• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Nuk di si ta quaj..

dangerous

Moderatorë
Titulli: Nuk di si ta quaj..

Nuk ka psikolog qe do te ndihmoj , nese ti pas 4-5 seansash nuk do besh hapin e pare qe te permirsosh gjendjen tend .
 

Element

Anëtar i Respektuar
Titulli: Nuk di si ta quaj..

Ketu ne fv kan shum nevoj per nje psikolog.qe su lodhen.
Kjo nënkupton edhe veten tënde.... pasi që edhe ju jeni pjesë e këtij forumi :)

dangerous , do ishe hidhëruar, apo irituar nëse them se ke shumë aromë sharlatani ?
 

dangerous

Moderatorë
Titulli: Nuk di si ta quaj..

Kjo nënkupton edhe veten tënde.... pasi që edhe ju jeni pjesë e këtij forumi :)

dangerous , do ishe hidhëruar, apo irituar nëse them se ke shumë aromë sharlatani ?
S i g u r i sh t , perndryshe s'do isha ketu........
 
Titulli: Nuk di si ta quaj..

Lovely , mban pergjesi per cka shkruan ti? Jo per gje , po mua po me ben per psikolog vertet.

Te lutem shkruaj shqip! MOS perdor google Translate te lutem!
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Nuk kam shkuar ndonjeher tek psikologu ,por do te shkoja me gjith qef.
Do ti thoja pse jam keshtu ?
Pse me duket sikur i largoj njerezit?
Pse nuk kam miq,pse jam mesuar te rrij gjithmon vetem etj etj ?
Ndonjeher me mir te flas me 1psikolog sesa me 1 mik/e te ngusht e sa te largohem un ti marr vesh i gjith qyteti problemet e mia.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Psikologet i ndihmojne te tjeret,por vete ne brendesi jane pak te "hutuar". :p
Keshtu qe ne varsi te pskologut/ges behet dhe terapia.
Si puna e mesuesve ka te mire te kqinje.
Skam shkuar ndonjehere,se kam pare te arsyeshme.
Por ve re qe ne mentalitetin tone shqiptare paragjykohet pak koncepti i psikologut.
Paragjykohet,duke te quajtur o si te marre,ose si nje njeri shume emotiv ose njeri me kriza nervore.
Ne fakt takimet me psikologun lihen ne shume raste per situata ku te japin stres psikollogjik duke te shkaktua nje tip depresioni te vazhdueshem nje nje priudhe kohore.
Pra ne koncept ne kemi pak mungese informacion ,kulture ne kete drejtim.
Duke mos njohur simtomat qe kane nevoje per mbeshetjen e nje psikologu,rendojme situaten duke quajtur njerzit qe shkojne ne psikolog si te marre.
Gabim!
Bota i jep shume rendesi shendetit mendor!
 

Hope

◕‿◕
Cila asht diferenca e priftit me psikologun :D
E njejta midis priftit e hoxhes!
Nje psikollog ne te plot kuptim te fjales mund te bej "mbrekulli". Pseudo-psikolloget jane humbje kohe. me mire mblidh trute e zgjidhi problemet vete.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Nuk di si ta quaj..

Takimi me psikologun lihet kur ke nevoj per nje te tille, kshuqe dhe pyetjet lidhen me problemin apo hallin qe do te te ket zene e do ta zgjidhesh. Ne rastin ne fjale(dmth per mua) se kam ndjer ndonjeher nevojen e nje psikologu ne jete, dhe sidomos momentalisht jam ne paqe e ne rehati si kurre me pare...

Pastaj kshu ne pergjithsi, mesa di une kur shko atje si fillim i trego problemin dhe esht psikologu qe te pyet deri sa te kuptoj cdo gje edhe pastaj te psikologjikon ai/ajo e te shkund krejt :p
Une si ne 2014 si ne 2019 rehat mbeta perher :p

p.s. thone qe psikologu ben mrekullira ^_^
 

dangerous

Moderatorë
Titulli: Nuk di si ta quaj..
Ja kultura qe kane shumica e shqiptareve. Nuk e them per te ofenduar po c'fare tjeter, thjesht si popull neve nuk
arrijm ta kuptojn se psikologu mund te ndihmoj dike te eci perpara kur nuk arrin dot me. Neve mendojm se kur dikush
shkon tek psikologu do te thote qe ai/ajo eshte i cmendur dhe nuk llogjikon me, nuk eshte keshtu. Ka nga ata qe
nuk jane te afte te kuptojn se cili eshte problemi i tyre perse nuk arrin te bejn shume gjera te thjeshta..dhe keto
sjellin bllokime te shumta. Ka nga ata qe nuk e kuptojn se kane probleme dhe mund te cohen tek psikologu me ane
te nje familjari...ka raste qe zbulohet qe dhe disa pjestare te familjes kane probleme.

Te gjithe jemi te afte per te thene qe ai/ajo ka probleme nuk eshte ne rregulle por asnjeri nuk e di historin e tij, arsyen
qe ka shkuar deri ne ate pike, ndaj mire do ishte mos ta gjykonim personin qe kemi perball kshu kot se koti.

Ah se harrova per ate qe ke shkruar ndihmo veten kur ti nuk arrin me te kuptosh gjerat qe te rrethojn dhe izolohesh krejt nga bota
s'ke si ta ndihmosh veten tende perkundrazi i ben keq vetes. Dhe psikologu nuk vin tek ti e te thote hajde tek une te ndihmoj je ti
ose nje familjar i joti qe shkon tek ai e kerkon ndihmen e tij, qe pastaj do leke eshte mese normale s'do punoj falas. Eshte profesion
si gjithe te terat.
Pse ngaterron realiterin, nqs je bërë per psikolg dmth keni shkarë nga një shkallë gjatë ngjitjes e nk ka të bëjë me kuturen alb.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
une kam qene tek psikologu ..
nuk kam pranuar disa fakte natyrore ne jeten time dhe ndihesha ne faj pa patur faj.
faj qe dikush sjetonte me...
faj qe pse duhet te jetoja te gezoja une...
lexova me siper krahasimin me priftin.. jam katolike e normalisht edhe praktikante e si e tille edhe jam rrefyer..
ku ndryshojne? profesioni dhe bindjet.. !
cfar zgjidhi prifti ..me degjoj dhe u lut per mua
cfar zgjidhi psikologu..me degjoj e mori ca lek
cfare ndryshoj ne mua.. mesova te kuptoj qe kemi nevoje per te tjere... qe edhe truri ka nevoje po ashtu si edhe mishi trupi...
si jam tani ... mendoj qe secili behet psikolog i vetvetes sado vone te shkoje gjen armen mbrojteseper trurin apo per dhimbjen apo shokun...
eshte si pune e qumshtit kur te djeg nis e i fryn heres tjeter.. me te zgjuarit presin te ftohet pa shpenzuar as frymen.
 
  • Like
Reactions: Ivy
Top