• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Nucleus Accumbens

Desa

Temet Nosce
Prezantimi

Nucleus Accumbens quhet pjesa ventrale e zonës ku takohen bërthama e caputus caudatus dhe putamen (Putamen). Nucleus accubens ka lidhje me sistemin limbik. Nucleus accumbens quhet gjithashtu "Qendra e kënaqësisë" dhe besohet se luan një rol të rëndësishëm në funksione siç janë: shpërblimi, gëzimi, agresioni, frika dhe efekti placebo.
Së bashku me Tuberculus Olfactorius, Nucleus Accumbens formon Striatum ventral.


Komponimet

Input
Inputet e rëndësishme në nucleus accumbens vijnë nga:

Korteksi i asociimit prefronal​
Pjesa bazolaterale e amigdalës​
Pjesa ventrale e Tegmentum​
CA1 (Hipokampus)​
Pjesa Ventrale e nënllojës (Hipokampus)​
Inputi Dopaminergjik nga VTA mendohet se modulon aktivitetin e neuroneve në bërthamën e akumuluar. Në këto terminale, substancat varëse si kokaina dhe amfetamina kanë një efekt të shkëlqyeshëm, me efekt të shumëfishuar të lëshimit të dopaminës në sinapset e bërthamës.


Aktiviteti hyrës hipokampal shkakton një depolarizim të pjesshëm të neuroneve në nucleus accumbens. Gjithashtu ka një efekt lehtësues për aktivizimin e neuroneve, po aty.


Output
Neuronet në nucleus accumbens shkojnë në:

Ventral pallidum (VP), i cili dërgon orbita në bërthamën dorsale mediale Thalamus, e cila dërgon orbitat në korteksin prefrontal dhe në striatum.​
Substania Nigra​
Formatimi Reticularis në Pons​

Për shkak të këtyre inputeve, nucleus accumbens ndonjëherë është përshkruar si pjesë e një ‘Loop’ cortiko-striatal-talamik-kortikal.

1589324843245.png


Videnskab.dk
 

Frank

The S of all F.
Atëherë kur filologët apo linguistët të ndjejnë nevojën që termet mjekësore të ekzistojnë edhe në gjuhën shqipe 🤣🤣🤣
Vallai une linguist i Mire jam Por prape se kuptova 🤣🤣🤣
 

Desa

Temet Nosce
Vallai une linguist i Mire jam Por prape se kuptova 🤣🤣🤣
Besa po edhe unë e njoh latinishten mirë por do më duhej një ditë t’i përkthej gjysmat në shqip 🤣🤣🤣
Haj se ta kam borxh një përkthim 🙂
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Ja te hap fjalorin shkencor dhe mbase kuptoj noi gje :lol:
 
Private conversations
Help Users
    Top