• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Organet Kryesore te BASHKIMIT EUROPIAN

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Tre organet kryesore te BE-se jane:

 1. Parlamenti Europian (PE) i cili paraqet vullnetin e qytetareve te komunitetit europian dhe qe eshte i zgjedhur me ane te votes prej ty.
 2. Keshilli i BE-se, i cili paraqet shtetet anetare.
 3. Komisioni Europian, i cili mundohet te mbroje interesat e pergjithshme te BE-se.
Ky "trekendesh istitucjonal", i jep jete politikave dhe ligjeve qe shtrihen ne gjithe BE-ne. Zakonisht, Komisioni propozon ligjet e reja, te cilat duhet te adoptohen nga parlamenti dhe Keshilli.

Keshilli i Drejtesise, merret me respektimin e ligjeve europiane dhe Keshilli i Kontove verifikon financimin e aktiviteteve te Komunitetit.

Gjenden gjithashtu edhe disa organe te tjera qe kane nje rol kyc brenda funksionimit te BE-se:
 • Komiteti Ekonomik dhe Social Europian, qe shrpehet si vullnet i shoqerise civile dhe i 2 pjesetareve te botes ekonomike: punedhenesit dhe punetoret.
 • Komiteti i Krahinave, qe eshte i perbere nga autoritetet krahinore dhe lokale.
 • Banka Europiane e Investimeve, e cila financon projektet e investimeve te BE-se dhe ndihmon bizneset e vogla nepermjet Fondit Europian per Investimente.
 • Banka Qendrore Europiane, e cila eshte pergjegjese e politikave monetare europiane.
 • Ndermejtesi Europian, i cili merret me denoncimet e keqadministrimit te istitucjoneve dhe organeve te BE-se.
 • Garanti Europian i mbrojtjes se te dhenave, qe tutelon privacy-n e cdo qytetari europian.
Jane hapur gjithashtu agjensi te specjalizuara per zhvillimin e disa detyrave teknike, shkencore dhe organizuese.

Pushteti dhe pergjegjesite e istitucjoneve te BE-se, normat dhe procedurat qe duhet te ndiqen, jane te hartuara ne traktatet ne te cilat eshte ndertuar BE-ja.
Traktatet jane te aprovuar nga Presidentat e shteteve pjesetare te Komunitetit Europian dhe jane gjithashtu te ratifikuar nga Parlamenti perkates.
 
Private conversations
Help Users
  Top