• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Një detyrë e testit të Maturës 2012

mehas

Antar Aktiv
Në hambar ka 100kg grurë dhe thekër, 10% është thekër. Sa kg grurë duhet shtuar që përmbajtja e thekrës të jetë 4%?
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Në hambar ka 100kg grurë dhe thekër, 10% është thekër. Sa kg grurë duhet shtuar që përmbajtja e thekrës të jetë 4%?

shume thjeshte 6% grure duhet shtuar pra i bie 6 kg grure.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Une them 300 kg grure duhet te shtojm qe perqendrimi i thekres te bjeri 4 per qind .

O Gafi , si e nxore 6 ti ?
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Ne fakt gafi ka te drejt... edhe une dje se kuptoja se nga e nxjerr ai 6-ten. Kembengulja qe prgj eshte 60... por une e llogaritja gjithmone me 100% e jo me 10%...

Tani e kam te qarte :).. 100 kg jane se bashku.
10% jane theker... 10% e 100 kg = 10 kg theker
Nese jane 10 kg theker ateher i bie qe te jene 90 kg grure.
4% e 100 kg = 4 kg theker... 10 kg - 4 kg = 6 kg

mire e shpjegova gafi? :p
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Une them 300 kg grure duhet te shtojm qe perqendrimi i thekres te bjeri 4 per qind .

O Gafi , si e nxore 6 ti ?
jo hartini gjithsejt ne hambar ka 100 kg dhe kjo vlere nuk rrite aq mbetet . por tani pyetja ishte sa duhet te zvoglohet vlera e thekres qe te arrihet velra 4 % dmth e prej 100 kg qe jane grur dhe theker .
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Ne fakt gafi ka te drejt... edhe une dje se kuptoja se nga e nxjerr ai 6-ten. Kembengulja qe prgj eshte 60... por une e llogaritja gjithmone me 100% e jo me 10%...

Tani e kam te qarte :).. 100 kg jane se bashku.
10% jane theker... 10% e 100 kg = 10 kg theker
Nese jane 10 kg theker ateher i bie qe te jene 90 kg grure.
4% e 100 kg = 4 kg theker... 10 kg - 4 kg = 6 kg

mire e shpjegova gafi? :p
mire e ke .tani e ke kuptu e nderuar keshtu e sqarova edhe une me lart po e paska fshi dikush postimin tim.
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Në hambar ka 100kg grurë dhe thekër, 10% është thekër. Sa kg grurë duhet shtuar që përmbajtja e thekrës të jetë 4%?
Nese 100 kg drith ne vehte kane 90% grure dhe 10% theker (ose 90 kg grure dhe 10 kg theker) duhet te shtojme edhe 150 kg grure sepse 240 kg grure do te benin 96% dhe 10 kg theker 4%.
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

jo hartini gjithsejt ne hambar ka 100 kg dhe kjo vlere nuk rrite aq mbetet . por tani pyetja ishte sa duhet te zvoglohet vlera e thekres qe te arrihet velra 4 % dmth e prej 100 kg qe jane grur dhe theker .

gafi, ne detyre thuhet: Sa kilogram grure duhet te shtohen (pra rritet sasia e grurit) qe perqindja e thekres te bie nga 10% ne 4%...lexone me kujdes
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

jo hartini gjithsejt ne hambar ka 100 kg dhe kjo vlere nuk rrite aq mbetet . por tani pyetja ishte sa duhet te zvoglohet vlera e thekres qe te arrihet velra 4 % dmth e prej 100 kg qe jane grur dhe theker .
kur thash 300 ja futa me shpejtsi , por ja ti bejme llogarit tamam pra.
Mendova se nuk do ishte nevoja per sqarim ,por ja qe qenka .

problemi ; ne nje hambar ka 100 kg grure dhe theker bashk , ne proporcionet 10 e 90 perqind perkatisisht theker dhe grure .
Sa kg grure duhet te shtojme ne hambar ne menyre qe te kemi vetem 4 perqind theker ?

Zgjidhje ; Dukeqene se kemi 100 kg dhe duke dite qe 10 perqind eshte theker , i bie qe te kemi 10 kg theker .

Sasia e thekres do mbetet konstante , pra nga ketu nisim zgjidhjen e problemit dhe shtrojme pyetjen ;
Sa kg perzierje duhet te kemi per te pas ne te 4 perqind theker ?
I bie qe duhet te kemi 250 kg perzierje grure theker , pasi 10 kg jane 4 perqind e 250 .

250 - 100 i bie te shtojme , pra i bie te shtojme 150 kg grure .
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

kur thash 300 ja futa me shpejtsi , por ja ti bejme llogarit tamam pra.
Mendova se nuk do ishte nevoja per sqarim ,por ja qe qenka .

problemi ; ne nje hambar ka 100 kg grure dhe theker bashk , ne proporcionet 10 e 90 perqind perkatisisht theker dhe grure .
Sa kg grure duhet te shtojme ne hambar ne menyre qe te kemi vetem 4 perqind theker ?

Zgjidhje ; Dukeqene se kemi 100 kg dhe duke dite qe 10 perqind eshte theker , i bie qe te kemi 10 kg theker .

Sasia e thekres do mbetet konstante , pra nga ketu nisim zgjidhjen e problemit dhe shtrojme pyetjen ;
Sa kg perzierje duhet te kemi per te pas ne te 4 perqind theker ?
I bie qe duhet te kemi 250 kg perzierje grure theker , pasi 10 kg jane 4 perqind e 250 .

250 - 100 i bie te shtojme , pra i bie te shtojme 150 kg grure .
hartini sasia prej 100 kg nuk ndryshon i nderuar. ketu esht poenta. se paku keshtu e kam kuptu une. nese eshte ndryshe pyetja atehere eshte diq tjeter.
 
Redaktimi i fundit:

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

hartini sasia prej 100 kg nuk ndryshon i nderuar. ketu esht poenta. se paku keshtu e kam kuptu une. nese eshte ndryshe pyetja atehere eshte diq tjeter.
Po mire mo , ti lexoje dhe nje here problemen , se ketu e ke dhe nuk e ka ndryshuar askush jooo
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Po mire mo , ti lexoje dhe nje here problemen , se ketu e ke dhe nuk e ka ndryshuar askush jooo
nese une e kam keq kuptu dhe eshte si thoni ju atehere i nderuar ju e keni mire.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

nese une e kam keq kuptu dhe eshte si thoni ju atehere i nderuar ju e keni mire.

hahahaha , o Gafi , jo nese or burr , por nuk e ke kuptuar siç duhet ,
pranoje o vlla se gjera qe ndodhin jan dhe kto

Ps ato postimet me siper i shiva une me kerkesen e te embles
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

hahahaha , o Gafi , jo nese or burr , por nuk e ke kuptuar siç duhet ,
pranoje o vlla se gjera qe ndodhin jan dhe kto

Ps ato postimet me siper i shiva une me kerkesen e te embles
i nderuar une e pranova dhe e pranoj perseri qe une e kam kuptu ne ate menyre. e te thash nese sepse po te ishte ashtu si mendova uen atehere une e kam mire detyren. ne te kundertet eshte si thoni ju. pra duhette kemi 250 kg grure qe te kemi 4 % theker. uen e pranoj gabimin i nderuar sepse ne jemi njerez dhe njerzit gabojne.
 
Redaktimi i fundit:

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Në hambar ka 100kg grurë dhe thekër, 10% është thekër. Sa kg grurë duhet shtuar që përmbajtja e thekrës të jetë 4%?
Lexoje ate me te kuqe dhe me thuaj si nuk duhet te ndryshoj 100 kg ?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Sweetie dhe GAfi keni 2-sh per sot :p... hahaha...

Hartini 10 me yll! :D

Vete problema e tregon qe thekri nuk ndryshon, pra do rrij aq sa eshte 10%, llogjikisht i bie te shtohet gruri :D... nqs shtohet gruri i bie te shtohet gjith sasia...
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Sweetie dhe GAfi keni 2-sh per sot :p... hahaha...

Hartini 10 me yll! :D

Vete problema e tregon qe thekri nuk ndryshon, pra do rrij aq sa eshte 10%, llogjikisht i bie te shtohet gruri :D... nqs shtohet gruri i bie te shtohet gjith sasia...
flm per noten e dashura mesuese.
po mire de njeriu gabon kjo eshte normale ,ndodhin keto gjera.
 
Redaktimi i fundit:

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

kur thash 300 ja futa me shpejtsi , por ja ti bejme llogarit tamam pra.
Mendova se nuk do ishte nevoja per sqarim ,por ja qe qenka .

problemi ; ne nje hambar ka 100 kg grure dhe theker bashk , ne proporcionet 10 e 90 perqind perkatisisht theker dhe grure .
Sa kg grure duhet te shtojme ne hambar ne menyre qe te kemi vetem 4 perqind theker ?

Zgjidhje ; Dukeqene se kemi 100 kg dhe duke dite qe 10 perqind eshte theker , i bie qe te kemi 10 kg theker .

Sasia e thekres do mbetet konstante , pra nga ketu nisim zgjidhjen e problemit dhe shtrojme pyetjen ;
Sa kg perzierje duhet te kemi per te pas ne te 4 perqind theker ?
I bie qe duhet te kemi 250 kg perzierje grure theker , pasi 10 kg jane 4 perqind e 250 .

250 - 100 i bie te shtojme , pra i bie te shtojme 150 kg grure .

Kete pergjigje i nderuar e kam dhene ne postimin tim pakes me siper ketij qe bere ti

gafi...lexo pyetjen me kujdes: Sa kg grure duhet te shtohen....
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Kete pergjigje i nderuar e kam dhene ne postimin tim pakes me siper ketij qe bere ti

gafi...lexo pyetjen me kujdes: Sa kg grure duhet te shtohen....

Po mire shume , atehere te takon ty 10 qe Soul ma vuri mua se verte e paske gjet ti i pari .
Une ate llogjike e kisha ne mendje qe ne fillim , prandaj nuk pranoj qe jam kopjac hahaha
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Po mire shume , atehere te takon ty 10 qe Soul ma vuri mua se verte e paske gjet ti i pari .
Une ate llogjike e kisha ne mendje qe ne fillim , prandaj nuk pranoj qe jam kopjac hahaha
Hartini, nuk e thash qe ke kopjuar, aspak bile, por me habiti fakti qe askush nuk e pa zgjidhjen e ofruar nga ana ime...Me gjase u moren ne insistimin e gafi-t qe sasia nuk ndryshon hahhahahhaha
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Hartini, nuk e thash qe ke kopjuar, aspak bile, por me habiti fakti qe askush nuk e pa zgjidhjen e ofruar nga ana ime...Me gjase u moren ne insistimin e gafi-t qe sasia nuk ndryshon hahhahahhaha
kryesorja problemi u zgjedh. ju e keni dite i pari urime.
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

kryesorja problemi u zgjedh. ju e keni dite i pari urime.
Te falemnderit gafi
 

Kila

VIP
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

mehas thuj ati robit suksese ne provime neser :D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

e de mjaft, nuk zihen burrat per nje problem matematike! Lol

p.s. o Gafi:postimi im ishte per shaka me shume, se su be nami per nje ushtrim :)
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

e de mjaft, nuk zihen burrat per nje problem matematike! Lol

p.s. o Gafi:postimi im ishte per shaka me shume, se su be nami per nje ushtrim :)
ja kesaj pune kena me i shku deri ne fund, skena me lan me kaq nder burra kena me vendos kete problem.


ja une jam hidheru nuk mundet kaq leht mem pajtu ma ke dhan 2 eeee me ke ngel thuaje se hahahahhahahahahah.
 
Top