• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Many years ago ... English only

Tiku

Kap ca te Kapesh..:) :)
Vendndodhja
Tek Lokali i Buqes.
Dale se me kapi mua nostalgjia tani.. mos u tut....


F A O L E SH XH TTT BB MMM II DDDDD e mbani mend ... se mu me vdiq nostalgjia ne keto momente. :p

Ju llafozonet e forumit mos beni sikur e gjeni emrin ketu se nuk merrem me ju una. :p :D
 
M

MeriAna

Many years ago I used to listen to this song and never thought I’ll be listening to this again

 
M

MeriAna

Many years ago there was a story about a rat and a mouse they met in the school playground, they looked at each other and couldn’t believe the resemblance well said the mouse: you look just like me but taller... well said the rat: “ you look just like me but shorter and I’ve got a longer tail than you... so after few conversations a relationship began. Few years down the road the rat felt like he needed a change but he didn’t know how to tell the mouse so for many weeks he was unhappy... the mouse noticed him sad and asked why are you sad? The rat replied: I am not happy with my life, I want to change...the mouse said: change into what? I want to be a lion said the rat... the mouse looked at the rat and said: but you are a rat! How can you change into a lion... the rat said to the mouse: don’t you have dreams? Don’t you want to be something else rather than a mouse? Don’t you want to be a rat? The mouse looked at the rat and said: no I don’t want to be a rat... the rat stopped for a second and asked why? What’s wrong with being a rat? I am a rat! Tell me???
The mouse looked up and said: well they are ugly, the have very long tails and very hairy, they also smell bad!
The rat looked at the mouse and said: how dare you! I thought you loved me!
The mouse looked at the rat and said: I do love you for I can’t not help for who I have fallen in love with - I just don’t want to be a rat- you asked why so I was honest... Now you want to be a lion, you want the impossible and not only that but you want me to follow you and change into you!!!
I won’t change and I won’t follow but you may do as you wish... so this is how their story ended ...

Along the way to another journey the mouse met a lion and it asked the lion—- why others want to be you, want to be like you? The lion answered because I have courage, strength, power why am the king of the jungle.
Why do you ask he said? I knew a rat once who wanted to be a lion but I told him it’s impossible for you to be one... the lion looked at the mouse and said I was a rat once many years ago and now I am a lion. The mouse all confused couldn’t believe the words that it heard... it continued its journey... and after many years later the mouse met a rat asking for help... the mouse said: why are you crying for help? ...
 

Bledi_Shady

finoallafine
Many years ago

Bretkosa sa një ve,
pa nje ka sa një deve
dhe nakari nuk’ e la,
desh të trashet sa një ka.
Kur vu këtë gjë ndër mënd,
vate u shtri ndë një vënd
duke ngrën e duke pirë,
që të fryhet sa më mirë.
Shihni, shihni, sa u rrita, —
thërrit e thoshte përdita.
Mos u mburr’ e mos u mbaj, –
i thoshnë shoqet e saj.
Shihni, nukë jam sa demi?
Jo! — Shikoni. — Jo, të themi.
Pa shikoni këtë bark
si të kaut. — Jo, je lark! —
Bretkosa, nga marasi,
u fry, u fry gjersa plasi.
Shumë njerëz ndë këtë botë
thone se janë te zote;
si bretkosa mendohen
mburren e lëvdohen.

Andon. Z Cajupi.
 
Top