• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ndihme nje keshille ligjore

Hostel

Anëtar i Nderuar
Kam nje probolem me nje kontrat pune ketu ne shqiperi me duhet nje person qe mund te me japi informacione te detajuara per rastin kush ka mundesi te shkruaj qe te shpjegoj dhe rastin konkret.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Duhet te shkruash rastin njeher qe te te them une nese te ndihmoj dot sepse vet ne pune dhe me kontrate pune jam kshuqe rregullat e kontrates sime i di ,ndoshta i kemi te ngjashme
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Neni 143 per largim nga puna kam 8 muaj qe punoj aty per rregull sa kohe para duhet te me lajmerojn???
 

Aver

VIP
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Shpresoj te mos kesh vrare njeri. Shaka :p

Perjashtim mund te bej ndonje keqperdorim apo demtim i qellimshem i kompanise. Perndryshe per largimin nga performanca e dobet, reduktimi i punetoreve etj., duhet te lajmerohesh 1 muaj me perpara (sepse ti ke punuar 6+ muaj) si dhe te kompensohesh per ate periudhe.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Ok un po largohem sepse ju kundervura eperorve por gjithcka po maskohet si nje performance e dobet pra dmth un duhet te isha njoftuar 1 muaj para dhe nese ndjek rruge ligjore marr cdo te drejte te mundeshme?
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Une ne kontrate e kam 12 muaj dhe pasi mbaron ky afat me largojnë. Nese duan te me largojnë me perpara do me lajmërojnë 30 dite para por nese duan te me largojnë per shkelje rregullave te punes mund ta bejne kur te duan duke me paguar 15 dite rroge nga momenti qe me largojnë (quhet afat i mjaftueshëm per te gjetur nje pune tjeter)
 

WxP

.
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Kontrata cfare afati ka ? Periudh prove Duhet te lajmerohesh 15 deri ne 30 dite perpara nese eshte subjekt privat duhet te jet parashikuar... Nese jo duhet te mbushesh 1 vit per te perfituar statusin e nenpunesit civil!
 

Aver

VIP
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Ok un po largohem sepse ju kundervura eperorve por gjithcka po maskohet si nje performance e dobet pra dmth un duhet te isha njoftuar 1 muaj para dhe nese ndjek rruge ligjore marr cdo te drejte te mundeshme?
Ne kete rast eshte dashur te te njoftojne 1 muaj me perpara. Nese nuk e kane bere ndiq rruget ligjore. Ne shqiperi mund te ndodhe cdo gje, por ne nje vend tjeter ti do ta fitoje rastin pa problem, besoj.

Sa me perpara te lajmeruan ty?
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

WxP kontrata eshte me afat kohor te pacaktuar dhe punoj ne subjekt privat
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Sot per te merkuren qe te me thone o firmos doreheqjen ose ke 5 dite per te rritur performancen
 

Aver

VIP
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Ne rast se ofron doreheqje te kane premtuar ndonje kompensim? psh page per 3 muaj?

p.s. Thjeshte me intereson sepse eshte nje loje qe e bejne bankat ne Kosove prej kohesh.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Ne rast se ofron doreheqje te kane premtuar ndonje kompensim?

p.s. Thjeshte me intereson sepse eshte nje loje qe e bejne bankat ne Kosove prej kohesh.
Jo thjesht thon te ndihmon per te gjetur pune qe te mos shkruajne tek libreza i pushuar nga puna
 

WxP

.
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Mos i hy kot valleve te gjygjeve pasi e ka shume kollaj te bej nje shkrese sikur te ka lajmeruar por ke refuzuar firmosjen e shkreses! Gjygjet do te zvarrisin me vite dhe fundja sdo fitosh as gje dhe sikur ta fitosh gjyqin ti mer leket avokati dhe gjygjtari. Ajo qe te sygjeroj une qe duhet te arrishe te maresh dorheqen e jo perjashtimin nga puna pasi vlen me shume ne librezen e punes! Te uroj gjithe te mirat dhe suksese.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Mos i hy kot valleve te gjygjeve pasi e ka shume kollaj te bej nje shkrese sikur te ka lajmeruar por ke refuzuar firmosjen e shkreses! Gjygjet do te zvarrisin me vite dhe fundja sdo fitosh as gje dhe sikur ta fitosh gjyqin ti mer leket avokati dhe gjygjtari. Ajo qe te sygjeroj une qe duhet te arrishe te maresh dorheqen e jo perjashtimin nga puna pasi vlen me shume ne librezen e punes! Te uroj gjithe te mirat dhe suksese.
Kam deshmitare sa te dua une aty brenda qe sme kane komunikuar asgje as ketu e as para nje muaji ideja eshte kjo te drejten e kam une apo ato ne kete rast konkret??
 

Aver

VIP
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Jo thjesht thon te ndihmon per te gjetur pune qe te mos shkruajne tek libreza i pushuar nga puna
Aha. Nese me degjon mua nuk jep doreheqje.
Thuaju se do ta rrisesh performancen sipas mundesive. Qe do ta besh me te miren dmth.

Kam pershtypjen se ai/ajo qe do te te largoj nga puna e ka edhe dike tjeter siper te cilit/es duhet ti jap llogari. Ose nese eshte vet pronari, i frikesohet ndonje kontesti gjyqesor.

Mendimi im.
 

WxP

.
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Po mir shife si tdush shum her e drejta nuk gjendet varet nga motivi qe te vejne ne largim.
 

Marla

VIP
Titulli: Ndihme nje keshille ligjore

Ok un po largohem sepse ju kundervura eperorve por gjithcka po maskohet si nje performance e dobet pra dmth un duhet te isha njoftuar 1 muaj para dhe nese ndjek rruge ligjore marr cdo te drejte te mundeshme?
Jo ne kete rast per performance te dobet nuk vlen njoftimi.Nuk rinovohet me kontrata.Mos kerko te gjendet e drejta ne Shqiperi. Nese duan te te largojne do e gjejne menyren me te mire per ta.Per mendimin tim jep doreheqjen arsyeja ke gjetur pune me te mire se ajo mos prano qe performanca jote ishte e dobet dhe mos lejo te te pushojne per kete arsye.Mos harro tju thuash dhe per ditet e lejeve qe te takojne sipas kodit te punes.
 
Top