• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Njerëzit ëndërrojnë, po qentë? Kë ëndërrojnë?

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Njerëzit ëndërrojnë, po qentë? Kë ëndërrojnë?


Kompozitori Richard Wagner veprën e njohur “Tristani dhe Izolda” e ka kompozuar i inspiruar me ëndrrën e vet, ndërsa Albert Einstein teorinë e relativitetit e ka zbuluar derisa ka qenë duke dremitur.

Piktori Salvador Dali në dorë ka mbajtur një objekt metali i cili do t’i binte nga dora sapo të binte në gjumin e thellë, gjë që e ka zgjuar. Ka mbajtur në mend pamjet të cilat i ka ëndërruar, pastaj i ka pikturuar. Këto nuk janë të vetmet gjëra interesante që kanë të bëjmë me ëndrrat.
A e keni ditur që qeni ëndërron sa edhe njeriu? Ekspertët konstatojnë që ëndrrat më të shpeshta të qenve janë – pamjet e kockave të cilat gjatë ditës i kanë groposur, si edhe femra apo mashkulli të cilët i kanë parë dhe kanë lozur me ta.

Kur vëreni që kanakari juaj merr frymë në mënyrë jo të rregullt dhe i dridh këmbët derisa është në gjumë, duhet ta dini që po ëndërron diçka.

Hulumtuesi Eugen Tarnov ka konstatuar që ëndrrat janë të rëndësishme për funksionim të drejtë dhe organizim të kujtesës afatgjatë, ndërsa profesori Joe Griffin thotë që zbulojnë atë që pret njeriu në mënyrë intiutive, e dëshiron apo atë nga e cila frikësohet.

“Nëse personin e zgjon diçka nga gjumi i thellë, ai gjithmonë do të provojë që të kthehet në atë ëndërr, për të parë se çfarë do të ndodhë pastaj”, thotë Griffin.
g.telegraf
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Qeni sheh anderr njerin tu e njek
 
Private conversations
Help Users
    Top