• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Formen e gjarperit me duket se nuk e kan te lejuar ?
Jo gabim e ke. Madje sipas praktikes, xhinnet shpesh here shnderrrohen ne gjarprinje. Pastaj, edhe me hadith, Muhammedi a.s. keshillon qe para se te mbytet gjarperi, t'i thuhet 3 here "Leshoje rrugen". Nese e leshon rrugen, vazhdon, nese nuk e leshon, mbyte lirisht mos e baj dert.
Zakonisht gjarperinjt qe sillen rreth shtepise, mund te jene nga xhinnet, dhe nuk kafshojne. Dhe nese iu thua qe ta leshojne udhen, ta leshojne.
Kane thene dijetaret qe edhe nese e mbyte gjarprin edhe pa i thene leshoje rrugen, s'ka dert. Kete e kane mbeshtete ne hadithin qe Muhammedi a.s. thote qe "edhe ne je ne namaz, te del gjarpri, mbyte". Meselja se a ben me e mbyte pa i thene lesho udhen apo jo, eshte diskutabile dhe nuk con peshe fort, mos t'them fare.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Jo gabim e ke. Madje sipas praktikes, xhinnet shpesh here shnderrrohen ne gjarprinje. Pastaj, edhe me hadith, Muhammedi a.s. keshillon qe para se te mbytet gjarperi, t'i thuhet 3 here "Leshoje rrugen". Nese e leshon rrugen, vazhdon, nese nuk e leshon, mbyte lirisht mos e baj dert.
Zakonisht gjarperinjt qe sillen rreth shtepise, mund te jene nga xhinnet, dhe nuk kafshojne. Dhe nese iu thua qe ta leshojne udhen, ta leshojne.
Kane thene dijetaret qe edhe nese e mbyte gjarprin edhe pa i thene leshoje rrugen, s'ka dert. Kete e kane mbeshtete ne hadithin qe Muhammedi a.s. thote qe "edhe ne je ne namaz, te del gjarpri, mbyte". Meselja se a ben me e mbyte pa i thene lesho udhen apo jo, eshte diskutabile dhe nuk con peshe fort, mos t'them fare.
po ata qe Kane gjat per ne shpi? Si ju vete halli?
 

Xhelozi

Antarë i Respektuar
Vendndodhja
Gjithkund
Jo gabim e ke. Madje sipas praktikes, xhinnet shpesh here shnderrrohen ne gjarprinje. Pastaj, edhe me hadith, Muhammedi a.s. keshillon qe para se te mbytet gjarperi, t'i thuhet 3 here "Leshoje rrugen". Nese e leshon rrugen, vazhdon, nese nuk e leshon, mbyte lirisht mos e baj dert.
Zakonisht gjarperinjt qe sillen rreth shtepise, mund te jene nga xhinnet, dhe nuk kafshojne. Dhe nese iu thua qe ta leshojne udhen, ta leshojne.
Kane thene dijetaret qe edhe nese e mbyte gjarprin edhe pa i thene leshoje rrugen, s'ka dert. Kete e kane mbeshtete ne hadithin qe Muhammedi a.s. thote qe "edhe ne je ne namaz, te del gjarpri, mbyte". Meselja se a ben me e mbyte pa i thene lesho udhen apo jo, eshte diskutabile dhe nuk con peshe fort, mos t'them fare.
Kam degju shpessh qe thon esht gjarper shtepije nuk te han !!
 

Xhelozi

Antarë i Respektuar
Vendndodhja
Gjithkund
Se di
Por qe me duket absurde
Njehere qenka xhind dhe vrite
Pastaj eshte ora e shtepise dhe mos e vrit

Perralla qe ne tregonte gjyshja ne nete te ftohta si kjo
Ti the mos e vrit se esht ora e shtepise ...
Pytja ishte ..
Pse i thuhetbora e shtepise?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Nuk e di perse quhet ashtu, njerezit mund ta quajne me emra te ndryshem, varesisht nga vendi i tyre. Une e di qe jeta e njeriut eshte e shenjt, dhe duhet njeriu te vetmbrohet ne cdo rast qe i kanoset rreziku. Arsyeja perse duhet ti thuhet 3 here leshoje rrugen eshte pikerisht per ata qe besojne, duke e ditur se me pastaj mund te kene probleme me boten e tyre, dhe njeriu behet per t'u lidhur me zingjir e nuk e dine as familja as mjeku cfare ka, deri sa te dergojne tek hoxha.
Sdq, besimtari e din cfare duhet te beje ne situata te tilla, bazuar ne hadithe.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Me ndjesin me te madhe ju theme qe dje nuk ju kam shkru une . Ju kerkoj falje kushdo qe eshte ndjere i ofenduar apo atakuar nga shkrimet dhe komentimet nga personi i caktuar qe ka shkruar nga emri im !
Selam paqe .
Sa i perket temes nga njohurit qe kam ne kete drejtim me mire eshte te mbyllet , sepse sa here permenden keto personazhe ne kete teme , ata mund te ju paraqiten . Keshtu qe keni kujdes !
C3ni
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Se di
Por qe me duket absurde
Njehere qenka xhind dhe vrite
Pastaj eshte ora e shtepise dhe mos e vrit

Perralla qe ne tregonte gjyshja ne nete te ftohta si kjo
keto jane besime pagane. Edhe iliret besonin ne te njejten gje: kur nje gjarper te hy ne shtepi do thote qe eshte ora(mbrojetesi) i shtepise dhe nuk duhet te mbytet.
Me bejne te qesh me keta monoteistet, qe besojne ne paganizem :)
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Nuk besoj ne gjera te tilla.
S`kam besuar asnjehere.
Por te vjetrit thoshin,qe kush nuk beson as nuk e kapin,qofshin magjite apo syri i keq,i lige apo si quhet.
PRandaj eshte mire te mos besojme,ne gjera qe s`jane racionale as te prekshme as te vertetueshme.
 
@LeVoyageur xhindet kane formen e femrave,mos bej sikur ske frike :p
Te te permend vetem Lilith qe ishte gruaja e pare
Lilith e njoh dhe e di shume mire kush eshte.
Dhe jam i sigurt qe ti e di kete gje.
Nuk kam frike nga Lilith.
Perse duhet te kem?
Madje ne kete forum kam sjelle tema dhe kam bere postime qe shprehin simpatine time per Lilith.
Si karakter i afrohem shume me teper asaj se sa adamit ose eves me keq akoma.
Lilith ishte krenare, e vetedishme, e sigurte,.....lexo te tema cila eshte femra qe parapelqej dhe do shohesh qe fare mire mund te thoja Lilith.
 
Nuk besoj ne gjera te tilla.
S`kam besuar asnjehere.
Por te vjetrit thoshin,qe kush nuk beson as nuk e kapin,qofshin magjite apo syri i keq,i lige apo si quhet.
PRandaj eshte mire te mos besojme,ne gjera qe s`jane racionale as te prekshme as te vertetueshme.
Shume e vertete ajo qe thua.
Eshte interesant fakti keta xhindet pushtojne ata qe u besojne atyre, ne nje fare menyre mund te themi qe xhindet akoma pa i pushtuar jane prezente ne qenien e tyre.
Lexova shume postime ku thuhet te mbyllet tema.
Perse?
Njerez te mire.....nese doni te mposhtni frikerat tuaja mos i shmangni atyre por perballuni me to.
Kjo eshte e vetmja menyre per te triumfuar ndaj tyre.
Nese pastaj as nuk doni te perballeni me to atehere mos hapni tema te tilla.
Por dijeni qe kjo ju ben objekt i te pasurit tabu.
Dhe tabute nuk i bejne mire askujt.
Perballja e mendimeve dhe e diskutimeve eshte e vetmja menyre per te qene te lire dhe imune nga frikerat dhe tabute tona.
Ne rast se vazhdoni me krijimin dhe mbajtjen e mistereve kurren e kurres, asnjehere nuk do jeni te lire.
Ne rast se ju pelqen te jeni skllever te frikerave dhe tabuve tuaja vazhdoni se jeni ne rregull.
Une per vete mundem dhe dua te flas per cdo gje, pa frike dhe pa tabu.
Frika dhe tabute e kane sunduar kete bote per mijera vjet.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Shume e vertete ajo qe thua.
Eshte interesant fakti keta xhindet pushtojne ata qe u besojne atyre, ne nje fare menyre mund te themi qe xhindet akoma pa i pushtuar jane prezente ne qenien e tyre.
Lexova shume postime ku thuhet te mbyllet tema.
Perse?
Njerez te mire.....nese doni te mposhtni frikerat tuaja mos i shmangni atyre por perballuni me to.
Kjo eshte e vetmja menyre per te triumfuar ndaj tyre.
Nese pastaj as nuk doni te perballeni me to atehere mos hapni tema te tilla.
Por dijeni qe kjo ju ben objekt i te pasurit tabu.
Dhe tabute nuk i bejne mire askujt.
Perballja e mendimeve dhe e diskutimeve eshte e vetmja menyre per te qene te lire dhe imune nga frikerat dhe tabute tona.
Ne rast se vazhdoni me krijimin dhe mbajtjen e mistereve kurren e kurres, asnjehere nuk do jeni te lire.
Ne rast se ju pelqen te jeni skllever te frikerave dhe tabuve tuaja vazhdoni se jeni ne rregull.
Une per vete mundem dhe dua te flas per cdo gje, pa frike dhe pa tabu.
Frika dhe tabute e kane sunduar kete bote per mijera vjet.
po pra dhe per phobias metoda me effective eshte exposure therapy ( se di si I thone ne shqip)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Njeriu eshte mire me ruajt nje balance. As mos te tallet shume as mos te kritikoje apo shaje shume. Jeta me ka mesuar se vjen shpejt ajo dite ku gjendesh duke bere ate cka tjetrin e gjykoje. Vjen nje dite dhe i beson pikerisht atyre gjerave te cilat i luftoje, vjen ajo dite dhe nuk i beson pikerisht asaj feje apo besimi qe praktikoje(Zoti na ruajte) .
Njoh njerez qe u kane bere magji por s'i kam pare siptomat me sy vete veten cfare me kane treguar. Ndersa bashkshorti ka pare me syte e vete 2 persona te pushtuar nga xhindte. Mund te kape cdokend, dhe ndaj eshte mire qe cdo gje ta besh me emrin e Zotit, apo te thuash lutjet kur del nga shpia, kur han, kur fillon 1 pune. Syri po ashtu eshte i vertete. sidomos tek femite. Une i besoj por nuk jam paranojake. Frike nuk kam por nqs ndodh ndonje dite shpresoj te ruaj gjakftohtesine dhe ti kerkoj ndihme Zotit. Ata nuk kane fuqi perballe Leximit te Kuranit.
 
Top