• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Me ndjesin me te madhe ju theme qe dje nuk ju kam shkru une . Ju kerkoj falje kushdo qe eshte ndjere i ofenduar apo atakuar nga shkrimet dhe komentimet nga personi i caktuar qe ka shkruar nga emri im !
Selam paqe .
Sa i perket temes nga njohurit qe kam ne kete drejtim me mire eshte te mbyllet , sepse sa here permenden keto personazhe ne kete teme , ata mund te ju paraqiten . Keshtu qe keni kujdes !
C3ni
Xhindi te kish pushtuar???? apo keni filluar me i lone me qera userat lol
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Njeriu eshte mire me ruajt nje balance. As mos te tallet shume as mos te kritikoje apo shaje shume. Jeta me ka mesuar se vjen shpejt ajo dite ku gjendesh duke bere ate cka tjetrin e gjykoje. Vjen nje dite dhe i beson pikerisht atyre gjerave te cilat i luftoje, vjen ajo dite dhe nuk i beson pikerisht asaj feje apo besimi qe praktikoje(Zoti na ruajte) .
Njoh njerez qe u kane bere magji por s'i kam pare siptomat me sy vete veten cfare me kane treguar. Ndersa bashkshorti ka pare me syte e vete 2 persona te pushtuar nga xhindte. Mund te kape cdokend, dhe ndaj eshte mire qe cdo gje ta besh me emrin e Zotit, apo te thuash lutjet kur del nga shpia, kur han, kur fillon 1 pune. Syri po ashtu eshte i vertete. sidomos tek femite. Une i besoj por nuk jam paranojake. Frike nuk kam por nqs ndodh ndonje dite shpresoj te ruaj gjakftohtesine dhe ti kerkoj ndihme Zotit. Ata nuk kane fuqi perballe Leximit te Kuranit.
Dhe vjen nje dite ...
In the meantime po jetojme kete dite

pra kjo eshte ideja qe mos te behemI paranojake dhe ti nuk e ke kete problem dhe pse mund te besosh ndryshe nga une apo nga ai tjetri:)
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Shume e vertete ajo qe thua.
Eshte interesant fakti keta xhindet pushtojne ata qe u besojne atyre, ne nje fare menyre mund te themi qe xhindet akoma pa i pushtuar jane prezente ne qenien e tyre.
Lexova shume postime ku thuhet te mbyllet tema.
Perse?
Njerez te mire.....nese doni te mposhtni frikerat tuaja mos i shmangni atyre por perballuni me to.
Kjo eshte e vetmja menyre per te triumfuar ndaj tyre.
Nese pastaj as nuk doni te perballeni me to atehere mos hapni tema te tilla.
Por dijeni qe kjo ju ben objekt i te pasurit tabu.
Dhe tabute nuk i bejne mire askujt.
Perballja e mendimeve dhe e diskutimeve eshte e vetmja menyre per te qene te lire dhe imune nga frikerat dhe tabute tona.
Ne rast se vazhdoni me krijimin dhe mbajtjen e mistereve kurren e kurres, asnjehere nuk do jeni te lire.
Ne rast se ju pelqen te jeni skllever te frikerave dhe tabuve tuaja vazhdoni se jeni ne rregull.
Une per vete mundem dhe dua te flas per cdo gje, pa frike dhe pa tabu.
Frika dhe tabute e kane sunduar kete bote per mijera vjet.
Eshte shume e cuditshme kjo ceshtja e te besuarit a jo...
Besojme tek ajo qe shihet dhe preket themi shpesh....
Hyjnoren (Zotin) e besojme edhe pse nuk e shohim apo e prekim?
Besojme ne Mitologji edhe pse ska asnje prove
Besojme ne fjalet qe thuhen, premtimet qe jane thjesht fjale , as preken e as shihen,,,,

Pra besimi eshte dicka qe lidhet me shpirteroren (qe as e shohim dhe as e prekim)
Te clirosh veten nga frikerat? Kush jane keto?

Magjite jane te pashme , te prekshme , dhe jo perralla me shkone varreza naten apo jepi pleqve lesh koke...kto i dashur jane thagma !
Kush eshte prekur nga keto fenomene di fort mire qe jane te frikshme!
e kjo ska lidhje me ke beson a jo...makar te ishte aq kollaj!
Ka njerez qe merren me te tilla pislliqe , dhe kam pare familje te shkaterrohen, njerez te vdesin e nuk kishin asnje semundje,
Se nuk beson ti apo dikush tjeter eshte nje gje , por ta lidhesh fenomenin me frikera...mos ja fut kot tashi!
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Dhe vjen nje dite ...
In the meantime po jetojme kete dite

pra kjo eshte ideja qe mos te behemI paranojake dhe ti nuk e ke kete problem dhe pse mund te besosh ndryshe nga une apo nga ai tjetri:)
Une spo shoh panaroja nga askush, se kemi histori per te ndare (pasi mund te kemi qene pjese e ketyre fenomeneve ) , mua sme duken paranoje
Personalisht nuk vuaj nga paranoja , fakti qe flas dhe tregoj stregon paranoj...
Une besoj se ekzistojne , dhe kam pare raste plot, jo te treguara.
A besohet ajo qe shihet?
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Me tha dikush long ago “je si shpirt”
Se dija si ta mar kompliment apo insult
Fillova te mendoj si mund te duket nje shpirt?
kush e pa shpirtin? Pse I ngeli emri shpirt? Pse thone ke shpirt te mire ?
ku pse qysh pyetje qe me erdhen verdalle gjithe diten
True story
Mos me gjykoni lol
Ose bejeni se ju jeni si shpirt :p
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Une spo shoh panaroja nga askush, se kemi histori per te ndare (pasi mund te kemi qene pjese e ketyre fenomeneve ) , mua sme duken paranoje
Personalisht nuk vuaj nga paranoja , fakti qe flas dhe tregoj stregon paranoj...
Une besoj se ekzistojne , dhe kam pare raste plot, jo te treguara.
A besohet ajo qe shihet?
po besohet ajo qe shifet dhe qe nuk shtiret
 
Eshte shume e cuditshme kjo ceshtja e te besuarit a jo...
Besojme tek ajo qe shihet dhe preket themi shpesh....
Hyjnoren (Zotin) e besojme edhe pse nuk e shohim apo e prekim?
Besojme ne Mitologji edhe pse ska asnje prove
Besojme ne fjalet qe thuhen, premtimet qe jane thjesht fjale , as preken e as shihen,,,,

Pra besimi eshte dicka qe lidhet me shpirteroren (qe as e shohim dhe as e prekim)
Te clirosh veten nga frikerat? Kush jane keto?

Magjite jane te pashme , te prekshme , dhe jo perralla me shkone varreza naten apo jepi pleqve lesh koke...kto i dashur jane thagma !
Kush eshte prekur nga keto fenomene di fort mire qe jane te frikshme!
e kjo ska lidhje me ke beson a jo...makar te ishte aq kollaj!
Ka njerez qe merren me te tilla pislliqe , dhe kam pare familje te shkaterrohen, njerez te vdesin e nuk kishin asnje semundje,
Se nuk beson ti apo dikush tjeter eshte nje gje , por ta lidhesh fenomenin me frikera...mos ja fut kot tashi!
Une nisa te tregoj nje histori personale timen
por kur pash qe ktu plasi ironia majtas e djathas atehere u terhoqa pa treguar asigje!
une ju them vetem kaq, keni hyre ndonjehere ne shtepine e atyre qe bejne magji te zez?
keni par kok te vdekuri duke e nxjerr nga baçja e shtepise per ti ber keq dikut?
kur ti shihni me syte tuaj keto atehere hajdeni dhe komentoni sepse do ja plas dhe une ironis me ju
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Une nisa te tregoj nje histori personale timen
por kur pash qe ktu plasi ironia majtas e djathas atehere u terhoqa pa treguar asigje!
une ju them vetem kaq, keni hyre ndonjehere ne shtepine e atyre qe bejne magji te zez?
keni par kok te vdekuri duke e nxjerr nga baçja e shtepise per ti ber keq dikut?
kur ti shihni me syte tuaj keto atehere hajdeni dhe komentoni sepse do ja plas dhe une ironis me ju
tregoje ske pse te stepesh vetem pse dikush mendon ndryshe nga ty.
Ketu per te diskutuar jemi, pervec asaj bejme dhe ndonje batute njerez jemi.
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Une nisa te tregoj nje histori personale timen
por kur pash qe ktu plasi ironia majtas e djathas atehere u terhoqa pa treguar asigje!
une ju them vetem kaq, keni hyre ndonjehere ne shtepine e atyre qe bejne magji te zez?
keni par kok te vdekuri duke e nxjerr nga baçja e shtepise per ti ber keq dikut?
kur ti shihni me syte tuaj keto atehere hajdeni dhe komentoni sepse do ja plas dhe une ironis me ju
Shpesh ndodh te jemi skeptik ,pasi njeriu e ka ne natyre ,nese si provon ne kurriz ca gjera ska se si ti besoj!
Por zgjuarsi eshte te mesosh edhe nga eksperiencat e tjereve ,sepse nuk mund te provosh gjithcka ne kete jete!
Une dola me paranoja ti thua , te ironizuan :p

Di shume gjera te tilla ,e sidomos prej disa vitesh jam perballur me pislliqe te tilla edhe pse shume situatave si jepja shpjegime ...derisa dikush shume i afert qe me sa duket ishte ne dijeni , me tha te kisha kujdes nga dicka.
Por une sdi si mund te kesh kujdes nga keto :( dhe jo rralle me duhet te perballem me tensione te kota...
uroj vetem te shendeti mos me ndikojne!
 
tregoje ske pse te stepesh vetem pse dikush mendon ndryshe nga ty.
Ketu per te diskutuar jemi, pervec asaj bejme dhe ndonje batute njerez jemi.
Ketu ka dy kategori njerzish per mos then 3 e kusur ose grupe qe jane hidh e prit dhe nder to po behesh edhe ti...
nuk mendoj me se kjo teme merret seriozisht
ndaj kurseji keshillat me mu
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Ketu ka dy kategori njerzish per mos then 3 e kusur ose grupe qe jane hidh e prit dhe nder to po behesh edhe ti...
nuk mendoj me se kjo teme merret seriozisht
ndaj kurseji keshillat me mu
Po behem ?
Une jam vetja ime, me gjith respectin qe kam per antaret refuzoj te behem ti apo ai apo ajo!
Mos e mer keshille se per ato paguhem une Por mere thjeshte si mhb
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Shpesh ndodh te jemi skeptik ,pasi njeriu e ka ne natyre ,nese si provon ne kurriz ca gjera ska se si ti besoj!
Por zgjuarsi eshte te mesosh edhe nga eksperiencat e tjereve ,sepse nuk mund te provosh gjithcka ne kete jete!
Une dola me paranoja ti thua , te ironizuan :p

Di shume gjera te tilla ,e sidomos prej disa vitesh jam perballur me pislliqe te tilla edhe pse shume situatave si jepja shpjegime ...derisa dikush shume i afert qe me sa duket ishte ne dijeni , me tha te kisha kujdes nga dicka.
Por une sdi si mund te kesh kujdes nga keto :( dhe jo rralle me duhet te perballem me tensione te kota...
uroj vetem te shendeti mos me ndikojne!
Te jesh skeptik eshte dicka, te tallesh eshte gje tjeter. Por normalisht jemi njerez dhe te gjithe gabojme.
Une dikur beja sh batuta rreth besimit te indianve qe kane per zot Lopen, apo te tjere qe shkojne dhe i luten miut. (kane dhe 1 tempull) Mbaj mend dhe 1 teme ketu e kam pas hap per 1 termet ku ishin prish statujat e thoja pse si ruajten veten e tyre keto statujat. Ndoshta kam shkruar dhe me arrogance. Per mua akoma jane te papranueshme ama perballe 1 indiani nuk guxoj dot kurre te them dicka, apo ta vej ne loje. Per ta eshte e shenjte dhe duhen respektuar. Per me teper qe dhe ne Kuran thuhet qarte: "dhe mos ua tallni zotat te tjereve". Pra dhe fetarisht e kemi te ndaluar me tall njerezit qe besojne ndryshe.

Nejse, gafa jemi, njerez bejme :D
 

Aroma-Ime

Antarë i Respektuar
Kur kam qen rreth 7-8 vjec po kthehesha ne shtepi me mamin e krejt papritur u shfaq ashtu nga hici nje gje e bardh e na preu rrugen e vrapoi tutje,un mendova mos ishte qen por mami beri bismilah e disa lutje ashtu neper dhemb.kur shkuam ne shtepi mbaj mend qe e pyeta mamin cfar ishte e me tha nuk e di,por me ka mbet ne mend qe u tremb shum.Sdi te ket ndodh dicka tjeter e cuditshme e ketij lloji.Por qe jam kurioze te mesoj.
 
Top