• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

NASA “zbulon” asteroidin prej floriri, do bënte çdo njeri në Tokë milioner

NASA “zbulon” asteroidin prej floriri, do bënte çdo njeri në Tokë milioner (FOTO)
1579189776977.png

Nasa ia ka vënë syrin një asteroidi jo shumë larg nesh, i cili siç thotë shtypi britanik, ka mjaftueshëm flori sa për ta bërë çdo njeri në Tokë milioner. Psyche 16 ndodhet mes orbitave të Marsit dhe Jupiterit dhe përbëhet nga metal i ngurtë. Pjesa derrmuese është ar, por objekti misterioz është i ngarkuar dhe me platin, hekur e nikel.

Në total, vlerësohet se metalet e Psyche arrijnë vlerën 8,000 quadrilionë paundë. Që do të thotë se nëse do ta merrnim në Tokë, do t`i dërrmonte çmimet dhe do ta çonte drejt kolapsit ekonominë botërore me vlerë 59.5 trilionë paundë. Psyche nuk është i panjohur për shkencëtarët, por vetëm së fundi është tërhequr vëmendja tek potencialet e jashtëzakonshme të tij. Scott Moore, që drejton kompaninë minerare EuroSun Mining, thotë se vetëm sasia e arit në asteroid do të conte në conte industrinë e floririt.

“ Titanët e floririt kontrollojnë sot me qindra zona prodhuese nëpër botë. Por ajo çfarë sjellin ata çdo vit në tregun ndërkombëtar, nuk krahasohet me atë që gjendet në hapësirë”, tha ai për Oil Price. Nasa do të nisë një mision verën e vitit 2022 përmes të cilit do të tentohet afrimi me trupin e rrallë qiellor.

©Copyright Gazeta SHQIP


 

Comments

Top