• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Makron kundërpërgjigjet, karikaturat e profetit Muhamed “bëhen gjigande”


Presidenti francez, Emanuel Makron i është përgjigjur dhëmbë për dhëmbë sulmeve të fundit radilkale në Francë.
Ai ka dhënë leje që kartikaturat e profetit Muhamed, të revistës “Charlie Hebdo”, të shfaqen në muret e ndërtesave qeveritare.

Kështu Makron ka zgjedhur t’i shpallë luftë radikalizmit islamik, pasi këto karikatura i kushtuan jetën disa ditë më parë një mësuesi në Paris.
Më 16 tetor një 18-vjeçar me origjinë nga Çeçenia vrau mësuesin e historisë, Samuel Paty, pasi ai kishte treguar në klasë karikatura të Profetit Muhamed.
Me shfaqjen e karikaturave, Makron përforcon mesazhin e tij për tolerancë zero ndaj fanatizmit islamik. Në të njëjtën linjë kanë qenë edhe deklaratat e tij në fjalimet zyrtare dhe nisma ligjore.

Makron ka paralajmëruar për izolim fetar bazuar në tendencat separatiste, të cilat tani duket se janë një problem serioz për shoqërinë franceze.
Në anën e presidentit duket se qëndrojnë francezët të cilët, megjithëse tolerantë, nuk mund të lejojnë më fenomene të tjera siç ishte vrasja e fundit e profesorit fatkeq.
Opinion.al
 
Ish-kryeministri i Malajzisë ka thënë se “myslimanët kanë të drejtë që të vrasin miliona francezë”, disa orë pasi një terrorist 21-vjeçar vrau me thikë 3 persona në një kishë në Nisë të Francës.

Mahathir Mohamad, i cili humbi pushtetin në shkurt të këtij viti, tha se liria e shprehjes “nuk përfshin ofendimin e njerëzve të tjerë”, duke iu referuar karikaturave satirike të Profetit Muhamed.Lexo edhe: Sulmi terrorist në Nisë, publikohen fotot e agresorit
95-vjeçari shtoi se nuk aprovonte krimet makabër, por tha se kur tregon mungesë respekti ndaj një feje, ka njerëz të zemëruar që vrasin.

“Përgjatë historisë, francezët kanë vrarë miliona njerëz. Shumë prej tyre kanë qenë myslimanë. Myslimanët kanë të drejtë që të zemërohen dhe të vrasin miliona francezë për masakrat e së shkuarës”, shkroi në Twitter ish-kryeministri.

Më tej, politikani që ka qenë kryeministër i Malajzisë për 24 vite, theksoi se Presidenti francez Emmanuel Macron “ishte primitiv dhe aspak i civilizuar”
Periskopi
 
Asigjo smora vesh nga diskutimet me siper
Humb llogjika , plas batardia

Gjithsesi
Mendimi im eshte qe karikaturat jane karikatura qe i karikaturon karikaturisti dhe si te tilla jane brenda llojit te tij.
Ama me duket ofese te ver ne loje nje besim ..cilido qofte ai!
Por nje besimtar i mire nuk duhet te impaktohet nga keto pasi ne besimin e tij thuhet, se do jete gjithnje dikush qe do ver ne dyshim, loje , mosbesim ,diskutim besimin e tij
Munde me forcen e llogjikes, ne te kundert thjesht injoro
Te sulmosh do te thote se brenda teje nuk ka besim por radikalizem dhe dhunen qofte kjo e psikologjike e justifikon me me fyu ronde!
Nuk ndryshon as ti nga askushi pastaj

Bej dallimn!
 
@Soulmind , skam dashur asnjehere te bej ndasi se kush eshte me shqiptar me patriot etj. Por tani po vertetohet, qe shqiptaret e Kosoves jane me patriota, japin shpirtin per Shqiperi, eshte vertetu cdo here kjo. Por per enderren kjo nuk con peshe, sepse qenka e pandjenja. Nuk ndjehet e ofenduar nese "zoti" ne te cilin beson, i shfaqet ne karikatura, nuk ndjehet e ofenduar as per femijet e masakruar te shfaqur ne karikatura.
Per mua, personi i tille eshte Katil themi ne, i pandjenja. Vetem sllavet, serbet, nuk ndjenin dhimbje as kur i shihnin e as kur i kryenin ato krime.
Une ketu nuk pajtohem Loverboy sepse te pakten une patriotizmin nuk e mas me situaten e sotme. Ne fakt ne fakt e verteta nuk shikohet kurre ne te tashmen! Historikisht, dhe per kete jam e bindur sidomos keto vite ku me historine kam me shume lidhje, eshte e ditur se njeriu arrin ta shohe pamjen e plote vetem pasi ka kaluar 1 periudhe. Ai e sheh si spektator dhe arrin te vendose balancin llogjik. Momentalisht ne kohen e tashme ne nuk jemi ne gjendje ta bejme ate, por gjithkush perpiqet te mendoje e veproje ate qe i duket me e drejte! Pra, shkurtimisht patriotizmin Shqiptar une e mas me luftetaret, kleriket, shqiptarin e djeshem, jo te sotem.

Mgjth, ne lidhje me patriotizmin shqiptar apo kosovar. Nuk merret forumi si reference. Ndoshta filan fisteku qe thote keto sot s'ma ndjen per talljet me kosovaret e ben vec qe t'mos i bjere poshte qendrimi i pare"se liria e fjales (ofendimit) qendron mbi gjithcka" Lol. Shqiptari cdo gje pranon vec fjalen nuk e kthen. :p

E dyta, edhe nese ka shqiptar qe nuk merziten per luften e Kosoves, ke edhe kosovar qe thone: Shqiptaret e kane meritu Enverin! Turp i botes! Andaj, ne shqiparet patriotizmin o vlla e kemi neper ndeshje se per gje tjeter njesoj jemi. Por, te mos harrojme dhe dicka: Ecuria e Kosoves dhe Shqiperise pas pavaresise ka qene e ndryshme. Ju nje popull i ndare nga nena dhe syte drejt atdheut, ndersa ne nje vend i izoluar i cili na theu dhe derrmoi cdo ndjenje, na hoqi Zotin e atdheun, edhe ne vend te tyre ngriti kultin e Partise!
 
Asigjo smora vesh nga diskutimet me siper
Humb llogjika , plas batardia

Gjithsesi
Mendimi im eshte qe karikaturat jane karikatura qe i karikaturon karikaturisti dhe si te tilla jane brenda llojit te tij.
Ama me duket ofese te ver ne loje nje besim ..cilido qofte ai!
Por nje besimtar i mire nuk duhet te impaktohet nga keto pasi ne besimin e tij thuhet, se do jete gjithnje dikush qe do ver ne dyshim, loje , mosbesim ,diskutim besimin e tij
Munde me forcen e llogjikes, ne te kundert thjesht injoro
Te sulmosh do te thote se brenda teje nuk ka besim por radikalizem dhe dhunen qofte kjo e psikologjike e justifikon me me fyu ronde!
Nuk ndryshon as ti nga askushi pastaj

Bej dallimn!

O Mon, a t'perqafoj icik? ^_^
 
Ish-kryeministri i Malajzisë ka thënë se “myslimanët kanë të drejtë që të vrasin miliona francezë”, disa orë pasi një terrorist 21-vjeçar vrau me thikë 3 persona në një kishë në Nisë të Francës.

Mahathir Mohamad, i cili humbi pushtetin në shkurt të këtij viti, tha se liria e shprehjes “nuk përfshin ofendimin e njerëzve të tjerë”, duke iu referuar karikaturave satirike të Profetit Muhamed.Lexo edhe: Sulmi terrorist në Nisë, publikohen fotot e agresorit
95-vjeçari shtoi se nuk aprovonte krimet makabër, por tha se kur tregon mungesë respekti ndaj një feje, ka njerëz të zemëruar që vrasin.

“Përgjatë historisë, francezët kanë vrarë miliona njerëz. Shumë prej tyre kanë qenë myslimanë. Myslimanët kanë të drejtë që të zemërohen dhe të vrasin miliona francezë për masakrat e së shkuarës”, shkroi në Twitter ish-kryeministri.

Më tej, politikani që ka qenë kryeministër i Malajzisë për 24 vite, theksoi se Presidenti francez Emmanuel Macron “ishte primitiv dhe aspak i

Une ketu nuk pajtohem Loverboy sepse te pakten une patriotizmin nuk e mas me situaten e sotme. Ne fakt ne fakt e verteta nuk shikohet kurre ne te tashmen! Historikisht, dhe per kete jam e bindur sidomos keto vite ku me historine kam me shume lidhje, eshte e ditur se njeriu arrin ta shohe pamjen e plote vetem pasi ka kaluar 1 periudhe. Ai e sheh si spektator dhe arrin te vendose balancin llogjik. Momentalisht ne kohen e tashme ne nuk jemi ne gjendje ta bejme ate, por gjithkush perpiqet te mendoje e veproje ate qe i duket me e drejte! Pra, shkurtimisht patriotizmin Shqiptar une e mas me luftetaret, kleriket, shqiptarin e djeshem, jo te sotem.

Mgjth, ne lidhje me patriotizmin shqiptar apo kosovar. Nuk merret forumi si reference. Ndoshta filan fisteku qe thote keto sot s'ma ndjen per talljet me kosovaret e ben vec qe t'mos i bjere poshte qendrimi i pare"se liria e fjales (ofendimit) qendron mbi gjithcka" Lol. Shqiptari cdo gje pranon vec fjalen nuk e kthen. :p

E dyta, edhe nese ka shqiptar qe nuk merziten per luften e Kosoves, ke edhe kosovar qe thone: Shqiptaret e kane meritu Enverin! Turp i botes! Andaj, ne shqiparet patriotizmin o vlla e kemi neper ndeshje se per gje tjeter njesoj jemi. Por, te mos harrojme dhe dicka: Ecuria e Kosoves dhe Shqiperise pas pavaresise ka qene e ndryshme. Ju nje popull i ndare nga nena dhe syte drejt atdheut, ndersa ne nje vend i izoluar i cili na theu dhe derrmoi cdo ndjenje, na hoqi Zotin e atdheun, edhe ne vend te tyre ngriti kultin e Partise!
Me referohesh mua me ate qe sma ndje .. por une e di si veproj e cfare shkruaj .. tjeter se zoteria ne fjal manipulon faktet .. nese shqipja e ka lene ne balte e skupton ather i falet .
Por nuk mund te jap mendim per dicka qe skam Info e te genjej qe u indinjova .
Kupton qe mua apo qendrimi im ndaj nje shteti qe i behen padrejtesi rshte njesoj ..ah per vendin tim ngaqe e njoh me mire dhemb natyrisht me shume.
Por kjo ska te bej me faktin qe shtetet laike keshtu funksjonojn .
Nese nje gazete ben skandal .. perse duhet tme prek mua.. te Hertha kot .
Merre situaten ne dore dhe hidhe ne gjygj gazeten.
Pra pyetja ishte nese isha indonjuar une per karikaturat ndaj uck apo kosoves ..
Une thsshe sjam ne dijeni kur dhe pse jane ber.
Kunderpyetja ishte .. ti qe e vure re kete padrejtesi cfare hapi more ?
Natyrisht skish pergjigje .. se ska marr asnje hap .
Thjesht e perdori per tu kthye mua ne menyre personale.
Spo perseris termat qe perdori.. se me vjen turp qe uli veten deri ne atwe pike..cfare nuk shkon ketu se kuptoj
 
Me referohesh mua me ate qe sma ndje .. por une e di si veproj e cfare shkruaj .. tjeter se zoteria ne fjal manipulon faktet .. nese shqipja e ka lene ne balte e skupton ather i falet .
Por nuk mund te jap mendim per dicka qe skam Info e te genjej qe u indinjova .
Kupton qe mua apo qendrimi im ndaj nje shteti qe i behen padrejtesi rshte njesoj ..ah per vendin tim ngaqe e njoh me mire dhemb natyrisht me shume.
Por kjo ska te bej me faktin qe shtetet laike keshtu funksjonojn .
Nese nje gazete ben skandal .. perse duhet tme prek mua.. te Hertha kot .
Merre situaten ne dore dhe hidhe ne gjygj gazeten.
Pra pyetja ishte nese isha indonjuar une per karikaturat ndaj uck apo kosoves ..
Une thsshe sjam ne dijeni kur dhe pse jane ber.
Kunderpyetja ishte .. ti qe e vure re kete padrejtesi cfare hapi more ?
Natyrisht skish pergjigje .. se ska marr asnje hap .
Thjesht e perdori per tu kthye mua ne menyre personale.
Spo perseris termat qe perdori.. se me vjen turp qe uli veten deri ne ste pike..cfare nuk shkon ketu se kuptoj
Jo, nuk e kam ndjek debatin tuaj, pervec 1 komenti ne fund, dhe nuk di a jane shprehur te tjere ketu ne FV mbi punen e Kosoves, ama kam pare ne opinione qe krejt gazetaret shqiptar ja benin: "duhet vertetuar a kane karkaturuar luften apo jo".Lol. Dhe tmendosh qe gazetari dueht te ishte i pari qe duhej ti dinte. Pra, ndaj thash "filan fisteku" sepse nuk jam ne gjendje te gjykoj debatin mes jush pa lexu krejt komentet. Po ta kisha per ty posacerisht thoja: Endrra se nuk ka ndonje gje :D
 
Jo, nuk e kam ndjek debatin tuaj, pervec 1 komenti ne fund, dhe nuk di a jane shprehur te tjere ketu ne FV mbi punen e Kosoves, ama kam pare ne opinione qe krejt gazetaret shqiptar ja benin: "duhet vertetuar a kane karkaturuar luften apo jo".Lol. Dhe tmendosh qe gazetari dueht te ishte i pari qe duhej ti dinte. Pra, ndaj thash "filan fisteku" sepse nuk jam ne gjendje te gjykoj debatin mes jush pa lexu krejt komentet. Po ta kisha per ty posacerisht thoja: Endrra se nuk ka ndonje gje :D
E mire .. mbase e kuptoj shqipen me mire lol
 
Tani nese franca te ofron lirin e besimit,nuk don me than se duhet me tall besimin e tjetrit vetem pse i jepet mundesia..kjo eshte injoranc .ajde tek un por bej si them un.Ky manjaku do i jep fund frances siq kan nis.mir nese ke pun me besimtar..po jo edhe me nje prejgamber qe ndjekin rrugen e tij shum besimtar..vrasja se ndodhi ne dy xhami ne zeland ,askush nuk ju kunderpergjigj..se muslimani e kan te ndaluar hakmarrjen..por kta po prekin nje qeshtje shum delikate..pastaj ju vete po i nxisni njerzt te jen terorist.
 
@Soulmind te krahasosh periudhen e xhaxhit enver me masakrat ne Kosove, me duket qesharake me tvertet. Cdo periudhe izolimi, si do tjeter qe ta quajsh, i ka ato demet e saja ne njeren apo tjetren forme, por hajr ska dihet. Per ate patriotizmin neper futboll, as ketu spajtohem, sepse po e gjykon nje ceshtje vetem bazuar neper media.
 
Historikisht lufta civile ka qen lufta me shkatrrimtare . Dhe kjo ndodhi sistematikisht ne Shqiperi .per 40 vjet. eh moj @Soulmind .. ste beson kush pa e provuar.
 
@Soulmind te krahasosh periudhen e xhaxhit enver me masakrat ne Kosove, me duket qesharake me tvertet. Cdo periudhe izolimi, si do tjeter qe ta quajsh, i ka ato demet e saja ne njeren apo tjetren forme, por hajr ska dihet. Per ate patriotizmin neper futboll, as ketu spajtohem, sepse po e gjykon nje ceshtje vetem bazuar neper media.
Nuk me ke kuptuar, ose une nuk kam qene e qarte!

Te thash: kosova nje shtet i cili u nda nga toka ame. E luftuar prej Serbit dhe normal qe do iahte patriote dhe kryefjale te saj ka atdheun.

Shqiperia: nje vend i izoluar ku komunizmi i shfarosi shume ndjenja perkatesie, sic jane fetare dhe atdhetare madje. Sepse tek ne me shume duhej partia se atdheu,me shume partia se njeriu, me shume partia se Zoti. Pra, Ambjenti zhvillues i dy vendeve ka qene i ndryshem. E si mund te krahasohen te dy?!

Sa per futbollin dhe tifozllikun nuk u nisa nga mediat. Por nga realiteti qe shohim perdite.
 
Sa per futbollin dhe tifozllikun nuk u nisa nga mediat. Por nga realiteti qe shohim perdite.

Eshte realiteti qe ke pare dhe padyshim qe njeriu niset nga pervoja e tij personale. Une kam pare edhe realitetin tjeter qe e kam ceke.
 
Eshte realiteti qe ke pare dhe padyshim qe njeriu niset nga pervoja e tij personale. Une kam pare edhe realitetin tjeter qe e kam ceke.
Po dhe une per ate qe shoh vete flas! Dhe u mundova te jem realiste. Se me mare raste sporadike mbaj mend me tregonte 1 tjeter ketu e 10 vjet me pare: Disa student te kosoves kur i pyesnin diten nga jeni thonin Kosova, naten kur ktheheshin ne 2 te nates e i pyeste roja te dera (jasht orarit qe nuk lejohej) ja benin rojave jemi prej Shqiperie. 🤣🤣
 
Po dhe une per ate qe shoh vete flas! Dhe u mundova te jem realiste. Se me mare raste sporadike mbaj mend me tregonte 1 tjeter ketu e 10 vjet me pare: Disa student te kosoves kur i pyesnin diten nga jeni thonin Kosova, naten kur ktheheshin ne 2 te nates e i pyeste roja te dera (jasht orarit qe nuk lejohej) ja benin rojave jemi prej Shqiperie. 🤣🤣
E pra kosovaret nuk rrin deri von jasht ..e te shqiperis rri se jan me trima😝
 
Shteti frances po shkel nene te konventes europiane te te drejtave te njeriut.

Ath konventa europiane e te drejtave te njeriut thote:

NENI 9 Liria e mendimit, e ndërgjegjes dhe e fesë

1. Çdokush ka të drejtën e lirisë së mendimit, të ndërgjegjes e të fesë; kjo e drejtë nënkupton lirinë për të ndryshuar fenë ose besimin dhe lirinë, qoftë individualisht ose kolektivisht, publikisht ose privatisht nëpërmjet kultit, mësimdhënies, praktikave dhe kryerjes së riteve. 2. Liria e shfaqjes së fesë ose besimeve të dikujt nuk mund t’i nënshtrohet kufizimeve të tjera, përveç atyre të parashikuara nga ligji dhe që përbëjnë masa të nevojshme në një shoqëri demokratike në interes të sigurisë publike, për mbrojtjen e rendit publik, të shëndetit ose të moralit ose për mbrojtjen e të drejtave dhe të lirive të të tjerëve.

NENI 10 Liria e shprehjes

1. Çdokush ka të drejtën e lirisë së shprehjes. Kjo e drejtë përfshin lirinë e mendimit dhe lirinë për të marrë ose për të dhënë informacione dhe ide pa ndërhyrjen e autoriteteve publike dhe pa marrë parasysh kufijtë. Ky nen nuk i ndalon Shtetet që t’u 12 13 kërkojnë ndërmarrjeve të transmetimit audioviziv, televiziv ose kinematografik të pajisen me liçencë. 2. Ushtrimi i këtyre lirive që përmban detyrime dhe përgjegjësi, mund t’u nënshtrohet atyre formaliteteve, kushteve, kufizimeve ose sanksioneve të parashikuara me ligj dhe që janë të nevojshme në një shoqëri demokratike, në interes të sigurisë kombëtare, integritetit territorial ose sigurisë publike, për mbrojtjen e rendit dhe parandalimin e krimit, për mbrojtjen e shëndetit ose të moralit, për mbrojtjen e dinjitetit ose të të drejtave të të tjerëve, për të ndaluar përhapjen e të dhënave konfidenciale ose për të garantuar autoritetin dhe paanshmërinë e pushtetit gjyqësor.


NENI 14

Ndalimi i diskriminimit

Gëzimi i të drejtave dhe i lirive të përcaktuara në këtë Konventë duhet të sigurohet, pa asnjë dallim të bazuar në shkaqe të tilla
si seksi, raca, ngjyra, gjuha, feja, mendimet politike ose çdo mendim tjetër, origjina kombëtare ose shoqërore, përkatësia në
një minoritet kombëtar, pasuria, lindja ose çdo status tjetër.
Po te lexosh jurisprudencen e Gjykates Evropiane per te Drejtat e Njeriut ajo qe vihet re eshte qendrimi qe mbajne mbi mbrojtjen absolute te lirise se shprehjes. Madje ne nje nga çeshtjet e para mbi lirine e shprehjes, dhe qe vazhdon te aplikohet edhe sot, konkluzioni ishte qe "freedom of expression is applicable not only to ‘information’ or ‘ideas’ that are favourably received or regarded as inoffensive or as a matter of indifference, but also to those that offend, shock or disturb the State or any sector of the population.” Domethene, ne shqip (me ndihmen e google translate :lol: ), qe lirija e shprehjes duhet mbrojtur edhe ne lidhje me informacione dhe ide qe ofendojne, trondisin ose shqetsojne Shtetin ose nje pjese te popullates. Ndersa, per sa i perket lirise se mendimit, ndërgjegjes dhe fesë, Gjykata ju ka dhene gjithmone a wide margin of appreciation Shteteve anetare per te vendosur rregullat e veta ne sferen e fese dhe besimit, duke e ditur se sa perçarese dhe sensitive eshte si ceshtje, kshu qe Franca eshte ne rregull.
 
Po te lexosh jurisprudencen e Gjykates Evropiane per te Drejtat e Njeriut ajo qe vihet re eshte qendrimi qe mbajne mbi mbrojtjen absolute te lirise se shprehjes. Madje ne nje nga çeshtjet e para mbi lirine e shprehjes, dhe qe vazhdon te aplikohet edhe sot, konkluzioni ishte qe "freedom of expression is applicable not only to ‘information’ or ‘ideas’ that are favourably received or regarded as inoffensive or as a matter of indifference, but also to those that offend, shock or disturb the State or any sector of the population.” Domethene, ne shqip (me ndihmen e google translate :lol: ), qe lirija e shprehjes duhet mbrojtur edhe ne lidhje me informacione dhe ide qe ofendojne, trondisin ose shqetsojne Shtetin ose nje pjese te popullates. Ndersa, per sa i perket lirise se mendimit, ndërgjegjes dhe fesë, Gjykata ju ka dhene gjithmone a wide margin of appreciation Shteteve anetare per te vendosur rregullat e veta ne sferen e fese dhe besimit, duke e ditur se sa perçarese dhe sensitive eshte si ceshtje, kshu qe Franca eshte ne rregull.
Franca eshte ne rregull edhe nese ishte kundergjykates europiane


Toke e vete
Zot i vete
Ligj i vete
 Pas sulmit islamik në Nicë i cili shkaktoi tre të vdekur, Franca ka paralajmëruar qytetarët e saj në të gjithë botën për sulme të mundshme ndaj tyre: “Kërcënimi është kudo”, tha Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian pas një takimi të kabinetit të sigurisë të kryesuar nga Presidenti Emmanuel Macron.
“Hapi nga urrejtja virtuale në dhunën e vërtetë është i vogël,” tha Le Drian. Parisi ka udhëzuar misionet diplomatike jashtë vendit që të forcojnë masat e sigurisë.
Kurse Ministri i Mbrojtjes Florence Parly tha pas takimit të krizës se Franca do të mbrojë më mirë sidomos shkollat dhe kishat. Sipas Ministrisë së Brendshme për këtë qëllim po mobilizohen 3500 policë rezervë. Nga këtza 120 policë shtesë do të patrullojnë në Nicë.
Presidenti Macron kishte njoftuar më parë se njësia kundër-terrorizmit e ushtrisë do të shtohet nga 3,000 në 7,000 vetë. Kryeministri Jean Castex shpalli pas atentatit në Nicë shkallën më të lartë të rrezikut nga terrori në vend.
Presidenti Emannuel Macron deklaroi në Nicë se “e gjithë Franca është sulmuar”. Nëse ky vend sulmohet për shkak të vlerave të tij dhe të drejtës së lirisë së mendimit. “Ne nuk do të tërhiqemi.”
Forcimi i masave të sigurisë lidhet me kërcënimet dhe protestat masive kundër Francës në vendet myslimane.
Të enjten ish-kryeministri i Malajzisë, Mahathir Mohamad, e quajti si të ligjshme “vrasjen e miliona francezëve”. Ai e justifikoi këtë me “masakrat” franceze të epokës koloniale. Nën presionin e qeverisë franceze Twitter i fshiu mesazhet e shkurtra të Mahathir Mohamadit.
Protesta kundër Macronit pati edhe në Bangladesh, Pakistan, Afganistan si dhe në territoret palestineze. Udhëheqësi i Hamasit Fatih Hammad tha para demonstruesve në kampin e refugjatëve Xhebalia: “Abuzimi me profetin tonë Mohammed nga Franca shkel besimet e dy miliardë myslimanëve në të gjithë botën”./ DW
Opinion
 

Të shtëna me armë në drejtim të një prifti në Francë​


20:40 31/10/2020
Një prift ortodoks është plagosur pas të shtënave në qytetin Lion të Francës, tha policia.
Burimet nga Policia u thanë gazetarëve se sulmuesi i dyshuar është larguar nga vendi i ngjarjes, raporton BBC.
Ministria e Brendshme Franceze tha se në vendin e ngjarjes kanë dalë forcat e sigurisë dhe kjo ministri u bëri thirrje njerëzve që të shmangin zonën ku ndodhi incidenti.
Ky incident vjen pasi të enjten, tre persona u vranë në një sulm me thikë në një kishë në qytetin Nicë të Francës.
Presidenti Emmanuel Macron tha se vrasjet në Nicë janë “sulm terrorist islamik” dhe vendosi që të rrisë prezencën e ushtarëve për të mbrojtur vendet publike, përfshirë edhe objektet fetare.
Të shtënat në Lion ndodhën në orën 16:00, teksa prifti ka qenë duke e mbyllur kishën, thanë mediat.
Një burim i tha agjencisë AFP se sulmuesi kishte një pushkë të gjatë.
Prifti i plagosur raportohet se është në gjendje të rëndë, ndërsa agjencia Reuters raporton se ai ka plagë të rënda.
Identiteti i priftit ortodoks nuk është bërë publik, por mediat raportojnë se ai është me kombësi greke./REL
 
Private conversations
Help Users
    Top