• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mendoni pak dhe pergjigjuni!

gafi

Anëtar i Nderuar
Mosha
41
Vendndodhja
ne shtepi
Titulli: Mendoni pak dhe pergjigjuni!

Kanë qenë 24 pula e lepuj të përziera. Aty kanë qenë 60 këmbë. Sa pula kanë qenë e sa lepuj?
x+y=24
2*x+4*y=60/2
x+2*y=30
x=30-2*y
30-2*y+y=24
30-24=2*y-y
y=6
nga
x=30-2*y=30-2*6=30-12=18
atehere:
x=18 pula
y=6 lepuj
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Mosha
41
Vendndodhja
ne shtepi
Titulli: Mendoni pak dhe pergjigjuni!

nje luan e ngren nje dele per 1 ore
nje ujk e ngren nje dele per 2 ore
dhe nje qen e ngrene nje dele per 4 ore

sikur te merrnin pjes ne ngrenjen e deles te tret atehere per sa koh do ta kishin ngren
respekt per te gjith
ja zgjedhja
mendimi im eshte se kjo eshte koha:
x+x/2+x/4=1[ore]=60[min] shumezojme me 4
4x+2x+x=240 [min]
7x=240 [min] pjestojme me 7
x=240/7=34.28571 perafersishte 35[min]
pra per 34'17"
 

Bardhii

Antarë
Titulli: Mendoni pak dhe pergjigjuni!

X+8=Bleta.
Peshendetje.

---------- Post added at 18:28 ---------- Previous post was at 18:22 ----------

Para gjashtë viteve,Shpresa ishte dy herë më e vjetër se Bleta dhe 8 vjet më e vjeter se Ariani. Nëse Ariani është x vjeq tani, atëher ne kushtet të x, sa vjeq ësht Bleta.

Respekt nga ana ime
X+8/2=Bleta.
Sepse X+8=Shpresa-Dhe Shpresa eshte 2her me e vjeter se Bleta.
Pershendetje.
 
Top