• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mediat greke: Për kufirin detar të Shqipërisë vendos Erdogani, jo Rama

Komentet për vizitën e ministrit të Jashtëm grek
Një shëtitje pa asnjë fryt konkret e paralajmërojnë vizitën e kryediplomatit grek të martën mediat greke kur të gjithë presin finalizimin faktik të zgjerimit të ujërave territoriale Greke në 12 milje në detin Jon.
Mungesa e entuziazmit në tokën helene ka të bëjë me deklaratën e kryeministrit shqiptar se kufirin detar në detin Jon duhet ta përcaktojë Gjykata Ndërkombtare e Drejtësisë ndërsa komploti kundër interesave greke për naftë e gaz në det sipas mediave helene dirigjohet drejtëpërsëdrejti nga babai i shqiptarëve në Stamboll.

Analistët grekë këmbëngulin se Shqipëria nuk është as Itali dhe as Egjipt por një protektorat i mirë-manipuluar i Turqisë. Ata bëjnë përgjegjëse edhe neglizhencën e Greqisë në vitet e kaluara të gjitha qeveritë në Athinë që kanë penguar ri-integrimin e Shqipërisë në botën perëndimore. Asnjë mëdyshje nuk ka në mediat greke se Rama mund të “luajnë topin” me Greqinë për çështjen e zonave ekonomike detare në kurriz të Turqisë.
Çështja e kufirit detar është pezull që nga viti 2009, kur Bakojanis dhe Basha nënshkruan një marrëveshje e cila më vonë u anulua nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, me iniciativë të Kryeministrit të tanishëm Edi Rama. Mediat në Athinë akuzojnë kryeministrin shqiptar se më vonë kur erdhi në pushtet i “shkarkoi” anëtarët e Gjykatës Kushtetuese Shqiptare me udhëzimet e Erdoganit dhe nuk i ka zëvendësuar deri më sot, me sa duket për të kursyer kohë, për sa kohë që Ankaraja kërcënon Athinën me memorandume dhe pushtim të shelfit kontinental Grek.
Mungesa e një Gjykate Kushtetuese në Tiranë pengon çështjen e përcaktimit të zonave ekskluzive detare në Jon pasi ekziston precedent i rrëzimit të marrëveshjes së vjetër. Sipas mediave greke ndikimi politik dhe ekonomik grek në Ballkan është zero. Dendias këshillohet që këto orë para se të marre avionin t’u hedhë një sy marrëveshjeve ekonomike dhe ushtarake që Ankaraja ka nënshkruar me Shqipërinë.
Sigurisht nuk është e lehtë për një vend të vogël si Greqia në një krizë ekonomike afatgjatë të tërheqë lehtësisht mbështetjen e partnerëve dhe aleatëve në NATO, kur mbizotërojnë interesat gjeostrategjikë dhe ekonomikë. Kur sponsorët e partive në pushtet në vendet evropiane kanë interesa më të mëdha në Turqi. Dhe pa këtë mbështetje ka vetëm fjalë nga Brukseli dhe asnjë fije shprese të një angazhimi ushtarak pro Athinës.
Ne këto marrëdhënie të komplikuara diplomacia greke po luan një kartë të padëgjuar më parë për të mposhtur anti-helenizmin shqiptar që ka një qendër dhe ndodhet në Kosovë aty ku inkubohet ideja e “Shqipërisë së Madhe”. Ky qëndrim ka tendencë të ndryshojë dhe do të ndryshojë vetem kur të hapet rruga për njohjen greke.
Klan Plus
 
AXHENDA/ Deti, Turqia dhe minoriteti grek, mediat fqinje zbulojnë çfarë do kërkojë “Athina” në “Tiranë


Ministri i Jashtëm Nikos Dendias do të jetë sot në Tiranë, ku do të ketë kontakte me të gjithë udhëheqjen politike dhe shtetërore të vendit me qëllim rivendosjen e kontakteve për përcaktimin e zonave detare midis dy vendeve.

Dendias do të takohet sot me homologun e tij Gent Cakaj, ndërsa do të pritet nga Kryeministri, Edi Rama, me të cilin do të ketë edhe një konferencë për shtyp në përfundim të takimit, si dhe Presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta.

Mediat greke shkruajnë se burimet e Ministrisë së Jashtme, kanë njoftuar se bisedimet do të përqendrohen në çështje me interes dypalësh, evropian dhe rajonal, me një theks në rrjedhën e marrëdhënieve greko-shqiptare, zhvillimet në rajonin e Mesdheut Lindor, dhe perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

Një çështje tjetër që do të jetë në tryezën e diskutimeve janë të drejtat e minoritetit grek që sipas mediave fqinje kjo është një çështje me rëndësi për Athinën.

Në axhendën e ministrit grek janë përcaktuar takime edhe me liderin e Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe kreun e partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule.

Dendias pritet të takohet gjithashtu edhe me Kryepeshkopin Anastasios të Tiranës, Durrësit dhe të gjithë Shqipërisë.

Sakaq edhe Ministria e jashtme e Greqisë ka njoftuar zyrtarisht takimet që do të mbajë Nikos Dendias në Tiranë.

Për zonat detare

Natyrisht, vizita e Z. Dendias, veçanërisht në këtë moment, lidhet me dëshirën e Greqisë për të mbyllur caktimin e kufijve të zonave detare me Shqipërinë, pas marrëveshjeve përkatëse me Italinë dhe Egjiptin.

Mediat greke shkruajnë:

“Sipas informacionit, qeveria greke dëshiron që mosmarrëveshja të zgjidhet edhe duke e referuar “ngërcin” në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, në mënyrë që të anashkalojë humnerën e kushtetutshmërisë që Tirana ka ngritur që nga viti 2009 me marrëveshjen e atëhershme përkatëse. Meqenëse nuk ka Gjykatë Kushtetuese në vend për momentin, vështirësitë janë të dukshme.

Kjo çështje, natyrisht, tregon kufijtë e mundësive të një zgjidhje dypalëshe qoftë në bazë të Marrëveshjes së vitit 2009, ose duke e ndryshuar atë midis dy vendeve.

Për këtë arsye, Athina nuk do të kishte problem të nënshkruante një ndërmarrje të përbashkët në rast të një marrëveshjeje për t’u ankuar në Hagë. Pyetja është nëse Tirana pajtohet me këtë perspektivë ndërsa vendi shkon drejt zgjedhjeve parlamentare pranverën e ardhshme”.

Në fakt, çështja tashmë ka provokuar polemikë politike.

Muajin e kaluar, ndërsa Edi Rama ishte në Athinë, ai u bë shënjestra e kundërshtarëve të tij politikë pasi ata besojnë se bisedimet tashmë janë duke u zhvilluar për caktimin e zonave detare, diçka që kryeministri shqiptar e mohoi kategorikisht.

Rama gjithashtu ka mohuar akuzat nga zyrtarët e partisë së opozitës se presioni u ushtrua nga Ankaraja në 2009, për të anuluar marrëveshjen me Greqinë.

Denoncimi i veprimeve turke

Ndërkohë, duke pasur parasysh tensionet me Turqinë, burimet tregojnë se Greqia po ndërmerr iniciativa specifike diplomatike për të denoncuar veprimet turke.

Konkretisht, ata njoftojnë se me urdhër të Ministrit të Punëve të Jashtme, Nikos Dendias, ministria po ndërmerr veprimet e mëposhtme:

– Letër drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm të KB Antonio Guterres që denoncon sjelljen destabilizuese të Turqisë.

– Një letër drejtuar Sekretarit të Shtetit të SHBA Mike Pompeo, në të cilën, përveç informimit mbi zhvillimet e fundit në Mesdheun Lindor, theksohet se sjellja turke jo vetëm që bie ndesh me rregullat themelore të sjelljes së një vendi Aleat në NATO, por gjithashtu krijon rrezikun e destabilizimit të Jugut. Krahu lindor i NATO-s kundërshton dispozitat e preambulës së Marrëveshjes së Bashkëpunimit të Ndërsjellë të Greqisë-SH.B.A.

– Letër Përfaqësuesit të Lartë të BE-së dhe Nënkryetarit të Komisionit Evropian Josep Borrell mbi veprimet turke, e cila do të theksojë të drejtën themelore të vendit tonë për të thirrur nenin 42.7 të Traktatit për Bashkimin Evropian (klauzola e solidaritetit të ndërsjellë).

– Raportoni tek Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil (ICAO) për njoftimin e paligjshëm të shtrirjes së Turqisë në zonat e kërkimit dhe shpëtimit, që mbulon fushat e sovranitetit dhe juridiksionit grek, i cili për këtë arsye nuk prodhon rezultate ligjore dhe në të njëjtën kohë nuk i shërben sigurisë së jetës njerëzore.

– Ankesa paralele në Organizatën Ndërkombëtare Detare (IMO) për të njëjtën çështje.

– Notë proteste intensive u ndërmorën nga ambasada grekë në Ankara ndaj palës turke.

– Informacion i menjëhershëm i Gardës Evropiane të Kufirit-FRONTEX, i cili vepron në një pjesë të zonës në fjalë nën juridiksionin Grek.


/abcnews.al
 
Te na rrujne ........

Turku ky I mallkuar na pushtoi per 500 vjet
Ndarsa kto fis mamabukrat ca na kane bere per 30 vjet sna e ka bere turki per 500
 
Analistët grekë këmbëngulin se Shqipëria nuk është as Itali dhe as Egjipt por një protektorat i mirë-manipuluar i Turqisë.
Eshte fakt qe kete s`besoj qe mendon vetem analisti greke,por shumica e vendeve te Evropes.
Se me c`te drejte perbaltin nja komb ne zemer te ballkanit,duke bere si provinc turke,se kuptoj?!
 

“Lufta për Detin” me Athinën në Hagë: Shanset dhe rreziqet për Shqipërinë​


Zgjidhja e caktimit të kufirit detar dhe Zonës Ekskluzive Ekonomike nga Gjykata e Hagës, edhe pse u pa si një rrugë e mundshme që nga vizita e Edi Ramës në Athinë një muaj më parë, nuk ishte vulosur nga përgjigja zyrtare e qeverisë greke.
Ajo erdhi sot, e përputhur me qëndrimin e Edi Ramës, të shprehur disa herë tashmë. Realisht, Greqisë, do t’i leverdiste që ta zgjidhte marrëveshjen me Shqipërinë në mënyrë dypalëshe, pasi do të kishte siguruar një fitore të rëndësishme politike, pa përfshirë këtu ndonjë epërsi në negociata, edhe si pasojë e ekspertizës, por edhe të kërcënimit me kartën e vetos që Greqia ka në Bashkimin Europian.

Pasi ka arritur një marrëveshje dypalëshe me Egjiptin dhe Italinë, një pakt për detin me Shqipërinë, do të konsiderohej një triumf diplomatik për Athinën, duke e lënë “vetëm” dhe të izoluar ndërkombëtarisht “armikun” Rexhep Tajip Erdogan.
Por siç duket Edi Rama, ka qenë i prerë për ta mbyllur këtë kontest me Athinën vetëm në një palë të tretë. Tirana zyrtare, siç e ka bërë të ditur kryeministri, ka dashur që “pala e tretë” të mos jetë një gjykatë, por një vend mik i dy palëve që nuk ka interesa të lidhura, e kjo palë e tretë mund të ishte SHBA, e cila edhe herë të tjera ka negociuar mes dy vendeve për të zgjidhur problemet. Siç ka ndodhur në vitin 1996 pas acarimit që solli ngjarja e Peshkëpisë e dënimit të 5 minoritarëve, apo edhe anëtarësimi në NATO, ku Athina vuri veton për Maqedoninë, e jo për Shqipërinë.

Greqia, pasi ka qëndruar tek zgjidhja nga një “palë e tretë”, ka preferuar atë më të leverdishmen për të siç është Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë.
Për Edi Ramën, një hyrje në proces negociues do të ishte shkatërrues në mes të fushatës zgjedhore të 25 prillit, ku siç e tha vetë Ilir Meta, ai nuk do të jepte plotfuqishmërinë për të negociuar me Athinën, duke marrë me vete edhe një sasi “municioni” patriotik kundër kryeministrit.

Një proces negociues, që Rama e nisi që në vitin 2014 e nuk e mbaroi për 2 mandate me Athinën, ku edhe atje ka shumë ngarkesa politike në lidhje me marrëveshjen e detit me Shqipërinë, e cila konsiderohet tashmë si aleate e fortë e Turqisë.

Aspekt që Edi Rama e përforcoi edhe në Athinë, ku deklaroi se “e kam krenari që kam mik presidentin e Turqisë” dhe sot që falënderoi homologun grek në gjuhën turke.

Shqyrtimi në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, është një proces mjaft i komplikuar dhe kërkon një përgatitje të nivelit të lartë, e sërish nuk është e garantuar fitorja.

Shqipëria ka humbur në Hagë në vitin 1946 kundrejt Britanisë së Madhe për çështjen e incidentit të Kanalit të Korfuzit, ku nuk kishte asnjë faj. Fakt që tregon se rruga e Hagës është mjaft e brishtë dhe delikate.

Megjithatë, disa nga ekspertët më të njohur shqiptarë të së drejtës ndërkombëtare, e në veçanti të problemit të marrëveshjes së detit me Greqinë, kanë qenë pro këtij opsioni.

Xhezair Zaganjori, relatori i kësaj çështje në Gjykatën Kushtetuese kur u hodh poshtë pakti i vitit 2009 mes qeverive “Berisha”-“Karamanlis”, ka deklaruar një muaj më parë se “Zgjidhja me Gjykatë Ndërkombëtare është zgjidhja më e mirë. Aq më tepër që çështja është politizuar në mënyrë të tejskajshme. Mundësitë janë të shumta por për shumë arsye më e mira është Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë. Nuk do të rekomandoja as me palë të tretë e as me Gjykatë Arbitrazhi. Përvoja e Kroacisë me Slloveninë është shumë e keqe. Nuk do të rekomandoja gjithashtu as Gjykatën e Dr. Detit në Hamburg”.

Ndërkaq, edhe diplomati dhe profesori i së Drejtës Ndërkombëtare, Ksenofon Krisafi, ka deklaruar se zgjidhja në gjykatë bën që “të gjenden zgjidhje të cilat janë të distancuar nga emocionet politike. Ka faktorë që e pengojnë zgjidhjen objektive, është ligji i luftës. Qëndron mbi kokën e dy vendeve”.
Megjithatë rruga e Gjykatës nuk është e shkurtër dhe mund të shkojë deri në 4-5 vjet. Deri atëherë do të ketë më qartësi si në politikën e Tiranës, pas zgjedhjeve të 25 prillit, ashtu edhe në politikën e Athinës, ku mund të sheshohen përplasjet e ashpra me Turqinë.

Si rezultante, mund të thuhet se edhe pse ka një “pauzë” nga një zgjidhje “frenetike” siç janë negociatat, e që Greqia vërtetë mund të mos ketë fituar ende diçka më shumë, të njëjtën gjë mund të thuhet edhe për Tiranën zyrtare.

Aq më shumë që Greqia, drejt rrugës për në Hagë mund të përdorë herë pas herë “Shpatën e Demokleut”-pra veton e saj në BE në rastin e nisjes së bisedimeve formale për anëtarësimin e Shqipërisë.
g.shqip
 
Kur lexoj qe flitet akoma per te drejtat e minoritetit grek mhapen zorret e barkut 🤮
Mos dun qe ti ulim dhe breket edhe tna q!n nbythe? (Ndjese per fjalorin) por problem minoriteti grek nuk shof une ne shqiperi, vetem privilegje kane pas, shume here me teper se shqiptaret autokton qe perballen me lloj lloj burokracirash ne vend te vet.

Sa per detin kisha vetem 1 pytje per dike qe mund tjete me i informum se une?
Nese gjykata nderkombetare vendos kufirin detar, a ka ta drejte gjykata jone kushtetuese ne momentin qe krijohet ta rrezoje si vendim? Mos ta njohe?
 
Private conversations
Help Users
    Top