se jeni ne rregull.
Une per vete mundem dhe dua te flas per cdo gje, pa frike dhe pa tabu.
Frika dhe tabute e kane sunduar kete bote per mijera vjet.
po pra dhe per phobias metoda me effective është exposure therapy ( se di si I thone ne shqip)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Njeriu është mire me ruajt një balance. As mos te tallet shume as mos te kritikoje apo shaje shume. Jeta me ka mesuar se vjen shpejt ajo dite ku gjendesh duke bere ate cka tjetrin e gjykoje. Vjen një dite dhe i beson pikerisht atyre gjerave te cilat i luftoje, vjen ajo dite dhe nuk i beson pikerisht asaj feje apo besimi që praktikoje(Zoti na ruajte) .
Njoh njerez që u kane bere magji por s'i kam pare siptomat me sy vete veten çfarë me kane treguar. Ndersa bashkshorti ka pare me syte e vete 2 persona te pushtuar nga xhindte. Mund te kape cdokend, dhe ndaj është mire që cdo gje ta besh me emrin e Zotit, apo te thuash lutjet kur del nga shpia, kur han, kur fillon 1 pune. Syri po ashtu është i vertete. sidomos tek femite. Une i besoj por nuk jam paranojake. Frike nuk kam por nqs ndodh ndonje dite shpresoj te ruaj gjakftohtesine dhe ti kerkoj ndihme Zotit. Ata nuk kane fuqi perballe Leximit te Kuranit.
 

Monique

Staf në FV.AL
Me ndjesin me te madhe ju theme që dje nuk ju kam shkru une . Ju kerkoj falje kushdo që është ndjere i ofenduar apo atakuar nga shkrimet dhe komentimet nga personi i caktuar që ka shkruar nga emri im !
Selam paqe .
Sa i perket temes nga njohurit që kam ne kete drejtim me mire është te mbyllet , sepse sa here permenden keto personazhe ne kete teme , ata mund te ju paraqiten . Keshtu që keni kujdes !
C3ni
Xhindi te kish pushtuar???? apo keni filluar me i lone me qera userat lol
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Njeriu është mire me ruajt një balance. As mos te tallet shume as mos te kritikoje apo shaje shume. Jeta me ka mesuar se vjen shpejt ajo dite ku gjendesh duke bere ate cka tjetrin e gjykoje. Vjen një dite dhe i beson pikerisht atyre gjerave te cilat i luftoje, vjen ajo dite dhe nuk i beson pikerisht asaj feje apo besimi që praktikoje(Zoti na ruajte) .
Njoh njerez që u kane bere magji por s'i kam pare siptomat me sy vete veten çfarë me kane treguar. Ndersa bashkshorti ka pare me syte e vete 2 persona te pushtuar nga xhindte. Mund te kape cdokend, dhe ndaj është mire që cdo gje ta besh me emrin e Zotit, apo te thuash lutjet kur del nga shpia, kur han, kur fillon 1 pune. Syri po ashtu është i vertete. sidomos tek femite. Une i besoj por nuk jam paranojake. Frike nuk kam por nqs ndodh ndonje dite shpresoj te ruaj gjakftohtesine dhe ti kerkoj ndihme Zotit. Ata nuk kane fuqi perballe Leximit te Kuranit.
Dhe vjen një dite ...
In the meantime po jetojme kete dite

pra kjo është ideja që mos te behemI paranojake dhe ti nuk e ke kete problem dhe pse mund te besosh ndryshe nga une apo nga ai tjetri:)
 

Monique

Staf në FV.AL
Shume e vertete ajo që thua.
është interesant fakti keta xhindet pushtojne ata që u besojne atyre, ne një fare menyre mund te themi që xhindet akoma pa i pushtuar jane prezente ne qenien e tyre.
Lexova shume postime ku thuhet te mbyllet tema.
Perse?
Njerez te mire.....nese doni te mposhtni frikerat tuaja mos i shmangni atyre por perballuni me to.
Kjo është e vetmja menyre per te triumfuar ndaj tyre.
Nese pastaj as nuk doni te perballeni me to atehere mos hapni tema te tilla.
Por dijeni që kjo ju ben objekt i te pasurit tabu.
Dhe tabute nuk i bejne mire askujt.
Perballja e mendimeve dhe e diskutimeve është e vetmja menyre per te qene te lire dhe imune nga frikerat dhe tabute tona.
Ne rast se vazhdoni me krijimin dhe mbajtjen e mistereve kurren e kurres, asnjehere nuk do jeni te lire.
Ne rast se ju pelqen te jeni skllever te frikerave dhe tabuve tuaja vazhdoni se jeni ne rregull.
Une per vete mundem dhe dua te flas per cdo gje, pa frike dhe pa tabu.
Frika dhe tabute e kane sunduar kete bote per mijera vjet.
është shume e cuditshme kjo ceshtja e te besuarit a jo...
Besojme tek ajo që shihet dhe preket themi shpesh....
Hyjnoren (Zotin) e besojme edhe pse nuk e shohim apo e prekim?
Besojme ne Mitologji edhe pse ska asnje prove
Besojme ne fjalet që thuhen, premtimet që jane thjesht fjale , as preken e as shihen,,,,

Pra besimi është dicka që lidhet me shpirteroren (që as e shohim dhe as e prekim)
Te clirosh veten nga frikerat? Kush jane keto?

Magjite jane te pashme , te prekshme , dhe jo perralla me shkone varreza naten apo jepi pleqve lesh koke...kto i dashur jane thagma !
Kush është prekur nga keto fenomene di fort mire që jane te frikshme!
e kjo ska lidhje me ke beson a jo...makar te ishte aq kollaj!
Ka njerez që merren me te tilla pislliqe , dhe kam pare familje te shkaterrohen, njerez te vdesin e nuk kishin asnje semundje,
Se nuk beson ti apo dikush tjeter është një gje , por ta lidhesh fenomenin me frikera...mos ja fut kot tashi!
 

Monique

Staf në FV.AL
Dhe vjen një dite ...
In the meantime po jetojme kete dite

pra kjo është ideja që mos te behemI paranojake dhe ti nuk e ke kete problem dhe pse mund te besosh ndryshe nga une apo nga ai tjetri:)
Une spo shoh panaroja nga askush, se kemi histori per te ndare (pasi mund te kemi qene pjese e ketyre fenomeneve ) , mua sme duken paranoje
Personalisht nuk vuaj nga paranoja , fakti që flas dhe tregoj stregon paranoj...
Une besoj se ekzistojne , dhe kam pare raste plot, jo te treguara.
A besohet ajo që shihet?
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Me tha dikush long ago “je si shpirt”
Se dija si ta mar kompliment apo insult
Fillova te mendoj si mund te duket një shpirt?
kush e pa shpirtin? Pse I ngeli emri shpirt? Pse thone ke shpirt te mire ?
ku pse qysh pyetje që me erdhen verdalle gjithe diten
True story
Mos me gjykoni lol
Ose bejeni se ju jeni si shpirt :p
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Une spo shoh panaroja nga askush, se kemi histori per te ndare (pasi mund te kemi qene pjese e ketyre fenomeneve ) , mua sme duken paranoje
Personalisht nuk vuaj nga paranoja , fakti që flas dhe tregoj stregon paranoj...
Une besoj se ekzistojne , dhe kam pare raste plot, jo te treguara.
A besohet ajo që shihet?
po besohet ajo që shifet dhe që nuk shtiret
 
është shume e cuditshme kjo ceshtja e te besuarit a jo...
Besojme tek ajo që shihet dhe preket themi shpesh....
Hyjnoren (Zotin) e besojme edhe pse nuk e shohim apo e prekim?
Besojme ne Mitologji edhe pse ska asnje prove
Besojme ne fjalet që thuhen, premtimet që jane thjesht fjale , as preken e as shihen,,,,

Pra besimi është dicka që lidhet me shpirteroren (që as e shohim dhe as e prekim)
Te clirosh veten nga frikerat? Kush jane keto?

Magjite jane te pashme , te prekshme , dhe jo perralla me shkone varreza naten apo jepi pleqve lesh koke...kto i dashur jane thagma !
Kush është prekur nga keto fenomene di fort mire që jane te frikshme!
e kjo ska lidhje me ke beson a jo...makar te ishte aq kollaj!
Ka njerez që merren me te tilla pislliqe , dhe kam pare familje te shkaterrohen, njerez te vdesin e nuk kishin asnje semundje,
Se nuk beson ti apo dikush tjeter është një gje , por ta lidhesh fenomenin me frikera...mos ja fut kot tashi!
Une nisa te tregoj një histori personale timen
por kur pash që ktu plasi ironia majtas e djathas atehere u terhoqa pa treguar asigje!
une ju them vetem kaq, keni hyre ndonjehere ne shtepine e atyre që bejne magji te zez?
keni par kok te vdekuri duke e nxjerr nga baçja e shtepise per ti ber keq dikut?
kur ti shihni me syte tuaj keto atehere hajdeni dhe komentoni sepse do ja plas dhe une ironis me ju
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Une nisa te tregoj një histori personale timen
por kur pash që ktu plasi ironia majtas e djathas atehere u terhoqa pa treguar asigje!
une ju them vetem kaq, keni hyre ndonjehere ne shtepine e atyre që bejne magji te zez?
keni par kok te vdekuri duke e nxjerr nga baçja e shtepise per ti ber keq dikut?
kur ti shihni me syte tuaj keto atehere hajdeni dhe komentoni sepse do ja plas dhe une ironis me ju
tregoje ske pse te stepesh vetem pse dikush mendon ndryshe nga ty.
Ketu per te diskutuar jemi, pervec asaj bejme dhe ndonje batute njerez jemi.
 
Top