• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mos lejoni askënd t’ju rrëzojë psikologjikisht, kushdo qoftë

DeliriumMind

Stay wild moon child 💫

NJERËZIT DO TË JENË TË KËQINJ ME JU NËSE I LEJONI. ATA MUND TË MOS JENË ME TË VËRTETË TË KËQINJ POR THJESHT, NUK MUND TË KENË QËLLIMET MË TË MIRA, QË JU TË LËNDOHENI PËRSËRI.​

MOS I LË! MOS I JEPNI ASKUJT PRIVILEGJIN T’JU HEDHI. TI DHE VETËM TI, KE ÇELËSAT E LUMTURISË TËNDE.​

Esmeralda Birçaj, eksperte e shëndetit mendor, Gjykata e Rrethit Vlore, Terapiste EMDR 1

Esmeralda Birçaj, eksperte e shëndetit mendor, Gjykata e Rrethit Vlore, Terapiste EMDR 1
Sepse njerëzit mund dhe do të përpiqen t’ju lëndojnë, ndonjëherë me qëllim dhe ndonjëherë jo. Është zgjedhja e tyre për t’ju bërë të ndjeheni në një mënyrë të caktuar – se ti nuk vlen, se ti je një dështim. Por është gjithashtu zgjedhja juaj si do të reagoni. Keni zgjedhjen të mos i përmbaheni, të mos ju shqetësojnë.

Keni mundësinë të zgjidhni se si do e kaloni kohën tuaj. Duhet të vendosni se çfarë vlen dhe çfarë nuk vlen për kohën tuaj. Çfarë do t’ju lëndojë dhe çfarë do t’ju sjellë lumturi.

Mund të tingëllojë klishe, por jeta është shumë e shkurtër për ta përshkruar atë te njerëzit dhe situatat që ju bëjnë të ndjeheni si dështim. Jeta është shumë e shkurtër për ta përshkruar atë te njerëzit që, padyshim, nuk dëshiron të jenë në jetën tënde. Kjo nuk është mirëkuptim dhe dashuri – është abuzim dhe vetë-sabotim.

Lërini ata që nuk i shërbejnë të mirës suaj. Ju nuk keni përgjegjësi për veprimet dhe natyrën e tyre. Ju keni përgjegjësi vetëm për veprimet dhe mendimet tuaja – për çfarë lejoni në jetën tuaj, për çfarë mendoni, për çfarë pendoheni…

Askush nuk mund t’ju lëndojë dhe t’ju bëjë të ndjeheni keq pa pëlqimin tuaj. Ndonjëherë duhet të pyesni veten: “A e dua veten më shumë?”

Sepse çështja është se njerëzit me të cilët ne kalojmë pjesën më të madhe të kohës janë ata që formojnë personin që jemi. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të rrethoheni nga njerëz të mirë dhe pozitivë. Njerëzit që ju ngrejnë lart dhe ju frymëzojnë të bëheni versioni më i mirë i vetvetes.

Mbi të gjitha, të gjithë jemi njerëz. Ne jemi qenie njerëzore të ndjeshme por jemi edhe njerëz që dëshirojmë gjithmonë diçka. Ne jemi individë që vendosim të ngrihemi kur jeta na rrëzon.

1


Pra, mos lejoni që dikush t’ju bëjë të ndjeheni se nuk jeni i denjë. Njerëzit që janë të këqinj me ju zakonisht e bëjnë këtë sepse u mungon diçka që ju e keni. Kujdes nga njerëzit e zemëruar dhe nga vjen zemërimi i tyre. Nëse është shkaktuar nga xhelozia, largohuni prej tyre dhe mos lejoni që negativiteti i tyre t’ju udhëzojë.

Kur vendosni të hiqni dorë nga gjithçka që nuk ju ndihmon, jeta juaj do të bëhet më e ndritshme. Do të ndjeni gëzim dhe gjallëri që nuk i keni përjetuar më parë. Dhe është gëzimi, gjëja që u duhet më shumë njerëzve…
 

DeliriumMind

Stay wild moon child 💫
Me sakte drejtojani vetes tuaj gjithe energjine positive. Duajeni vleresoheni kenaqeni veten tuaj mos beni askend tjeter prioritet pervec vetes tuaj.
Vlen dhe per vet-perqafimin? Lol
 

Tip

Antarë i Respektuar
Se di pse mvje me qesh me kte temen 😂

@Legally_Sweet te vetja zemra, jo te te tjeret 😁
 

DeliriumMind

Stay wild moon child 💫
Cte duhet perqafimi para dashurise per veten? Te duash veten eshte shkalla me e larte e persosmerise qe mund te arrije njeriu ne jete. Nese sdo veten si mund te te duan te tjeret?!
Mos me keqkupto
Nese egziston dikush qe e dashuron pafund veten dhe e ledhaton pafund ajo jam un dhe sma ka mesuar njeri...

Por kjo nuk mjafton, ndonjehere.
 

Desa

Temet Nosce
Më e lehtë të thuhet se sa të bëhet. Por, gjithcka fillon nga vetja dhe duke dashur veten din si të duash të tjerët. Nuk ka asgjë më të keqe se të zgjohesh një ditë e ndryshuar deri në palcë, nga që nuk pate veten në vend të parë atëherë kur duhej. Nuk është misioni jonë i jetës të duam dhe shpëtojmë gjithë botën. Ndaj, seleksiono njerëzit me kohë. Duhet ruajtur edhe ato negativitete që na simulojnë stresorët pozitiv. Mjaft fola se janë dhënë këshilla mjaft të llogjikshme dhe të mirëfillta më lartë.
 

Tip

Antarë i Respektuar
Te vetja si fillim por edhe te tek te tjeret. Nuk ka pare kush keq duke ndare energji pozitive me te tjeret.

Te vetja shpirt te vetja... nqs je mir me veten e pasqyron ate energji natyrshem dhe te te tjeret. Nqs je mugut vet, mugut percjell dhe te te tjeret panvarsisht nga sforcimet fake per te percjell energji pozitive... behet teper e dukshme tek te tjeret paperputhshmeria e sjelljes me ate qe ndjejn 😁

Kjo eshte nji nga arsyet pse tkam qef ty, se je rob i mir nga mren. Ti dhe vrer po te percjellesh prap merret me pozitiviter sepse e di qe vjen nga nje shpirt i mir e i sinqert 😍 Te njejten gje do thoja dhe per @Marla 🤣
 

Shej

Advanced
E ke parasysh ate ndjesine kur ti po vjell dhe dikush te mban floket ose te sjell koven?

Te them te drejten fareee kam qene shume e vogel femije kur me ka ndodh kjo ndjesi dhe se mbaj mend shume mire por me kujtohet siguria dhe perkujdesja nga ime me.

Kur u rrita skam leju askend te me shofi tu vjell aq me shume te me mbaje koken.

Me jep 1 shembull tjeter :)
 

DeliriumMind

Stay wild moon child 💫
Te them te drejten fareee kam qene shume e vogel femije kur me ka ndodh kjo ndjesi dhe se mbaj mend shume mire por me kujtohet siguria dhe perkujdesja nga ime me.

Kur u rrita skam leju askend te me shofi tu vjell aq me shume te me mbaje koken.

Me jep 1 shembull tjeter :)

Nuk jemi te gjith njesoj Marla
Nuk na kan kenduar te gjithve te njejten ninulle kur ishim te vegjel
Secili prej nesh, kush me heret dhe kush me vone, kupton se per cfare ka nevoj.
Un kam nevoj per njerez real pershembull... kur them real po them per njerez qe (me mu te pakten) flasin pa frena... shprehin ndjenjat me negative qe mund ti kalojne neper mend pa menduar se do ti paragjykoj... flas per njerez qe nuk me kan frike dhe qe kan besim tek une.
Frikacaket nuk i kam qef... dhe aq me teper manipulimet apo 'zbukurime' sepse di dhe une ashtu 😄 mos me than qe jam master per show
 

Shej

Advanced
Nuk jemi te gjith njesoj Marla
Nuk na kan kenduar te gjithve te njejten ninulle kur ishim te vegjel
Secili prej nesh, kush me heret dhe kush me vone, kupton se per cfare ka nevoj.
Un kam nevoj per njerez real pershembull... kur them real po them per njerez qe (me mu te pakten) flasin pa frena... shprehin ndjenjat me negative qe mund ti kalojne neper mend pa menduar se do ti paragjykoj... flas per njerez qe nuk me kan frike dhe qe kan besim tek une.
Frikacaket nuk i kam qef... dhe aq me teper manipulimet apo 'zbukurime' sepse di dhe une ashtu 😄 mos me than qe jam master per show

Qenkam me fat pra qe jam e rrethuar nga trima te tille lool
 

Ivy

.......
Normalisht dashuria fillon nga vetja
Nese se ke per veten kete ndjenje si mund tua trasmetojme te tjereve?!
Thone qe njerezit inteligjente asnjehere sjane te lumtur.
Atehere e deklaroj me budallallekun tim me te sinqerte qe une jam budallacke sepse e konsideroj dhe mbi te gjitha e ndjej qe jam e lumtur duke mos lejuar askend te ma prish kete gjendje.
 

DeliriumMind

Stay wild moon child 💫
Te ishim te gjith kaq shum te lumtur me veten tone, sdo shiteshin aq shum antidepresiv sa shiten sot

Sdo shiteshin aq shum ilace per gjum sa pihen sot dhe nga moshat e reja

Sdo vraponim si te cmendur drejt dashurise sepse do mjaftoheshim me veten.
 

Ivy

.......
Te ishim te gjith kaq shum te lumtur me veten tone, sdo shiteshin aq shum antidepresiv sa shiten sot

Sdo shiteshin aq shum ilace per gjum sa pihen sot dhe nga moshat e reja

Sdo vraponim si te cmendur drejt dashurise sepse do mjaftoheshim me veten.
Smund te jemi te gjithe njesoj sepse svime nga e njejta jete,nga te njejtat rrethana dhe mbi te gjitha nuk arrijme ti perjetojme gjerat njelloj dhe si pasoje del gjendja jone.
 
Private conversations
Help Users
    Top