• MirĂ«sevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Njihuni me veprat e artit.

Lauri

Anunnak
ARTI PERTEJ LEGJENDES

Mjeku i madh i Kishës, Shën Augustini i Hipos, shkoi mundueshëm nën një kalvarë të gjatë për mbi 30 vjet duke punuar në traktatin e tij “De Trinitate”, në lidhje me Trininë e Shenjtë, duke u përpjekur të krijojë një shpjegim të kuptueshëm për misterin e Trinitetit.
Augustini, një ditë po shëtiste pranë bregut të detit, duke soditur dhe duke u përpjekur të kuptonte misterin e Trinisë së Shenjtë, kur befas pa një djalë të vogël duke vrapuar përpara tij, fare pak hapa larg nga uji në breg të detit. Djali po përdorte një guaskë për të marrë ujin nga deti për ta hedhur atë në një vrimë të vogël në rërë.
Ipeshkvi i Hipos iu afrua dhe e pyeti: "Djali im, çfarë po bëni?"
"Unë jam duke u përpjekur për të sjellë të gjithë detin në këtë vrimë,"u përgjigj djali me një buzëqeshje të ëmbël.
"Por kjo është e pamundur, fëmija im i dashur, vrima nuk mund të përmbajë tërë atë ujë që ka deti", tha Augustine.
Djali ndaloi punën e tij, u ngrit në këmbë, shikoi në sytë e Shenjtit dhe u përgjigj: "Nuk është më e pamundur se ajo që po përpiqesh të bësh edhe ti, të kuptosh pafundësinë e misterit të Trinisë së Shenjtë me inteligjencën tënde të vogël. "
FB_IMG_1588410643624.jpg


Shenjti u zhyt në mendime të thella nga një përgjigje kaq e mprehtë e fëmijës dhe i treti sytë nga ai për një kohë të shkurtër. Kur u përmend dhe po rrekej të shikonte fëmijën, djali ishte zhdukur.
Disa thonë se ishte një Engjëll i dërguar nga Zoti për t’i dhënë Augustinit një mësim mbi krenarinë në të nxënë. Të tjerë pohojnë se ishte Vetë Fëmija i Krishtit që i’u shfaq Shenjtit për t'i kujtuar kufijtë e të kuptuarit njerëzor para mistereve të mëdha të besimit.
Shën Augustini dhe Triniteti i Shenjtë në një vepër alegorike të Peter Paul Rubens
Albert Vataj
 
  • MĂ« pĂ«lqen
Reactions: Ivy

Lauri

Anunnak
FB_IMG_1588411478458.jpg


Elisabetta e Austrisë, principesha Sissi, pikturë nga Franz Xaver Winterhalter-
 

Marla

VIP
@Lauri Para karantines dhe pas karantines njerezimi do vazhdoje serish te jete njejte. :)

"Hear no evil, see no evil, speak no evil".

Ka disa interpretime kjo shprehje ne dis kultura te ndryshme. Ne kulturen budiste, ne kulturen perendimore, dhe ne ate qe quhet bote e krimit. Budistja thote behuni njerez te mire mos vini re falni etj, ne boten perendimore mungese morali pergjegjesie virtyti, kurse ne boten e krimit tregon kodin e heshtjes mbylljen e gojes dhe mendjes. Une zgjedh sot konteksin e pare ate budist.


FB_IMG_1588413918958.jpg
 

Lauri

Anunnak
Çdo vepër arti është një plotësim profetik.

"Rikthimi i pranverës" (1886)

FB_IMG_1590673139860.jpg

William-Adolphe
 

Lauri

Anunnak
Punë mermeri "Zonja Godiva" nga John Thomas 1861 e mbajtur në Muzeun Maidstone & Galeria e Arteve, Kent, Angli.

Zonja Godiva ishte një fisnike anglo-saksone që sipas legjendës
ajo u bë e famshme pse doli lakuriq, e mbuluar vetëm me flokët e saj të gjatë, ne rrugët e qytetit të Konventës.

Ajo i kishte kërkuar burrit të saj të hiqte një haraç që peshonte mbi njerëzit që pësonin varfëri të madhe.

I lodhur nga kerkesat e gruas, u përgjigj se do tja plotësonte dëshirën vetëm nëse do dilte lakuriq nëper qytet. I bindur se gruaja nuk do e pranonte një gjë te tille.
Gruaja pranoi dhe fitoi heqjen e taksave.

Ajo mendohet që vdiq në 1067.
FB_IMG_1596202439122.jpg
 
Top