• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Opéra Garnier

Opéra Garnier është një nga ndërtesat më të famshme të stilit Napoleon III në botë: së bashku me Opéra Bastille është pjesë e Opéra National de Paris, themeluar në 1669 nga Mbreti Louis XIV. Sidoqoftë, pallati përfaqëson një shtesë të mëvonshme në Opera: ai ishte ndërtuar në fakt midis 1861 dhe 1875 nga Charles Garnier, i cili i dha emrin e tij.
opera-garnier-parigi-1200x675.jpg
Ndërtimi i Opéra Garnier ishte shumë i dëshiruar nga Napoleoni III, pas një sulmi në të cilin tetë anëtarë të Gjykatës Franceze që ishin gati të shkonin në teatër u vranë nga një grup disidentësh. Kjo tragjedi e shtyu perandorin, i cili së bashku me gruan e tij kishin shpëtuar për mrekulli të bombave, për të kërkuar një ndërtesë të re, një teatër që respektonte standardet e tij të sigurisë.
Gjatë gërmimeve për ndërtimin e ndërtesës, u zbulua një liqen i vogël nëntokësor, i cili mund të vizitohet edhe sot: pikërisht këtu që, në veprën e shkrimtarit Gaston Leroux, fshihet Fantazma e famshme e Operës 👀👻👀
9f4253a3a4c18c50dbd6e7b72f1b1790.jpg
Ndërtimi pësoi vonesa dhe ngadalësime disa herë, për shkak të luftës Franko-Prusiane dhe mendonin se teatri nuk do të mbaronte kurrë: megjithatë, punimet morën një hov të ri kur në 1873 një zjarr shkatërroi Operën e vjetër të Parisit, duke e bërë nevoja për teatrin e ri, i cili u përurua dy vjet më vonë, ishte gjithnjë e më e ngutshme.
opera-garnier-35780_w500.jpg

Pjesëmarrja në një shfaqje në Operën e Parisit ofron një emocion unik, jo vetëm sepse është një nga teatrot më prestigjozë dhe më të njohur në botë, por edhe për cilësinë e artistëve dhe regjisorëve që interpretojnë atje. Koncertet e operës, baletit dhe muzikës klasike bëhen rregullisht me bileta që mund të përshtaten me çdo buxhet. Përkundër besimit popullor, nuk është absolutisht e nevojshme të vishesh veçanërisht elegante për të hyrë.
interno_dell_opera_garnier_di_parigi.jpg
Aktualisht, Opéra Garnier gjithashtu strehon muzeun Kombëtar të Opéra de Paris, i cili përmban piktura, dhe kostume nga përurimi i teatrit deri në ditët e sotme.
përmbledhje by Lauri.

pt56561.1266151.w430.jpg

foto1-768x1024.jpeg
 
Private conversations
Help Users
    Top