• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mos lejoni që sjellja e të tjerëve të shkatërrojë paqen tuaj të brendshme. Injorojini dhe vazhdoni

Boreas

Advanced
“Mos lejoni që sjellja e të tjerëve të shkatërrojë paqen tuaj të brendshme.” Fjalët e Dalai Lama janë këshilla, një këshillë për të gjithë ata që ndërsa kultivojnë vlerat më fisnike në zemrat e tyre, nuk janë të qetë. Sepse nuk është aspak e thjeshtë të jesh qytetar në një mënyrë të veshur me hipokrizi. Rrugët e të cilave janë plot me mjerime njerëzore dhe dritat shkëlqejnë me gënjeshtra.

Nuk është e lehtë të mos përvetësosh ajrin e mbushur me energji negative, për të pasur paqe në zemër. Kur shohim që nuk ka mirënjohje dhe respekt përreth nesh, kur ajo që korrim nuk është kurrë ajo që mbjellim, të qëndrosh i pastër dhe i sinqertë duket se nuk ka kuptim. Dhe në çdo rast, qetësia juaj është ajo që gjithmonë e paguan.

Ky është momenti kur mund të biesh në grackën e manipuluesve.

Paqja e brendshme fillon kur vendosni të mos lejoni që një person tjetër ose një ngjarje tjetër të kontrollojë emocionet tuaja. (Anonimo)

Kur kushtëzoheni nga qëndrimet negative të të tjerëve, kufizoheni në një mënyrë jetese gjithnjë e më të kotë.

Por çfarë është paqja e brendshme? Dhe si arrihet?

Asnjë kënaqësi tjetër nuk është më e madhe se paqja. (Buddha)

Paqja e brendshme është një e mirë supreme. E arritshme vetëm kur mendja është e lirë nga të gjitha kushtëzimet dhe zemra nga të gjitha emocionet toksike. Duke punuar me ndërgjegjen dhe vullnetin tonë mund të mbrojmë atë që jemi pavarësisht nga një realitet që na bën presion për tu pajtuar, por që nuk na ngjan.

Të shënosh për të do të thotë të fillosh një rrugë që kursen ndjeshmërinë tonë ndërsa na bën më të fortë. Rruga që synon qetësinë edhe përmes një mburoje.

Lumturia dhe paqja e zemrës lindin nga vetëdija për të bërë atë që ne gjykojmë të drejtë, jo nga bërja e asaj që thonë dhe bëjnë të tjerët. Mahatma Gandhi

Armët nuk janë shpata dhe pushkë që duhen mbajtur. Ato janë meditim, vetëdije për vlerën e një individi unik, me kufizimet dhe cilësitë e tij. Është një veprim i bazuar në mundësitë e veta, i cili synon përmirësimin, por pa dëmtuar kurrë askënd. Asnjëherë kundër askujt.

Paqja e brendshme nuk është gjë tjetër veçse një jetë e jetuar me ndërgjegje, mençuri dhe respekt. Për veten tonë, për të tjerët. Për vetë jetën.

Fjalët e Dalai Lama bëhen një tregues themelor për zgjedhjen e rrugës së duhur: “Mos lejoni që sjellja e të tjerëve të shkatërrojë paqen tuaj të brendshme. Injorojini dhe vazhdoni ”.


Revista Psikologjia
 
Sjellja e te tjereve nuk eshte ne doren tone, rrjedhimisht ka rendesi shume relative.
Ndryshe eshte per personat qe kemi per zemer , sjellja e te cileve mund te na lendoje por edhe aty ka nje limit.
Paqja ime shpirterore, mendore, fizike eshte e shenjte, nuk ndikohet nga sjellja e te tjereve por vetem nga mendimet, veprimet, reflektimet, vendimet e mia dhe vetem e ekskluzivisht te miat.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Mire e ka thene Dalai, por e thena dhe ajo ç'ka realisht ndodh vertete jane larg me njera tjetrën, meqe jemi njerez me gjak, s'jemi machines.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Vec familja ime mund te me shkaterroj paqen mua.
Sepse ajo me shkaterron shpirtin.
Pa te tjeret me vijne rrotull. :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Lum si ju!
Mua deri dje cdo gje me prishte qetesine. Preksha per cdo gje. Sot kam perparuar ne kete aspekt. Njerezit e larget sme bejne asnje pershtypje, Ama familja patjeter qe ka rol.
 

Marakli^Krapit

Antarë i Respektuar
Sa inad un tan miletin kam kasavet shpresoj te vij nje dit te ndryshoj sa skam hanger naj infrakt 😥
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

DeliriumMind

Larg nga njerzit pa endrra 💜
Me pelqen paqja... e kam te lehte ta gjej te vetja dhe deshiroj tja dhuroje dhe njerezve qe shoh ne erresire.
Eshte dicka qe me vjen e natyrshme... me ben mire mua shpirterisht, por dhe tjerve. Akoma me mire nese flasim per te huaj... eshte me interesante ti studjosh per tja lehtesuar dhimbjet... sepse ska asnje paragjykim nga te dyja anet. 😊
 
Private conversations
Help Users
    Top