• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Maqedoni, ajri i ndotur e shkurton jetëgjatësinë e qytetarëve për 25 vjet

Vajza

💕Breskvica💞
Staf në FV.AL
Maqedoni, ajri i ndotur e shkurton jetëgjatësinë e qytetarëve për 25 vjet
Personat që ndërruan jetë si rezultat i ajrit të ndotur, mesatarisht u është shkurtuar jetëgjatësia për 25 vjet, që është një tregues serioz për këdo që është i ekspozuar ndaj ndotjes ekstreme të ajrit.
Qytetarët e Shkupit dhe Tetovës janë më të prekurit. Këtë e tregojnë hulumtimi nga Instituti për Shëndet Publik.

Nga ajri i ndotur çdo vit ndërrojnë jetë 1.205 persona në Shkup dhe në Tetovë 265 qytetarë.
Banka Botërore më herët theksoi se shpenzimet vjetore të vendit, për shkak të dëmeve shëndetësore mesatarisht arrin në 750 milion dollarë.
/Telegrafi
1579462382378.png
 
Last edited by a moderator:

kitrra 123

plak gjufurrak
Per bese gazetat tona nuk jane normal. Jo rralle nuk dine as cfare shkruajne?!
A e kuptojne more keta cfare dmth. me shkurtu jetegjatesine per 25 vjet??? :rolleyes: :eek: :rolleyes:
 

Vajza

💕Breskvica💞
Staf në FV.AL
Per bese gazetat tona nuk jane normal. Jo rralle nuk dine as cfare shkruajne?!
A e kuptojne more keta cfare dmth. me shkurtu jetegjatesine per 25 vjet??? :rolleyes: :eek: :rolleyes:
Shkupi eshte qyteti nga me te ndoturat ne bote. Pjes e madhe te popullsis semuren nga semundjet kronike. Spitalet Jane mbyshur nga femijet qe jane semur nga asma
Eshte hapur dhe spitali ne Kozle per femije posacerisht per semundjet e mushkerit te bardha.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Shkupi eshte qyteti nga me te ndoturat ne bote. Pjes e madhe te popullsis semuren nga semundjet kronike. Spitalet Jane mbyshur nga femijet qe jane semur nga asma
Eshte hapur dhe spitali ne Kozle per femije posacerisht per semundjet e mushkerit te bardha.
Nuk thashe se nuk eshte por te shkurtohet jeta mesatare e qytetareve te nje vendi (ne kete rast Maqedonise) per 25 vjet jep me kuptu se jetegjatesia ne ate vend eshte 50 vjet.
Pra besoje se jetegjatesia ne Maqedoni eshte diku mbi 70 vite.
 

NGU

Wild child full of grace 💫
Ec se kam i dhome ke dyqani, ka dhe divan me fjet. Ta liroj pa leke. lol
Kshu e? Ja se do vish knej, po ste lash nmes rruges ta majsh mend!
 

Vajza

💕Breskvica💞
Staf në FV.AL
Nuk thashe se nuk eshte por te shkurtohet jeta mesatare e qytetareve te nje vendi (ne kete rast Maqedonise) per 25 vjet jep me kuptu se jetegjatesia ne ate vend eshte 50 vjet.
Pra besoje se jetegjatesia ne Maqedoni eshte diku mbi 70 vite.
Mbaj mend nje rast, isha te spitali I femijeve ne kozle dhe nje femij ne moshen 3 vjecare luftonte per jete dhe ne fund doktoret nuk I dhan mo shpres nenes per femijen ,dhe ajo tere kohen qante dhe fjalet e saj ishin: na I mbyten femijet . ..
Ajri eshte katastrof , gjith qyteti eshte ne tym
Dhe ai tymi thithet nga qytetaret.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
S`ja kisha iden qe Maqedonia e kaq shume ajrin e ndotur.
Shume keq.
 
Top