• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mjeku i njohur jep lajmin e mirë për njerëzimin: Shkencëtarët në Romë një hap drejt trajtimit të COVID-19. Kush është proteina mrekullibërëse që gjend

KJO-JAVE-PRIFTI-1-770x417.png
Mjeku i njohur kardiokirurg, prof. Edvin Prifti jep një lajm të mirë. Ai thotë se shkencëtarët në Romë janë një hap drejt trajtimit të COVID-19.

Sipas tij, shkencëtarët kanë zbuluar një proteinë që gjendet në qumështin e nënës dhe shkatërron ARN-në virale duke mos e lejuar kodin gjenetik të virusit të bjerë në kontakt me sistemin imunitar të njeriut.

Universiteti i La Sapiencës dhe i Tor Vergatës në Romë, demonstrojnë një hap drejt trajtimit të Covid19. Shkencëtarët kanë zbuluar që LAKTOFERRINA mund të jetë çelësi i trajtimit të Covid19. Kjo është një proteine e cila merret nga nëna dhe shpjegon se pse fëmijët infektohen shumë më pak. Laktoferrina gjendet me shumicë në kulloshtrën e nënës. Përveç shumë efekteve mbrojtëse që ka, ajo shkatërron ARN virale dhe nuk lejon transkriptimin e saj, duke mos e lejuar kodin gjenetik të virusit të bjerë në kontakt me sistemin imunitar të njeriut. Një lajm i mirë mbase për tërë njerëzimin dhe një lajm i mire qe zbulimi vjen nga universiteti i La Sapiences ne Italine fqinje. Kjo me jep kenaqesi dyfish se eshte universiteti ku mora nje pjese te rendesishme te edukimit tim.
Ky eshte nje tregues qe kura do te gjendet patjeter. Gjithe energjite e njerezimit jane fokusuar ne kete. E rendesishme eshte qe kjo semundje do na mesoje shume. Do na tregoje se kush punon realisht per njerezimin dhe kush jo! Do tregoje se akademizmi kapitalist i cili nuk nxit kerkimin shkencor ne funksion te njerezimit por vetem te tregut dhe pushtetit duhet te marre fund njehere e mire. Mendoj qe covid19 do te vere piketa te reja per njerezimin kudo ku ai eshte. Prandaj edhe reagimi nuk duhet te jete vetem shkencor por edhe qytetar, moral dhe ligjor. Italia fqinje, universitetet e se ciles po mbrojne me ngulm therrmijat e akademizmit puritan dhe atij klasik po i jep leksione gjithe botes mbi te rejat shkencore per trajtimin e Covid19 duke filluar qe nga Tocilizumab qe ishte gjetje e nje mjeku nga Napoli, ozonoterapia, dhe tashme laktoferrina. Ky kerkim shkencor i ketij niveli, me financime nga me te reduktuarit ne Evrope, jane arritje te punes vetmohuese ne sherbim te njerezimit te ketij populli qe i ka dhene aq shume ketij planeti. Nje shembull per te gjithe ne.

Balkanweb.com
 
Eh,uroj.
gjithesesi asgje nuk eshte e faktuar.
me shume me duket lajm passionant se paska perfunduar studimet ky aty.
 
Normal qe jo serumet kane ose kripera ose glukoze sheqerna.

Foto eshte photoshop besoj.
Jo se pashe videon dhe lajthiza qe
Plus qe ne intubim nese se dini hera heres duhen lagur buzet pacientit dhe duke qene ne situate te tille eshte e pamundur te lesh nje infermier ne dispozicion.
Aparati i serumit prandaj perdoret qe te jepet mizura e duhur, dhe besoj se nga te tjeret kane mesuar se nuk jane shqipot kaq inovator ne kete aspekt
 
Normal qe jo serumet kane ose kripera ose glukoze sheqerna.

Foto eshte photoshop besoj.

nuk eshte Photoshop por un lexova 2 teori nga 2 infermier/doktor por sa bullshit jane se di pasi nuk ha pyke nga mjekesa (jo lajme, komente qe i kishin ber fotos).
 
Private conversations
Help Users
    Top