Mëso të falësh edhe ata që nuk të kërkojnë falje

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
E vërteta është se falja është një gjë vërtet e komplikuar dhe ne nuk arrijmë gjithmonë t’ua hapim zemrën atyre që na e kanë copëtuar, pa ndjerë faj.

Dhe fakti i të menduarit të faljes si një lloj çlirimi nga hidhërimi dhe vuajtja mund të duket i zakonshëm, por në të vërtetë është. Sepse nuk gënjejnë kur na thonë se falja e të tjerëve është mbi të gjitha një akt dashurie ndaj vetes.

Sepse nëse është e vërtetë që hakmarrja mund të japë kënaqësi për një çast, është po aq e vërtetë që falja na çliron nga të gjitha ato mendime negative dhe të ndyra, duke u kthyer për të na bërë të ndjehemi të qetë. Për shkak se lumturia, për më tepër, kalon edhe nëpër një gjendje paqeje që mund ta arrijmë vetëm nëse çlirohemi nga dhimbja.

Një burg, ai i ndjenjave negative, që na bën të ndjehemi të bllokuar në të kaluarën dhe që nuk na lejon të ecim përpara. Dhe pavarësisht sa të drejta na duken ato emocione të zemëruara ndaj atyre që na lëndojnë pa u shqetësuar as për dëmin që lanë gjatë rrugës: nëse vazhdojmë të qëndrojmë në atë të kaluar, kurrë nuk do të jemi të lirë.

Të mësosh të falësh është një gjest i dashurisë që ia kemi borxh vetes, edhe kur personi që na ka lënduar nuk dëshiron të kërkojë falje. Një e vërtetë, kjo, e cila mund të gëltitet me vështirësi, por që edhe një herë mund të kapërcehet vetëm duke lënë të shkojë atë që ka qenë.

Meqenëse ka njerëz që nuk kanë guxim të përballen me gabimet e tyre, ata nuk dinë të mësojnë nga gabimet e tyre dhe duke bërë kështu, ata kurrë nuk arrijnë vetëdijen e plotë se kush janë dhe se si mund të përmirësohen. Por ky nuk mund të jetë problemi ynë, ne nuk kemi faj për qëndrimet e pamatura dhe të rrezikshme të të tjerëve.

Por është përgjegjësia jonë të kujdesemi për ndjenjat që na përkasin ne dhe atë zemër të copëtuar nga dikush tjetër.

Ne gjithmonë do të takojmë, në jetë, njerëz që nuk janë në gjendje të kuptojnë se çfarë ndiejmë dhe ndjeshmërinë që na karakterizon. Njerëz egoistë dhe shkatërrues të cilët, të vetëdijshëm ose jo, për përfitimet e tyre personale janë të gatshëm të ofendojnë, zhgënjejnë dhe shkelin dashurinë që u kemi dhënë.

Por kjo nuk mund dhe nuk duhet të na ndalojë që të duam përsëri, t’u japim një mundësi atyre njerëzve që mezi presin të hyjnë në jetën tonë për ta bërë atë më të bukur. Sigurisht, vuajtjet e së kaluarës nuk do të na bëjnë të imunizuar nga zhgënjimet në të ardhmen, por do të na bëjnë më të fortë dhe të vetëdijshëm se përgjegjësia për atë që ndiejmë është vetëm e jona.

Pra, le t’i falim ato gabime, le t’u japim falje edhe atyre që nuk kërkojnë falje. Vetëm në këtë mënyrë ne mund t’i japim vetes një shans tjetër për t’u kthyer në të lumtur.

/ meb.al
 

Grensi

Dhe vjen nje dite..
Une perdor shpesh shprehjen qe vetem po u bera HOXHE..mund te Fal...ata qe se meritojme
 

Hera

Banned
Nje teme e bukur per diskutim dhe Ka gabime e gabime por une personalisht Kam disa fjale qe nuk ekzistojne ne fjalorin tim nje nder to eshte fjala "falje"....as nuk fal as dua te me falin gjithmone per gabime qe jane per te kerkuar kete fjale me kuptimin e thelle te saj ....Kam nje ritem thone qe vetem zoti fal dhe une nuk jam ai dhe skam as meshiren e tij dhe nuk e bej
 

Darius

DENY IGNORANCE
Ajo me lart ishte titulli i librit te James Belushit. Nje liber shume i bukur, ku titulli me shume eshte terheqes, pasi ne brendesi me shume tregon fuqine e gruas ?

Per mua, fjala me FAL nuk besoj se eshte e veshtire per tu thene, me e veshire eshte te ndjehet, dhe ne boten xhungel ku jetojme sot, akoma me e veshtire eshte te te falin.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Te kerkosh falje apo t'ja kerkosh hallallin qe e perdorim, eshte nje virtyt i rralle dhe lum ai qe e posedon. T'i kerkosh falje dikujt, edhe nese nuk t'ka kerkuar ai ty, te mos e zgjasesh hidherimin, eshte nje mjet qe perfiton zemren e dikujt, thene ndryshe sjellja jote me butesi, kerkim falja fiton dhe zbut zemren e pales tjeter. Une personalisht, nese e shoh qe t'i kerkosh falje, mbyllet ai keqkuptim bie fjala, edhe e bej. Kjo eshte me mire, me pak dhimbje koke, me pak merzi e hidherim, se sa te kembengulesh e t'behesh kryeneq i tipit "Une jam une".
Njerezit duhet te jene te meshirshem me njeri-tjetrin sidomos ne keto kohe te veshtira. Ta frenosh mllefin e t'kerkosh falje, te jesh nje person tjeter ne nje moment te caktuar padyshim qe eshte veshtire por jo e paarritshme :)
Te hidherohesh shpejt dhe tejmase, t'sjell ty ne nje gjendje terbimi, saqe e shan edhe deren kur nuk mund ta hapesh. Mendoj qe kjo ka lidhje edhe me karakterin e njeriut, se sa eshte ne gjendje ta permbaje veten dhe hidherimin ne situatat kur kerkohet kjo nga ky shkrim.
 

Bebw

Antarë i Respektuar
Burrat e vertete nuk thone kurre: Me fal !!
Burrat e vertete thone : Me fal dhe Te kam falur .
Burrat "egoist" nuk i lë ego e "burreris" dhe krenaria e semure te kerkojn falje qe te mos duken te dobet ,e sidomos perballe nje femre .
Ps: Ti nuk je i tille ? ti ben pjes tek opsioni i pare ,pavarsisht cfare ke shkruar mua kete ndjesi me percjell kur te lexoj me germa ???.
 

Bebw

Antarë i Respektuar
Une gjithmone kam falur edhe fal , asnje nuk eshte perfekt te gjithe gabojme.Do thoni ju qe fal nje here ,dy here dhe e merr te rruges ai ...pune e madhe distanca dhe heshtja jan pergjigja me e mire per tu kuptuar gabimet
 

DeliriumMind

All I need is Pink 🍨
me pelqeu kjo pjese sepse eshte e vertet...
"Një burg, ai i ndjenjave negative, që na bën të ndjehemi të bllokuar në të kaluarën dhe që nuk na lejon të ecim përpara."

Por perpara se te falim te tjeret duhet te jemi ne gjendje te falim veten tone.
 

Rrelse

Zikaltër⚫?
Njeriu duhet të kërkojë falje por në momentin e duhur dhe me personin e duhur sepse se vlerësojnë e se meritojnë po u bë rrugë. Smer më vlera
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Duhet te mesojme te jetojme ne paqe me veten,brenda kesaj gjenden e faljet tona drejt ambjentit dhe anasjelltas.
Te falesh tjetrin ,nuk eshte e nje analize racionale e drejte.
Pika e pare duhet gjyq ,qe te vertetojme qe ai ,ajo na beri me borxh.
Kane nje te mire keto situatat e filozofis se mendimeve,ngopin cdo njerin prej nesh me lirine e te qenurit i mire.
Ne fakt cdo gje gjendet ne teze relative dhe ndervarur nga veprimet e tjera.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Te kerkosh falje se padrejtesisht ke bere nje gabim apo faj kundrejt dikujt eshte veprimi me minimalist
Ceshtja eshte ajo Mea Culpa eshte se ndihet vertet apo thjesht dalje nga ajo situate?!

Me kujtohet dikur nje individ i cili me kerkoi falje per dicka qe kish bere kundra meje.
Le ta quaj faj sepse ishte nje orkestrim me vetdije te plote ,dhe per te arritur nje qellim te caktuar.
Te kesh dike perballe ,"nje burre" i cili te thote une nuk kerkoj falje kurre ,por me ty kam gabuar...mendoni se eshte nje arritje?
Personalisht se mendoj kshu
Pyetja ime ishte - e ndjen te kerkosh falje se ajo cke bere ishte e gabuar apo je i detyruar nga rrethanat per te kerkuar dicka te tille?
Ne eshte e para ke gjithe simpatine time
Ne eshte e dyta , kurseja vetes e mua kete kafe.
Dhe pas pak kohe doli qe ishte i detyruar nga rrethanat

Ky eshte dallimi midis ta ndjesh dhe te ndihesh i sforcuar
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Une preferoj me shume njerzit qe skerkojne fare falje kundrejt atyre qe thone me fal cdo sekond e bejne te njejtin gabim..
Gjithesesi te pranosh fajn eshte shenje pjekurie dhe deshire per tu permirsuar ne cdo aspekt...
Dhe kyqi i kerkimit te faljes nuk jan dy fjalet "me fal" por kuptimi i atij veprimi te gabuar... nese kuptohet dhe kerkon te permiresoj eshte e pranueshme e kuptueshme edhe pa shume fjale por me veprime. ..
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Te kerkosh falje sot duhet te kesh guxim.
Une kerkoj falje kur e shoh qe dike kam renduar me pa te drejte
Deri tani asnji se ka pas guximin te me kerkoj falje per gjerat qe kan bere kundrejt meje.jan mjaftu me ate shprehjen e Eshte kryfort kjo
 

Hasbulla

Patronazhist i grave te FV
Te kerkosh falje sot duhet te kesh guxim.
Une kerkoj falje kur e shoh qe dike kam renduar me pa te drejte
Deri tani asnji se ka pas guximin te me kerkoj falje per gjerat qe kan bere kundrejt meje.jan mjaftu me ate shprehjen e Eshte kryfort kjo
mu sme ke kerku falje
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Jo rrallë e kam bërë edhe jam i bindur që do e bëj pasi është në natyrën time, edhe kundër natyrës nuk fiton kurrë.
Por kam mësuar që të mos e bëj rrugë, pasi nganjëherë është mision vetë shkaterrus.
 
  • Më pëlqen
Reactions: D.

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
E crendesi ka ne u ktheve ne formen e meparshme
Kshu i bie te jemi njerez te vegjel dhe mbushur me ego.
Dhimbja, zhgenjimet, humbjet etj nxjerrin ne pah sesa te forte jemi brenda vetes.
Duhet te vdesesh qe te ringjallesh serish
Te thyesh apo vritesh ka benefitet e saja....shohim anen pozitive
Cdo e keqe e ka nje te mire
 
  • Puç
Reactions: D.
Top