• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Makron kundërpërgjigjet, karikaturat e profetit Muhamed “bëhen gjigande”


Presidenti francez, Emanuel Makron i është përgjigjur dhëmbë për dhëmbë sulmeve të fundit radilkale në Francë.
Ai ka dhënë leje që kartikaturat e profetit Muhamed, të revistës “Charlie Hebdo”, të shfaqen në muret e ndërtesave qeveritare.

Kështu Makron ka zgjedhur t’i shpallë luftë radikalizmit islamik, pasi këto karikatura i kushtuan jetën disa ditë më parë një mësuesi në Paris.
Më 16 tetor një 18-vjeçar me origjinë nga Çeçenia vrau mësuesin e historisë, Samuel Paty, pasi ai kishte treguar në klasë karikatura të Profetit Muhamed.
Me shfaqjen e karikaturave, Makron përforcon mesazhin e tij për tolerancë zero ndaj fanatizmit islamik. Në të njëjtën linjë kanë qenë edhe deklaratat e tij në fjalimet zyrtare dhe nisma ligjore.

Makron ka paralajmëruar për izolim fetar bazuar në tendencat separatiste, të cilat tani duket se janë një problem serioz për shoqërinë franceze.
Në anën e presidentit duket se qëndrojnë francezët të cilët, megjithëse tolerantë, nuk mund të lejojnë më fenomene të tjera siç ishte vrasja e fundit e profesorit fatkeq.
Opinion.al
 
Qellohet prifti orthodhoks ne Lyon, ne nje tjeter akt terorist.
At Nikolaos Kakavelakis, prifti i komunitetit orthodhoks ne Lyon, France u qellua nga nje person, ne castet kur po mbyllte kishen.
Babai i dy femijeve, eshte duke luftuar per jeten.
Raportet e para tregojne se behet fjale perseri per nje akt terorist islamik.
Lutemi qe Zoti Sherues i dhembshur te shoqeroje At Nikolen ne keto momente.
 
Ende vazhdon lufta disavjecare forumore per zgjedhjen e dilemave qe kane per Islamin. Cdo person me logjik dhe mendje te shendosh nuk kerkon asgje vetem ate qe i takon, edhe te ngacmosh ne cfaredo menyre apo veprimi tek e drejta e dikujt eshte thyerje e njefare rregullorje, por ta besh me qellim, kjo eshte krim. ngjarjet jane qellim i dickajet me te madhe, dhe per fat te keq te nxisish per keq, eshte krim ne vete. Nese nuk mund te gjesh nje njeri te mire ne bote, behu se paku ti. nese njerezit nuk vetedijesohen se cdo jete ka vlere, nuk do kemi perfundim te mire, dhe mos harroni, se nuk flas per asnje fe,asnje komb, por flase per NJERIUN, qe eshte krijesa me intelegjente dhe me e kujdeshme qe ekziston. Pra pa dasht mund tet bie gota nga dora, por jo kjo cfare ndodh ne bote, dhe perderisa ne fajesojm njeri tjetrin, dhe ndoshta edhe dikush gezohet ne fatkeqesin e dikujt, dikujt i shuhet bota, dikujt i shuhet femijerija e dikujt ndoshta edhe jeta.
 
Qellohet prifti orthodhoks ne Lyon, ne nje tjeter akt terorist.
At Nikolaos Kakavelakis, prifti i komunitetit orthodhoks ne Lyon, France u qellua nga nje person, ne castet kur po mbyllte kishen.
Babai i dy femijeve, eshte duke luftuar per jeten.
Raportet e para tregojne se behet fjale perseri per nje akt terorist islamik.
Lutemi qe Zoti Sherues i dhembshur te shoqeroje At Nikolen ne keto momente.
Ky lajm vetem te dul qe nuk kishte te beje asgje me sulm terorirst po kishte pas problem me nje murg tjeter. Mos kqyr me kriju perqarje kot siq e ke zakon.
 
Thjesht do te heqe vemendjen nga problemet e brendshme qe po kalon vendi.
Mgjth mendoj se eshte injorance te sulmosh fete e tjera duke qene se shuem njerez jane konservatore ne lidhje me prirjet fetare te tyre.
 
Nuk jam dakort qe Cdo gje qe ndodh e lidhni me fene. Ok ka sulme po dhe mediat ekzagjerojne cdo gje . Mos besoni cdo Gje qe flitet ..e kam then saher kjo lufta e ftohte e feve nuk ekziston vetem ktu ndodh kudo ku ekziston injoranca!
kto konflikte nuk vin nga zoti po nga vete njerzit ndaj mos fajesoni as Makron as kedo tjeter . Jan te pafuqishem ndaj ktyre ceshtjeve.

ca duhet te bej sipas jush ? Ti coj ne vendet e origjines ? Duhet te jeni ktu ta kuptoni situaten.
 
Nuk jam dakort qe Cdo gje qe ndodh e lidhni me fene. Ok ka sulme po dhe mediat ekzagjerojne cdo gje . Mos besoni cdo Gje qe flitet ..e kam then saher kjo lufta e ftohte e feve nuk ekziston vetem ktu ndodh kudo ku ekziston injoranca!
kto konflikte nuk vin nga zoti po nga vete njerzit ndaj mos fajesoni as Makron as kedo tjeter . Jan te pafuqishem ndaj ktyre ceshtjeve.

ca duhet te bej sipas jush ? Ti coj ne vendet e origjines ? Duhet te jeni ktu ta kuptoni situaten.
Kur esht i pafuqishem makroni pse i hedh benzin zjarrit pra
 
Clidhje ka per ca behet fjale dhe ca historie disa vjecare na qenka...Kto sbehen per asnje lloj arsye

ka shume lidhje. Para disa vitesh u vra nje redaksi e têre sepse sipas Isis supozohej se kishte tall profetin. E ktu nisen cdo akt terrorist.

Eshte e lehte te flasesh e Eshte ndryshe ti jetosh kto situata cdo dite .
 
E kush e krijoi isin sipas teje. Po sot ku esht isisi ??

Pjesa me e madhe ktu jan émigrant qe vijn gjoja si azil kerkues ne vende te ndryshme po me origjine arabe.
ka shum dhe te rinj ( femijet e atyre qe dikur kan qen koloni) edhe pse jan te lind ktu jan ushqyer me iden qe ekziston vetem kjo fe e kush nuk bindet duhet te vdes.
per te siguruar Xhenet.

Do thuash nga i di un kto ?
per fat kisha nja dy kusho qe mos i kishim frenuar ne kohe do ishin ber me keq se ata.
Kta jan i injorante ekstrem qe ngaterrojne Islamin e paster me ate extremist.
Isis Eshte kudo e nuk ka per tu zhdukur kurrre .
 
Jam dakort me ty qe ka persona qe ne emer te fese bejn akte ekstreme, por pytja ime ishte pse ne emer te ktyre persona makroni duhet te provokoje dhe ofendoje gjith besimtaret musliman kur kto persona as qe perfajqsojne islamin.
 
Jam dakort me ty qe ka persona qe ne emer te fese bejn akte ekstreme, por pytja ime ishte pse ne emer te ktyre persona makroni duhet te provokoje dhe ofendoje gjith besimtaret musliman kur kto persona as qe perfajqsojne islamin.
Provokim duket per syt e atyre qe i mbrojne.
Faktet qe solla jan ber shume irrituese per jeten tone ktu e ne nje fare menyre au thjeshte po i thot nuk jeni asgje per te perbaltur nje religion ( fe) sepse ata vertet qe po behen te rrezikshem po dhe bajat.

pra varet me ca syri e Sheh ceshjen . Per mua nuk Eshte provokim .
 
Pjesa me e madhe ktu jan émigrant qe vijn gjoja si azil kerkues ne vende te ndryshme po me origjine arabe.
ka shum dhe te rinj ( femijet e atyre qe dikur kan qen koloni) edhe pse jan te lind ktu jan ushqyer me iden qe ekziston vetem kjo fe e kush nuk bindet duhet te vdes.
per te siguruar Xhenet.

Do thuash nga i di un kto ?
per fat kisha nja dy kusho qe mos i kishim frenuar ne kohe do ishin ber me keq se ata.
Kta jan i injorante ekstrem qe ngaterrojne Islamin e paster me ate extremist.
Isis Eshte kudo e nuk ka per tu zhdukur kurrre .

Njerez te tille ke kudo ne bote. Ke edhe shqiptare qe per arsye te ndryshme kane kerku azil e qe ia kane qite zanin e zi shqiptareve. Ke edhe shtetas tjere por asnje nuk e perfaqeson nje popull te tere njesoj edhe tek besimet fetare.
Evropa ndihet e kercenuar nga shtimi i muslimaneve ne EU. Konvertimet e shumta, lindjet e shumta pastaj me familjet muslimane e te ngjajshme, pastaj ceshtja politike ketu luan rol e shume faktore tjere, qe nmedia si shohim e as si ndegjojme asnjehere.
 
Provokim duket per syt e atyre qe i mbrojne.
Faktet qe solla jan ber shume irrituese per jeten tone ktu e ne nje fare menyre au thjeshte po i thot nuk jeni asgje per te perbaltur nje religion ( fe) sepse ata vertet qe po behen te rrezikshem po dhe bajat.

pra varet me ca syri e Sheh ceshjen . Per mua nuk Eshte provokim .
Per ty qe sje muslimane sesht provokim per ne qe jemi esht .
Plus makroni esht perfaqesuesi shtetit dhe kur e ben ai esht shum me keq.
 
Njerez te tille ke kudo ne bote. Ke edhe shqiptare qe per arsye te ndryshme kane kerku azil e qe ia kane qite zanin e zi shqiptareve. Ke edhe shtetas tjere por asnje nuk e perfaqeson nje popull te tere njesoj edhe tek besimet fetare.
Evropa ndihet e kercenuar nga shtimi i muslimaneve ne EU. Konvertimet e shumta, lindjet e shumta pastaj me familjet muslimane e te ngjajshme, pastaj ceshtja politike ketu luan rol e shume faktore tjere, qe nmedia si shohim e as si ndegjojme asnjehere.
Lover je shume gabim . Isis nuk jan musliman te devotshem perkundrazi ata as vête muslimanet nuk i qasin.
Ja psh babai im ka qen musliman ama kur degjonte kto gjera i vinte turp!
nuk Eshte kjo feja jone .
Eu nuk i ka mbyll dyrt per asnje lloj rrace apo feje ama dreqi e mori jo extrêmistet.
 
Per ty qe sje muslimane sesht provokim per ne qe jemi esht .
Plus makroni esht perfaqesuesi shtetit dhe kur e ben ai esht shum me keq.

un jam bij e nje Babai musliman dhe e di shume mire ça thot Zoti e ça bejn kta .
zoti nuk thot merri jeten njeriu .
e aq me shume vrasin ne emer te tij.
E mbyllim ? Sepse i shohim shume ndryshe gjerat .:)
 
Lover je shume gabim . Isis nuk jan musliman te devotshem perkundrazi ata as vête muslimanet nuk i qasin.
Ja psh babai im ka qen musliman ama kur degjonte kto gjera i vinte turp!
nuk Eshte kjo feja jone .
Eu nuk i ka mbyll dyrt per asnje lloj rrace apo feje ama dreqi e mori jo extrêmeistet.

Me duket se nuk e ke kuptuar postimin tim. ISIS eshte duke vepruar ne Siri per momentin. Nuk ke pjesetare tjere ne EU psh, kjo sipas raporteve kunder terrorizmit qe ipen vazhdimisht.

Nuk ka perse ti vjen turp as babait as mua as askujt. Sepse Islami eshte i delire nga veprimet e ketyre personave. Njerez te tille qe ne emer te fese kryejne krime makabre ka pasur edhe ne te kaluaren, nga te gjitha fete.

Fetë nuk kanë për qëllim përplasjet, dhunë e tmerret por kanë për qëllim udhëzimin dhe fisnikërimin e popujve dhe shoqërive tona. (citoj reagimin e Bashkesise Islame te Kosoves)

Ne duhet te jemi me largpames ne situata te tille. Madje sipas Islamit, lajmin qe e merre, duhet konfirmuar vertetesine e tij para se ta besojme. Ne jemi deshmitar te shume ngjarjeve te cilat jane bere ne emer te Islamit, por shume vite me vone e verteta ka dale ne shesh dhe eshte vertetuar e kundersa, komplet nje prapaskene tjeter, ku muslimanet s'kane qene fare autoret e sulmeve.

Cdo njeri me mend ne koke dhe logjike te shendoshe, denon cdo sulm qe behet dhe vriten te pafajshem, kete na e meson edhe feja jone por, na meson edhe qe paragjykimi eshte genjeshtra me e madhe, e ne s'duhet denuar nje komunitet te tere per shkak te nje grupi.
 
Private conversations
Help Users
    Top