• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Makron kundërpërgjigjet, karikaturat e profetit Muhamed “bëhen gjigande”


Presidenti francez, Emanuel Makron i është përgjigjur dhëmbë për dhëmbë sulmeve të fundit radilkale në Francë.
Ai ka dhënë leje që kartikaturat e profetit Muhamed, të revistës “Charlie Hebdo”, të shfaqen në muret e ndërtesave qeveritare.

Kështu Makron ka zgjedhur t’i shpallë luftë radikalizmit islamik, pasi këto karikatura i kushtuan jetën disa ditë më parë një mësuesi në Paris.
Më 16 tetor një 18-vjeçar me origjinë nga Çeçenia vrau mësuesin e historisë, Samuel Paty, pasi ai kishte treguar në klasë karikatura të Profetit Muhamed.
Me shfaqjen e karikaturave, Makron përforcon mesazhin e tij për tolerancë zero ndaj fanatizmit islamik. Në të njëjtën linjë kanë qenë edhe deklaratat e tij në fjalimet zyrtare dhe nisma ligjore.

Makron ka paralajmëruar për izolim fetar bazuar në tendencat separatiste, të cilat tani duket se janë një problem serioz për shoqërinë franceze.
Në anën e presidentit duket se qëndrojnë francezët të cilët, megjithëse tolerantë, nuk mund të lejojnë më fenomene të tjera siç ishte vrasja e fundit e profesorit fatkeq.
Opinion.al
 
Ti ofendohesh nga fjala Shqiptar?

Siptari thone se ti vetequhesh Shqiptar.
Ata mund ta thone me ofendim por a eshte ofenduese kur ti vete i thotes vetes Shqiptar?
Nese edhe Albanski fillojne ta thone me ofendim, cfare te thone ty pastaj? Se me Skiptari jo me Albanski jo.

Fjala "siptari" perdoret si term vulgar per te treguar superioritet kuturor dhe rracor. Ne terma zyrtar serbet po te duan e shqiptojne shume mire fjalen Shqiptar, pa e coptuar ne siptar. E kupton dallimin?
 
Nuk më dhe përgjigje @Marla po nejse.
Desha të dal tek një post i yti sot në mjes: "Myslimanët janë gati të vrasin vetën per Allah."

E konfermoj edhe unë këtë.
Kush nuk do vetën e vet, si do ja mbushësh mëndjen që mos t'i bëj keq tjetrit.?!!
Këta udhëzohen nga Allahu me Kur'an e Profet që të përbuzin tjetrin ndryshe nga këta. Janë akoma me filozofinë arabe të 600 _ ës. Janë per vizita psikiatrike dhe nuk ka ilaç që i shëron.
 
Nuk më dhe përgjigje @Marla po nejse.
Desha të dal tek një post i yti sot në mjes: "Myslimanët janë gati të vrasin vetën per Allah."

E konfermoj edhe unë këtë.
Kush nuk do vetën e vet, si do ja mbushësh mëndjen që mos t'i bëj keq tjetrit.?!!
Këta udhëzohen nga Allahu me Kur'an e Profet që të përbuzin tjetrin ndryshe nga këta. Janë akoma me filozofinë arabe të 600 _ ës. Janë per vizita psikiatrike dhe nuk ka ilaç që i shëron.

Tu pergjigja e shume drejt madje. Cfare nuk kuptove nga pergjigjia?

Ate qe ke bere me bold doja te thoja qe besimi i tyre eshte shume i forte. Eshte njesoj sikur te te vije ty nje mik ke shpia e te te shaje nga nena ca do besh ti do i buzeqeshesh apo do ja fusesh me grusht turinjve?
 
Fjala "siptari" perdoret si term vulgar per te treguar superioritet kuturor dhe rracor. Ne terma zyrtar serbet po te duan e shqiptojne shume mire fjalen Shqiptar, pa e coptuar ne siptar. E kupton dallimin?
Nuk e di nese mund ta Shqiptojne apo jo fjalen Shqiptar por me sa kam pare e degjuar une thone Skiptar.

Megjithate une skam jetuar me ata, tek tu kam punuar me ata.por Njeriu ofendohet sa i lejon vetja.
 
Eshte teme e dites njejte dhe une me shoqet e shoket forumore, asnje pasion me shume se sme lidh asgje lol

Atehere sjam per te mbyllur gazeten aspak por jam kunder daljes publike te nje perfaqsuesi te larte te shtetit qe thote perkrah karikaturen ku shahet profeti. Eshte budallik nga ana a makron,shume mire mund ta kalonte ne heshtje se sa i hedh benzine zjarrit dhe e politizon ceshtjen madje krijon dhe shqetesim dhe te OKBse per veprimet e tij.

Feja ne pergjithesi dhe islami ne vecanti per tu kthyer tek pyetja jote percjell paqe dashuri.
Jane njerezit qe perhapin ide te gabuara dhe perdorin fene per luftra per interesa gjeo poltike dhe ketu fus si luftrat qe jane bere ne emer te krishterimit ashtu edhe ne emer te islamit.

Une te pakten keshtu e konceptoj.
Kjo po budalleku i erdoganit dhe makronit .. sa
Fjala "siptari" perdoret si term vulgar per te treguar superioritet kuturor dhe rracor. Ne terma zyrtar serbet po te duan e shqiptojne shume mire fjalen Shqiptar, pa e coptuar ne siptar. E kupton dallimin?
Per bes aq i tall une serbet se filloj e flas si ata gjermanishten .. nje e folur e trashe ..dhe jane sic e flasin edhe te trashe nga truri .. kur e perdorkan si percmim.. he tja u lem se po qajne tokat qe humbin .. dhe ky sesht aa fillimi .
Ceshtje kendveshtrimesh Tomi boy .
 
Tu pergjigja e shume drejt madje. Cfare nuk kuptove nga pergjigjia?

Ate qe ke bere me bold doja te thoja qe besimi i tyre eshte shume i forte. Eshte njesoj sikur te te vije ty nje mik ke shpia e te te shaje nga nena ca do besh ti do i buzeqeshesh apo do ja fusesh me grusht turinjve?
Nga pikëpamja religjoze duhet t'a lë atë të më shaje dhe të më godasë po deshi. Biles duhet t'i kthejë edhe faqen tjetër :)
Kupton diferencën ?
 
Nuk e di nese mund ta Shqiptojne apo jo fjalen Shqiptar por me sa kam pare e degjuar une thone Skiptar.Njeriu ofendohet sa i lejon vetja.

Kemi @Loverboy nga Kosova, nese sme beson mua ai mund te ta konfirmoje qe serbet fjalen "siptari" e perdorin si nje emertim vulgar te rende per te treguar superioritetin e tyre kulturor dhe rracor por jo se nuk dine te shkruajne apo shqiptojne fjalen "Shqiptar"

Nejse pak rendesi ka, por thelbin e kisha tek liria e te shprehurit qe u permend me siper dhe menyren si trajtohet me 2 standarte.
 
Kemi @Loverboy nga Kosova, nese sme beson mua ai mund te ta konfirmoje qe serbet fjalen "siptari" e perdorin si nje emertim vulgar te rende per te treguar superioritetin e tyre kulturor dhe rracor por jo se nuk dine te shkruajne apo shqiptojne fjalen "Shqiptar"

Nejse pak rendesi ka, por thelbin e kisha tek liria e te shprehurit qe u permend me siper dhe menyren si trajtohet me 2 standarte.
E di qe e perdorin ashtu :)


Por ne vend te vete le ta perdorin si te duan.
E drejta e tyre.
 
3 persona kanë humbur jetën në Francë, në atë që po cilësohet si një sulm terrorist. Mediat e huaja raportojnë se dy prej personave u është prerë koka.


Kryebashkiaku i Nice, Christian Estrosi konfirmoi se autori i dyshuar i krimit është marrë në paraburgim dhe falënderoi policinë për reagimin e tyre të shpejtë.

Prokurorët francezë kundër-terrozimit kanë nisur hetimet për vrasje. Estrosi ka thënë se një nga të vdekurit ka qenë kujdestar në bazilikë.

Ministri i brendshëm francez, Gérald Darmanin, u ka bërë apel njerëzve që të shmangin qendrën e këtij qyteti. Ai ka thënë se do të organizojë një takim për kriza brenda ministrisë së tij në Paris.

Sipas raportimeve franceze, një grua dhe një burrë kanë vdekur si shkak i sulmit, derisa i dyshuari është ndaluar 10 minuta më vonë, para se të dërgohej në spital.

Nica ka qenë shënjestër e një prej sulmeve më të përgjakshme në vjetët e fundit, meqë më 14 korrik, 2016, një 31-vjeçar nga Tunizia, pati hyrë në një turmë me kamion, duke lënë të vdekur 86 persona.


Top Channel

 

Vrasjet në Francë/ Xhihadistët festojnë në rrjetet sociale, thirrje për të tjera sulme​


Xhihadistët në internet festuan sulmin e fundit terrorist në Francë, ku tre persona u vranë gjatë një sulmi me thikë në një kishë në Nicë, ndërsa po sot një person i armatosur u vra në Avignon dhe një roje u sulmua në konsullatën franceze në Arabinë Saudite.
I fundit në një varg të gjatë sulmesh të dhunshme në Francë ishte "tashmë duke u festuar masivisht nëpër komunitetet xhihadiste" deri të enjten vonë,

Sipas grupit të monitorimit të Inteligjencës SITE, ata festuan masivisht sot në internet.
Ata shkruan në Twitter dhe Facebook për të mirëpritur vrasjet e fundit të ashpra.

Asnjë grup ende nuk ka marrë përgjegjësinë për dhunën e sotme, por kjo vjen në mes të tensioneve të larta midis Francës dhe botës myslimane pasi një mësuesi iu pre koka, pasi tregoi karikaturat e Profetit Muhamed para klasës së tij dy javë më parë.
Drejtoresha e SITE, Rita Katz z tha se xhihadistët po festonin 'lirinë e veprimit' të sulmuesve pas tre episodeve të dhunshme brenda disa orësh.

"Këto sulme të reja vijnë në mes të një vale masive dhe të qëndrueshme të mediave xhihadiste që dënojnë Francën dhe karikaturistët e saj," tha ajo.
g.shqip
 

Sulmi në Francë/ Reagon Meta: Pranë tyre në përballjen me këto akte barbare që synojnë të mbjellin frikë e terror​


Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas sulmit të përgjakshëm në Nicë të Francës, ku në një kishë, tre persona humbën jetën pas një sulmi me thikë.
Me një shënim në facebook, ai shprehet i tronditur nga sulmi, ndërsa i shpreh ngushëllimet familjarëve të viktimave.

Meta dënoi sulmin, ku tha se solidarizohet me popullin e autoritetet franceze, në përpalljen me “këto akte barbare që synojnë të mbjellin frikë e terro”
Postimi i plotë:

Shumë i tronditur nga sulmi i sotëm terrorist në Nisë.
Ngushëllimet më të sinqerta për familjarët e viktimave dhe shërim sa më të shpejtë të gjithë të lënduarve.

Dënoj me forcë sulmin dhe solidarizohem me popullin mik francez, Presidentin Macron, si dhe me autoritetet franceze në përballje me këto akte barbare që synojnë të mbjellin frikë e terror.
g.ahqip
 
Krimi i kryer ne Nice, nuk mund te justifikohet, shpreh keqardhjen time per familjet qe humben te dashurit e tyre!
 
Rrime shtrember e flasim drejte.
Franca ka qene gjithmone shtet laik, i ka trajtuar te gjitha fete, perfshire te veten ne te njejten menyre, qofte jezusi, papa i romes, buda, presidenti i republikes apo dreqi, i biri dhe miri njelloj.
Dhe ne France liria e fjales, e njeriut ne pergjithesi ka qene kryefjale dekadat e fundit, perndryshe edhe myslimanet nuk do gezonin te drejtat qe kane dhe nuk do gjenin nje jete me te mire se atje ku kane qene dikur.
Fakti qe myslimanet kane te gjitha kushtet per te jetuar dhe praktikuar fene e tyre ka bere qe pikerisht ne France numri i myslimaneve te shtohet gjithnje e me shume.
Franca nuk po i diskriminon myslimanet sepse Franca te njejtin qendrim, te njejtin veprim e ben per te gjitha fete e per kedo qofte, perfshire Jezusin dhe Zotin e tyre.

Nga ana tjeter myslimanet kane te drejte te praktikojne fene e tyre ashtu sic deshirojne.

Une do i sygjeroja te shkonin e ta benin nje gje te tille ne parajsat e lirise dhe demokracise boterore sic jane vendet arabo myslimane.
 
Këta nuk do bëhen njerëz kurr me çfarë lexojnë. Ose më saktë: e dinë përmendësh.
Jepu liri sa të duash, trajtoj sa më mirë që të imagjinosh. Prap do urrehesh do përbuzësh, sepse e la thën Profeti.

IMG_20201029_211507.jpg
 
Jo, koheve te fundit me duket ju i keni me mire, sepse dini edhe pordhet ku i bejne, dhe si i bejne.
Nuk komentoj opinione personale😀
Fakte dhe argumenta.
Nese ne postimin tim ka ndonje gje te pavertete je i lutur ta pergenjeshtrosh.
Opinionet e tua nuk i komentoj.
Jemi ne nje forum virtual dhe debatojme mbi temat e tij e jo mbi pershkrimet, batutat dhe opinione personale.
Ti jepi, mundesisht ktheje debatin ne personal, me quaj katolik, grek, serb, francez , cfare te duash ti por kjo nuk do i heqe asnje presje asaj qe kam thene me lart.
Sidoqofte une , te jesh i sigurt nuk do bej debat personal me ty, vetem nese do kesh dicka per te thene mbi tematiken e debatit.
 
Nuk komentoj opinione personale😀
Fakte dhe argumenta.
Nese ne postimin tim ka ndonje gje te pavertete je i lutur ta pergenjeshtrosh.
Opinionet e tua nuk i komentoj.
Jemi ne nje forum virtual dhw debatojme mbi temat e tij e jo mbi pershkrimet, batutat dhe opinione personale.
Ti jepi, mundesisht ktheke debatin ne personal, me quaj katolik, grek, serb, francez , cfare te duash ti por kjo nuk do i heqe asnje presje asaj qe kam thene me lart.
Sidoqofte une , te jesh i sigurt nuk do bej debat personal me ty, vetem nese do kesh dicka per te thene mbi tematiken e debatit.

Mfal, e gruja e LEdrit a lindi hala ?
 
Faleminderit per sinqeritetin.
E dija qe s'kishe asgje per te thene mbi postimin tim me lart, sepse eshte shume llogjik, i pacenueshem e mbi te gjitha teresisht i vertete😁

Ska gje Levo, cdo postim i imi eshte i pacenueshem gjithashtu, andaj nuk citoni, merrene me sygjerime koti :D
 
interesant me kto temat e fes.ne temat tjera gjith bejn si te but si te sjellshem.sa del nje teme e fes gjith i nxerin kthetrat😡
.ps..kot u mundu gjyshja te maskohet me rrobat e gjyshes..gjatari ne fund e hoqi qafe😉
 
interesant me kto temat e fes.ne temat tjera gjith bejn si te but si te sjellshem.sa del nje teme e fes gjith i nxerin kthetrat😡
.ps..kot u mundu gjyshja te maskohet me rrobat e gjyshes..gjatari ne fund e hoqi qafe😉


A e din ate thanjen : preki ntel, e kallxojn veten ?

Kshtu edhe ktu Arfe. Ntemat e fese, cdonjeri e kallxon at ideotllekun dhe edukaten familjare, plus antishqiptarizmin e tij.
 
Private conversations
Help Users
    Top