• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Makron kundërpërgjigjet, karikaturat e profetit Muhamed “bëhen gjigande”


Presidenti francez, Emanuel Makron i është përgjigjur dhëmbë për dhëmbë sulmeve të fundit radilkale në Francë.
Ai ka dhënë leje që kartikaturat e profetit Muhamed, të revistës “Charlie Hebdo”, të shfaqen në muret e ndërtesave qeveritare.

Kështu Makron ka zgjedhur t’i shpallë luftë radikalizmit islamik, pasi këto karikatura i kushtuan jetën disa ditë më parë një mësuesi në Paris.
Më 16 tetor një 18-vjeçar me origjinë nga Çeçenia vrau mësuesin e historisë, Samuel Paty, pasi ai kishte treguar në klasë karikatura të Profetit Muhamed.
Me shfaqjen e karikaturave, Makron përforcon mesazhin e tij për tolerancë zero ndaj fanatizmit islamik. Në të njëjtën linjë kanë qenë edhe deklaratat e tij në fjalimet zyrtare dhe nisma ligjore.

Makron ka paralajmëruar për izolim fetar bazuar në tendencat separatiste, të cilat tani duket se janë një problem serioz për shoqërinë franceze.
Në anën e presidentit duket se qëndrojnë francezët të cilët, megjithëse tolerantë, nuk mund të lejojnë më fenomene të tjera siç ishte vrasja e fundit e profesorit fatkeq.
Opinion.al
 
I lig sepse postuan nje karikatur? Boohh...

Jeta te meson qe ligesi te tilla i prishin gjakun vetem atyre qe kerkojn me patjeter ti prishet. Artistikisht sh e arritur si karikatur.
Jo,jo ligesia shkon pertej!
Nuk eshte vec tek kjo. Por tek arsyeja pse nisi e gjitha! (pra, nuk e pata me erdoganin, se nuk kam ndjenja per te) E pata nga nisi, tek Profeti yne!
Dhe me thuaj ti: a nuk eshte ligesi kur ti e di mire se 1 miliard njerez fyhen shpirterisht te shkosh e tua vizatosh profetin ne menyre te turpshme?!! A Nuk prekesh ti nqs dikush ta nxjerr nenen ne reviste lakuriq dhe duke e tallur?!
Per mua si Sol, si te shoh baben tim lakuriq ne reviste e si te shoh profetin eshte njesoj! Dhe po, nje njeri i tille qe mundohet te me ule njeriun tim te shenjte i them se ka zemer dhe mendje te lige.
...................
kshu ne pergjithsi tani jo me ty Zhigo.
................
p.s.1, Se sikur po lexoj qe paska patur vrasje ne france. Vrasjet jane tmerresishte gabim dhe te denueshme! Ky eshte ekstrem tjeter qe distancohem komplet dhe shpresoj te denohen per ate qe bejne!
p.s.2. Nga ana tjeter, mund dhe te jete e gjitha politike, kujtohu 1 here ne 5 vjet kur ke halle tjera, fut 1 fitil me barut fetar edhe mbulojne situaten ne te cilen ndodhet Franca! Se ndryshe nuk ka si shpjegohet. Perher, e njeta reviste. Edhe imagjino, 1 miliard njerez duhet te pershtaten 1 vizatimi te nje reviste mediokre! E pse? Nuk i rrihet atij karikaturistit atje pa fyer Profetin? qofte Jezus, Muhamed apo kushdo. ABSURDITET i gjalle.
p.s.3. Keta qe me flasin per liri fjale me hapin barkun. Sidomos shqiptaret. Provo provo shaji motren e nenen shqiptarit! Sidomos veriorit njehere!
p.s.4. Provo po ashtu bej karikatura mbi Hebrenjte dhe e shohin si denohen direkte ne cdo vend te botes!

Edhe ne fund, meqe qarkullon shume kjo qe "muslimani vret, islami terrorist". Mire e tha 1 ne nje interviste: Franca ka 10 milion musliman,jetojne e kontribojne ne France, vrau nje djale i cili eshte 18 vjec, edhe thone: JA ISLAMI TERRORIST!

ABSURDITET me BRIREEEEEE! Vec kalamajt mund te genjehen nga keto gjera idiote!
 
Redaktimi i fundit:
Prit kur te plase Ndonji bombe ne ndonji kuvend a metro tani
dhe mire ja bejne....... gjynaf se ndeshkohen shume te pafajshem
por nji shtet qe ka ne krye nji Injorant si Macron
cfare prisni me teper
 
Jo,jo ligesia shkon pertej!
Nuk eshte vec tek kjo. Por tek arsyeja pse nisi e gjitha! (pra, nuk e pata me erdoganin, se nuk kam ndjenja per te) E pata nga nisi, tek PRofeti yne!
Dhe me thuaj ti: a nuk eshte ligesi kur ti e di mire se 1 miliard njerez fyhen shpirterisht te shkosh e tua vizatosh profetin ne menyre te turpshme?!! A Nuk prekesh ti nqs dikush ta nxjerr nenen ne reviste ne menyre te turpshme?!
Per mua si Sol, si te shoh baben tim lakuriq ne reviste e si te shoh profetin eshte njesoj! Dhe po, nje njeri i tille qe mundohet te me ule njeriun tim te shenjte i them se ka zemer dhe mendje te lige.

Shiko, nqs ti mendon qe Profeti te ka ber koken ktu distancohemi bashke. Sepse i gjith edukimi apo vlerat qe marrim si njerez nuk mund ti marrim nga nje liber i shkruar por nga ata qe na ka ber koken. Dhe patjeter qe do ofendohem te shikoj babain tim te pasqyruar ne menyr tallese, por midis meje dhe teje (jo personale kjo) ka nje ndryshim, qe pranojme gjerat ndryshe. Ti i dedikohesh fese, kurse une as qe e mendoj. Ta kam then dhe personalisht qe besoj ne Zot, por jo tek nje profet apo prift apo edhe ndonje liber qe tme thot kush eshte e drejte apo e gabuar. Tani qe te kalojme tek tema, pse duhet te kapemi kaq fort pas nje reviste? Apo domosdo duhet te kthehemi ne kohen e herezise? Kur dikush qe flet keq apo dhe thjesht ashtu sic e mendon duhen te denohen, ne kete rast me bomba. Me thuaj ti, te vrasin apo plackisin apo te perdoresh penen, kush eshte me e drejta?
 
Prit kur te plase Ndonji bombe ne ndonji kuvend a metro tani
dhe mire ja bejne....... gjynaf se ndeshkohen shume te pafajshem
por nji shtet qe ka ne krye nji Injorant si Macron
cfare prisni me teper
Inshallah nuk ndodh dicka e tille! Se ku do e cojne shpirtin njerez te tille!
Ama, nuk eshte cudi! Kutjon se i bie mendja mafias politike se vriten te pafajshem?!
Mua me duket e gjitha teater me regji nga lart! ;)
 
Shiko, nqs ti mendon qe Profeti te ka ber koken ktu distancohemi bashke. Sepse i gjith edukimi apo vlerat qe marrim si njerez nuk mund ti marrim nga nje liber i shkruar por nga ata qe na ka ber koken. Dhe patjeter qe do ofendohem te shikoj babain tim te pasqyruar ne menyr tallese, por midis meje dhe teje (jo personale kjo) ka nje ndryshim, qe pranojme gjerat ndryshe. Ti i dedikohesh fese, kurse une as qe e mendoj. Ta kam then dhe personalisht qe besoj ne Zot, por jo tek nje profet apo prift apo edhe ndonje liber qe tme thot kush eshte e drejte apo e gabuar. Tani qe te kalojme tek tema, pse duhet te kapemi kaq fort pas nje reviste? Apo domosdo duhet te kthehemi ne kohen e herezise? Kur dikush qe flet keq apo dhe thjesht ashtu sic e mendon duhen te denohen, ne kete rast me bomba. Me thuaj ti, te vrasin apo plackisin apo te perdoresh penen, kush eshte me e drejta?
Ore, askush nuk u kap tek revista, por 1 djalosh 18 vjecar vrau ate presorin atje. Dhe presidenti frances filloi e vari zhgarravinat e tyre neper mure, i futi dhe nje islami terrorist mbrapa edhe bota reagoi! Pra, nuk eshte puna te 1 reviste, eshte problemi tek mbeshtetja politike e saj dhe qe e servirin neper media. Kjo e para.

E dyta, sa i perket fese: as une nuk te kerkoj te besosh. Je i lire te besh cte duash. Se ke quaj te shenjte une eshte pune e imja dhe ti dueht te ma respektosh apo jo? Me fal por si bashkejetojne qyteterimet o Zhig? Duke cenuar tjetrin apo duke mbajt secili hapesiren e vet?! Or vlla, ty ta ka be koken nena, mua ma ka bere nena si ty, plus Zoti. per mua mbi cdo gje qendron Zoti. {pastaj vjen ai qe me mesoi fene: profeti) Dhe ti s'mund te me gjykosh dot mua. Ky eshte besimi im! Une profetin e dua, dhe e dua me gjithe shpirt. Kur lexoj per jeten e tij me dalin lot. Kjo eshte ndjesia ime dhe e muslimanve si une. Dhe ne po themi: Ju lutem profetin tone mos na e vizitoni e mos na e shani. Kaq. beni cte doni me jeten tuaj! Kaq e veshtire qenka te jetojme pa ofendu tjetrin?!?!

p.s. as une nuk e kam personale, thjesht ilustrime me kuptu si qendron ceshtja. Une si Soul me erdhi keq, ama as do e shaja makronin mbrapa e as qe do vrisja njeri. Lol Plus ka dhe dicka, Profetit as i ulet gje as i ngrihet nga revistat se ate e kane share dhe kur ishe gjalle. U munduan ama ai eshte i gnritur vete, se imagjino miliarda njerez e kujtojne cdo dite. Por, ideja eshte qe cdo njeri ka 1 integritet, ka 1 dinjitet, ka ca figura qe i don i ka te shenjta, dhe per hir te vlerave njerezore ne duhet ti respektojme.
 
Ore, askush nuk u kap tek revista, por 1 djalosh 18 vjecar vrau ate presorin atje. Dhe presidenti frances filloi e vari zhgarravinat e tyre neper mure, i futi dhe nje islami terrorist mbrapa edhe bota reagoi! Pra, nuk eshte puna te 1 reviste, eshte problemi tek mbeshtetja politike e saj dhe qe e servirin neper media. Kjo e para.

E dyta, sa i perket fese: as une nuk te kerkoj te besosh. Je i lire te besh cte duash. Se ke quaj te shenjte une eshte pune e imja dhe ti dueht te ma respektosh apo jo? Me fal por si bashkejetojne qyteterimet o Zhig? Duke cenuar tjetrin apo duke mbajt secili hapesiren e vet?! Or vlla, ty ta ka be koken nena, mua ma ka bere nena si ty, plus Zoti. per mua mbi cdo gje qendron Zoti. {pastaj vjen ai qe me mesoi fene: profeti) Dhe ti s'mund te me gjykosh dot mua. Ky eshte besimi im! Une profetin e dua, dhe e dua me gjithe shpirt. Kur lexoj per jeten e tij me dalin lot. Kjo eshte ndjesia ime dhe e muslimanve si une. Dhe ne po themi: Ju lutem profetin tone mos na e vizitoni e mos na e shani. Kaq. beni cte doni me jeten tuaj! Kaq e veshtire qenka te jetojme pa ofendu tjetrin?!?!

p.s. as une nuk e kam personale, thjesht ilustrime me kuptu si qendron ceshtja. Une si Soul me erdhi keq, ama as do e shaja makronin mbrapa e as qe do vrisja njeri. Lol Plus ka dhe dicka, Profetit as i ulet gje as i ngrihet nga revistat se ate e kane share dhe kur ishe gjalle. U munduan ama ai eshte i gnritur vete, se imagjino miliarda njerez e kujtojne cdo dite. Por, ideja eshte qe cdo njeri ka 1 integritet, ka 1 dinjitet, ka ca figura qe i don i ka te shenjta, dhe per hir te vlerave njerezore ne duhet ti respektojme.

E para, pikerisht ky po luftohet ektremiteti dhe jo njerzit e devotshem apo besimtaret. E drejte apo jo, gjithkush ka te drejten ta luftoje fenomenin ashtu sic e mendon te drejte per kohen edhe pse eshte prap koha ajo qe i jep reston gjithsecilit. Sepse tek njerzit e devotshem apo per besimtaret e ke dhene pergjigjen ne fund, indinjohen por ama shikojn punen e tyre. Sepse sic e the dhe ti as i ngrihet as i ulet tensioni per te marre pushken dhe o burra te luftojme fenomenin me bomba dhe me biçak ne dor.

Sa per pyetjen se si bashkjetojne qyteterimet, mendoj se duhet respektuar vendi ku jeton dhe jo te shkosh e te vrasesh te parin qe te shan nenen apo baben, sepse sic e kupton edhe ti, apo demek ben gjasme sikur nuk e kupton, ky fenomen po luftohet. Mentaliteti te dy boteve te ndryshme me vite distance nga nj-tj dhe ekstremiteti. Duke e pare ne kete kendveshtrim gjithsecili i jep te drejte vetes. Ata kane mendimin e tyre (i drejte apo i gabuar) dhe pales tjeter nk i jep te drejten asgje ne kte bote te shkoj te vrase.

Pastaj nqs bashkjeton ne qyteterime te ndryshme, duhet te pranojme qe ka dhe xingla mingla si keto. Me preu me vrau. Imagjino jo shume larg vite me pare as qe u mendonte nje xhami ne France. Sot ke te gjitha te drejtat si nje francez ne mes te Frances. Pra do evoluojme apo jo? Apo do evuluojme gjithmone sipas deshires se dikujt? Nuk shkon.
 
E para, pikerisht ky po luftohet ektremiteti dhe jo njerzit e devotshem apo besimtaret. E drejte apo jo, gjithkush ka te drejten ta luftoje fenomenin ashtu sic e mendon te drejte per kohen edhe pse eshte prap koha ajo qe i jep reston gjithsecilit. Sepse tek njerzit e devotshem apo per besimtaret e ke dhene pergjigjen ne fund, indinjohen por ama shikojn punen e tyre. Sepse sic e the dhe ti as i ngrihet as i ulet tensioni per te marre pushken dhe o burra te luftojme fenomenin me bomba dhe me biçak ne dor.

Sa per pyetjen se si bashkjetojne qyteterimet, mendoj se duhet respektuar vendi ku jeton dhe jo te shkosh e te vrasesh te parin qe te shan nenen apo baben, sepse sic e kupton edhe ti, apo demek ben gjasme sikur nuk e kupton, ky fenomen po luftohet. Mentaliteti te dy boteve te ndryshme me vite distance nga nj-tj dhe ekstremiteti. Duke e pare ne kete kendveshtrim gjithsecili i jep te drejte vetes. Ata kane mendimin e tyre (i drejte apo i gabuar) dhe pales tjeter nk i jep te drejten asgje ne kte bote te shkoj te vrase.

Pastaj nqs bashkjeton ne qyteterime te ndryshme, duhet te pranojme qe ka dhe xingla mingla si keto. Me preu me vrau. Imagjino jo shume larg vite me pare as qe u mendonte nje xhami ne France. Sot ke te gjitha te drejtat si nje francez ne mes te Frances. Pra do evoluojme apo jo? Apo do evuluojme gjithmone sipas deshires se dikujt? Nuk shkon.
Ka shku ora 2 ketu tu nejt ne fv, Por dicka shkurt Zhig:
O vlla, e kupton qe jetojne 10 milion atje? Qe jane neper poste te ndryshme, qe kontribojne per ate shtet? Dhe qe Franca nuk ja ka hap dyert se i ka xhan, por i do dhe punojne, nuk jane parazit qe i mban franca me buk. Leqe i heeer, Franca i ka pas nen koloni te gjithe ata qe ka marr sot po he. po nejse,
tani Si do e luftoj ai kete fenomenin aman, duke marre si prototip te Islamit 1 kriminel?! Po pse ore a nuk ke vrases cdo dite? Te pa fe, me fe, nga te gjitha ngjyrat!
Une kur vij ne France e di qe po vij ne nje shtet qe Mbron njeriun, mbron dinjitetin, mbron fene, mbron rracen time! Pra, ai francezi dhe kreeeeeeejt BOTA e dine shume mire qe Muslimanet kane keto gjera: 1-Duan Xhami dhe 2- Mos ja sha Profetin! Nuk po kerkojne qiqra ne hell ata, as ndonje kerkese te madhe! Kaq mer zotri. Sic asnje reviste tjeter, apo liber nuk tallet me Muhamedin, mos ta bej as Charli Hebdoja(e cila historikisht eshte kritikuar per mediokritetin e saj dhe madje edhe eshte mbyll per arsye konfliktuale,jo nga muslimanet)
 
Rrime shtrember e flasim drejte.
Franca ka qene gjithmone shtet laik, i ka trajtuar te gjitha fete, perfshire te veten ne te njejten menyre, qofte jezusi, papa i romes, buda, presidenti i republikes apo dreqi, i biri dhe miri njelloj.
Dhe ne France liria e fjales, e njeriut ne pergjithesi ka qene kryefjale dekadat e fundit, perndryshe edhe myslimanet nuk do gezonin te drejtat qe kane dhe nuk do gjenin nje jete me te mire se atje ku kane qene dikur.
Fakti qe myslimanet kane te gjitha kushtet per te jetuar dhe praktikuar fene e tyre ka bere qe pikerisht ne France numri i myslimaneve te shtohet gjithnje e me shume.
Franca nuk po i diskriminon myslimanet sepse Franca te njejtin qendrim, te njejtin veprim e ben per te gjitha fete e per kedo qofte, perfshire Jezusin dhe Zotin e tyre.

Nga ana tjeter myslimanet kane te drejte te praktikojne fene e tyre ashtu sic deshirojne.

Une do i sygjeroja te shkonin e ta benin nje gje te tille ne parajsat e lirise dhe demokracise boterore sic jane vendet arabo myslimane.

Cfare te benin ne vendet Arabe? Te shanin jezusin dhe Buden? E pse duhen share?!

Apo po thua qe jane vende diktature? Po disa shtete jane. Dhe Franca i ka shume qef! Ky krahasimi me vendet arabe sa her ka noj situate si kjo se kuptoj. Kush tha qe jane per tu marre shembull ato vende? Ne po aspirojme per nje bote me te mire; nuk duam as Francen qe merrte skllever afrikanet, as anglezet qe hidhnin bomba, dhe as koren e veriut e as Arabine e sotme!
Kjo puna shko aty e shko atje eshte serish qesharake. Ne cdo shtet ke krejt fete dhe ateistet, te gjitha rracat dhe kombet. Jetojme ne epoken e globalizmit tashme!
 
Ka shku ora 2 ketu tu nejt ne fv, Por dicka shkurt Zhig:
O vlla, e kupton qe jetojne 10 milion atje? Qe jane neper poste te ndryshme, qe kontribojne per ate shtet? Dhe qe Franca nuk ja ka hap dyert se i ka xhan, por i do dhe punojne, nuk jane parazit qe i mban franca me buk. Leqe i heeer, Franca i ka pas nen koloni te gjithe ata qe ka marr sot po he. po nejse,
tani Si do e luftoj ai kete fenomenin aman, duke marre si prototip te Islamit 1 kriminel?! Po pse ore a nuk ke vrases cdo dite? Te pa fe, me fe, nga te gjitha ngjyrat!
Une kur vij ne France e di qe po vij ne nje shtet qe Mbron njeriun, mbron dinjitetin, mbron fene, mbron rracen time! Pra, ai francezi dhe kreeeeeeejt BOTA e dine shume mire qe Muslimanet kane keto gjera: 1-Duan Xhami dhe 2- Mos ja sha Profetin! Nuk po kerkojne qiqra ne hell ata, as ndonje kerkese te madhe! Kaq mer zotri. Sic asnje reviste tjeter, apo liber nuk tallet me Muhamedin, mos ta bej as Charli Hebdoja(e cila historikisht eshte kritikuar per mediokritetin e saj dhe madje edhe eshte mbyll per arsye konfliktuale,jo nga muslimanet)

Edhe ktu 2 po shkon ora te keqen vllai ty, ngelem si bufa. Gjum hiç.

Po normal qe duhet te kontribosh aty ku jeton, se per parazit te kapin prej leckash e te kthejn mrapc nga ke ardh. Sesht ndonje cudi e madhe kjo, ndodh kudo. Shiko te merremi me historine e Frances dhe kolonizimin, ketu hapemi tek nje teme tjeter se ka nje mal me histori per te treguar, por shkurt fare. Franca ku ka kolonizuar, kthehu dhe fene sepse ashtu ja donte partia kishe ne ate kohe. Mos kap Algjerine, po shko pak me tutje ne Afriken perendimore ku sot e ksaj dite flasin frongjisht me mire se francezet dhe e kan bo kulturen lomsh e li. Kjo pasqyrohet fare mire dhe ke kombetarja futbollit, ku vetem portieri ka ngjyre me shkelqim LOL.

Pastaj pikerisht prototipat po luftojn. Sepse po te ishte ndryshe sic e mendon ti sdo kishte kemb myslimani e xhamie ne france. Po vrases ka dhe ka kudo, por ste vret njeri per nje karikature, ktu qendron problemi me fenomenin qe po gjykohet ne menyre te gabuar sipas teje. Xhamite i kane dhe i kane per mashallah, por ne ne nje vend te emancipuar qe ta kuptosh ti nuk te ndalon njeri te shprehesh e te shkrepesh ate qe ke ne mendje, qofte kjo me karikatura apo me pankarta. Ndryshe do ishte nje shtet komunist, nje shtet eunuk ku duhet te shkruhet e zeza ne te bardhe cfare eshte e ndaluar te thuhet sepse ndoshta i ngel hatri dikujt dhe do vij me biçak ne dor te nesermen.

Nejse se u zgjatem, te kam xhan 🤗
 
E mir dhe une jam tu pertu me shkrujt tashi sinqerisht 🤣
Ama nuk e le pa thene se Shqiptari te vret edhe per 1 qen apo per nje gardh 🤣 (ose me sakte ka ndodhur ne disa raste sporadike ama Vlera e shqiptarit nuk bie)
 
Cfare te benin ne vendet Arabe? Te shanin jezusin dhe Buden? E pse duhen share?!

Apo po thua qe jane vende diktature? Po disa shtete jane. Dhe Franca i ka shume qef! Ky krahasimi me vendet arabe sa her ka noj situate si kjo se kuptoj. Kush tha qe jane per tu marre shembull ato vende? Ne po aspirojme per nje bote me te mire; nuk duam as Francen qe merrte skllever afrikanet, as anglezet qe hidhnin bomba, dhe as koren e veriut e as Arabine e sotme!
Kjo puna shko aty e shko atje eshte serish qesharake. Ne cdo shtet ke krejt fete dhe ateistet, te gjitha rracat dhe kombet. Jetojme ne epoken e globalizmit tashme!
Nuk thashe askund çfare duhet te bejne vendet arabe, nuk krahasova asnjeri me dike tjeter.
Dhashe thjeshte nje sygjerim personal bazuar ne realitetin francez!


"Nga ana tjeter myslimanet kane te drejte te praktikojne fene e tyre ashtu sic deshirojne.

Une do i sygjeroja te shkonin e ta benin nje gje te tille ne parajsat e lirise dhe demokracise boterore sic jane vendet arabo myslimane."Ti e di shume mire siç e di edhe une qe ka shtete ne te cilat feja islame eshte fe shteterore, feja e zgjedhur, e praktikuar nga shumica derrmuese e popullsise dhe ku figura e profetit respektohet dhe nderohet siç e meriton, pra nuk behet fjale per shtete laike me kushtetute si Franca por per shtete islamike sanksionuar kjo me kushtetute!!!
Rrjedhimisht pohimi yt se te gjitha shtetet jane njelloj bie poshte!
Gjithashtu distancohem nga mendimi/pohimi/opinioni yt personal qe paska shtete islame qe jane njekohesisht diktatoriale!

Sidoqofte imi ishte dhe mbetet nje sygjerim personal, pra shume relativ, ata qe duan e marrin per baze e ata qe nuk duan e injorojne!

Do ishte mire qe kur te citoni dike te komentoni fjalet e thena nga ai/ajo e jo te komentoni fjalet qe JU MENDONI se ai/ajo ka dashur/aluduar te thote.
Une te pakten shkruaj gjithmone ate qe dua te them, nuk vuaj as nga mungesa e qartesise se mendimit e aq me pak nga larmia e shprehjes se mendimit ne gjuhen shqipe.
Keshtu qe komentoni ate qe une shpreh e shkruaj e jo ate qe ju mendoni se une shpreh e shkruaj.
Nese do mendoja ate qe ju mendoni se shkruaj ose dua te them do e shkruaja ose thoja vete.
Ne fund, e kam me te vertete kenaqesi kur me citojne per ate qe kam thene e them dhe ju ftoj ta beni gjithmone edhe ne te ardhmen👍
 
Nuk thashe askund çfare duhet te bejne vendet arabe, nuk krahasova asnjeri me dike tjeter.
Dhashe thjeshte nje sygjerim personal bazuar ne realitetin francez!


"Nga ana tjeter myslimanet kane te drejte te praktikojne fene e tyre ashtu sic deshirojne.

Une do i sygjeroja te shkonin e ta benin nje gje te tille ne parajsat e lirise dhe demokracise boterore sic jane vendet arabo myslimane."Ti e di shume mire siç e di edhe une qe ka shtete ne te cilat feja islame eshte fe shteterore, feja e zgjedhur, e praktikuar nga shumica derrmuese e popullsise dhe ku figura e profetit respektohet dhe nderohet siç e meriton, pra nuk behet fjale per shtete laike me kushtetute si Franca por per shtete islamike sanksionuar kjo me kushtetute!!!
Rrjedhimisht pohimi yt se te gjitha shtetet jane njelloj bie poshte!
Gjithashtu distancohem nga mendimi/pohimi/opinioni yt personal qe paska shtete islame qe jane njekohesisht diktatoriale!

Sidoqofte imi ishte dhe mbetet nje sygjerim personal, pra shume relativ, ata qe duan e marrin per baze e ata qe nuk duan e injorojne!

Do ishte mire qe kur te citoni dike te komentoni fjalet e thena nga ai/ajo e jo te komentoni fjalet qe JU MENDONI se ai/ajo ka dashur/aluduar te thote.
Une te pakten shkruaj gjithmone ate qe dua te them, nuk vuaj as nga mungesa e qartesise se mendimit e aq me pak nga larmia e shprehjes se mendimit ne gjuhen shqipe.
Keshtu qe komentoni ate qe une shpreh e shkruaj e jo ate qe ju mendoni se une shpreh e shkruaj.
Nese do mendoja ate qe ju mendoni se shkruaj ose dua te them do e shkruaja ose thoja vete.
Ne fund, e kam me te vertete kenaqesi kur me citojne per ate qe kam thene e them dhe ju ftoj ta beni gjithmone edhe ne te ardhmen👍
Ne fakt nuk ishit i qarte dhe linte vend per hamendesim. Pra ti me kete po thua dhe po i fton muslimanet te shkojne e te jetojne ne vendet arabe?!

Une te citova ashtu sic citoj cdo njeri. Njeriu po nuk bashkbisedoi dhe konfrontoje mendimet i bie te rrije perhere secili ne bubble-in e vet. Dhe ate paragrafin" them- thua- citoj- citon e ke bere si kupa me kapak kupa pa kapak. Po nejse.

E lexova c'ke thene ne komentin e pare. I njejti refren qe thone te gjithe dhe nuk ja vlente te ndaleshe. Sepse jane perseritur 100 here.

Ndersa, ate punen e vendeve arabe e kuptova ne 2 menyrat qe e komentova. Te pakten menyra si ishit shprehur ate me percolli. Nqs ke dash me thene gje tjeter okay. Terhiqem sepse akoma s'po e kuptoj.
 
Ne fakt nuk ishit i qarte dhe linte vend per hamendesim. Pra ti me kete po thua dhe po i fton muslimanet te shkojne e te jetojne ne vendet arabe?!

Une te citova ashtu sic citoj cdo njeri. Dhe ate paragrafin" them- thua- citoj- citon e ke bere si kupa me kapak kupa pa kapak. Po nejse.

E lexova c'ke thene ne komentin e pare. I njejti refren qe thone te gjithe dhe nuk ja vlente te ndaleshe. Sepse jane perseritur 100 here.

Ndersa, ate punen e vendeve arabe e kuptova ne 2 menyrat qe e komentova. Te pakten menyra si ishit shprehur ate me percolli. Nqs ke dash me thene gje tjeter okay. Terhiqem sepse akoma s'po e kuptoj.
Mire
 
Ama per fe sjena vra kurre .. ja po nuk jemi te civilizuar .. 🤣

As nuk do vritemi ndonjehere per fe.
Shqiptaret si kane dhene asnjehere rendesi fese, plus jemi rrethuar me miq shoke dhe farefisni nga te gjitha fete.
Vetem ne fis tim mund t'jene nja 10 familje qe gjysherit i kane pas musliman, baballaret ateist (sepse ashu na e imponoi monizmi) dhe femijet jane pagezuar katolik (nje pjese), sepse ajo ishte feja qe ata mendonin se i afron me shume me Zotin. Pra nje zgjedhje e lire pa kurrfar imponimi qe bota fatkeqsisht nuk e di qe ekziston tek ne.

Une personalisht skam problem me asnje nga besimet, i respektoj edhe pse vete nuk besoj ne fe, por ne Zot, problemi im i vetem eshte kur njerzit mundohen tme indoktrinojne fene e tyre me ane te propagandes, duke share fetë e tjera, duke paragjykuar mos besimin tim karshi feve dhe duke lavderuar te tyren.
 
A e din ate thanjen : preki ntel, e kallxojn veten ?

Kshtu edhe ktu Arfe. Ntemat e fese, cdonjeri e kallxon at ideotllekun dhe edukaten familjare, plus antishqiptarizmin e tij.
U na preke ti ne tel a keta majmunat e lindjes mesme
Aman mos se i kena telat delikat 🤪


@LeVoyageur @Endrra @Lauri E une dhe perfshire te tjere
Jo qe nxjerrim idiotetlleqet e tua, edukaten tende fetare, antishqiptarizmin tuaj por ne i kuptojme ato edhe pa menduar ti te hapesh gojen. Mos akuzo te tjeret per ate qe je vete.


@LeVoyageur shkruajti nje te vertet, nje gje te sakt nje gje te pakundershtueshme sepse vete shtimi i popullsive myslimane, vete te drejtat qe ata njerez gezojne ne france verteton ato qe tha levoyage, eshte nje e vertet e pamohueshme, e jo ti po asnje leshuk arab nuk mund ta mohoj e as ta kujdershtoj dhe as vete zoti.

Ku ka me anti shqiptar se keto mendime, keto besime tuaja te semuara, ju jeni gati te mohoni shqiptarin katolik e ortodoks per ata leshukat e arabise dhe afrikes vetem e vetem per hater te fes. Per hater te nje feje qe ne cdo rrenj te saj, ne cdo deg te saj ne cdo gjethe te saj as nuk ka, as nuk ka pasur dhe as do te kete gje Shqiptare ne te dhe as do te kete lidhje me kete token tone Shqiptare.
 
Prit kur te plase Ndonji bombe ne ndonji kuvend a metro tani
dhe mire ja bejne....... gjynaf se ndeshkohen shume te pafajshem
por nji shtet qe ka ne krye nji Injorant si Macron
cfare prisni me teper
Ah ju jeni te semure

Sikur keta habibat te silleshin e shtoheshin ne mase e te benin te njejta veprime ne qytetin tuaj nuk do flisni keshtu.
 
O djema, pse bre po kapni me fjale per nacionalitetet e huaja, a vertet mendoni qe nje franqez apo nje arab shahet mes veti per nje shqiptar!
 
@ZoteriaJuaj loverboy nuk ka kyq për debat. Ai në dy poste t'a kthen në sulm përsonal, në edukatë familjare, je serb, je grek, e antishqiptar.
Ndërsa ai është një arabo turk e mashtrues i paparë.
Askush këtu nuk e njeh më mirë se unë.
Teologjinë Islame(arabe sunnite) ai e njeh shumë mirë, dhe aspak më shumë se unë.;)
Prandaj kur flisnim këto argumente dikur unë dhe ai e dinim mirë se ç'po flasim. Ai mashtron me djallëzi, unë troç të vertetën me Kur'an në dorë.
Më në fund më ka bërë injor, e më kursej ca kohe turku nga Kosova.
 
Komediani francez Dieudonné u denua ne 2012 nga gjykata franceze me 7000 euro gjob pasi e quajti holokaustin pornografi.

🤨🤨
 
O djema, pse bre po kapni me fjale per nacionalitetet e huaja, a vertet mendoni qe nje franqez apo nje arab shahet mes veti per nje shqiptar!
Po pra .. po nuk e ofenduam.. personalisht thash eshte Franca shtet laik .. o pranoje o ik .
Mu kthy .. ti sje prek per talljet qe jane ber kosoves ne ate revist .
Realisht as se di dhe as jetoj ne France .
Keshtu ju pergjigja dhe mu kthye ..
Je antishqiptare ..serbe etj etj .
Une nuk e di se si nje njeri normal e me teper i sherben fese ..do te manipuloje e te shpife !
Pra a nuk eshte ky nje nxites i hasmerise si ata qe kta po i denojne ?
Presin respekt dhe duan ti akceptojne por shperndajne vetem djallezi ?
Une them qe fene myslimane .. njerez si ky e prishin .
Nuk i prish pune karikatura kujt se Zoti i del zot vetes vete .
Kupton .
 
Komediani francez Dieudonné u denua ne 2012 nga gjykata franceze me 7000 euro gjob pasi e quajti holokaustin pornografi.

🤨🤨
Dhe kjo eshte menyra me e civilizuar ..te hidhet ne gjygj , te gjobitet etj etj.
Pra ndjehesh i lenduar .. para gjygjit ..kaq .
 
Une do thoja dicka ne fund per krejt kte debat pa fund e krye:

Keto muhabetet ketu jane krejt te pavlera perballe jetes Reale! (ndonese vete mare pjese per hir te sqarimit te koncepteve apo fenomeneve) Falenderoj Zotin qe ne shoqerine time reale kam krejt fete dhe rracat. Kemi nje bashkpunim dhe respekt qe kushdo mund ta marre si reference.
Ne lagje s'ka katolik e ateist te mos e respektoje nenen time me shami. Madje kur ndodh t'bejne ndonje gabim ne llogarite te dyqani dhe ne i kthejme ta zeme gjene teper na e kthejne: edhe te mos e sillje prite Zot me mendu keq per ju. 😊

Fatmiresisht ne nuk kemi nevoje t'i referohemi as Cecenit te Frances per muslimanin dhe as atij serbit katolik a ca ishte qe masakroi ne Zelande.

Debatet ketu nuk reflektojne shumicen derrmuese, ashtu si dhe krimet qe behen.
 
Po pra .. po nuk e ofenduam.. personalisht thash eshte Franca shtet laik .. o pranoje o ik .
Mu kthy .. ti sje prek per talljet qe jane ber kosoves ne ate revist .
Realisht as se di dhe as jetoj ne France .
Keshtu ju pergjigja dhe mu kthye ..
Je antishqiptare ..serbe etj etj .
Une nuk e di se si nje njeri normal e me teper i sherben fese ..do te manipuloje e te shpife !
Pra a nuk eshte ky nje nxites i hasmerise si ata qe kta po i denojne ?
Presin respekt dhe duan ti akceptojne por shperndajne vetem djallezi ?
Une them qe fene myslimane .. njerez si ky e prishin .
Nuk i prish pune karikatura kujt se Zoti i del zot vetes vete .
Kupton .

Antishqiptare sepse ne njerin nga komentet pranove se nuk ofendohem fare pa marre parasysh cfare bejne me karikatura. Kur nje shqiptar i Shqiperise nuk ndjen dhimbje dhe nuk ndihet i ofenduar per karikaturat nlidhje me masakrat e serbeve ne Kosove, eshte kush eshte, per mua eshte nje grek, nje serb, nje antishqiptar qe flet shqip, asgje me shume. Dhe ti kete e vertetove moj enderr, nuk ke pse filozofon
 
Private conversations
Help Users
    Top