• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mushkonjat, ja të gjitha mjetet që premtojnë t’i largojnë ato

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Mushkonjat, ja të gjitha mjetet që premtojnë t’i largojnë ato

mosquito-biting-hand-main.jpg

Në mesin e copëzave dhe rrobave të neveritshme, do t’ju tregojmë për mjetet më të fundit kundër insekteve të bezdisshme midis aplikacioneve të smartphone-ve dhe teknologjisë së televizorit me ultratinguj.

Mjaft më me locionet kundër mureve. Nëse jeni të lodhur nga locionet e ndryshme kundër mushkonjave, qepje me erë të ndezur të citronelës apo edhe duke përdorur heqësin në luftën ditore kundër mushkonjave, teknologjia mund t’ju ndihmojë. Nëse, në të vërtetë, ka masa të natyrshme për t’u larguar nga kafshimet e insekteve të bezdisshme (një – ahinoi – konsiston në mospirjen e birrës), shkencëtarët përpiqen ta bëjnë jetën më të lehtë nëpër arna, rroba dhe llamba të neveritshme.

Dikush ka menduar edhe për aplikimet për telefonat celularë dhe TV kundër mushkonjave, por a janë efektivë?

Sprai kundër mushkonjave – Sprai i zbuluar nga Kite premton t’i bëjë mushkonjat e padukshme për 48 orë, duke luftuar malarinë në vendet në zhvillim. Patch Kite mbështetet nga Fondacioni Bill dhe Melinda Gates dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit në SHBA. Fusha punon duke bllokuar aftësinë e mushkonjave për të përcjellë dioksidin e karbonit në frymëmarrje, e cila është mënyra kryesore në të cilën insektet gjejnë njerëz. Për më tepër, nuk është toksike: kompania deklaron se substanca aktive konsiderohet e sigurt nga Administrata e ushqimit dhe drogës dhe mund të përdoret si për fëmijët ashtu edhe për gratë shtatzëna.

Rrobat e neveritshme – Linja e veshjeve “Bugs Away”, e zhvilluar nga kompania Exofficio e SHBA, premton të mbrojë kundër mushkonjave dhe insekteve të tjera përmes teknologjisë së patentuar të insekteve. Me një mbrojtje të padëshirueshme dhe të padukshme në sajë të trajtimit me permethrin, një kimik sintetik që vepron si ekstrakt natyror i krizantemës, premton të mbajë larg jo vetëm mushkonjat, por edhe milingonat dhe mizat. Veshja është projektuar për aktivitete në natyrë dhe mban lagështi të plotë deri në shtatëdhjetë larje.

Pajisja portative – Kjo pajisje e lëvizshme ka madhësinë e një telekomande dhe premton të izolojë ata që e mbajnë atë në një sipërfaqe prej 4 metra e gjysmë. Kompakt dhe i lehtë, ju lejon të shmangni përdorimin e sprucave ose kremrave që do të aplikohen në lëkurë thjesht duke e kaluar atë. ثshtë pa aromë.

Fener kundër insekteve – Feneri i Thermacell-it kombinon funksionin dekorativ me atë që është kundër mushkonjave. Feneri siguron ndriçim të ambientit falë LED-ve. Llamba e vrasësit Llambë Zapplight mund të përdoret si brenda ashtu edhe jashtë dhe çdo llambë mbron një sipërfaqe prej rreth 150 metra katrore. Drita ultravjollcë e saj tërheq insektet dhe i vret ata me kontakt.

Byzylyk – Byzylyku që spraps mushkonjat premton të bëjë të mundur mbajtjen e mushkonjave në ajër të hapur. Ekzistojnë modele të ndryshme dhe karakteristikat e tyre duhet të jenë të ngopura me vajra natyrale esenciale. Megjithatë, profesor Cameron Webb i Universitetit të Sidneit dhe Pathologjisë Perëndimore në faqen e tij të internetit shprehu një opinion negativ mbi efektivitetin e pajisjeve të tilla. Eksperti, i cili testoi një vegël të ngjashme, tha se në atë rast heqja e insekteve ishte e kufizuar në afërsinë e byzylykut.

Dyshime rreth aplikacioneve dhe TV kundër mushkonjave – Janë krijuar disa aplikacione në celular me premtimin e heqjes së mushkonjave. Këto përfshijnë Tone Generator, Mushkonja Expeler dhe Anti Mushkonja-Repeller. Në të vërtetë, LG ka vënë në treg një TV Mosquito Away në tregun indian. Teknologjia themelore është përdorimi i ultrazërit. Por efektiviteti i kësaj teknike nuk duket mjaft i mbështetur. Bart Knols, një entomolog që është pjesë e komitetit këshillues të fondacionit holandez kundër malaries, tha për BBC se nuk ka prova shkencore që ultratingujt mbajnë mushkonjat larg.

(gazeta-Shqip.com)
 
Top