• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Nëse falni gjithmonë dhe nuk vendosni kufij, njerëzit nuk do t’ju respektojnë

Abisi

Staf në FV.AL
Ne flasim shumë për rëndësinë e faljes dhe në të vërtetë është një ndjenjë thelbësore që na ndihmon të jetojmë shëndetshëm dhe të kemi një marrëdhënie të mirë me veten tonë të brendshme, por edhe me faljen duhet të jemi të rreptë dhe të mençur sepse teprica mund të dëmtojë jetën tonë.
Falja lehtëson dhimbjen e shpirtit tonë dhe na lejon të fillojmë me shumë më shumë pozitivitet. Është një dhuratë që ne e ofrojmë mbi të gjitha për veten tonë. Ajo hap rrugën për mundësi dhe na bën të ndihemi mirë me veten tonë. Sidoqoftë, disa njerëz nuk dinë ta përdorin me mençuri faljen dhe ta bëjnë atë të ketë efektin e kundërt.
Sigurisht, ne duhet të jemi në gjendje të falim njerëz që ndonjëherë na lëndojnë, por duhet të vendosim kufij të shëndetshëm në mënyrë që falja të mos jetë një mjet i keq. Falja duhet të jetë e shëndetshme, duhet të ndriçojë shpirtin tuaj, por gjithashtu t’i tregojë personit tjetër se nuk jeni të gatshëm të jetoni përsëri në të njëjtën situatë. Falja nuk ka të bëjë me shtirjen se asgjë nuk ka ndodhur, ju duhet të vendosni kufij që ruajnë integritetin tuaj.
Nëse falni por nuk angazhoheni për të ndryshuar me personin tjetër, ata do mendojnë që gjërat nuk do të ndryshojnë kurrë, se ju do të vazhdoni të pranoni gjithçka që ata bëjnë dhe ata do të mësohen të mos ju respektojnë. Sado që duam të jemi njerëz më të lehtë që nuk sjellim telashe, ne duhet të jemi në gjendje të vendosim rregulla dhe kufij në marrëdhënie, për të mirën tonë.
Falja është e bukur dhe transformuese, por vetëm kur përdoret në mënyrën e duhur. Mos lejoni që njerëzit e tjerë të abuzojnë me vullnetin tuaj të mirë, ndjeshmërinë dhe mirësinë tuaj. Mos lejoni askënd t’ju trajtojë keq, ngrini zërin tuaj, mbrohuni, sepse me siguri askush tjetër nuk do ta bëjë atë për ju.
Nëse është dikush në jetën tuaj që ju dëmton vazhdimisht, është detyra juaj të zgjidhni këtë situatë. Mbroni veten, lumturinë, lirinë dhe mirëqenien tuaj. Nëse vazhdoni të falni dhe të ulni kokën, asgjë nuk do të ndryshojë.
Kuptoni që: Vendosja e kufijve nuk është e gabuar ose e ekzagjeruar, kjo thjesht tregon se ju vendosni veten në vend të parë dhe nuk pranoni një marrëdhënie ku nuk ka respekt. Kjo do të sjellë vetëm njerëzit më të mirë përreth jush, ata që duan vërtet të jenë pranë jush, duke sjellë shoqëri dhe lumturi në jetën tuaj. Mos lejoni që dikush të mësohet të mos ju respektojë, gjithmonë vlerësoni veten sepse jeni të rëndësishëm!
Revista Psikologji
 

Monique

Inhale the future, exhale the past!
Staf në FV.AL
Ka shume te verteta po aq edhe justifikime qe zgjedhim te bindim veten
Kur jemi te determinuar ne ate qe mendojme quhemi te ashper me veten dhe personin
kur jemi tolerant quhemi te parespektuar
ne fund asnjeri nuk di si duhet te sillet pasi situatat jane te ndryshme dhe zgjedhjet te ndryshme

Une do thoja , beni si e ndjeni e nese ne fund ndiheni te parespektuar , prape zgjedhja juaj eshte
Askush nuk ka te drejten tju gjykoj ....vetem me ndergjegjen bejini hesapet vete
 

Grensi

Dhe vjen nje dite..
Fal kur duhet....kufij nuk vendos ne menyre qe te le tjetrin/tjetren qe te shpaloset komplet...nqs hapesira shpalosjes cenon pjese te hapesires time...vendos kufijte ne pikat e duhura...he mo?
 

Monique

Inhale the future, exhale the past!
Staf në FV.AL
Fal kur duhet....kufij nuk vendos ne menyre qe te le tjetrin/tjetren qe te shpaloset komplet...nqs hapesira shpalosjes cenon pjese te hapesires time...vendos kufijte ne pikat e duhura...he mo?
mu si profesor ke folur
Prandaj te kam vene kufij une ty se merr kot ti lool
 

Moonshine

🌑🌒🌓🌔🌕🌖🌗🌘🌑
se ju do të vazhdoni të pranoni gjithçka që ata bëjnë dhe ata do të mësohen të mos ju respektojnëCit. "ti me njeh dhe e din qe jam kshu"
Pranojne qe jan gabim por me krenari mixuar me arroganc.
Ne te tilla raste, njerez te till duhen perjashtuar nga jeta jote.

Jam tip qe fal pafund... me shum sec mund te fal veten dhe me vjen keq per veten kur e keqperdorin.
Por s'eshte dicka qe mund te ndryshoj... per mu ka gjithmon shpres.
Dhe ne fund te hales... ka gjithmon shpres.
 
Edhe falja ka nje kufi ndryshe ska me kuptim.

Mgjate me mire eshte mos falesh, nje njeri qe e ben nje here do gaboje serish kot sa me u marre me ata persona.
 
Private conversations
Help Users
    Top