• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mos lejoni askënd t’ju rrëzojë psikologjikisht, kushdo qoftë

DeliriumMind

Stay wild moon child 💫
Smund te jemi te gjithe njesoj sepse svime nga e njejta jete,nga te njejtat rrethana dhe mbi te gjitha nuk arrijme ti perjetojme gjerat njelloj dhe si pasoje del gjendja jone.
Ke shum te drejt
Ishte opinioni im personal 😊
 
 • Përqafim
Reactions: Ivy

Amara_La_Negra

Antarë i Respektuar
Normalisht dashuria fillon nga vetja
Nese se ke per veten kete ndjenje si mund tua trasmetojme te tjereve?!
Thone qe njerezit inteligjente asnjehere sjane te lumtur.
Atehere e deklaroj me budallallekun tim me te sinqerte qe une jam budallacke sepse e konsideroj dhe mbi te gjitha e ndjej qe jam e lumtur duke mos lejuar askend te ma prish kete gjendje.
Shushka ime ti love u 💋💋💋💋💋💋💋💋
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Perpara se ta duash veten duhet ti pranosh asaj edhe difektet.
Te njohesh edhe anen e erret, gabimet, fajet ,mos justifikosh por ta gjykosh veten
E bejme dot? Jo!
Te duash veten eshte nje proces i veshtire sepse jo rralle ,prioritetet tona jane ata qe i kemi lartesuar ne qenien tone si idhuj.
Familjaret ....
Sa here themi - per ate as veten se llogaris!
Pra eshte ceshtje prioritetesh dhe ndjenjash.
Pastaj kshu me thenie klishe e ngopin barkun sa te duash
 

Ivy

.......
Perpara se ta duash veten duhet ti pranosh asaj edhe difektet.
Te njohesh edhe anen e erret, gabimet, fajet ,mos justifikosh por ta gjykosh veten
E bejme dot? Jo!
Te duash veten eshte nje proces i veshtire sepse jo rralle ,prioritetet tona jane ata qe i kemi lartesuar ne qenien tone si idhuj.
Familjaret ....
Sa here themi - per ate as veten se llogaris!
Pra eshte ceshtje prioritetesh dhe ndjenjash.
Pastaj kshu me thenie klishe e ngopin barkun sa te duash
E si mos ti pranosh defektet e vetes?
Te mos pranosh veten,gabimet,fajet do te thot se je perfekt.A ka dicka perfekte ne kete bote?
Jo,atehere ne sbejme perjashtim.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
E si mos ti pranosh defektet e vetes?
Te mos pranosh veten,gabimet,fajet do te thot se je perfekt.A ka dicka perfekte ne kete bote?
Jo,atehere ne sbejme perjashtim.
Pyetje retorike :)
Epo aty fillon dashuria per veten , kur ia do edhe pjesen njerezore
Nderkohe qe ne jemi ne lufte gjithe kohes me veten prej dobesive, tolerimeve, keqkuptimeve, deshirave, etj etj

Ah sa per mos lejuar kend tju shkeli.....kete dikush e sheh si ceshtje karakteri, une e shoh si ceshtje vetlejimi
 
 • Më pëlqen
Reactions: Ivy

DeliriumMind

Stay wild moon child 💫
Perpara se ta duash veten duhet ti pranosh asaj edhe difektet.
Te njohesh edhe anen e erret, gabimet, fajet ,mos justifikosh por ta gjykosh veten
E bejme dot? Jo!
Te duash veten eshte nje proces i veshtire sepse jo rralle ,prioritetet tona jane ata qe i kemi lartesuar ne qenien tone si idhuj.
Familjaret ....
Sa here themi - per ate as veten se llogaris!
Pra eshte ceshtje prioritetesh dhe ndjenjash.
Pastaj kshu me thenie klishe e ngopin barkun sa te duash

Nuk eshte e pamundur te njofesh anen e erret te vetes, te zhvishesh komplet dhe te shofesh demonet e tu drejt per drejt ne sy.
Nuk eshte e pamundur te shofesh fajet, gabimet dhe te gjykosh veten per rrjedhjen e ngjarjeve por eshte goxha e veshtire te shofesh qarte pasi i futesh asajt rruge.

Sepse fillon gjykon veten akoma para se te kapesh mir situaten dhe nese tjetri ta ka me hile apo jo... dhe aty vazhdojne gabime te tjera... gabime mbi gabime... skupton me kush eshte e drejta dhe kush e gabuara dhe kur kupton se ta kan fut, eshte teper vone dhe ste ngel me gje pervec te cohesh vetem me duart qe te dridhen dhe te buzqeshesh aq shum sa te dhembin nofkat.
I know that feel
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
E pamundur jo, e veshtire po
Sepse ne qeniet njerezore jemi te prirura qe cdo veprim tonin ta justifikojme.
E kemi veshtire te pranojme se gabojme, se kemi bere dem , se kemi "vrare" dike
Sepse ne as veten se kursejme ne kete pike
 

Ivy

.......
E pamundur jo, e veshtire po
Sepse ne qeniet njerezore jemi te prirura qe cdo veprim tonin ta justifikojme.
E kemi veshtire te pranojme se gabojme, se kemi bere dem , se kemi "vrare" dike
Sepse ne as veten se kursejme ne kete pike
Natyra njerezore justifikon cdo veprim ,por nese kuptohen rastet qe duke vepruar sipas te drejtes sone,por qe paralel kemi lenduar dike tjeter,nuk eshte e veshtire ta pranojme.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Natyra njerezore justifikon cdo veprim ,por nese kuptohen rastet qe duke vepruar sipas te drejtes sone,por qe paralel kemi lenduar dike tjeter,nuk eshte e veshtire ta pranojme.
Sepse na mungon empatia :)
Nje fjale goje eshte te thuash duaje veten, dhe ngaterrohet me marredheniet femer mashkull ku sigurisht ne shohim ate pikturen qe duam
Por nese shohim ne big picture ..... Eshte nje proces shume i veshtire
Te pakten pare nga kendveshtrimi im
 

Ivy

.......
Sepse na mungon empatia :)
Nje fjale goje eshte te thuash duaje veten, dhe ngaterrohet me marredheniet femer mashkull ku sigurisht ne shohim ate pikturen qe duam
Por nese shohim ne big picture ..... Eshte nje proces shume i veshtire
Te pakten pare nga kendveshtrimi im
E sakte.
Por ne kendveshtrimin tim,cdo lloj dashurie eshte nje pakt me veten.
Nese idealizojme dicka ne mendjen tone,asnjehere nuk arrim ta shijojme nese eshte jashte kornizave te imagjinates edhe shume e bukur qofte.
 

DeliriumMind

Stay wild moon child 💫
E pamundur jo, e veshtire po
Sepse ne qeniet njerezore jemi te prirura qe cdo veprim tonin ta justifikojme.
E kemi veshtire te pranojme se gabojme, se kemi bere dem , se kemi "vrare" dike
Sepse ne as veten se kursejme ne kete pike
Nuk jemi te gjith aq te prirur per te justifikuar veten. Fundja e drejta dhe e gabuara ndonjehere jan relative sepse nese dicka duhet te shkonte ne djall, ska burr none ta ndali fatin.


Ka dhe njerez qe te thon hapur "jam kshu... kto jan difektet e mia te kerkoj ndjes sepse do vazhdoj te gaboj "
 
 • Më pëlqen
Reactions: Ivy

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
E sakte.
Por ne kendveshtrimin tim,cdo lloj dashurie eshte nje pakt me veten.
Nese idealizojme dicka ne mendjen tone,asnjehere nuk arrim ta shijojme nese eshte jashte kornizave te imagjinates edhe shume e bukur qofte.
Idealizimi vjen kur se ke dicka me, kur per arsye mbi fuqite e tua nuk eshte.
Po kte pse e bejme?
Sepse kemi nevoje te jetojme me kujtime e pas asaj qe ndodhi.
Truri percepton cfare ne duam , e nese zgjedhim te kujtojme castet me te bukura pa kuptuar as vete kalojme ne idealizim te personit.
Personalisht e kam perjetuar njehere dhe ashtu pakuptuar fut veten ne nje vorbull qe sdi nese do arrish te dalesh.
Idealizimi mendoj eshte problem me vete!
Mua mu deshen plot 4 vite per tu "zgjuar"....
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Nuk jemi te gjith aq te prirur per te justifikuar veten. Fundja e drejta dhe e gabuara ndonjehere jan relative sepse nese dicka duhet te shkonte ne djall, ska burr none ta ndali fatin.


Ka dhe njerez qe te thon hapur "jam kshu... kto jan difektet e mia te kerkoj ndjes sepse do vazhdoj te gaboj "
E kush jane kta?
Mos ngaterrojme edhe dicka , se nje fije ndan dike qe mendon se pranon veten dhe i reklamkn gabimet nga dikush qe "viktimizohet" ne saj te ketyre gabimeve
 

DeliriumMind

Stay wild moon child 💫
E kush jane kta?
Mos ngaterrojme edhe dicka , se nje fije ndan dike qe mendon se pranon veten dhe i reklamkn gabimet nga dikush qe "viktimizohet" ne saj te ketyre gabimeve
🤷‍♀️
Nuk kam shprehur kurr qe pranoj veten... jam ne evolucion te pafund ... deri sa te marr frym.
Degjoj, jetoj, gaboj, sfidoj, ndonjehere fitoj dhe ndonjehere humb por kurr nuk ndalem te mesoj. Dhe kur kam gabuar, kam kerkuar ndjese... sepse rri e rri duke analizuar veten dhe kerkuar *ku gabova* qe gjerat arriten ne ate pike.
Prandaj te thash me siper qe ka njerez si une qe ndonjehere e gjykojne veten akoma me shum sec e bejn te tjeret.
Pershembull... dhe kur me mbushin me komplimente, ndihem prap si prap e pakenaqur sepse sdi nese vertet i meritoj. Duhet ta analizoj situaten ne tjeter moment...

Prandaj dhe kerkoj te mbaj afer vetes njerez jo superficial dhe me dicka per te treguar. Nga ato qe i ndricojne syt pa than asnje fjale ose qe flasin aq shum sa qe humbin dhe fillin e muhabetit.

Viktim jo ama...
Se kam pare kurre veten ne ate pozicion.
Kam dash dhe kam bere ne jet.
Tjeter gje qe un perplas kembet se gjerat nuk me shkuan mir sic doja.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Me fal po pse e personalizove?
Ti kur the ka njerez qe pranojne veten po flisje per ty si delirium?
Une fola ne pergjithesi dhe nese do flisja ne vecanti ate di ku e bej
Pasi opinioni im vlen 0 , per aq kohe sa nuk e njoh nje person
 

DeliriumMind

Stay wild moon child 💫
Me fal po pse e personalizove?
Ti kur the ka njerez qe pranojne veten po flisje per ty si delirium?
Une fola ne pergjithesi dhe nese do flisja ne vecanti ate di ku e bej
Pasi opinioni im vlen 0 , per aq kohe sa nuk e njoh nje person

Po flisja per veten si Ade, delirium, cherry apo bubusettete po nje burim kan.
Fundja te gjith japim mendim ne baz te asajt tones, te asajt qe mendojme dhe gjykojme me te drejt.

Gjithmon i kam personalizuar temat, ska ndryshuar gje qe nga dita qe jam regjistruar 🙃
Diten e mire
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
E mire here tjeter beje teme e dedikume per veten, se nuk qasem hic
Une flas per fenomenin nen kendveshtrimim tim ,jo per individe te vecante
 

DeliriumMind

Stay wild moon child 💫
E mire here tjeter beje teme e dedikume per veten, se nuk qasem hic
Une flas per fenomenin nen kendveshtrimim tim ,jo per individe te vecante
Sdo me mjaftonte nje tem ... do hapja direkt nje nenforum per veten 🤣
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Ulerit sa te duash mos lejo ate mos lejo kete.ne prej mishi e gjaku jemi perjetojme cdo gje Shpesh here rendohemi ku ska me.rrezohemi nga pesha .por e rendesishme eshte te mesojme si te ngrihemi e te ecim perpara .
 

Amara_La_Negra

Antarë i Respektuar
Un rrezohem psikologjikisht vetem kur vesh high heels dhe x asgje tjeter ne bote .More vesh ,mora thuaj .😁
 
Private conversations
Help Users
  Top