• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mekanizmat e sistemit imunitar

Desa

Temet Nosce
Disa mekanizma tjerë mbrojtës
Para se mikroorganizmat të takojnë sistemin imunitar, ekzistojnë mekanizma të tjerë mbrojtës. Pengesa e jashtme është lëkura, e cila është e dendur dhe e papërshkueshme nga uji, dhe për këtë arsye mund të mbajë larg materiet e huaja përveç nëse keni plagë ose çarje ku bakteret mund të depërtojnë. Mukoza përmban antitrupa dhe qimet e mukozës në fyt, mushkëri dhe hundë, lejojnë, midis të tjerash, elementet e huaj të largohen përmes kollitjes. Mikrobet, të gëlltitura përmes ushqimit ose pijeve, vriten nga acidi i stomakut. Lëngjet e trupit siç janë lotët dhe pështyma përmbajnë enzima antibakteriale që mund të zvogëlojnë rrezikun e infeksionit.

Patrullimi dhe paralajmërimi
Kur mikroorganizmat hyjnë në trup, grupi i proteinave - sistemi plotësues – është i pari që takohet me to. Këto proteina rrjedhin lirshëm në gjak dhe paralajmërojnë qelizat e tjera në lidhje me mikroorganizmat. Ato gjithashtu shkaktojnë inflamacion, mbulojnë pjesë të mikroorganizmave me një shtresë që i bën ata më joshës për makrofagët (një lloj qelizë e bardhë e gjakut që është thelbësore për mbrojtjen e trupit) dhe që i tërheq ato. Përveç kësaj, ata gjithashtu mund të vrasin vetë mikroorganizmat. Një element i huaj që shkakton reagim imunitar quhet antigjen. Ky mund të jetë një fragment nga një bakter, një virus, një qelizë - të cilën trupi nuk e prodhon vetë, proteina nga organizmat e huaj, parazitët ose kërpudhat.
Një reagim tipik nga sistemi imunitar kur zbulon një antigjen është që ju të keni ethe. Rritja e temperaturës së trupit në shumë raste mund të jetë e mjaftueshme për të shkatërruar mikrobet pushtuese. Ethet gjithashtu shkaktojnë procesin e riparimit të trupit.
Kur një plagë infektohet, qelizat e bardha të gjakut lëvizin në plagë dhe fillojnë të "hanë" bakteret. Qelbi dhe sekretimi i plagës janë thjesht një përzierje e mikrobeve të vdekura dhe qelizave të bardha të gjakut të vdekur.
Makrofagët janë një grup qelizash imune që specializohen në gjetjen dhe "ngrënien" e baktereve, viruseve dhe qelizave të vdekura ose të shkatërruara të trupit.

I gjejnë dhe sulmojnë ndërhyrësit
Sistemi imunitar ka origjinën në atë që quhet organet limfatike.
Sistemi limfatik përbëhet nga enët limfatike, nyjet limfatike, shpretkë dhe inde të tjera limfatike në organe të ndryshme. Është një lloj specifik i qelizave të bardha të gjakut (limfocitet) që janë qelizat kryesore të sistemit imunitar.
Limfocitet prodhohen në palcën e eshtrave, por rriten, zhvillohen dhe kanë funksione të rëndësishme në organet limfatike. Limfocitet udhëtojnë nëpër trup në enët e gjakut dhe sistemin limfatik. Disa limfocitet bëhen të ashtuquajtura qeliza B, të tjerët bëhen qeliza T. Këto formojnë dy grupe të mëdha të limfociteve që njohin dhe sulmojnë mikroorganizmat infektivë.
Qelizat B janë vazhdimisht në kërkim të antigjenit (indet e huaja, mikrobet pushtuese, p.sh. virusi). Nëse qelizat B gjejnë një antigjen të huaj, nxitet një sinjal. Qelizat B më pas marrin ndihmë nga proteinat e sekretuara nga qelizat T për tu aktivizuar plotësisht. Kur kjo ndodh, qelizat B ndahen dhe prodhojnë dy lloje të reja qelizash.
Një lloj qelize - qeliza plazmatike - prodhon një antitrup që korrespondon me antigjenin që u zbulua. Këto antitrupa mund të gjejnë mikrobet dhe të kontribuojnë në shkatërrimin e tyre. Antitrupat mund të lidhen, për shembull, me viruset ose bakteret. Kjo çon në pjesë të tjera të sistemit imunitar - siç janë makrofagët, granulocitet (një lloj tjetër i qelizave të bardha të gjakut) dhe sistemi komplement aktivizohet.
Makrofagët kanë një rol të rëndësishëm në shkatërrimin e indeve të huaja. Makrofagët mund të shkatërrojnë mikroorganizmat që janë identifikuar dhe etiketuar (antigjen + antitrupë) nga sistemi imunitar. Ata pastrojnë, gllabërojnë mikrobet dhe pastrojnë indet e substancave të dëmshme.
Lloji i dytë i qelizave B që krijohen janë të ashtuquajturat qeliza B të kujtesës. Këto mbajnë mend mikrobet specifike në mënyrë që sistemi imunitar të aktivizohet shumë më shpejt herën tjetër që ato shfaqen. Në këtë mënyrë ne bëhemi imunë ndaj, për shembull, një infeksion viral.

Qelizat T - ndihmojnë dhe sulmojnë
Qelizat T vrasin mikroorganizmat infektivë duke vrarë ata që preken nga qelizat e trupit. Qelizat T lëshojnë gjithashtu kimikalje, të quajtura limfokina, që shkaktojnë reaksion imunitar që mund të luftojë kancerin ose virusin, ndër të tjera. Ekzistojnë disa lloje të qelizave T. Një nga detyrat e tyre kryesore është të ndihmojnë në aktivizimin e qelizave B. Një lloj tjetër i qelizave T është i specializuar për të sulmuar qelizat në trup që janë të infektuara nga viruset dhe nganjëherë bakteret. Qelizat T mund të sulmojnë edhe qelizat kancerogjene. Qelizat T ekzaminojnë të gjitha qelizat me të cilat hasen. Nëse infektohen, ata vriten shpejt. Enët e gjakut dhe enët limfatike janë pjesë e rëndësishme e sistemit imunitar, pasi këtu ndodhen limfocitet. Përveç kësaj, ka akumulime të indeve limfatike (nyjet limfatike) në shumë pjesë të trupit, veçanërisht pranë mukozës së traktit tretës, traktit respirator dhe mushkërive, të cilat janë portat tipike për indet e huaja në trup.

Imunglobulinat
Një term i zakonshëm për të gjithë antitrupat në trup janë imunoglobulinat. Këto janë molekula të mëdha proteinash. Ekzistojnë pesë lloje kryesore të imunoglobulinave tek njerëzit: IgM, IgD, IgG, IgA dhe IgE. IgM luan një rol kryesor në një reagim imunitar, dhe kontribuon, ndër të tjera, në aktivizimin e sistemit plotësues.
Formimi i antitrupave IgG ndodh vetëm pas një jave. IgG lidhet me antigjenin dhe fillon shkatërrimin e mikrobit. Antitrupat IgG ndaj një virusi të veçantë qëndrojnë në rrjedhën e gjakut dhe mund të zbulohen nga një test gjaku. IgA është antitrup i lidhur me mukozën e trupit. IgE janë antitrupa që i përgjigjen alergjeneve. Në rast të çrregullimeve alergjike, në gjak mund të matet nivel i rritur i IgE.

sundhed.dk
 

ZHIGO

wish me well...
@Desa je mjeke ti? Te njall dmth? 😛

Ça na keshillon per griket kshu diçka popullorshe perveç xhinxherit, se vdekje e kam se duroj dot.
 

Desa

Temet Nosce
@Desa je mjeke ti? Te njall dmth? 😛

Ça na keshillon per griket kshu diçka popullorshe perveç xhinxherit, se vdekje e kam se duroj dot.
Nga mjekësia tradicionale në mjekësi antropologjike/publike :p

Këshilla mjekësore është ndryshe nga tradicionalja, por të përbashkët kanë pije të nxehtë dhe sa më shumë vitamin C për përforcim të imunitetit. Kjo ndihmon veçanërisht në rast se ke vështirësi në gëlltitje. Pastaj ushqim i butë, dhe sa më shumë lëngje. Këto në rast infektimit viral. Për bakteret duhet antibiotikë. :)
 

ZHIGO

wish me well...
Nga mjekësia tradicionale në mjekësi antropologjike/publike :p

Këshilla mjekësore është ndryshe nga tradicionalja, por të përbashkët kanë pije të nxehtë dhe sa më shumë vitamin C për përforcim të imunitetit. Kjo ndihmon veçanërisht në rast se ke vështirësi në gëlltitje. Pastaj ushqim i butë, dhe sa më shumë lëngje. Këto në rast infektimit viral. Për bakteret duhet antibiotikë. :)
Deri dje tallnim bithen me ato pleqt e lagjes, shife karmen tani, u bom per ti bo share tasit qumshtit

faak lajf 🤣

Pertej shakas, sh flm per keshillen.
 

Desa

Temet Nosce
E po kanë thënë: plakun talle se plak do bëhesh lol

Je i mirëseardhur.
 

Vinjol

Status offline...... KÇK
Zhigo perdor vitamine c e mer antibiotike nese Tonsilat ose << gryket i ke te infektuara >>
 
Top