• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Makron kundërpërgjigjet, karikaturat e profetit Muhamed “bëhen gjigande”


Presidenti francez, Emanuel Makron i është përgjigjur dhëmbë për dhëmbë sulmeve të fundit radilkale në Francë.
Ai ka dhënë leje që kartikaturat e profetit Muhamed, të revistës “Charlie Hebdo”, të shfaqen në muret e ndërtesave qeveritare.

Kështu Makron ka zgjedhur t’i shpallë luftë radikalizmit islamik, pasi këto karikatura i kushtuan jetën disa ditë më parë një mësuesi në Paris.
Më 16 tetor një 18-vjeçar me origjinë nga Çeçenia vrau mësuesin e historisë, Samuel Paty, pasi ai kishte treguar në klasë karikatura të Profetit Muhamed.
Me shfaqjen e karikaturave, Makron përforcon mesazhin e tij për tolerancë zero ndaj fanatizmit islamik. Në të njëjtën linjë kanë qenë edhe deklaratat e tij në fjalimet zyrtare dhe nisma ligjore.

Makron ka paralajmëruar për izolim fetar bazuar në tendencat separatiste, të cilat tani duket se janë një problem serioz për shoqërinë franceze.
Në anën e presidentit duket se qëndrojnë francezët të cilët, megjithëse tolerantë, nuk mund të lejojnë më fenomene të tjera siç ishte vrasja e fundit e profesorit fatkeq.
Opinion.al
 
Antishqiptare sepse ne njerin nga komentet pranove se nuk ofendohem fare pa marre parasysh cfare bejne me karikatura. Kur nje shqiptar i Shqiperise nuk ndjen dhimbje dhe nuk ndihet i ofenduar per karikaturat nlidhje me masakrat e serbeve ne Kosove, eshte kush eshte, per mua eshte nje grek, nje serb, nje antishqiptar qe flet shqip, asgje me shume. Dhe ti kete e vertetove moj enderr, nuk ke pse filozofon
Seriozisht nuk ofendohem as nga flamuri turk qe kish mbuluar universitetin shqiptar .. nje Institution laik qe perfaqeson Kulturen dhe lirine tone .. por me ate veprim e ulen dhe na kujtojne se sa te dhunuar jemi nga ata deri ne kete shekull .
Nuk te sjell aagje ne EU te indinjohesh te tregosh emocione .
Ne europ dicka nuk shkon ..ok hidhi ne gjygj .
Ti je indinjuar ?
I ke hedh ne gjygj ?
 
Seriozisht nuk ofendohem as nga flamuri turk qe kish mbuluar universitetin shqiptar .. nje Institution laik qe perfaqeson Kulturen dhe lirine tone .. por me ate veprim e ulen dhe na kujtojne se sa te dhunuar jemi nga ata deri ne kete shekull .
Nuk te sjell aagje ne EU te indinjohesh te tregosh emocione .
Ne europ dicka nuk shkon ..ok hihi ne gjygj .
Ti je indinjuar ?
I ke hedh ne gjygj ?

Nice try
 
Pikerisht ske argumenta, te me drejtosh gishtin .. mua jo e jo ..thjesht mos rendo shpirtin tend me shpifje.
Se fundmi sesht puna jote tme gjykosh .. e ben Zoti .

Cdo gje tjeter mund te jete, por kurrsesi shpifje. E pranove se nuk ofendohesh. Cfare me duhet mua nje shqiptar, ose respekti i tij, kur nuk ndihet i ofenduar per masakrat e serbeve ne Kosove, ku jane masakruar femije, gra, pleq, gra shtatzena !?
Vetem nje njeri i pandjenja, qe i kane vdekur ndjenjat e te qenurit njeri, ne kete rast njeri shqiptar, nuk ndjen dhimbje.

Eh po, e bajsh me shendet enderr, se ti ben pjese ketu. Nuk isha une ai qe tfuta ne kete grup, ishe vet ti.
 
Edhe kullat turke apo urat mbulohen me flamurin shqiptar ne pavarsi, apo me te kosoves. mos sillni analogji pa lidhje.

Ndesa per ato te serbise cuditerisht dhe krejt analistet neper studio nuk e dinin ca kishte paraqit charli hebdoja. lol
 
Edhe kullat turke apo urat mbulohen me flamurin shqiptar ne pavarsi, apo me te kosoves. mos sillni analogji pa lidhje.

Ndesa per ato te serbise cuditerisht dhe krejt analistet neper studio nuk e dinin ca kishte paraqit charli hebdoja. lol
Kete as se di per turqit as per serbet .. e di ckam ven Re.. kto hamendsimet .. sikur ja u bejm Kastile.. po rri o Sol jeta ka Dynamik te ndryshme ne shtete te ndryshme... une per vete kam 3dy vjet qe skam TV.. psh .. kupton qe aspak nuk sillet jeta rreth frances .. apo problemeve te tyre
 
Redaktimi i fundit:
@Soulmind , skam dashur asnjehere te bej ndasi se kush eshte me shqiptar me patriot etj. Por tani po vertetohet, qe shqiptaret e Kosoves jane me patriota, japin shpirtin per Shqiperi, eshte vertetu cdo here kjo. Por per enderren kjo nuk con peshe, sepse qenka e pandjenja. Nuk ndjehet e ofenduar nese "zoti" ne te cilin beson, i shfaqet ne karikatura, nuk ndjehet e ofenduar as per femijet e masakruar te shfaqur ne karikatura.
Per mua, personi i tille eshte Katil themi ne, i pandjenja. Vetem sllavet, serbet, nuk ndjenin dhimbje as kur i shihnin e as kur i kryenin ato krime.
 
Dhe kjo eshte menyra me e civilizuar ..te hidhet ne gjygj , te gjobitet etj etj.
Pra ndjehesh i lenduar .. para gjygjit ..kaq .
Ndersa Presidenti Frances jo vetem qe nuk distancohet, por eshte ideatori qe karikaturat te behen gjigande, nje president pederast sebashku me gazetaret pederaste te Charlit ofendojne 2 miliard besimtare.
Tallesh ti ?!?
 
Ndersa Presidenti Frances jo vetem qe nuk distancohet, por eshte ideatori qe karikaturat te behen gjigande, nje president pederast sebashku me gazetaret pederaste te Charlit ofendojne 2 miliard besimtare.
Tallesh ti ?!?

Duhet te gjobitet edhe presidente, sipas logjikes se sllaves.
 
Cdo gje tjeter mund te jete, por kurrsesi shpifje. E pranove se nuk ofendohesh. Cfare me duhet mua nje shqiptar, ose respekti i tij, kur nuk ndihet i ofenduar per masakrat e serbeve ne Kosove, ku jane masakruar femije, gra, pleq, gra shtatzena !?
Vetem nje njeri i pandjenja, qe i kane vdekur ndjenjat e te qenurit njeri, ne kete rast njeri shqiptar, nuk ndjen dhimbje.

Eh po, e bajsh me shendet enderr, se ti ben pjese ketu. Nuk isha une ai qe tfuta ne kete grup, ishe vet ti.
Nuk ofendohem nga karikatura se sjemi dhe nuk me perfaqson nje karikatur shtetin tim.. besimin tim apo gjuhen time .. por te besh dopio moral.. te ofendohesh nga nje karikatur ama te pranosh si shtet vlla nje shtet qe te ka shkri identitetin per 500 vjet sic ka ber turku ..te ka perdhunuar dhe vazhdon e ben dhe pranohet haptas sidomos ne kosove ..do te me tregosh mua qe serbi qenka me keq se turku ? .. apo ajo ste dhemb se e keni harruar .. sa per serbin .. une se flas ate gjuhe as ne kishe ortodokse skam qen .. ti pranove qe flet dhe ke perkthyer .. ndaj dhe metodat hidh gurin e fsheh doren po me duken serbe . Mbaje me shnet
 
Redaktimi i fundit:
Nuk ofendohem nga karikatura se sjemi dhe nuk me perfaqson nje karikatur shtetin tim.. besimin tim apo gjuhen time .. por te besh dopio moral.. te ofendohesh nga nje karikatur ama te pranosh si shtet vlla nje shtet qe te ka shkri identitetin per 500 vjet sic ka ber turku ..te ka perdhunuar dhe vazhdon e ben dhe pranohet haptas sidomos ne kosove ..do

Fillove vallen? Kur ske argumente, kercen tek turku. Nuk e di, kam nje bindje qe nuk je shqiptare por shkruan dhe flet shqip. Paguhesh?
 
Prap te shkohet ne instancat me te larta .. vetem keshtu zgjidhen .. demostrata dhe fjala e lire .. nese se ke kuptuar qe keshtu funksionon Europa ather sorry
 
Fillove vallen? Kur ske argumente, kercen tek turku. Nuk e di, kam nje bindje qe nuk je shqiptare por shkruan dhe flet shqip. Paguhesh?
Te djeg e.. nuk te pi uje me mua kjo .. shko thuaj kujt je mesuar .. une kam mendimin e lire dhe e di qe nepermjet kishave ortodokse si greket dhe serbet por .. ne menyre massive turqit perdoren besimin/ konvertimin per te na asmiluar.
Tani per mua fol ca te duash se askjo sme prek .. por kto jane metodat qe perdorin armiqt tane .. fix keto qe mundohesh te besh ti .
 
O njerez, mjaft e kthyet debatin ne personal me kedoqofte.
Nuk ofendohem nga karikatura se sjemi dhe nuk me perfaqson nje karikatur shtetin tim.. besimin tim apo gjuhen time .. por te besh dopio moral.. te ofendohesh nga nje karikatur ama te pranosh si shtet vlla nje shtet qe te ka shkri identitetin per 500 vjet sic ka ber turku ..te ka perdhunuar dhe vazhdon e ben dhe pranohet haptas sidomos ne kosove ..do te me tregosh mua qe serbi qenka me keq se turku ? .. apo ajo ste dhemb se e keni harruar .. sa per serbin .. une se flas ate gjuhe as ne kishe ortodokse skam qen .. ti pranove qe flet dhe ke perkthyer .. ndaj dhe metodat hidh gutin e fsheh doren po me duken serbe . Mbaje me shnet
Me kete qe the i grise masken👍

Tani prit sulme personale, prit te thone qe je kineze, franceze, gjermane, antishqiptare, prit opinione personale mbi ty dhe mendimet e tua sepse keshtu bejne te gjithe.
Kur ju mbarojne argumentat ose kur kapen ngushte sulmojne personalisht.
Mos bjer ne gracken e tyre, mos e ul veten ne debat personal!!!
 
@Soulmind , skam dashur asnjehere te bej ndasi se kush eshte me shqiptar me patriot etj. Por tani po vertetohet, qe shqiptaret e Kosoves jane me patriota, japin shpirtin per Shqiperi, eshte vertetu cdo here kjo. Por per enderren kjo nuk con peshe, sepse qenka e pandjenja. Nuk ndjehet e ofenduar nese "zoti" ne te cilin beson, i shfaqet ne karikatura, nuk ndjehet e ofenduar as per femijet e masakruar te shfaqur ne karikatura.
Per mua, personi i tille eshte Katil themi ne, i pandjenja. Vetem sllavet, serbet, nuk ndjenin dhimbje as kur i shihnin e as kur i kryenin ato krime.
Ndjenjat e tua, te mi te @Endrra te @Soulmind etj nuk pijn uj

Cfare pin uj eshte e drejta e hebos te hedh ato qe hedh
 
Po pra .. po nuk e ofenduam.. personalisht thash eshte Franca shtet laik .. o pranoje o ik .
Mu kthy .. ti sje prek per talljet qe jane ber kosoves ne ate revist .
Realisht as se di dhe as jetoj ne France .
Keshtu ju pergjigja dhe mu kthye ..
Je antishqiptare ..serbe etj etj .
Une nuk e di se si nje njeri normal e me teper i sherben fese ..do te manipuloje e te shpife !
Pra a nuk eshte ky nje nxites i hasmerise si ata qe kta po i denojne ?
Presin respekt dhe duan ti akceptojne por shperndajne vetem djallezi ?
Une them qe fene myslimane .. njerez si ky e prishin .
Nuk i prish pune karikatura kujt se Zoti i del zot vetes vete .
Kupton .
Endrra nuk kam qef me nderhy mes dy personave apo me bere avokatin e askujt, une them ne pergjitjesi, asnjeher nuk e kuptoj dikend qe e shan njeriun e vet per nje njeri me nacionalitet te huaj, kur ishte lufta ne Kosove nuk me erdh arabi e as turku ne UCK e as franqezi, po me erdhe shqiptari katolik e ortodoks nga Shqiperia dhe shqiptaret musliman nga trevat e tjera, pra aty e shohim qe jemi nje te bashkuar dhe fe-ja eshte diqka e mbrendshme dhe jo qe dilet e rrahet gjyks para tjereve.
Mu per veti nuk me bejn peshtypje karikaturat e as ofendimet sa me bejne pershtypje ata qe i paraqesin kur e din reagimin.
Une nje gje mendoj qe Zoti eshte i plotfuqishem ta mbroj veten pa ndihmen e askujt ne tok apo ne qiell.
 
Endrra nuk kam qef me nderhy mes dy personave apo me bere avokatin e askujt, une them ne pergjitjesi, asnjeher nuk e kuptoj dikend qe e shan njeriun e vet per nje njeri me nacionalitet te huaj, kur ishte lufta ne Kosove nuk me erdh arabi e as turku ne UCK e as franqezi, po me erdhe shqiptari katolik e ortodoks nga Shqiperia dhe shqiptaret musliman nga trevat e tjera, pra aty e shohim qe jemi nje te bashkuar dhe fe-ja eshte diqka e mbrendshme dhe jo qe dilet e rrahet gjyks para tjereve.
Mu per veti nuk me bejn peshtypje karikaturat e as ofendimet sa me bejne pershtypje ata qe i paraqesin kur e din reagimin.
Une nje gje mendoj qe Zoti eshte i plotfuqishem ta mbroj veten pa ndihmen e askujt ne tok apo ne qiell.
Kush eshte shqiptar i vertet ktu .. te heq kapelen vlla !
 
Kush eshte shqiptar i vertet ktu .. te heq kapelen vlla !
Beso qe ketu lexoj keqkuptime dhe aludime te ngutura se thelle e thelle ndjenjat per njetjetrin jane me te bashkuar se kurr, kur ra termeti e pash edhe me shume se sa te bashkuar jemi si komb, ne po ta kishim politiken e mire, sot do na kishin lakmi vendet e zhvilluar te Evropes.
Nuk duhet me ra viktim e orkestrave qe behen nga organizatat me te larta qe e kontrollojn globin si te don vet.
 
Te djeg e.. nuk te pi uje me mua kjo .. shko thuaj kujt je mesuar .. une kam mendimin e lire dhe e di qe nepermjet kishave ortodokse si greket dhe serbet por .. ne menyre massive turqit perdoren besimin/ konvertimin per te na asmiluar.
Tani per mua fol ca te duash se askjo sme prek .. por kto jane metodat qe perdorin armiqt tane .. fix keto qe mundohesh te besh ti .

Perse te me djeg :D? Une them shyqyr qe pas ketyre viteve e mora vesh kush jeni. Pra forumi spaska "turq", por greko-sllave shqipfolesa.

U desht me heret ta kuptoje, por better late than never :D
 
Beso qe ketu lexoj keqkuptime dhe aludime te ngutura se thelle e thelle ndjenjat per njetjetrin jane me te bashkuar se kurr, kur ra termeti e pash edhe me shume se sa te bashkuar jemi si komb, ne po ta kishim politiken e mire, sot do na kishin lakmi vendet e zhvilluar te Evropes.
Nuk duhet me ra viktim e orkestrave qe behen nga organizatat me te larta qe e kontrollojn globin si te don vet.
Pikerisht .. i mbeshtetemi vendeve arabe per besim .. vendeve europiane per vende pune .. e harrojme qe per qef te gjitha ato duan te na shkrijne te mos egzistojme .
 
Perse te me djeg :D? Une them shyqyr qe pas ketyre viteve e mora vesh kush jeni. Pra forumi spaska "turq", por greko-sllave shqipfolesa.

U desht me heret ta kuptoje, por better late than never :D
At jo vetem turk qenke zotrote por edhe Serb .. epo mire pra
. Diskutimi mbaroj
.por nje gje mbaje vath ne vesh .. Shqiptarija do triumfoj.. sdo ja dilni kurre te na fshini nga kjo toke .
Zoti foli shqip !!
 
 • Haha
Reactions: Ber
Pikerisht .. i mbeshtetemi vendeve arabe per besim .. vendeve europiane per vende pune .. e harrojme qe per qef te gjitha ato duan te na shkrijne te mos egzistojme .
Po jo rastesisht e them une qe ne jemi shume te mire por jemi popull me naiv se ende jetojm me te shpresen qe na dojn neve shum, kur e dim thellesisht se kush na do si na do.
 
At jo vetem turk qenke zotrote por edhe Serb .. epo mire pra
. Diskutimi mbaroj
.por nje gje mbaje vath ne vesh .. Shqiptarija do triumfoj.. sdo ja dilni kurre te na fshini nga kjo toke .
Zoti foli shqip !!

Shqiptari do te triumfoje, por ai shqiptar qe ka ndjenja, jo ajo pa ndjenja si ju, e pashpirt :D Fakti qe me citon cdohere, e verteton se te dogji qe tdoli maska.
 
Shqiptari do te triumfoje, por ai shqiptar qe ka ndjenja, jo ajo pa ndjenja si ju, e pashpirt :D Fakti qe me citon cdohere, e verteton se te dogji qe tdoli maska.
Ehe .. imagjino sa bukur e dredh dhe je hoxh pale .. dore me dore te rre ahahah
Kur ske turp ather lejohesh me ba ca te dush .. vec Zoti te ndihmoft
 
Perse te me djeg :D? Une them shyqyr qe pas ketyre viteve e mora vesh kush jeni. Pra forumi spaska "turq", por greko-sllave shqipfolesa.

U desht me heret ta kuptoje, por better late than never :D
O vlla, po pse arrini ne konkludime, po ata franqezet bejne karikatura e kan per veti dhe haptazi e dim qe jane aleat me shkijet dhe kuptohet interesi per ta me ta eshte me i madh se sa me ne, se ne jemi vend i varfur dhe i vogel karshi Serbis.
Tjetra kur emigrun heren e fundit shqiptaret e Kosoves ne Franc qe kaluan nga Hungaria, ne kampe u kapen aq keq me zonave arabe, sa qe me mend nuk mundesh me marr, une per veti kam shkel vende te Evropes shume, nje shumic e tyre fe-n e kan vetem si mbules se ne karakter shume jane te keqij qe me mend nuk e merr.
Dhe normal qe do ket problem mentaliteti aty kur gershetohen dy popuj komplet te ndryshem.
 
O vlla, po pse arrini ne konkludime, po ata franqezet bejne karikatura e kan per veti dhe haptazi e dim qe jane aleat me shkijet dhe kuptohet interesi per ta me ta eshte me i madh se sa me ne, se ne jemi vend i varfur dhe i vogel karshi Serbis.
Tjetra kur emigrun heren e fundit shqiptaret e Kosoves ne Franc qe kaluan nga Hungaria, ne kampe u kapen aq keq me zonave arabe, sa qe me mend nuk mundesh me marr, une per veti kam shkel vende te Evropes shume, nje shumic e tyre fe-n e kan vetem si mbules se ne karakter shume jane te keqij qe me mend nuk e merr.
Dhe normal qe do ket problem mentaliteti aty kur gershetohen dy popuj komplet te ndryshem.

Shoku, une nga familja kam qe jane tzhdukur gjate luftes, ca te masakruar. Dhe kur thua ti une sndjehem e ofenduar e as asgje tjeter, cfare pret ti, ncfare konkludimi ? Mfal shokut po tipat e tille per mu mujn me kan veq patriota me baterija, qe lehin nforuma, edhe per 28 nentor e ndrrojne foton e profilit e qesin flamurin ose Skenderbeun, ama nzemer jon grek, e shkije e sllav e gjithcka tjeter po kurr shqiptar.
 
O vlla, po pse arrini ne konkludime, po ata franqezet bejne karikatura e kan per veti dhe haptazi e dim qe jane aleat me shkijet dhe kuptohet interesi per ta me ta eshte me i madh se sa me ne, se ne jemi vend i varfur dhe i vogel karshi Serbis.
Tjetra kur emigrun heren e fundit shqiptaret e Kosoves ne Franc qe kaluan nga Hungaria, ne kampe u kapen aq keq me zonave arabe, sa qe me mend nuk mundesh me marr, une per veti kam shkel vende te Evropes shume, nje shumic e tyre fe-n e kan vetem si mbules se ne karakter shume jane te keqij qe me mend nuk e merr.
Dhe normal qe do ket problem mentaliteti aty kur gershetohen dy popuj komplet te ndryshem.
O ta hanksha locken shqiptare.. si flet shqip.. paster pa gabime . SI I KA ZAKON NJE SHQIPTARI TE VERTET .
Jo me e dredh si turk a serb.. sipas interesit.
 
Private conversations
Help Users
  Top