• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mikrovala shkatërron vitaminat e ushqimit

Arfenilla

Themelues i Forumit
Mikrovala absolutisht shpartallon vlerën ushqyese të ushqimit, duke shkatërruar pikërisht vitaminat dhe fitonutrientët që parandalojnë sëmundjet dhe mbështesin shëndetin e mirë.

Për shembull, studimet kanë treguar që në brokoli madje 98 për qind të materieve ushqyese të rëndësishme për luftën kundër zhvillimit të kancerit shkatërrohen në mikrovalë.

Nxehtësia i shkatërron shumë lehtë, dhe gati të gjitha ushqimet e përpunuara në mënyrë termike përmbajnë më pak materie ushqyese.

Përveç kësaj, vitamina C, karotenoidet, antioksidantët dhe molekulat tjera si DIM në brokuli ose antocianinet në perimet dhe pemët e kaltra dhe purpurta shkatërrohen lehtë nën ndikimin e mikrovalëve që depërtojnë thellë në ushqim dhe e nxejnë në nivel qelizor.

Mikrovala e ngroh ushqimin në mënyrë të njëjtë por njëkohësisht e shkatërron në nivelin qelizor sepse i ngroh molekulat e ujit në qeliza. Me këtë rast vjen deri te dekompozimi molekular i vitaminave dhe fitonutrientëve.

Pas përpunimit në mikrovalë mbesin kryesisht kaloritë, fibrat dhe minerale e zbrazëta, ndërsa pjesa e madhe e vitaminave dhe fitonutrientëve janë shkatërruar.

Për dallim nga përpunimi në mikrovalë ushqimi i zier në avull mund të përmirësohet sepse disa materie ushqyeses bëhen më lehtë të shfrytëzueshme. /albeu.com/
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Titulli: Mikrovala shkatërron vitaminat e ushqimit

Eh ne fakt e demshme eshte ne kete drejtim shume.
As mua sme pelqen ta perdor,por ngapak e perdor sidomos dimrit.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Mikrovala shkatërron vitaminat e ushqimit

Une prandaj e hodha ne plehra se mu bo fiksim kjo pjesa. Edhe pse me ngroh ushqime te ndryshe duhet me perdor furren e pianuren ...me mire kshu
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Mikrovala shkatërron vitaminat e ushqimit

E shyqyr qe spaskam harxhaur lek te blej mikrovale :p
 
Titulli: Mikrovala shkatërron vitaminat e ushqimit

Mikrovala?Ca eshte kjo gjeja? :p
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Mikrovala shkatërron vitaminat e ushqimit

Se dija, te mbaron pune aq shpejt, edhe pse skam mikrovale po flas kot
thjeshte ngaqe me pelqen te shkruaj ne tastiere :p lol
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Mikrovala shkatërron vitaminat e ushqimit

Disa shkrim se kam lexu, thon se jan sh ,te demshme, sidomos nga ato Digital siq kam un ketu ne shpi..por ishalla nuk jan se un sh e perdor.
 
Titulli: Mikrovala shkatërron vitaminat e ushqimit

Edhe une e perdori shume mikrovalen :mah:
 
Private conversations
Help Users
    Top