• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Neuroma akustike

sensuu

sweet
Neuroma akustike

Një neuromë akustike është një tumor beninj i rrallë i trurit. Tumori i cili rritet mbi një nerv të trurit në afërsi të veshit mund të shkaktojë probleme me dëgjimin dhe balancimin dhe mund të shkaktojë tinitus (zhurma në veshë). Në shumicën e rasteve shkaku është i panjohur. Neuromat akustike zhvillohen ngadalë dhe rrallë janë kërcënuese për jetën. Trajtimi është zakonisht me kirurgji, por radioterapia gjithashtu mund të përdoret.
Shkaku i shumicës së neuromave akustike është i panjohur. Rreth 7 në 100 neuroma akustike shkaktohet prej neurofibromatozës të tipit të dytë(NF2). NF2 është një sëmundje shumë e rrallë gjenetike që shkakton tumore beninje të sistemit nervor. Ajo prek rreth 1 në 350,000 njerëz. Pothuajsë çdo kush që ka NF2 zhvillon një neuromë akustike në të dy nervat akustik.ALMEDICUS
 
Top