• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

Lauri

Anunnak
Pikesepari te na falin antaret siper qe do ju shkepusim pak nga tema fantazmave e xhindeve. Gjithsesi jemi ne kuader te temes besoj, pasi Surja 6 e Kuranit flet komplet per(KUNDER) te krishterve, ebrejve, dhe c’na intereson ne teper ne argumentin tone, kunder paganeve. Gje qe, u be shkas vargu kuranor 108 i surejs 6 i permedur nga miqt siper.

Pikesedyti, nuk konsideroj asnje koment nga ata antar qe nuk e kane sapolexuar komplet 165 vargjet e surjes6.
Do kuptoni menje here qe pjesa me e madhe e kesaj surje koncentohet kunder paganve&co. Pra eshte komplet e kunderta e saje qe po mundohen ti japin ngjyre miqt siper.
Ketu po postoj Vargun komplet (dhe jo te cunguar sipar qefit..!!!).
Surja 6:108-109
kur2.jpg


Ne perjudhen e kesaj surje, Muhamedi nuk kishte hyre akoma ne Meken pagane. Pra vagabondohej jashte Mekes me ndjeksit e tije beduin ne Medina e ne rrethinat. Keshilla (nga Gabril-EL) ishte qe te mos bente armiqesi per momentin. Ja pse e fton Muhamedin te mos i ngacmoje.

Ne, po thote Gabri-EL, i leme te lire at ne besimin (pagan)e tyre enkas, qe myslimanet te duken te miresjellte. Po deri kure? Deri kur e thote surja 6:22-23
foto
kur5.jpg


Si mund ti besoj une qe Ato vargje tek 108 qenkan kaq paqesore . Kur vete Muhamd me doren t ij i ka thyer 360 idhuj pagan ne Meke mbrenda ne Ka’ba.
Ky gjest violent eshte bere edhe pulle psote per arabet

mekka1.jpg
 

Lauri

Anunnak
Tregoje pak kopertinën e kuranit nqs Ban tlutem.

Edhe mos rri me carap punët nëpër shpi 😂
Megjithse shoqi yt nuk meriton pergjigje.
Po a nuk me thu gjithome qe Jam katunar? Isha tu pre dru ne pyll kur pashe mesazhin tan. Lashe kepucet me balte te dera se desha te lexoj kuranin. Kuptove naq?
Tashi shko e lexo edhe ti kuranin me corape te bukur qs do driten e vertet 😉
20191113_182525.jpg
 
Last edited:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Filloi ky me te vetat. Nuk thone kot: "Ne Kur'an robi gjen per ca niset me gjet". Lauri niset per keq e gjen keq.

Nese flas per vete, pikerisht ai ajet eshte be shkak te respektoj e te ruaj caqet me cdo fe tjeter! Elhamdulilah Zotit qe ma ka mundesu me e lexu me zemer te paster.

End of discussion!
😎
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Filloi ky me te vetat. Nuk thone kot: "Ne Kur'an robi gjen per ca niset me gjet". Lauri niset per keq e gjen keq.

Nese flas per vete, pikerisht ai ajet eshte be shkak te respektoj e te ruaj caqet me cdo fe tjeter! Elhamdulilah Zotit qe ma ka mundesu me e lexu me zemer te paster.

End of discussion!
😎
Cudi!! Mendoja qe vetem ne kuran nuk gjen keq
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Lauri

Kur'ani Famelarte, ka nje shkolle qe quhet Shkolla e Komentimit te Kur'anit, me fjale tjera "TEFSIRI". Personat qe doktorojne ne kete lemi, quhen tefsirolog, pra, fatin per t'u quajtur komentatore te Kur'anit, shume pak e ka dikush. Nuk komentohet Kur'ani nga une apo ti shtrire ne kauc aty, duke ndegjuar Bethovenin, e as nga pjesa tjeter e anetareve, me gjithe respektin qe je munduar ta kuptosh, te them me keqardhje se nuk e ke kuptuar si duhet. Une bera nje kerkim dhe gjeta tefsirin (komentimin) e pikerisht ketij ajeti nr 108, sepse kaptina nuk na intereson, mund te ngertheje shumecka, jo vetem nje gje.

Ne ajetin nr 108, Zoti u drejtohet muslimaneve, te cilet kishin qene me pare pagan por tani besimtare musliman. Ata e kane pare te verteten, dhe duke u nisur nga ai fakt, zemeroheshin kur shihnin dike nga familjaret apo miqte e tyre qe benin shirk (te mohuarit e Zotit). Duke qene ne kete gjendje te tille, ata nganjehere nuk mund t'i kontrollonin ndjenjat e tyre dhe gojen e tyre, ndaj edhe leshonin fjale te ashpra per ta.

Per me teper, ne ajetin nr 108, muslimaneve u eshte ndaluar te tallen me besimtet idhujtare. Muslimanet therriten qe te perdorin argumente te vlefshme, per sa kohe besojme bindshem qe jemi ne anen e duhur. Ata qe perdorin gjuhe abuzive, jane te vemit qe nuk kane asnje motiv. Kur te mbarojne argumentet, ata do te fillojne t'perdorin gjuhe te coroditur kunder kundershtareve te tyre. Prandaj, nese flasim fjale te ashpra, nuk kemi pse te flasim.

Pse jemi te ndaluar ta bejme kete?

فَيَسُبُّوا اللَّهَ

"Sepse ata do ta mallkojne/ofendojne Zotin me vone"

Ne e kemi te ndaluar t'i ofendojme besimet e tyre, sepse nese veprojme ashtu, ata do ta ofendojne Zotin tone. Mos harro Laur, ne kete Fv jam qe nga 2008 nese nuk gaboj, dhe t'jesh i bindur qe nuk kam harruar cfare ofendimesh kam marre une, dhe muslimanet tjere ne kete Fv, qofte ofendime ndaj fjales "ALLAH", apo profetit Muhammed a.s. (Paqsja dhe meshira e Zotit qofte mbi te), qofte ne privat.

Si mund te ndodhe kjo ? Trasnmetohet nga Abdullah bin Amr se Muhammedi a.s. ne nje rast tha:


"Nga mekatet e medha eshte qe njeriu te mallkoje prinderit e tij. Te pranishmit e pyeten: Si ka mundesi o i Derguari i Allahut qe dikush t'i mallkoje prinderit e vet? Profeti a.s. tha: Nje njeri abuzon
babane e nje njeriu tjeter, dhe ky i fundit abuzon me babane e te parit dhe abuzon nenen e tij (Sahih Al-Buhari - Libri 73 Hadithi 4)


عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ

"Me ndjenja armiqesie pa e ditur"

Ata do ta urrejne Zotin tone, sepse jane armiqesor ndaj besimit tone. Ajo me cfare ata jane te zemeruar jemi ne, por ata cfare urrejne, eshte Zoti.

T'gjitha ato ofendime vinin prej gojes se tyre sepse nuk e dinin t'verteten. Ata thone ashtu sepse nuk e njohin te verteten te cilen ne e besojme. Keshtu pra, nese i ofendojme idhujt e tyre, ata do t'i mbrojne ata, sado qe te jene ne rrugen e gabuar. Merre shembull sikur njerezit qe kane ekipet sportive ne zemer, ekipe te shteteve tjera. Ne momentin qe luhet ndeshje kombetare, te gjithe behen bashke dhe mbrojne me cdo kusht kombetaren e tyre. Papritmas, shpirti i bashkatdhetareve ngritet me fjale tjera.
Pra, ofendimi i idhujve do te shkaktonte me shume zemerim tek ta. Nese veprimet tona shkaktojne me shume dem se sa dobi, atehere e kemi gabim.

Ne mund t'i lavderojme ata vetem per permiresimin e tyre, me fjale te buta dhe te kujdesshme.

كَذَٰلِكَ زَيَّنَّا لِكُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ

"Keshtu Ne kemi bere ti duken te perkryera gjithsekujt punet e veta"

Cdo popull do t'i adhuroje idhujt e tyre, dhe do te mendoje se eshte rruga me e mire, ndaj nese perdorim gjuhe te ashper ndaj tyre, ata do t'i mbrojne me plot zemer, sepse do tmendojne se besimi i tyre do shuhet nese nuk u dalin ne mbrojtje.

ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّهِم مَّرْجِعُهُمْ

"Pastaj te Zoti i tyre eshte kthimi i atyre..."

Pavaresisht nese duam apo jo, te gjithe do te kthehemi te Zoti. Sa ishin gjalle ne kete bote, menduan se rruga e tyre ishte e drejte, por ne boten tjeter do ta shohin se ishin ne rruge te gabuar. Do te pendohen kur ta shohin te verteten, por keqardhja ne ate pike nuk eshte me e dobishme.

فَيُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

"Ai pastaj do t'i njoftoje per gjithcka, cka ata kane punuar"

Te gjitheve do t'ju ekzpozohen gabimet qe kane bere, dhe te gjithe do ta marrin denimin e merituar apo shperblimin per besimin e drejte dhe veprat e mira.

Kjo kaptine eshte aq madheshtore, saqe ka zbritur ne shoqerine e 70mije engjujve gjate nates.

Keshtu @Lauri komentohet ajeti Kur'anor, fjale per fjale, e lere me kaptina ne teresi.


Nuk eshte Kur'ani, roman hesapi. Per ta kuptuar, duhet shpirt optimist, logjike te shendoshe, dhe deshire per ta kuptuar, jo deshire per t'gjetur mangesi, sepse eshte e pamundur.

Mirembetshi = )
 

Lauri

Anunnak
Filloi ky me te vetat. Nuk thone kot: "Ne Kur'an robi gjen per ca niset me gjet". Lauri niset per keq e gjen keq.

Nese flas per vete, pikerisht ai ajet eshte be shkak te respektoj e te ruaj caqet me cdo fe tjeter! Elhamdulilah Zotit qe ma ka mundesu me e lexu me zemer te paster.

End of discussion!
😎
Vlersoj jasht mase fundin e diskutimit nga ana jote. shendet.
 

Marakli^Krapit

Antarë i Respektuar
Megjithse shoqi yt nuk meriton pergjigje.
Po a nuk me thu gjithome qe Jam katunar? Isha tu pre dru ne pyll kur pashe mesazhin tan. Lashe kepucet me balte te dera se desha te lexoj kuranin. Kuptove naq?
Tashi shko e lexo edhe ti kuranin me corape te bukur qs do driten e vertet 😉Shiko fotografinë 1701156
Katunar mor je qa ka të keqe sbahesh qytetar me piano jo 😋flm per kopertinën je djal shembullor, inshAllah të Ban dobi kurani dhe një dit vjen ktu në Fv dhe thu shehadetin.
 

Lauri

Anunnak
Ky eshte postimi i fundit qe bej. Ju le temen te lire per vazhdimin e diskutimit mbi magjite dhe fantazmave & xhindeve.

@Loverboy Nuk e kam ndermend te kushtoj tjeter kohe kokes tende. Mashtrimet e shoqit tend & shokeve tu neper bote mua nuk ma prishin dot as tymin e duhanit. Gazetat arabe shitja kujt i hyn ne tru, jo tek une.

Te njejtin cungim vargu sic bere ti siper me suren108, bejne edhe te tjeret qe kane studiuar se si te mashtrojne mendjet e njerzeve. Duke nxjerr vetem fjale te bukura me cungime te vargjeve( qe sipas Kuranit eshte BLASFEMI te preken vargjet) Por nga ana tjeter te genjesh nje jo mysliman eshte halal
E kemi diskutuar edhe ketu ne fv kete pjese, por keni memorjen e shkurter. Famoza shprehje e Kuran 5:32
"Kush vret nje njeri, eshte sikur te kete vrare te gjithe humanitetit" Fjale cunguara por shume te bukura ee???
foto.
kur6.png

Por ja qe ne te vertete nuk eshte keshtu ne Kuran..!! Gabri-El tek 5:32 po i thote Muhamedit qe ebrejve ju kemi thene qe: kush vret nje njeri, ka vrare te gjithe humanitetin(thene kshu shkurt) Pra jo muslimanve, qe ju e shitni sikur mesazhe te Allahut myslimanve.
Kalofshi me mire ne argumentin tjeter.
foto.
kur7.jpg
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Lauri , e din ti se une kam nje parandjenje qe s'me genjen asnjehere kur debatoj me ty ? Edhe kesaj radhe nuk me genjeu, e dija 1 milion perqind se ti do t'i japesh kahje tjeter temes. Ishe ti ai qe u interesove per ajetin nr 108, e komentove sic ta mori mendja ty, pa pasur asnje dite shkolle ne ate fushe, te solla komentimin e komentatorit me te madh ne bote, Ibn Kethir, dhe ti vazhdon sjell foto me ajete 32, 33 etj etj !

Ti mendon se kete e ke aftesi te te debatuarit, une mendoj se e ke dobesi, ne mungese te argumentit. Nese je ai qe thoje me heret te mos dalim nga tema, qendro ne teme dhe diskuto rreth magjise po pate njohuri, ose fokusohu tek ajeti 108. Cdogje tjeter me ty e kam sterdiskutuar, dhe akoma i ke ne Fv, mjafton nje search, ka tema te mbyllura madje sepse situata ka eskaluar aq shpejt, saqe direkt me ke ofenduar :D

Nejse, mjafton qe i di une dhe anetaret e vjeter, nuk humbe Loveri kohe me ty me shume, sepse koha ime eshte e shtrenjte dhe ua dedikoj vetem njerezve kur jane serioz. Ishe serioz, t'u pergjigja. Ne nje moment u bere Lauri i vjeter, sorry dude ! Nuk je i nivelit tim per t'debatuar kete fushe.
Kushdo tjeter qe interesohet sincerisht, do i pergjigjem.
 
Top