• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Nuk takojmë asnjë njeri rastësishtAsgjë nuk është e rastësishme.

Në këtë botë, ku kemi pasur fatin e mirë për të jetuar, çdo takim dhe njohje e rastësishme ka një qëllim. Ndonjëherë na duhet që njerëzit të zgjohen dhe të ndihmojnë në ndryshimin e drejtimit të jetës sonë; nganjëherë – për të na ngritur dhe për të na kujtuar se kush jemi në këtë tokë.

Dhe nganjëherë këto janë ata, që na takojnë vetëm për një çast.

Për ironi, ne nuk e dimë qëllimin e çdo personi që takojmë, por ne duhet të qëndrojmë të hapur për gjithçka që sjell çdo njohje e re.

Ndonjëherë ia vlen të shikosh gjithë botën si një ndërthurje fijesh: argjend ose të kuqe, secila prej të cilave pasqyron një takim me një person të caktuar, i cili madje as nuk ka ndodhur ende.

E gjithë jeta jonë është ndërveprim me njëri-tjetrin. Edhe pse teknologjia moderne, interneti, rrjetet sociale po përpiqen të na bindin që ky ndërveprim mund të minimizohet, diçka po ndryshon në mendjen tonë kur kuptojmë se gjithçka në jetë nuk ndodh rastësisht.

Ndonjëherë universi na dërgon njerëz për të na ndihmuar në jetën tonë, edhe nëse ato nuk bëhen të rëndësishme për ne. Edhe nëse nuk mund ta parashikojmë të, ne mund të përgatitemi, për këto surpriza të jetës.

Njerëzit vijnë sepse ne kemi nevojë të zgjohemi. Këto janë ato që vijnë për një kohë të gjatë. Ndonjëherë këta janë partnerët tanë, shpirtrat binjakë.

Këto janë ato që ndryshojnë plotësisht jetën tonë. Njerëz të cilët na ndihmojnë të kujtojmë se kush jemi.

Nganjëherë në rrugën e jetës fillojmë të humbasim veten. Në kotësi dhe shqetësime të përditshme, harrojmë se kush duam të bëhemi, atë që kemi ëndërruar (dhe përsëri ëndërrojmë) se kush jemi me të vërtetë.

Ne thjesht i dorëzohemi një jete të rritur dhe të përgjegjshme, duke harruar atë që ne me të vërtetë jemi. Dhe nuk është as një vend pune, as qyteti për gjithë jetën, është shpirti dhe vizioni i brendshëm i botës. Dhe tani ka njerëz që vijnë në jetën tonë për të na ndihmuar të kuptojmë se kush jemi, në mënyrë që të fillojmë të jemi vetvetja. Njerëz të cilët janë të rëndësishëm për një çast. Kur fillojmë një bisedë me një shok udhëtimi të rastësishëm dhe nuk mund të ndalemi aspak.

Ose kur shkëmbejmë buzëqeshje me një person që ngjitet në një shkallë lëvizëse aty pranë. Dhe duket se me të vërtetë është një lloj tjetër lidhjeje.

Vetëm sepse dikush nuk qëndron gjatë në jetën tonë, nuk do të thotë që në një takim me të nuk ka asnjë lloj kuptimi.

Gjithçka e ka një kuptim.

Dhe janë këto fije të padukshme që na lidhin me njëri-tjetrin dhe e bëjnë jetën tonë dhe këtë botë më të paparashikueshme, sepse nuk e dimë kurrë se kur do të takojmë dikë, që do të na e ndryshojë jetën tonë.

Bota.al
 
Kur lexoj te tilla shkrime,kuptoj qe kam filluar nje rruge te qete,te thelle dhe me plot element te rendesishem per jeten time ne brendesine time.
Ka shume kohe qe ushtroj nje filozofi te thjeshte me veten,e cila me thelb permban,jetoje jeten duke cilsuar,vecuar dhe dhene shije atyre gjerave qe ne me kohen,vitet brezat i kemi vrare,ate lidhjen me universin,natyren dhe elementet e fisit.
Po qendron ,qe asgje ne jeten tone,nuk eshte rastesi,asgje ne jeten tone as ne toke as ne univers ,nuk eshte nje C`rregullsi.
dhe vete c`rregullsia me madhe e me pakuptimte per ne,eshte ne vetvete nje rregullsi gjometrikish ose aritmitikisht e sakte.
 
Kur lexoj te tilla shkrime,kuptoj qe kam filluar nje rruge te qete,te thelle dhe me plot element te rendesishem per jeten time ne brendesine time.
Ka shume kohe qe ushtroj nje filozofi te thjeshte me veten,e cila me thelb permban,jetoje jeten duke cilsuar,vecuar dhe dhene shije atyre gjerave qe ne me kohen,vitet brezat i kemi vrare,ate lidhjen me universin,natyren dhe elementet e fisit.
Po qendron ,qe asgje ne jeten tone,nuk eshte rastesi,asgje ne jeten tone as ne toke as ne univers ,nuk eshte nje C`rregullsi.
dhe vete c`rregullsia me madhe e me pakuptimte per ne,eshte ne vetvete nje rregullsi gjometrikish ose aritmitikisht e sakte.

Luja filozofe luja. S'po di a eshte Tuki Didi, a sokrati n'forum lool jk
 
Private conversations
Help Users
    Top